SineFX Forumunda Puan ne işe yarıyor?  
     
 

Resim 1
 

SineFX forumlarını, benzer diğer forumlardan farklı kılan bir özelliğide puanlama sistemidir. Kullanıcıların foruma yolladıkları her mesaj karşılığında elde edecekleri puanlar, foruma katkılarını gösteren bir ölçü olarak nitelendirilebilir. Puan sistemi, sadece bununla sınırlı kalmayarak, kullanıcıların takdirlerini göstermekte, desteği ve paylaşımı ödüllendirmekte de bir araçtır. Bu bölümde sizlere puan sistemi ve işleyişi konusunda bilgi vermeye çalışacağız..

 
         
         
         
 

Resim 2
 

SineFX forumlarına yolladığınız her mesaj size puan kazandırır. Kazanacağınız puanın hesabında, mesajınızdaki karakter sayısı etkilidir. Kullanıcılar mesaj yollayıp, siteye katkıda bulundukça bu puanlar birikir.

Her puanı, kullanıcının mesajında avatarının alt kısmında "puan : " olarak görülebilir. Puanları ayrıca Resim 3'de görülen profil panelinden de takip etmek mümkündür.

Puanın çok olması en basit anlamıyla, o kişinin foruma ve bizlerin oluşturmaya çalıştığı Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Görsel Efekt topluluğuna katkısının bir ifadesidir.

Sadece bir ifade aracı olmanın ötesinde, SineFX sitesinde önümüzdeki dönemde açıklanacak üyelere özel bölümlere ve çeşitli hediyelere, yeterlilik içinde bir araçtır.

 
         
         
         
 

Resim 3
 

Puanın bir diğer özelliğide, forum içi bilgi alışverişinde bir araç olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse sizin için çok önemli bir soruyu cevaplayan bir kullanıcıya teşekkürlerinizi ifade ettiniz. Fakat bundan daha fazlasını yaparak, forum içerisinde anlamlı bir hediye vermek istiyorsunuz. Bu durumda puan sistemini kullanabilirsiniz. Puanlarınızdan bir kısmını bu kullanıcıya aktarmak, hoş bir jest olacaktır.

Bunu gerçekleştirmek için ilk yapmanız gereken, puan hediye edeceğiniz kullanıcının profil penceresini açmaktır. Profil penceresi, kullanıcının mesajının yer aldığı kutucukta alt kısımda yer alan profil tuşuna basarak açabilirsiniz (bkz. Resim 2).

Kullanıcının profili karşınıza geldiği zaman Resim 3'de kırmızı kutu içerisine aldığımız puan bilgileride ekrana yansıyacaktır..

Buradaki bilgileri açıklamamız gerekirse... Sol tarafta profilini incelediğiniz kişiye ait puanı (örn.3551), sağ kısımda ise sizin puanınız yer almaktadır (örn.26557). Kullanıcıya ne kadar puan aktarmak istiyorsanız, 0 rakkamıyla belirtilen kutucuğa miktarı yazıp, Bağış Yap tuşuna basmanız yeterlidir. Belirttiğiniz miktar kullanıcının puanına hemen eklenecektir.

 

 
     
 
Kullanım İpuçlarına Dön