SineFX Forumuna nasıl Kayıt Olabilirim?  
     
 

Resim 1
 

SineFX forumuna kayıt olmamış bir ziyaretçi forumun özelliklerinden kısıtlı olarak yararlanır. Yollanan mesajlara iliştirilen resim ve dosyaları göremediği gibi, görüş ve düşüncelerini diğer üyelerle paylaşamaz. En önemliside sevdiği, ilgilendiği konuda gelecek vaad eden bir platformun oluşmasında katkısı olmaz.

Eğer kayıtlı bir üyeyseniz forumun hemen girişinde yer alan Kullanıcı ve Şifre bölümlerine gerekli bilgileri girip Giriş tuşuna basınız. Her seferinde kullanıcı adı ve şifre yazmak istemiyorsanız "Oto-giriş" seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.

Eğer henüz foruma kayıt olmadıysanız üstte yer alan (Resim 1'de kırmızıyla işaretlenmiştir) Kayıt Ol tuşuna basınız.

 
         
         
         
 

Resim 2
 

Karşınıza forum kuralları ve çeşitli uyarılar içeren bir metin gelecektir. Foruma üye olmadan önce bu metni dikkatlice okumanızı öneririz. Eğer metindeki şartları kabul ediyor ve foruma üye olmak istiyorsanız alt satırda yer alan ilk seçenek olan

"Yukarıdaki koşulları kabul ediyorum ve 13 yaşın üstündeyim "

seçeneğini tıklayınız..

 
         
         
         
 

Resim 3
 

Karşınıza uzun bir form gelecektir. Formun uzunluğu gözünüzü korkutmasın. Üyeliğinizin en kısa ve kolay şekilde gerçekleştirilmesi için sadece 1 nolu kısımda yer alan Kullanıcı Adı, E-posta ve şifre seçeneklerini doldurarak üyeliğinizi tamamlamanız mümkündür.. Yinede seçenekleri kısaca açıklamaya çalışalım.

1 - Bu bölüm kullanıcı adınızın ve şifrenizin belirlendiği yerdir. Şifre ya da kullanıcı adınızı kaybetmeniz durumunda size gerekli kullanıcı adı ve şifrenin ulaştırılabilmesi için eposta adresinizide bu bölüme yazmanız gerekmektedir.

2 - Bu bölüm, sizi daha yakından tanımak isteyenlere ve sizinle farklı yollardan (ICQ,MSN vs) görüşmek isteyenlere isterseniz vereceğiniz bilgilerin girildiği bölümdür. (Doldurmak zorunda değilsiniz ! ama sizinle aynı şehirde, hatta aynı semtte yer alan benzer uğraşla ilgilenen diğer kullanıcılarla tanışmak, forum dışında da haberleşmek hoş olabilir...)

3 - Bu bölüm, forum ayarlarıyla ilgili düzenlemeleri yapmanızı sağlar. Örnek olarak eposta adresinizin her zaman görünmesini istemeyebilirsiniz... ya da forumda bir konu başlığı açtınız ve o başlığa yollanan her mesajdan haberdar olmak istiyorsunuz...Size yollanan özel mesajlardan haberdar olmak istemezmisiniz? Bu ve benzer birçok forum özelliğini bu kısımdan düzenleyebilirsiniz.

4 - Profil Foto : Diğer forumlarda yer almayan, forumumuza has özelliklerden bir tanesi Profil Foto özelliğidir. Bilgisayar Grafiği (BG) ve Sayısal Görsel Efekt konularına ilgi duyan üyelerin, kendilerini hatırlatacak, tanınmalarını sağlayacak en güzel unsurun yine bir resim/fotoğraf olduğunu düşünüyoruz. Resim ya da çalışmalar, çoğu zaman bir kişiyi, hatırlamamızda, isimden ya da takma addan (nick) önce gelir.

Bu kısımda sizi tanıtacak çalışmalarınızdan oluşan bir kompozisyon, web sayfanızı tanıtacak bir banner vb.'ni profilinize ekleyebilirsiniz. Bu özellik, profilinize bakanlar için sizi tanıtacak küçük bir galeri görevi görebilir. (bkz. Resim 4 - 4 No'lu kısım)

5 - Formu doldurduysanız Gönder tuşuna basmanız, üye olmanız için yeterlidir.

 
         
         
  SineFX Forumuna üye oldum, ama avatarım görünmüyor? Nasıl Avatar atayabilirim?  
         
 


Resim 4

 

Üye olduğunuza göre artık foruma girişi gerçekleştirebilirsiniz. Resim 1'de yer alan Kullanıcı ve Şifre kısımlarına bir önceki formu doldururken girdiğiniz bilgileri girerseniz, foruma giriş yapmış olursunuz.

Bir önceki forumda girdiğiniz veriler doğrultusunda, bir başka kullanıcı profilinize bakarsa Resim 4'de yer alan bir sayfayla karşılaşır. Resim 4 - 4 nolu kısımda gördüğünüz gibi bir önceki formda profil foto olarak girilen resim yer alıyor... Ama hala mesajlarımızda bizi tanımlayacak resimden yoksunuz.

Avatar olarak adlandırılan ve mesajlarımızın başında yer alan küçük resimler, bizi diğer kullanıcılara hatırlatacak bir tür imza gibidir. Resim 4'de soru işareti (?) ile gösterilen kısımda standart olarak avatar'ı olmayan kullanıcılarda çıkan basit avatar yer almaktadır. Bunu sizi tanıtan ya da hoşunuza giden bir başka avatar ile değiştirmek için foruma girişinizi yapmışsanız, ana menüde (en üstteki menü) yer alan Profil tuşuna basınız. Profil tuşu size Resim 3'de yer alan ve üye olurken doldurduğunuz forma benzer bir forum sunacaktır. Tek farkla... O da alt kısımda yer alan ve Avatar düzenlemenizi sağlayan, Avatar paneli..

 
         
         
         
 

Resim 5
 

Resim 5'de görüldüğü gibi Avatar paneli, formun alt kısmında, profil fotonun üzerinde yer almaktadır. Bu bölümü kullanarak, kendinizi tanıtacak bir avatar atayabilirsiniz..

a1 - Eğer kendinize özel bir avatar atamak istiyorsanız 80*80 piksel büyüklüğünde ve 6 kB'ı geçmeyecek bir resimi sabit diskinizden seçip bu bölümden yükleyebilirsiniz.

a2 - Eğer kendinize özel avatarınız bir başka sitede bulunuyorsa, bu bölüme avatar'ın tam adresini yazarsanız, avatar harici siteden SineFX.com'a transfer edilecektir.

a3 - Eğer kendinize özel avatarınız yoksa, hazırlamak için zaman ayıramıyorsanız, sineFX veri tabanında yer alan birbirinden güzel avatarlar sizi bekliyor demektir. Galeriyi Göster tuşuna basarak, sineFX.com avatar galerisinden size en uygun avatarı seçip kullanabilirsiniz.

 

 
         
 
Kullanım İpuçlarına Dön