Gönderen Konu: MEL nasıl öğrenirim  (Okunma sayısı 21357 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
Ynt: MEL nasıl öğrenirim
« Yanıtla #20 : Mayıs 27, 2011, 19:24:32 ÖS »
bu işte ilerleyeceksen sana melde yetmeyecektir kesinlikle sdk ya gireceksin sdk ya girincede ister istemez c++ öğreneceksin. işin garibi php ninde diğer dillerinde temelinde c var. çünkü windowsun temelinde c var. bu konuda bilgisi olmayanlar nekadarda ahkam kesiyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2011, 19:34:06 ÖS Gönderen: yunusbbayram »

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : Mayıs 27, 2011, 19:35:56 ÖS »
arkadaşlar atışmayın lütfen yardımlaşmak için var bu forumlar, kavga için değil, peki bu durumda benim başlangıç için programlamaya giriş gibi birşeyler öğrenip sonra C kitabı edinip çalışmaya başlamam sonra  da C++ a mı geçmem gerekli ? yoksa daha da aşağıdan basic falan mı öğrenmeliyim?

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #22 : Mayıs 27, 2011, 19:41:08 ÖS »
c++ yada c# öğrenmeni tavsiye ediyorum. benim gönlüm herzaman c# da bu dillerden hangisini öğrenirsen öğren tüm proğramlama dillerinin kapısı sana acılacaktır

Çevrimdışı brassi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • vimeo sayfam
« Yanıtla #23 : Mayıs 27, 2011, 19:54:26 ÖS »
Şu an için bence Kantürk'ün mesajını defalarca okuman gerekli.

Edit: son paragrafını özellikle.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Mayıs 27, 2011, 19:57:28 ÖS »
peki C# için öncesinde basic öğrenmeme gerek var mı? yada o tip çok temel bir program?

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #25 : Mayıs 27, 2011, 20:10:43 ÖS »
hayır. C# la ilgili güzel kitaplar var. en baştan anlatıyor zaten.

şunuda söyleyim eğer melle ilgili kaynak bulabirsen, sdkya geçmem mel bana yeter diyorsan o zaman kantürke kulak ver. ben maxscriptle ilgili kaynak bulamadığım için c# öğrenmek zorunda kaldım.

:) mel bir script dilidir. illaki c++, c# gibi bir dil öğrenemene gerek yoktur.

maxin maxscripti
autocadin autolispi
olduğu gibi mayanında meli mevcuttur.

amaç komutlarla gidilemeyen yerlerde kullanıcının scripte başvurmasıdır.

Amacınıza göre, isteğinize göre , cevap değişebilir. Lakin siz mel sormuşsunuz mel sonuçta bir script dilidir. Başlı başına bir c++ gibi bir yazılım dili değildir.

Plugin gibi bir şey üretmeyi düşündüğünüzü sanmıyorum plugin gibi ana programa eklenti yazılımlar hazırlayabilmek için c# c++ python java gibi yazılımlar öğrenin. Ama script dilleri çok kısırlaştırılmış fonksiyonlara sahip dillerdir. Hiç mi hiç başka bir dil öğrenemeye gerek yok direk melden dalın bence.

Bu arada qbasic, turbo basic, pascal, cobol , gwbasic , fortran gibi diller çok eskilerde kaldı "c" bile baya bir eskidi, bu dilleri artık kullanan varmıdır bilemiyorum.  Bu dillere bulaşıp sakın vaktinizi harcamayın derim.

Birde visual basic dili vardır. Şu anda webde en çok kullanılan hatta masaüstü yazılımcılığında da halen kabul gören bir dildir. Diğer basic dilleri ile karıştırılmamasında fayda vardır.

Kafanız karışmasın mele direk dalın, diğer dillerle boşu boşuna uğraşmayın. Baktınız bir yerde mel yetmedi ki bunu anladığınızda diğer dillerden birisini seçme vakti geldiğini bilirsiniz. O zaman diğer dillere geçebilirsiniz.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #26 : Mayıs 28, 2011, 02:01:35 ÖÖ »
İlk adım için hangi dile bakarsanız bakın değişkenleri, sabitleri, döngüleri, koşulları, dizileri vs. göreceksiniz. bu temel bilgiler, her dil için geçerli. Çoğu zamanda MEL için bunlar geçerli ve önemli olacaktır. Maya'da her işlemin MEL karşılığı olduğu ve komutu verince bunlara ulaşabildiğiniz için (History penceresinde), deneme ve yanılmayla hızlı sonuç almak mümkün.

Eğer biraz ingilizceniz varsa aşağıdaki sayfaya bir göz atmanızı öneririm..

http://area.autodesk.com/tutorials/conversational_mel_part_1

MEL konusunda bilgili ve uzman olan arkadaşlar daha açıklayıcı bilgiler vereceklerdir...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : Mayıs 30, 2011, 13:14:06 ÖS »
teşekkür ederim, programcılığa giriş kursuna başladım, programcılık mantığını anlamak için, sanırım ondan sonra daha rahat anlayacağım :)

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #28 : Mayıs 30, 2011, 13:47:38 ÖS »
Önemli olan mantığı anlamak ve algoritmalarını çıkarabilmek. Commodore 64 zamanında BASIC ve assembler ile ilgilenmiştim. yıllar sonra bu sitenin ana sayfasını kodlamak için PHP'ye baktım ve temel mantığın, yapının çok farklı olmadığını gördüm. Bu hemen hemen tüm script dillerinde aynı... Gerisi gelecektir...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı artiiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Haziran 01, 2011, 12:59:21 ÖS »
huso35_5 gittiğin kurs ile ilgili izlenimlerini buraya da yazar mısın? Neler anlatıyorlar? İşe yarıyor mu? Ben de sürekli araştırıyorum bu MEL'i Expression'ı nasıl öğrenebilirim diye. Maya ve After Effects eğitimi aldım ve bu yazılım olayı her yerden karşıma çıkıyor. Gerekirse ben de böyle bir kursa yazılmak istiyorum. Kamyon yüküyle öneri var, her kafadan bir ses. Zaten kabus olan bu konu iyice kafa karıştırıcı hal alıyor. Ya da programcılık ile ilgili mantık bilmediğimden bana öyle geliyor. Yalnız bir üniversitenin sitesinde "C Programlama Diline Giriş" adlı bir sayfa buldum. Anlatılanlar (Fonksiyonlar, Döngüler, Stringler v.s) ile Maya'daki uygulamalara en yakını C gibi geliyor bana mantık olarak. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını düşünenler olabilir fakat mantık öğrenmek için konunun temelini bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Hakan Abbas

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : Haziran 01, 2011, 13:59:02 ÖS »
Aslında bu tür konularda pek konuşmam ama yazılımcı vasfımla bir kaç tavsiyede bulunayım dedim.

Programlamanın mantığını istediğiniz dille öğrenebilirsiniz. Ancak sıfırdan başlanıyor ise basitlik ön planda olmalıdır.

C dili eski ancak herşeyin temelini teşkil eden low level bir dildir. Birçok işletim sistemi (windows, linux..) bu dille geliştirilmiştir ve halen devam eder.

C++ daha sonra C üzerinde nesne yönelim yetileri ile geliştirilmiştir. Visual C++ türevleri ise şu an piyasadaki hemen tüm yazılımların geliştirildiği dildir. (MAYA, MAX ... dahil.)

Ancak konu MEL Scripting olunca (Expression biraz farklıdır !) bir dil öğrenmeye gerek var mı sorusu karşımıza çıkacaktır. Eğer işiniz doğrudan programlama değilse ve sadece MEL ile muhatap olacaksanız şahsen gerçek bir programlama dili öğrenmek için yorulmanızı tavsiye etmem. Öğrenirseniz zararlı çıkmazsınız tabi ki...

MEL kullanım ve yapı olarak web programlama dillerinden PHP ye oldukça benzer. Bu söylememin en büyük sebebi; değişken tanımlama ve kullanmasının her ikisinde de $ simgesi ile başlamasıdır ki bu işlem programlamada en fazla yapılan iştir.

Kendi kendinize PHP öğrenmek, dolayısı ile de programlama mantığını kavramak zor değildir. Bir çok türkçe kaynak da mevcuttur. 2-3 haftalık bir heves genelde yeterli olur.

Sonrasında MEL e geçtiğinizde hemen her şeyin benzer olduğunu göreceksiniz.

Gökhan bey in de belirttiği gibi MEL/Expression için Maya nın script editörü bize çok yardımcı olmaktadır.

Gerisi sizlere kalmış.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı artiiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Haziran 01, 2011, 15:26:45 ÖS »
Şöyle sorsam şahsım adına. Bilgisizliğimi bağışlayın. Animasyonda, modellemede, kaplamada v.s her aşamasında veya AutoCAD'de çalışırken veya AfterEffects'te çalışırken programın sunduğu araçların yetersiz olduğunu düşündüğümde; buna script, mel, expression v.s her ne ise, program bana hangi dil ile imkan sunuyor ise o dille müdehale etmek istiyorum. Oturup program yazma gibi bir derdim yok. Birçok CAD, grafik programını ihtiyacım oldukça kullanıyorum. Bu programların sunduğu Mel, Script, AutoLisp, JavaScript, Expression (farklı olsa da), PHP, v.s. bunların temelinde eğer C varsa, C'yi öğrenmek bize diğer dillere adım atarken kolaylık sağlamaz mı?

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Haziran 01, 2011, 15:48:24 ÖS »
genele hitap olarak yazıyorum ki;

şöyle düşünün;

bilgisayarda bir uygulama öğrenecekken,

tutup kaç kişi,

ilk başta elektriği buluyor, daha sonra devreleri, daha sonra bilgisayarı üretiyor ? daha sonra dos işletim sistemini sonra windows işletim sistemini yazıyor ?  ya da linux veya herneyse.
kaç kişi max veya maya kullanacaksa maya'yı, maxi baştan sona yazıp onu kullanmaya kalkıyor.

arkadaş mel yazmak istiyor ,  c'yi öğrensen iyi olur diyenler var. Anlamıyorum o halde ta başa dönelim gerçekten elektriği keşfedelim..
c içinde makina diline bir bakalım isterseni assemble öğrenmemiz gerekir yoksa c'yi anlayamayabiliriz. Hazır assemble'a girmişken elektronik devreleride öğrenelim yoksa assemble'i anlamayız. elektronik devre elektriksiz olurmu? bikaçtane elimize uçurtma alalım ucuna anahtar takalım yağmurlu bir günde uçurma uçuralım ki elektriğide öğrenmiş oluruz. ama elektriği öğrenmek içinde havadaki elektrik yüklerini anlamaız gerekir değil mi?..... vs vs

c elbette bir altyapıdır. öğrenmede sakınca yoktur hatta çok şeyde katar. Lakin mel için c'ye bulaşmaya gerek yok kanaatimi tekrarlıyorum. Böyle script dilleri içinde bazı arkadaşların dediği gibi help dosyaları çok işinizi görür. Yetmediğini anladığınız an bence başka arayışlara girin.

Olay yazılımcılık ise bu ayrı bir konudur. Kursa gitmek hatta üniversitelerin uzaktan eğitimlerine katılmakta fayda vardır.

Örneğin microsoftun yazılımcıları açıkçası pazarlarını geliştirmek için neredeyse gitmedik köşe çalmadık kapı bırakmıyor, onların seminerlerini bloklarını da dinleyebilir okuyabilir hatta videolarını seyredebilirsiniz.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : Haziran 01, 2011, 17:52:27 ÖS »
usta programcı olunmasından bahsedilmiyor burada ben niye bu kadar çıkıştığınızı anlayamadım. TEMEL yani basic denen programcılık bilgisi olmadan max scriptmi yazılabiliyormuş? mel i bilmem ama max script için yüzde yüz temel programcılık bilgisi gerekli. temel diyorum bu kelimeye lütfen dikkat edin. temeli o kadar zor olan bir şeyden bahsetmiyoruz.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı safakoner

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • safakoner.com
« Yanıtla #34 : Haziran 01, 2011, 18:21:08 ÖS »
selamlar

kullanilan yazilimin ki konu maya, script dilini ogrenmeden once programin kendisini ogrenmek temel anlamda cok onemlidir. heleki mayadan bahsediyorsak. dg, dag vs sistemlerin ve node tabanli yaklasimin ne oldugunu anlamak cok onemli.

bununla beraber, eger yapilacak is dalinda sadece mel script kullanilacaksa ve ciddi anlamda oop girilmeyecekse c++ yada c# yada benzeri ve/veya hi-low level ozellikler uzerinde barindiran ve compile edilmesi gereken diller uzerine sirf mel ogrenmeye yardimci olacagi dusunulerek calismak vakti ve emegi gereksiz yere kullanmak olacaktir.

mel interpreter bir dildir, compile etmezsiniz, memory management i kendi yapar. komut temelli yapisi vardir, oop yoktur. bu kadar kolay ve sade bir dili ogrenmek zor degildir. kaldiki gunumuzdeki internetteki kaynaklari dusunurseniz ogrenme sureci cok daha verimli ve hizli olacaktir.

usta programcı olunmasından bahsedilmiyor burada ben niye bu kadar çıkıştığınızı anlayamadım. TEMEL yani basic denen programcılık bilgisi olmadan max scriptmi yazılabiliyormuş? mel i bilmem ama max script için yüzde yüz temel programcılık bilgisi gerekli. temel diyorum bu kelimeye lütfen dikkat edin. temeli o kadar zor olan bir şeyden bahsetmiyoruz.

Mehmet, soyledigin dogru fakat script dili ile ornegin c++ arasinda ciddi fark var. c++ temel bilgi dersek int ile short arasindaki farki da  bilmek temel demek gerekir. ozellikle cg uzerine birseyler gelistiriyorsaniz 2 byte fark ciddi bir fark olur cikar. ama mel de boyle bir fark yok, int data tipi var, ornegin array pass edersen reference olarak pass ediyor otomatik olarak. dynamic memory allocation yok, vs 

sonucta bu gibi mevzular programcinin bilmesi gereken fakat artisti verem eden konular. artist sadece script yazarak isini hizli verimli bitirme pesinde daha cok, bu gibi teknik onemli detaylarla ugrasmak yerine. o nedenle yukarida goruslerimi o yonde verdim.

kolay gelsin
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2011, 18:29:47 ÖS Gönderen: safakoner »

Çevrimdışı fender

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Imdb
« Yanıtla #35 : Haziran 02, 2011, 00:18:09 ÖÖ »
eger ingilizce biliyosan bu kitabi oku bence ama Safakin dedigi gibi  programi adam gibi kullanmayi ogrenmen en onemlisi. Ozellikle particle isi icin cok fazla bi mel e gerek yok sadece biraz expression ile herseyi halledebilirsin. Bence sen particle uzerine tutorial falan bakmaya calis.

http://www.amazon.com/Complete-Maya-Programming-Extensive-Kaufmann/dp/1558608354

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Haziran 02, 2011, 16:46:55 ÖS »
bravo gönülcüğüm,
dünyayı kurtardın sağol...
  • 3D Generalist