Gönderen Konu: Blender ile Oyun Programlama - 1. ve 2. Sayı  (Okunma sayısı 7815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DTM3D

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Blender ile Oyun Programlama - 1. ve 2. Sayı
« : Mayıs 07, 2013, 12:18:48 ÖS »
Kendi hazırladığım bir dergi. Başlangıç seviyesinden ileri düzeye doğru devam edecek. Vakit buldukça her hafta bir sayı çıkarmayı düşünüyorum.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23340323/BGE%2001.pdf

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23340323/BGE%2002.pdf

Çevrimdışı GARYOSAVAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • GARYOSAVAN Youtube Channel
Ynt: Blender ile Oyun Programlama - 1. ve 2. Sayı
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2013, 09:27:10 ÖÖ »
Emeğinden dolayı tebrik ederim ancak iki dergi toplam 8 sayfa, biraz az değil mi? :)
40-50 sayfalık bir döküman haline gelince tek bir sayı yap, bunları da görüşleri almak için yayınlamış ol. :)
İçindekiler kısmını mutlaka ekle.
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2013, 11:37:34 ÖÖ Gönderen: GARYOSAVAN »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2013, 11:20:14 ÖÖ »
Öncelikle bu güzel ve başarılı çalışmandan dolayı seni tebrik ederim... Güzel hazırlanmış ve faydalı olduğuna inandığım dökümanlar olmuşlar... Eline sağlık...

Alıntı
Oyun yapmayı beceremeyen bir çok kişi yok yabancıların monitörleri büyük, yok onların
bilgisayarları hızlı, Türkiye'de öyle ekipmanlar yok gibi bahaneler uyduruyor. Yeteneğimiz yok
yapamadık demiyorlar. Bazılarıda elimde 100 bin dolar olsa ya da devlet bana yardım etse yaparım
diye boş boş konuşuyor. Devlet ne yapacak kafanın içini açıp bilgi mi dolduracak? Hadi doldurdu
diyelim kafan çalışmadıktan sonra ne anlamı var. Diyelim ki 100 bin doların olsa bu işi yapacaksın.
O zaman kredi çek yap. Yabancılar genelde çok büyük zorluklar altında bu işleri yapmaya başlayıp
zamanla yükseliyor. O büyük monitörler gökten zembille inmiyor. Çalışıp kazanıyorlar. Sorun
monitörün büyüklüğü ise sen daha büyük monitör satın al daha iyisini yap.

İkinci derginin son kısmından yukarıdaki bölümü aldım. Önceki paragrafta yazdığın ve insanların isteği olup, emek etmedikleri, çalışmadıkları konusundaki eleştirilerine katılıyorum. Bu paragraftaki eleştirilerinde yerinde... Ama devletin yapacağı çok şey var...

Mesela devlet sana destek olsa, bu bilgi ve deneyimini daha geniş bir ekiple paylaşıp, hem o çevrenin gelişmesini sağlarken, hem de oyun üretsen fena mı olur? Modeli, kaplamayı, kodlamayı tek başına yapmak kolay mı? Her kısmı kurtaracak kadar yapmak varken, en iyi şekilde yapmak, yapımını bir anda 2-3 seviye birden atlatır... Güzel bir fikrin olsa dahi, bunları yerine getirebilmen için çalışman ve daha çalışman yeterli olur mu? Çok iyi bir modeler, çok iyi bir programcı, çok iyi bir texture sanatçısı olabilirmisin (Taron'san olur :)

Devlet ne yapıyor...(biraz gördüğümü yazayım)... Devlet teknoparklarda Turkcell, Avea, Vodafone ya da benzeri iri kıyım firmaların alt yapısını sağlıyor, çalışanlarının sigortalarının bir bölümünü ödüyor...onlara yer sağlıyor vs... Bu firmaların yaptığı ise sadece maliyetlerini düşürmek... Teknoloji, yazılım, geliştirme açısından koskoca bir sıfır. Bunların böyle bir kaygılarıda yok. Olamazda... Öte yandan sen ve senin gibi gençlerin ne metrekarelerca alana, ne büyük bilgisayarlara, ne fiber optik hatlara ihtiyacınız yok... Ama devlet sizin gibi gençlere yardım edeceğine, birşey üretmeyen, kaynakları tüketenleri gözetiyor...

Eğer günün birinde bir oyun ya da yazılım yapmayı başarırsan, o zaman devlet gelip neredeyse yarısını (%35-%40'ını) vergi olarak senden alacak... Bakarsın, çok saçma 1 TL mesela yanlış bildirimde bulunmuşsun diye bir ceza üretip, sana cezada kesebilirler... Tüm bunlar yapılırken, bakanlar, devlet yetkilileri TV'lerde ve toplantılarda çıkıp İrlanda, Hindistan'dan örnekler vermeye devam edecek, bilmedikleri ve hiç bir zaman anlayamayacakları bilişim dünyası hakkında masal okumaya devam edecekler... Sonra aradan yıllar geçecek, seninki gibi bir mesajı gördüğünde, sende benzer şeyleri yazacak, yıllar geçmesine rağmen değişen hiç birşey olmadığına isyan edeceksin...

Devlet tüm dünyada birşeyler yapıyor... Ingilterede oyun geliştirenlere destek oluyor, Fransada animasyon yapanlara... Devlet tüm dünyada geliştirene, üretene destek olmaya çalışıyor... Ama yandaş, dost ayrımı yapmadan, büyük, küçük göz etmeden, sadece yapılan işi değerlendirerek....
  • 3D Generalist

Çevrimdışı DTM3D

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mayıs 08, 2013, 12:56:13 ÖS »
teşekkür edrim. fazla zamanım olmadığından kısa kısa yapıyorum. sayfa sayısı giderek artacak. içinde fazla bişey olmadığından içindekileri eklemedim :)

devletin yapacağı bişey yok derken boş boş konuşan kişilere dedim. mesela kültür bakanlığından kısa film için destek alanlar var. parayı alıp karıyla kızla yiyor sonra da uyduruk bişey çekip film diye yutturuyor. şimdi biraz daha düzenlendi. bir de kültür bakanlığından senaryo geliştirme desteği alıyorlar eski yönetmenlerin akrabaları falan. yazılan senaryolardan sadece ulak filmi çekilmiş diye biliyorum.