Gönderen Konu: Track point temizlemek ve yeşil perdeye arkaplan oluşturmak  (Okunma sayısı 2865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Polack47

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
 Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir bu tür bir forum arayıp durdum bu konuyla ilgilenenleri bir arada görmek çok hoş. Yalnızca bu işle uğraşanların anlayacağı, ismini bilmediğim bir tekniği soracağım bugün. Çok kullanılan ve tahminimce basit ama ne yazarak bulacağımı bilmediğim bir teknik.

İzlediğim VFX videolarının hemen hemen hepsinde aynı yöntem kullanılıyor. Olay şu, örneğin maymunlar cehennemindeki bir sahnede maymun konuşuyor. Asıl çekimde maymunun yerine bir insan var ve yüzüne motion capture için bir kamera bağlı. İşin son halinde adam oradan komple silinmiş, maymun eklenmiş oluyor ama şöyle bir soru işareti var. Kamerayı tutan demirin arkasında kalan kısmı eksiksiz bir şekilde nasıl oraya tekrardan konuluyor? Diyelim ki kadraj 2 kez çekiliyor ve 1'si dolu, diğeri tamamen boş. Bu şekilde çekilmeye müsait sahneler olabilir ama amatörlerin de bunu defalarca yaptığını gördüm. İnternetteki izlediğim derslerin hepsi sabit kadrajda nasıl yapıldığını anlatıyor. Sabit kadrajda yapmak kolay. Fakat hareketli kadrajlarda ne yapacağımı bilmiyorum. Bana bu yöntemin ismini ve eğer varsa dersini atabilir misiniz?

Bu arada bu yöntemi genel olarak soruyorum yalnızca kamerayı tutan demiri silmek değil olay. Kameranın çekmediği arkaplanı nasıl yerleştireceğimiz... Bir de son olarak örnek vereceğim, koluma portal silahı koymak için track pointler yapmıştım. Çekimde bu toplar ceketimin önünde görünüyor ve yeşilliği kaldırdığımda ceketimin bir kısmı da gidiyor ama internette bunu nasıl yapıyorlarsa ceket eksiksiz ve hatasız bir şekilde yerinde duruyor. Umarım şu olaya bir çözüm bulunur. Arayıp bulamadığım tek şey o kaldı.

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: Track point temizlemek ve yeşil perdeye arkaplan oluşturmak
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2017, 02:56:22 ÖÖ »
Merhaba foruma hoş geldiniz. =)

Bir sahne izlerken çoğu zaman nasıl yapmış olabilirler diye düşünüp kendimce fikir yürütürüm. Motion Capture kullanılan çoğu planı, prodüksiyon ekipleri kendi çözüm yollarıyla ortaya çıkartıyor. Takip noktaları yapıştırmak ya da daha gelişmiş sistemler kullanmak... Mesela Chemical Brothers'ın 'Wide Open' klibi sizin sorunuza en net cevap olabilir diye düşünüyorum. Çekim normal şekilde belli bir aşamaya kadar yapılmış. Dansçının tamamen 3d hale geldiği sahneye kadar belli oranda vücut parçaları 3d hale gelirken 'Clean Plate-Rig Removal ' denilen yöntemle de sahnede istenmeyen kısımlar kamufle edilmiş. Bunun için de Lidar scanning dedikleri (lazer ile yüzey ölçüm metodu olarak geçiyor wikipedia'da) yöntemle sahnenin 3d halini ortaya çıkarmışlar. 3d olarak elde olan sahnede mekan, mevcut videodan elde edilen görsellerden oyuncunun silinmiş haliyle yeniden kaplanabilir ve sahne boş bir hale getirilebilir.

• Illustrator

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2017, 10:24:46 ÖÖ »
Benim uzun uzun yazacak vaktim yok maalesef ama fikir vermesi açısından..
Motion Control Camera System (Sahneyi 2 defa çekebilirsin bir boş bir dolu, bu cameranın özelliği aynı camera hareketini çekebiliyorsun..)
Clean plate (tracking)
Rotoscoping

Çevrimdışı Polack47

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2017, 11:23:53 ÖÖ »
Öncelikle yorumlar için çok teşekkür ederim. Tahmin ettiğim şekilde ya kamerayı sabit bir düzlemde sabit hareketlerle (yani stüdyo ekipmanlarıyla) hareket ettirip aynı görüntüyü alıyorlar ya da aynı sahneyi 3d ortamda oluşturuyorlar. Transformers'ın bir vfx videosunda çektikleri alanda 3d olmayan tek şey yoldu. Koca alanı çekmişler, yol hariç her yeri silip yeniden oluşturmuşlar. O kadar uğraştın bari yolu da yapsana güzel kardeşim niye footage alıyorsunuz :) neyse 3d oluşturma gibi bir imkanım olsa direkt track destekli greenscreen stüdyoda çekerim. Diğer yönden kamerayı aynı düzlemde birebir aynı şekilde hareket ettirmem de mümkün değil. Amatörler nasıl yapıyorlar bunu? Yani Fallout vs Skyrim diye bir video izlemiştim ve çekimlerin profesyonel olduğunu, aynı alanı 2 kez çektiklerini sanmıştım. Halbuki çekimlerde tripot dahi kullanılmamış. Açıyı çok değiştirmeden arkaplanın bir fotoğrafını almış ve atıyorum binayı tekrar oturtması gerekiyorsa çektiği resimden binayı alıp arkaplandaki binaya track ile bağlıyordu. Bana çok temiz bir yöntem olarak görünmedi çünkü her alana uygun bir yöntem değil. Açının ve perspektifin değiştiği kadrajlarda mümkün değil mesela..

Neyse böyle böyle fikir üreterek bir şekilde yapıcaz. En azından o kadar kolay olmadığını öğrendim :) çok teşekkürler herkese. Ricam, konunun kapanmaması ve kendi fikirleri olanların paylaşması. Umarım birilerinin de işine yarar.

Sorum ise şu, Motion control demişsin hocam fakat internetten baktığımda yalnızca ekipmanlarla yapıyorlar. El ile ya da tripot destekli çekmenin bir yolu var mı? İnce bir noktası filan?

Tekrar tekrar teşekkür ederim hepinize
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı yavuz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2017, 21:58:43 ÖS »
Yukarıda yazılanlara ilaveten daha düşük bütçeli çalışmalar için işini görmeye yetecek yerlerde yazılımsal çözümler de kullanabilirsin. Yolladığım örneklerde bu iş için Mocha yazılımı kullanılmış.

-Aşağıdaki örnekleri izlersen obje yemizleme işini otomatik olarak yazılımın hallettiğini göreceksin. Bunu yapmak için sanırım daha önceki ve sonraki framelerin bilgilerinden faydalanıp istenmeyen alanı dolduruyor.
-Bir diğer yöntem ise yine Mocha'da uygulayabileceğin şekilde temizlenmesini istediğin alanı belirleyip bu alanın içini görmek istediğin haliyle boyamak, yani istenmeyen objenin olmadığı bir kareden temiz parça alıp doldurmak. Sonra bu temiz alana altta kalan pointleri takip edecek şekilde tracking uygulandığında istenmeyen noktaları kapatmış olacaksın.
-Ayrıca duruma göre zaman zaman rotoscoping yapman gerekecek. Bu hareketli ön plan görselini fondan koparmanı sağlayacak. Fonda bir değişiklik yapma ihtiyaci hissedersen ve karakterin bir bölgesi değişiklik yaptığın alanın içinden geçiyorsa buna ihtiyaç duyacaksın.
Brainscan'ın verdiği anahtar kelimeler ile vimeo ve youtube'da arama yaparsan birçok kaynak karşına çıkacaktır.

Örnekler:
Object Removal & Clean Plating:

Remove Object Tutorial:

Imagineer Systems - Mocha Pro Sitesi:
https://vimeo.com/mochapro

Başarılar.

« Son Düzenleme: Mart 21, 2017, 22:54:36 ÖS Gönderen: stuck »

Çevrimdışı Polack47

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2017, 23:30:27 ÖS »
Ben de bugünden bu yana videoları izliyorum zaten. Mocha'yı bir süre kullanmıştım ama yalnızca track yapmıştım. Yaptığım track'leri hiç kullanmamıştım. Çünkü Cinema4d ile çalışmasını sağlayan MochaBlend'i bulamamıştım. Forumda bunu dile getirmek yanlış bir hareket mi bilmiyorum ama eğer varsa Mocha + MochaBlend'i bulabileceğim bir yer biliyor musunuz?

Ayrıca videolar için teşekkürler. Bu tür videoları izleyip gelişmem gerek.
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2017, 03:42:19 ÖÖ »
Yıllar önce forumda paylaşılmıştı. 8) Düşük bütçeli, "Er Ryan'ı Kurtarmak" filminin Omaha çıkarması sahnesinin yeniden yapımı... Kamera kullanımı, efekt ve sahne tasarımı konusunda ip uçları verebilir.

http://www.sinefx.com/forum//index.php?topic=2652.msg15215#msg15215
  • Illustrator

Çevrimdışı Polack47

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mart 23, 2017, 11:14:33 ÖÖ »
Gerçekten videoyu izlerken bir garip oldum. Özellikle de bir kaç farklı çekimin tek kadrajda toplanması olayını yapanlara ayrı saygım var. Bahsettiğim olay bu videonun tamamı aslında ama şu dağa tırmanışta 3 farklı yeşil perdeyi tek bir yere koyması filan çok güzeldi... helal olsun adamlara

Bir de, mocha için bir bilgi istemiştim ama mümkünse bu konuda bir şeyler yapabilir misiniz?
  • Motion Graphic Artist