Gönderen Konu: "eleştiri fobisi" üzerine  (Okunma sayısı 20115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PaurA

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: "eleştiri fobisi" üzerine
« Yanıtla #20 : Mart 05, 2013, 10:35:47 ÖÖ »
Kendi kisisel konunu buraya tasima istersen.  Konuyu basligin altinda tutalim.
Adamın hatası bu başlık altında yazılıyorsa istediği gibi taşır.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #21 : Mart 05, 2013, 11:25:32 ÖÖ »
..
..
Kaan'ın iyi niyetli ama sivri dilli eleştirileri çoğu zaman haklı fakat yazım tarzı açısından art niyetli durabiliyor. Ayrıca bu durumda olan sadece Kaan Kapar da değil.. Bu forumda yaşı 14 olan da var , 55 olan da var.. Ben 38 yaşında biri olarak , foruma koymuş olduğum bir çalışmama 17-18 yaşından beklenebilecek heyecanlı yorumlar aldığımda , aynı yaş ölçüsünde cevap vermiyorsam , bunun sebebi cevap veremiyor olmam değildir..

Bu nokta bence çok önemli... Forum ortamında karşılıklı yazışan iki kişi gibi görünsede mesajların ulaştığı yüzlerce kişidir. Bu yüzlerce kişi, yazılanlardan, kendilerince bir kanıya varırlar. En son lafı kimin söylediği ya da baskın çıktığının bir önemi yoktur. Mesajları okuyanların bir kanısı vardır. Bu nedenle tartışmaları çok uzatmanın, ya da direkt bir kişiye yazıyor olmanın çok anlaı yok. Genelin vicdanında, yazdıklarınızın nasıl karşılık bulduğu daha önemlidir. Bu nedenle hiç sebep yok gibi görünse de, ufacık bir sebepten, genel vicdan bazı başlıklarda kendini belli eder... Tribüne oynayın, demiyorum. Kısır çekişmeler ve önemsiz detaylarla uğraşıp, büyük olanı gözden kaçırmayın... Bazen cevap vermek ve tartışmaları uzatmak anlamsızlaşır. Bazen karşınızdakiyle sizin birikiminizi sadece gereksiz bir tartışmadan dolayı insanlar ayırt edemeyebilir. Emre'nin dediği ve bir çoklarının yaptığı gibi, işinizi, bilginizi ya da samimiyetinizi ortaya koymak, birşeyler paylaşmanın mutluluğunu yaşamak daha önemli. Birileri "helal olsun", "evet haklı" demesede, bilin ki küçücük bir mesajınız bile çok büyük kitlelere ulaşıyor ve yankı uyandırıyordur...

Başlıkta kişilerle uğraşmak yerine genelden bahsedeceğimizi umuyordum... ne yazık ki, bir anda bir arkadaşımız çevresinde yoğunlaşan bir tartışmaya dönüşmüş. Çıkış yolu ararken, aynı hataya batmış olmak ya da hatayı tekrar etmiş olmak bize yakışmadı. Amacımız üzüm yemek olmalı...Bir arkadaşımızı rencide etmek değil... Burada olabildiğince genele hitap etmek ve forumda neler görüp, görmemek istediğimizi, eleştiriler konusundaki fikirlerimizi paylaşırsak çok daha sağlıklı olur kanısındayım...

Ekleme: Bu arada ben site yöneticisi değilim ama üyelik numaram 02. Bu üyelik numarasını aldığımda belki birçoğunuz orta okula yeni geçti..Bu foruma saygısızılık yapmayın lütfen.

Sitede yönetici olarak hedef tahtasında bir kişi var (son dönemde bir de moderatörümüz  var). Ama bu sitenin ve forumun bugüne kadar gelmesinde ve yaşamasında, sizlerin çok büyük önemi ve katkısı var. Tek tek tüm arkadaşlarımı saymak istemiyorum ama bu site ve forumun doğal yöneticilerisiniz...Bunda en ufak bir şüpheniz olmasın...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #22 : Mart 05, 2013, 12:06:40 ÖS »
valla güzel toparladın... konuyu açan olarak "ne yazsamda ortada buluşsak" diye düşünüyordum
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : Mart 05, 2013, 13:36:35 ÖS »
İnsanların sevmediği, beğenmediği şeyler üzerine bu kadar zaman harcamasını neredeyse inanılmaz buluyorum. (eleştiri, fikir alışverişi değil bahsettiğim)
Forumda genel olarak bir internet kültürü eksikliği/sindirememişliği olduğuna inanıyorum. Nelerin, ne kadar ciddiye alınması, önemsenmesi gerektiği üzerine büyük yanlışlar var malesef.

Çevrimdışı serkanos

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Mart 05, 2013, 14:00:40 ÖS »
eleştirmeyi bile beceremiyoruz.

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : Mart 05, 2013, 14:54:22 ÖS »
"bence"
sorun şu ki; eleştiri neye göre eleştiri kime göre ? sorunsalından çıkıyor. ben açıkcası  amerika yokmuş gibi davranamıyorum eleştirirken. ayrıca sırf biri birşey atmış 40 kişi bakmış hiç mesaj yok diye sırf konu alevlensin diye mesaj da atıyorum.(genelde Osman cevap verir oda fark eder) ama;

biz,
toplum olarak,
genel bir güven sorunu yaşıyoruz.
örnekleyeyim :
histori kanalını izleyenler bilir. modern rehineciler diye bir şahane program var bana göre şahane tabi. neyse orada bir adam bir eski para getiriyor mesela. rehineci adam diyor ki benim bir arkadaşım var ralph onu bir çağırayım paraya baksın gerçekten eski ise o anlar işin kompedanıdır der. ralph kardeş gelir. paraya bakar. eskidir der. rehineci adam tamam der kaç para istiyorsun der müşterisine ve iş biter. neyse ücreti verir.

bu örnek bizde zaten olmaz da olsun diyelim. rehineci mahmut abi ye müşteri geldi selamın aleyküm çekti girdi tükana. dedi bu parayı satıcam eski bu dedi. mahmut abi der yok bu eski değil yani sanmam der önce. müşterisi der valla eski ananemden kaldı der. öle başlar muhabbet. ananen nereliye kadar gider. oldu ki olmazda oldu diyelim mahmut abi birini çağıracak müzeci falan diyelim. o gelir derki para eski. abi der dur lan bide ahmet'i çağırayım. oda der eski. ikna olmaz bir türlü. en son o parayı ölü fiyata almaya çalışır. hiç mi yok ? cümlesinin sadece Türkçemiz de olması gibi.

yani inanmıyorsun anladın ?

adam eleştiri yapıyor...
mekanizma çalışıyor

" bu kesin geçen gün ki topic yüzünden böyle dedi"
"bu zaten ahmetlerin gruptan "
"önce kendisine baksın"
falan filan uzar gider bu.

ayrıca eleştiri için yaş aralığının pek bir önemi yok ben ona biraz katılmıyorum ki bende yaşımı iş tecrübemi ortaya koymaya çalışırım hep yani bize de mi lolo olmasın diye yapıyorum belki bilmiyorum ama birinin bir şeyi beğenmemesi için tek bir nokta bile yeterli değil mi ?(bence öle yani adam beğenmez)
işte bilemiyorsun gibi gerçekten mi beğenmiyor yada gerçekten mi eksiklikten kaynaklanıyor bilmiyorum. çünkü hemen hemen her konuda başka topiclerden alıntılar oluyor yada şu arkadaşımız zaten diye başlayan cümleler oluyor.

bir iş yaptın attın foruma ve sağlam argumanlarla da destekleyebiliyorsan
kimse çok kötü yorum yapmıyor sitede.

eleştirmeyi beceriyoruz da kaldırma kısmın da sorunlar var. herkes bilir yani yaptığı için hangi aralığa gireceğini. şundan iyi bundan kötü gibi.
uzun oldu ama bende anlatmak istedim fikrimi...

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : Mart 05, 2013, 15:01:11 ÖS »
....

moderatörden önce davranayım. :P
« Son Düzenleme: Mart 05, 2013, 15:22:08 ÖS Gönderen: stuck »
  • Illustrator

Çevrimdışı xxx

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : Mart 05, 2013, 15:15:22 ÖS »
Moderatör Notu:

Bu başlık altında kişisel sataşma veya diğer bir üyeyi rencide edici ifadeler barındıran mesajlar tüm başlık incelendikten sonra tarafımdan silinecek veya düzenlenecektir.

Lütfen ne bu başlığa ne de bundan sonra forumumuzda açılacak/açılmış olan hiçbir başlığa doğrudan kişileri hedef alan saldırgan içerikli mesajlar göndermeyiniz. Kişileri hedef almadan, belirli bir kişiye gönderme yapmadan, davranış biçimleri üzerine de fikirlerinizi ifade edebilirsiniz.

Forum moderatörü olarak, hiç kimseye iltimas geçmeyeceğimden emin olabilirsiniz. Yine kiç kimseyi eski mesajları yüzünden bir diğerinizinden az hakka sahip görmeyeceğimden de emin olabilirsiniz.

Geçmiş geçmişte kaldı ve bundan sonra kiminize göre katı sayılabilecek kurallarla forumu yöneteceğimizden şüpheniz olmasın. Ortalığın sürekli toz duman olmasının, insanların forumumuzdan bazı üyelerin mesajları dolayısıyla kaçmasının, forumumuzda seviyenin ayaklar altına inmesinin önüne geçmek için bu kuralları uygulamada tereddüt etmeyeceğimizi bilmenizi isteriz.

« Son Düzenleme: Mart 05, 2013, 15:52:18 ÖS Gönderen: xxx »

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #28 : Mart 05, 2013, 15:16:47 ÖS »
plokoon... ağzına öpecem :) yanlış anlaşılmasın

hafif off topic gibi ama plokoon'un yazdığını destekler bağlamda + türklüğün ispatına canlı vaka (kısa kesiyorum...),

- arkadaşın fotoğraf makinesini elime alıyorum... nikon d90 gibi bişi... video çekmeyen model ama ben bilmiyorum çekmediğini...
- sağını solunu kurcalıyorum... sonra aklıma video çekip çekmediği geliyor... soruyorum...
- çekmiyor diyor
- hiç mi çekmiyor diye diretiyorum (gerçekten!)
- türk müsün diyerek dalga geçiyor...
- sonra birlikte yarılıyoruz gülmekten
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Mart 05, 2013, 16:19:54 ÖS »
benim ilk paylaştığım işler kendimi tanıtmak amaçlıydı. İlk mesajı herbap yazmıştı. Hayata küsmüştüm. İntiharın eşiğine gelmiştim. :P Şaka şaka işlere değil evvelki yazdıklarımdan bir karakter analizi yapmıştı benim içün.

pardon ya 3. mesajı herbap yazmış.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2013, 16:25:08 ÖS Gönderen: stuck »
  • Illustrator

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : Mart 05, 2013, 16:42:33 ÖS »
bende bi kaç bişey sölemek istiyorum. Benimde anlayamadığım bir iş yayınlıyosun atıyorum 150 kişi bakmış ama bir tane yorum yok. Niye ???? iyi olmuş kötü olmuş hiç bişey yok. Konu 5 gün boyunca hiç bir yorum almadan kapanıyor. Başka bir iş paylaşıyosun 3 yada 4 kişi yazmış. Sonra sorun ne acaba diye kendi kendine soruyosun. Kendimden örnek veriyorum 3dpros logo animasyonu yaptım 3-5 yorum geldi.Sonra magnum tarzı bi çalışma yaptım yine aynı. sonra sevgililer gününde bir çalışma attım hiç kimse bişey yazmadı. Öte yandan başka birisi bişey paylaşıyor polemik varsa 3-4 sayfa yorum geliyor. Derdim pohpohlanmak değilde hiç yorum gelmeyincede hiç kimse beni sevmiyor tribine giriyosun :)

Genelde bir iş paylaşımınd ayorum yoksa beğenilmiş olarak düşünüyorum ben burada açıkçası ..

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #31 : Mart 05, 2013, 16:46:58 ÖS »
:)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Arzach

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Mart 05, 2013, 22:16:38 ÖS »
Bu mesaj moderatör tarafından silinmiştir.
« Son Düzenleme: Mart 06, 2013, 09:30:55 ÖÖ Gönderen: xxx »

Çevrimdışı CO2

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Çağatay Özkan Karakter Animatörü
« Yanıtla #33 : Mart 05, 2013, 23:02:35 ÖS »
« Son Düzenleme: Mart 06, 2013, 09:31:14 ÖÖ Gönderen: xxx »
  • 3D Animator

Çevrimdışı fatihakdag

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Mart 06, 2013, 00:17:13 ÖÖ »
« Son Düzenleme: Mart 06, 2013, 09:31:55 ÖÖ Gönderen: xxx »

Çevrimdışı xxx

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : Mart 06, 2013, 00:50:26 ÖÖ »
Moderatör Uyarısı:

Moderatör ve site yöneticileri olarak, mesaj silme hakkımızın yanında forum üyeliklerini silme hakkımızın da olduğunu hatırlatmak isterim. Kullanmak istemediğimiz, fakat kangren olan parmağı kesmek gerektiğinde kullanmaktan çekinmeyeceğimiz bu hakkımızı lütfen aklınızda tutunuz ve tekrar tekrar "ben yazarım, bir kaç kişi okur, moderatör siler" gibi oyunlar oynamaktan uzak durunuz.

Forum adabına uygunsuz, bel altı seviyeden mesajlar yazan üyeler, bu forumda çekirgenin kaç kere zıplayabileceğini bu tarz mesajlarına devam ederek tecrübe edebilir, veya diğer herkes gibi mesajlarını terbiye sınırları içerisinde yazmaya devam edebilirler.

Bir üyenin terbiyesizliğini, kendi terbiyesizliğine referans kılan üyeler için de aynı uyarılar geçerlidir.

Rahatsızlıklarınızı forumda tartışmaya girmeden bize iletmeniz en doğru tercih olacaktır.

Çevrimdışı Arzach

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Mart 06, 2013, 09:46:18 ÖÖ »
 @CO
 Çalışmalarımı beğenmemene sevindim, zira beğeniler bana çok samimiyetsiz görünmüştür her daim. 3D print için hazırlanan aslanlı çalışmayı kötülediğin kadar diğerlerini de kötüleseydin keşke. Bir sonra ki sefer yaparsın artık onu da.

Ekşi'de ki yazılarım konusunda neden üstü örtülü övgülerde bulundun o kısmı anlamadım. İşin aslı sen ilk yazdığın yazıda çok daha makul yaklaşımlar sergilemiştin, sonrasında o'nu silip daha sert bir üsluba geçtin. İşte bu sebeple senin eleştirilerini de samimiyetsiz buldum. Zira planlı programlı bir hareket bu yaptığın, gerçek duyguların olsaydı ilk mesajında yazardın bunları, silip yenisini yazma ihtiyacı hissetmezdin. Neyse...

Ben şahsen senin çalışmalarını ziyadesi ile beğendim. Birincilik kazanan çalışmana baktım, bilhassa güzel olmuş. Düşündürücü yanı ise bitiş jeneriğinde yazan sayısız isim. Bir başkasının tek başına yapabileceği bir işi kırk kişiden yardım alarak yapabilmiş olmanı saymazsak alkışı hak eden bir çalışma.

Bu işler böyledir, bizim alanımız ekip işinin başarının kapısını açmayı kolaylaştırdığı malum. Tek başına bir yere kadar, bilhassa altında çok ala bir bilgisayar yoksa insanın çalışırken sıtkının sıyrıldığını siz de çok iyi bilirsiniz. Umarım ben de bir gün anlaşabileceğim bir ekip bulur birlikte çalışabilirim, o zamana kadar benden bu kadar 'aslanım'.

Bu tartışmalarda meseleleri kişisele çektiğiniz anlar ortaya sürülen eleştirilerin bize pek bir faydası yok. Zira insan beyni kaza yaptığında her nasıl şalteri indirip bizi kazanın şok etkisinden koruyarak bedenimizdeki hasarı tespit etmeye çalışırken bizi skain tutmaya çalışıyorsa kişilerin eleştirileri esnasında da aynı üslubu tekrar ediyor. Yani senin işlerimi kötülemen bende yetersizlik hissi uyandırmıyor. Bilakis, senin damarına bastığım sonucunu çıkarmama neden olan bir beyinsel aktivite söz konusu.

Bu arada yüzümü görseler kusacaklarını söylemişsin. Profilde yüzümün fotoğafı olması vesilesi ile uzun zamandır buraların kusmuk deryasına döndüğünü tahmin ediyorum. Mesele o değil, mesele eleştirecek bir şey bulamadığın için işin suyunu çıkarma gayretinin dışarıdan çok fazla belli olması.

Yine de dikkat et bak senin hesabını silmekle falan tehdit eden kırmızı fontlarla ahlak dersi veren bir moderatör türemiş.

hani bir laf var, ''saygıya takılmasaydık bu gün Mars'taydık'' derler, biz Türkler için söylenmiş bir söz. Muhafazakar toplumların başının belasıdır saygı. Sanıyorlar ki saygının karşıtı saygısızlık. Hayır, bence asıl saygısızlık en kötü çalışmanın altına dahi saygılı bir şekilde ''çok güzel olmuş, pek güzel olmuş'' yazmaktır.

Nadir durumlar haricinde bir sanatcının başarılı olması için gereken süre minimum 20 yıldır. Flamenko gitarı çalabilmek için eğitim almaya gittiğimde hocam bana ''Gitarın ilk 20 yılı çok zordur, ancak sonrasında düzgün çalabilmeye başlar insan'' demişti. Bu hemen hemen tüm sanat dalları için geçerli. İşte bu yüzden ecnebi çocuğunu henüz bebeyken sanat alanında çalışmaya yöneltiyor ki biz yaşlarına geldiğinde çocuk o zor kısmını atlatabilmiş olsun.

Biz ise sanata yönelmemizi tercih etmeyen ebeveynlerle boğuşarak kim bilir kaç yaşlarında başlıyoruz bu işlere?

Aranızda 20 yılını doldurmuş CG sanatcısı var mı? Ben düşe kalka, geçim sıkıntısı, farklı sanatsal ilgilere harcanan zaman vs vs derken ancak 10 yılımı yeni doldurdum diyebiliriz.

Bir de üstüne üstlük suratımı görenlerin kustuğu bir dünyada ne zorluklar çekiyorum tahmin edersiniz.

Olay şu, sen bir kişiye doğrudan saldırgan eleştiri sunduğun vakit o kişi bu eleştirilere beynini, algısını kapatır. Az önceki sözümü açarak tekrar ediyorum bak... Karşındaki kişi senin bir çeşit sinir krii geçirdiğini ya da kıskançlık çektiğini düşünerek kendi içini rahatlatma çabasına girer. Sonuçta senin eleştirilerin karşındaki kişiyi yetersiz hissetttirmediği gibi senin sorunların olduğu izlenimini edinmesine sebep olur.

Fakat meseleyi kavramlar üzerinden anlatırsan eleştiri hedefine daha doğru şekilde ulaşacaktır. Bir örnek vermem gerekirse...

reklam filmi yaptığı için doğrudan bir sanatcısı aşağılarsan adam dönüp sana ''sen bu sektörde yer alamadığın için kıskanıyorsun'' diye yanıt verir...

Fakat reklam sektörünün neden sanatcıyı kalitesizleştirdiğini Kapitalizm eleştirisi yaparak izah edersen edecek tek lafı kalmaz.

Buna çalışın.

Çevrimdışı MOZoner

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • moz
« Yanıtla #37 : Mart 06, 2013, 10:03:06 ÖÖ »
forumun bu hale gelmesi ilginç,gençlerin harbiden hem dilleri kuvvetli hemde elleri.arkadaş ne azimle insan yarım sayfa cevap yazabilir.

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : Mart 06, 2013, 17:36:31 ÖS »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı alexander.superberdus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Mart 06, 2013, 17:58:31 ÖS »
konuya dahil olmadan bende bir eleştride bulunmak istiyorum moderatöre. yazılan mesajları silmenin bence bir önemi yok. eğer direk hakarete giriyorsa yazılanlar, şahsen direk savcılık kanalı ile görüşürüm hakareti edenin kendisi ile. bana enteresan geldi sadece.