Gönderen Konu: Time Lapse  (Okunma sayısı 4897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gala1905

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Time Lapse
« : Haziran 30, 2013, 16:15:13 ÖS »
Merhaba Arkadaslar

Time Lapse denemk istiyorum, sorum su olacak video kamerada desik ayarlarmi yapmam gerikiyor? desik fps´de mi cekmem gerekiyor? ve kulandim Adobe Premiere CS 6 özel birseymi yapmam gerekiyormu.

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Time Lapse
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2013, 21:31:38 ÖS »
intervalometre özelliği olan bir kameraya ihtiyacın var o özellik yoksa bir tane inervalometrer  alman lazım makineye uygun... ki zamanlama yapasın. sağlam bi tripod da lazım. hiç bilmeyen biri için biraz meşakkatli bir uğraş. youtubeda baya bir tutorial vardır sanırım hem fotoğraf, hem video için.

Çevrimdışı Gala1905

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2013, 22:50:22 ÖS »
Tsk, bende saglam tripod var, benim dügüsündüm videokamreda bir özel ayar yapmam lazimi? Mesela diyelimki video kamerayi  1080/25P ayara kurdum. Yaklasik 1 saat göüntü yaptikdan sonra, görütüyü hizlandirmami gerekiyor premierde mesela? Youtubeden baki vereyim

Çevrimdışı kivanc_k

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2013, 00:06:46 ÖÖ »
Aslinda Timelapse icin video kamera degil , DSLR kullanilir. Ancak elde sadece video kamera varsa, ben su sekilde yapardim :

- 1 saatlik videoyu  TIFF, PNG (veya disk / platform durumuna gore JPEG) olarak diske dokerdim (progressive olmasi lazim yoksa interlacing isi, ortaligi cok karmasiklastirir, 25fps ustunden guzel bir gesaplama gerekir)
- Ya yazdigim bir script ile, ya da el yordamiyla, istedigim kareleri secerek (ornegin her 100 karede bir = 4 saniyede 1 (25 fps`e gore)) ayri bir klasore atardim
- Ya bir script yazarak ya da bir sekilde, sirali isimlendirirdim (belki gerekmeyebilir)
- basitce timelapse olurdu
- sonra oturup, kareler arasinda olusan flick`leri temizlemeye kasardim.

Ama dogrusu DSLR ile yapmaktir

Karsilasilacak en buyuk problem ise beyaz ayari. Isigin kontrol edilebildigi ortamlarda (ki genelde timelapse, dis ortamlar icin istenir) cok problem yok : kamerayi belirli bir parlaklik ayarina sabitleyip cekersiniz. Ancak dis mekanlarda gunduz vakti, zamana bagli olarak isik cok degiseceginden, ozellikle uzun zamanli timelapse`lerde kullanilan karelerde ciddi anlamda kareler arasi post production evresinde isik duzeni yapmak gerekecek. Bunlar ile alakali bazi yazilimlar / plugin`ler mevcut ,  isi kolaylastiriyor.

Ancak, gercekten video kamera kullanmak, isin sadece deneysel kismi icin sonuc verecektir; bu isi yapmak icin DSLR (veya endustriyel IP kamera) gerekir.

2 yillik bir timelapse projesi icin epey arastirma yapmistim. Hatta gunesin nerede oldugundan tutun da, hep gunes ayni yerde iken cekeyim istemistim, ama her mevsim gunes ayni yerde durmuyor :). Cok eglenceli konu ama, gercekten cok ciddi calismak gerekiyor. Uzun zamanli timelapse ile ilgilenen arkadaslar olursa veya boyle bir proje varsa, daha detayli paylasmak hatta ortak bir projede bulunmak bile isterim.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gala1905

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Temmuz 05, 2013, 23:30:33 ÖS »
Ilginiz icin cok tsk, benim suan yapmak istedim, bi arkadsi el sanati yaparken onun yapiti resimi görüntülemek. Daha sonra tapiki desik görüntulerde denemek istiyorum. TIFF / PNG bu formatlarin özeligi ney? Proje bitirdimide youtube yükledimde ozamanda bi fikrini ali verim :-)