Gönderen Konu: Tavsan Animasyon  (Okunma sayısı 3743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raskolnikof

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Tavsan Animasyon
« : Nisan 02, 2010, 00:37:53 ÖÖ »
Yapıcı eleştiri ve görüşlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
Ynt: Tavsan Animasyon
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2010, 05:52:43 ÖÖ »
Merhaba Olcay;

Vimeo'daki diger calismalarini da izledim ve sana muhtemelen cok da hosuna gitmeyecek bir onerim olacak :)

Temel prensipleri ogren. Ziplayan top, sarkac gibi sana bu konuda yardimci olabilecek basit animasyonlar uzerinde calis.

Yukaridaki gibi acting orneklerine girismeden once temellerinin saglam olmasi cok onemli. Yurume ve kosma animasyonlari konusunda da animasyona girismeden once daha fazla arastirma ve gozlemleme yapmalisin. Bazi temel pozlari ve teknikleri google'dan yapacagin hizli bir arama ile ogrenebilirsin.

+1 Alpere katılıyorum hevesini yitirme bu söylenenler ile ama eksiklerini görmeden ve bu işin temel öğelerini sindirmeden actinge girişince kaçınılmaz sonuç bu tarz animasyonlar oluyor. Ekranda birşeylerin hareket etmesi değil amaç, amaç bece düzgün bir şekilde yapılıp izleyiciyi ekrandan gözünü ayırmadan izletebilecek karakterleri canlandırmak olmalı. Mutlaka Maya yı açmadan ve herhangi bir key atmadan önce pek çok araştırma yapıp, okuyup, gözlemleyip Mayaya geçersen göreceksin ki animasyonlarının kalitesi artacak.

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #2 : Nisan 02, 2010, 08:52:39 ÖÖ »
Yekta Kopan'nın Arabalar filmindeki seslendirmesi :D

Güzel uyumu sevdim ilgi alanım olmasada.Ama hem karakter animasyonu hem vfx bir arada olmaz uzman olmak için birini seçmen lazım :D Ama bu animasyon çok güzel olmuş..

Kolay gelsin...

Çevrimdışı Raskolnikof

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2010, 10:09:42 ÖÖ »
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.Zıplayan top ve diğer teknik konuları incelemekteyim şuan.Animasyonun teknik açıdan güzel olmadığının farkındayım , fakat çevremdeki kimse animasyondan anlamadığı ve kime göstersem beğendikleri için kimse yapıcı yönden eleştirmiyor bu yuzden sizlerin önerileri kendimi geliştirmem için çok önemlidir.Ülkemizde profesyonel bir animasyon okulu olmadığı için imkanlarımızın yettiği kadarıyla geliştirmeye devam.Elinizde karakter animasyonu ile ilgili kaynak varsa bana gönderirseniz çok sevinirim.

guero <--- Seslendirme madagaskar filminden :) , vfx konusunda ise o tarz işleri bıraktım zaten tamamen karakter animasyonu ile ilgileniyorum ;)

Çevrimdışı Romeo.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2010, 10:50:38 ÖÖ »
"the animator survival kit" bu işin kutsal kitabı :) dvd si de var ..
aslında ses ile yapmış olduğun animasyon arasında bir tansiyon tutturmuşsun ve hatta bunu iyi bir timing ile yapmışsın fakat poz, arapoz gibi şeylerle bu geçişleri önceliklendirmediğin için bütün hareketler birbrine karışmış halde izliyoruz .. örneğin elleri açık şaşırmış havaya bakar vaziyette bir süre görmemiz gerekirken karakteri vücudunun diğer uzuvlarının hala yüzdüğünü görüyoruz vs .. bu bir metod ile çalışmadığın için oluyo (pose to pose gibi) .. 

birde tabiki bir noktadan sonra başkalarının deneyimine tavsiyesine baş vurursun bu gelişmek için şart ancak bu noktada çalışmandaki kusurları senin de görebilmen gerek, göremediğin nokta işin final hali olmalı bence..

ben yapmaya çalıştığın şeyi beğendim vermeye çalıştığın tansiyon güzel animasyon yapmakla alakalı metod bilgini biraz daha ilerlettiğinde çok güzel işler yapacağını düşünüyorum ..

Çevrimdışı Raskolnikof

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2010, 12:45:44 ÖS »
yorumun için teşekkürler Romeo , biraz da modelin azizliğine uğradım , rigg'de ufak tefek hatalar vardı , animasyon sırasında oldukça yordu beni , bende silmeye kıyamadığım için o şekilde devam ettim , bana da tecrube oldu , bundan sonraki animasyonlarımda daha esnek ve kaliteli karakterler kullanmaya dikkat edeceğim ;) , metod konusunda haklısın , daha yeni yeni karakter animasyonuna giriş yaptığım için tecrübe edinmem gerekiyor , uzun bir sure teknik dökümanlara yoğunlaşacagım bu yuzden tüm kaynaklara açığım , elinizde varsa hepsiyle ilgileniyorum ;);) , yorum ve goruşleriniz icin tekrardan cok tesekkurler...

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2010, 13:36:44 ÖS »
+1 Alpere katılıyorum hevesini yitirme bu söylenenler ile ama eksiklerini görmeden ve bu işin temel öğelerini sindirmeden actinge girişince kaçınılmaz sonuç bu tarz animasyonlar oluyor. Ekranda birşeylerin hareket etmesi değil amaç, amaç bece düzgün bir şekilde yapılıp izleyiciyi ekrandan gözünü ayırmadan izletebilecek karakterleri canlandırmak olmalı. Mutlaka Maya yı açmadan ve herhangi bir key atmadan önce pek çok araştırma yapıp, okuyup, gözlemleyip Mayaya geçersen göreceksin ki animasyonlarının kalitesi artacak.

+1
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2010, 13:37:09 ÖS »
Merhaba Olcay;

Vimeo'daki diger calismalarini da izledim ve sana muhtemelen cok da hosuna gitmeyecek bir onerim olacak :)

Temel prensipleri ogren. Ziplayan top, sarkac gibi sana bu konuda yardimci olabilecek basit animasyonlar uzerinde calis.

Yukaridaki gibi acting orneklerine girismeden once temellerinin saglam olmasi cok onemli. Yurume ve kosma animasyonlari konusunda da animasyona girismeden once daha fazla arastirma ve gozlemleme yapmalisin. Bazi temel pozlari ve teknikleri google'dan yapacagin hizli bir arama ile ogrenebilirsin.

+1
  • 3D Generalist