Gönderen Konu: Jr. Karakter Tasarımcısı / Maya, Zbrush  (Okunma sayısı 10082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Jr. Karakter Tasarımcısı / Maya, Zbrush
« : Ocak 07, 2013, 16:57:00 ÖS »
...
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 17:53:23 ÖS Gönderen: SonerYamak »

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
Ynt: Jr. Karakter Tasarımcısı / Maya, Zbrush
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2013, 17:35:01 ÖS »
empati yaparak, işveren gözünden + rasyonel bakalım?
  • 3D Generalist

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2013, 17:52:26 ÖS »
Arkadaşlar saçma sapan tartışma yapıcak yer arıyorsunuz. Burda bazı şeyleri bi noktaya kadar yapabilen biri kendini yetiştirmek istediği bir yer arıyor sadece. Bunun içinden enteresan noktalara çekerek tartışmaya girmek çok enteresan gerçekten...

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2013, 18:17:31 ÖS »
:) işi arayan ben değilim ben bir yakınım için ilanı açmıştım. Ancak cidden forum sitelerinde enteresan bi akım var. İş arayana iş verene soru sorana soru cevaplayana enteresan yorumlar yapılıyor. Sektör şartı denen şeylerin arasında zaman olması bana enteresan geliyor. Benim bilgime göre jr denen adam genel geçer bilgisi olan, ileriye dönük birşeyler yapabilecek yetiştirilecek adamdır. Şimdi siz bu adama 3 yıl şartı koyarsanız bu saçma olur. Çünkü sıfırdan başlayan ortalama bir güzel sanatlar mezunu o süreçte ciddi yol alır. Enteresan geliyor sadece Türk zihninin işleyişi.

Çevrimdışı Alper A.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2013, 18:20:44 ÖS »
Konuyu baltalamak gibi olmasın ama Jr. olmak için sektörde en az 3 sene deneyimin olması lazım.

Bir kac kere okudum ancak anlayamadim. Jr. ya da junior, deneyimsiz olan ve ise yeni yeni baslayanlara verdigimiz bir sifat degil mi? Neden bir junior'un en az 3 sene deneyimi olmasi gereksin?

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2013, 18:22:47 ÖS »
Hehh işte bende bu yüzden sinirlendim Alper hoca. Bende bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2013, 18:38:40 ÖS »
Uzun zamandır dikkat ediyorum, buraya verilen her iş ilanının altına romanlar yazılıyor.. Eleştirilecek ilan yok mu tabiki de var.. Firma ismi yazılmayan ilanlar mesela..Bunlar tabiki eleştirilir...Ama bir de burdaki üyelerin iş bulmak için vermiş olduğu ilanlar var, bu konuyu açan kişi gibi mesela... Nedense hep bir küçümseme ile yaklaşılıyor.. Bu kadar negatif olmayın burda herkes bilgi paylaşıyor, paylaşmasını bilmeyen , bilgisini esirgeyen adamın burda işi olmasın..

Ekleme:

Sürç-i lisan ettiysek affola.. Kaan Kapar isimli arkadaşımız özünde muhakkak iyi bir insan fakat benim diğer konulara vermiş olduğu cevaplardan aldığım izlenim sürekli negatif ve birçok şeyi küçümsediği yönünde.. Junior/çaylak "title" ı için 3 sene gerekiyor olduğunu sana öğretenler yüzünden konulara negatif yaklaştığını düşünüyorum.. O zaman bundan sonra sektöre yeni adım atmak isteyen kişinin "title" ını "BEBE" yapalım ne dersiniz ? :) Kaan Kapar bana kızma :) bilgili bir kişisin eminim ama burda parmakların mimikleri yok ;)
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 18:46:00 ÖS Gönderen: Emre Goren »

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2013, 18:45:32 ÖS »
Sanırım bu yüzden ilerleme çok yavaş oluyor bu ülkede... Bilgi yanında tevazu sahibi olunabiliyorsa önemli hale gelir benim fikrim.

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2013, 19:01:21 ÖS »
kaankapar arkadaşımızın yorum yazdığı her konu çıkmaza giriyor nedense,

"empati" yorumuma yazdıklarını referans alarak sebebinide görebiliyorum... hala bardağın yarısı boş... hatta bardak bomboş
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Alper A.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2013, 20:41:44 ÖS »
@Alper, Jr. ben de ilk başlarda yeni başlayanlara dendiğini sanıyordum ama öyle değilmiş meğersem.

Junior, gundelik dilde genc, askeriye de dusuk rutbeli, egitimde dusuk sinif, gibi anlamlara gelirken, animasyon ve gorsel efekt sektorunde 3 sene deneyimli gibi bir anlam yuklenmesi son derece sacma ve yanlis geldi bana.

Turkiye'de bazi sirketler veya kisiler tarafindan farkli bir anlamda kullaniliyor olabilir ama bu dogru oldugu anlamina gelmemeli. Ben su ana kadar Turk veya yabanci hic bir firmada buna rastlamadim. Tam tersine junior'u biz hep, yeni etme, taze mezun olmus artistler icin kullandik. Senior ile karistiriyorsun gibi geliyor bana.

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2013, 21:02:55 ÖS »
Aslında Kaan Kapar bir bakıma haklı gibi, biraz araştırdım, bu Junior title'ını genellikle reklam ajansları daha çok kullanıyor. Aşağıdaki ilanda da Junior Art Director arıyoruz demişler ama 3 yıl ajans deneyimli olması lazımmış :)

http://www.bigumigu.com/is-ilani/galyalilar-jr-art-director-ariyor/548

Sanırım Kaan Kapar'ında karşısına çıkan işverenler bu mantıkta çoğunlukla..

Ben 2 sene boyunca önemli bir isme sahip reklam ajansında "Senior Art Director" olarak çalıştım. Bu ajansa girmeden evvel hiç bir reklam ajansı tecrübem yoktu. Girdiğim anda "title" ım bu oldu. Dolayısı ile bu tip yerlerin ilanlarında yazılanlara çok takılmamak lazım :)
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 21:06:31 ÖS Gönderen: Emre Goren »

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2013, 21:15:30 ÖS »
Junior Art director  Tecrübesiz demek değildir, grafikerliğin bi üst kısmı, artdirectörlüğün bi alt kısmı...

Gerçi oda artık laçka oldu ya... Çevren iyiyse,Direk ilk işe junior art director olarak girenlerde var, okuldaki bazı bayan grafiker arkadaşlardan böyle olanları biliyorum...

benim gözlemim bu meseleye daha çok bayan grafikerler kafayı takıyor...

Yok efendim junior artdirectörmüşte yakında artdirector yapacaklarmış, falan filan...

Veyahut hep grafiker olarak kalanlarda var...

Bu çokda önemli değil:
''işdir âyinesi kişinin lafa bakılmaz''
derler ya...

Çevrimdışı Alper A.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2013, 21:32:47 ÖS »
Demekki sektorler arasinda unvanlara yuklenen anlamlar da degisiklik gosterebiliyor. Animasyon ve gorsel efekt sektorunde, en azindan yurtdisinda, junior sifati, caylak anlaminda kullaniliyor. Turkiye'de, grafik sektorunde durum farkli anlasilan.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2013, 21:40:19 ÖS »
jr. ın sonrasında artdirektör dersen zaten mantık olarak bakıldığında daha önce tasarımcılık yapmış tecrübeye sahip biri olması gerekir. Burda bir kavram karmaşası var. jr işle ilgili ama tecrübesiz elemandır. Aynı şekilde tasarımcı olan kimse illaki artdirektör olabilecek insan değildir. Artdirektörün birazda insan yönetebiliyo olması gerekir. Yani yine tasarımcı olan ancak artdirektör olabilecek potansiyele sahip kişi için jr. artdirektör denebilir. Genel anlamda dünyanın neresine giderseniz gidin jr. ön sıfatlı birinden 3 yıllık 5 yıllık tecrübe istenmez. Saçma. Burda karıştırdığınız bu sanırım.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2013, 22:24:38 ÖS »
Haklısın Soner, çok büyük kavram kargaşası var, Hakkaten art directörün grafikerden farkı eleman yönetebiliyor olmasıdır, junior ında buna aday olması demek; Fakaat burada işte işyeri kavgaları çıkmıyor değil, Ben buna çok şahidim mesela 17 yıllık bir grafiker 4 yıllık bir bayan artdirectörden emir almak durumunda kalabiliyor ama devamlı ağız dalaşları oluyor...

Erkek grafiker hiç böyle şeyleri düşümmemiş grafiker olarak yıllarca emek veriyor çoluğunu çoçuğunu geçindirme hesabıyla...

Fakat yukardada dediğim gibi bayanlar böyle ünvanlara erkeklere göre daha meraklı, o yüzden ne etmiş etmiş 4 yılda art directör olmuş...sonra

17 yıllık grafiker bey işe bu bayanın olduğu ajansa giriyor ve 4 yıllık bayana art directörden emir almaya başlıyor fakat hem yaşca hemde tecrübe bakımından 17 yıllık grafikerden daha tecrübesiz olduğu için çatışma başlıyor...

Bunlar Grafik camiada sıkça olan şeyler, ajanslarda veya medya grafikerliğinde kısmende yayınevleri grafikerliğinde çokca rastlayabilirisiniz...
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 22:31:42 ÖS Gönderen: ömer tatlısöz »

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2013, 01:49:38 ÖÖ »
Yazilari okudum, bir deli kuyuya bir tas atmis durumu olmus :)
Yanlis anlasilmasin, deli aranizdan degil, su sacma sapan junior-senior-lead-zart zurt tabirlerini olup olmadik yerde kullanan akilli unvan delisi firmalar/kisiler.

2 kisi calisiyor ajansta, biri art director, biri jr. art director, bu ne arkadas?
Director yada direktör, kelime anlami, yoneten, yon veren kisidir, altinda yon verecegi bir ekip olmalidir.

Ama biz unvan budalasi oldugumuz icin, Omer'in dedigi cok dogru soz'u unutuyoruz, ''işdir âyinesi kişinin lafa bakılmaz'', hatta unvan'a bakilmaz.

daha dun grafikerdik hepimiz, baska laf bilmezdik simdi cg artist, art director, character modeler ve nicelerini paylasamaz olduk.

Bu arada gecenlerde uydurma ceviri unvanlara bir tane de ben ekledim, begenen kullansin :)
Gör-Ön Sanatçısı , yani Pre-Viz Artist :)

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2013, 12:38:02 ÖS »
jr. en işi bilmeyen tecrübesiz elemandır benim bildiğim. Onuda artistlik için kullanan varsa ne diyebilirim bilmiyorum. 1999 senesinen beri tasarım sektörünün içinde çalışıyorum ancak hiç böyle kaygılarım olmadı. Enteresan ne diyim. Lafıda döndürüp dolaştırıp hep Bu ülkede böyle tek başına değiştiremezsin mecbur ayak uydurucaksın demek ne kadar doğru tartışılır.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2013, 14:07:27 ÖS »
Junior başka Junior artdirector başka Soner, biz o zaman baştan beri ayrı şeylerden bahsediyoruz...
Bir insan nasıl artdirectör adayı olabilir? Estetikden anlayacak ve tabiki birazda program bilgisi olacak, artı az buçuk piyasa tecrübeside olacak, Bu saydıklarımın olması 3-5 günde olmazki değilmi... ki elemana söz geçirsin...

Mesela benim bir ajansım olsa gelen eleman ben junior art director olmak istiyorum diyebilirmi?
O zaman ben derimki-sizin en azından bi kaç yıllık grafikerlik tecrübeniz var demekki derim...O da deseki hayır hiç tecrübem yok her bilgim sıfır dese sen onu Junior art director yaparmısın?
Derimki ıo zaman sen burda biraz tecrübe edin hem program bilgisi hem piyasa bilgisi hemde estetik bilgisi derim, sonra duruma göre değerlinde yaparız derim...

Umarım birazcık anlatabilmişimdir...

Hakkaten bu ünvanlar çok muğlak konular...

Biraz piyasa tecrübesinden sonra kendi atölyesini açıp çalışabilene ne mutlu...

Benim hayallim bu, Benim kafa yapımdan ve ruh halimden dolayı benim isteğim böyle...Hiç öyle ünvanlar peşinde koşmadım çok şükür...

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2013, 14:13:50 ÖS »
bir mesajımda belirtmiştim jr. hangi özellikten önce kullanılıyorsa anlam değişebiliyor. Art Direktör dediğimiz adamın zaten tasarımcı olması gerekiyor, kampanya yönetmiş olması gerekiyor, bir nevi takımın  kaptanı olması gerekiyor. Burda senle aynı fikirdeyim zaten farklı bişeyde söylemedim ben. Ancak Jr. Karakter Modelcisi dediğinizde bu adamdan 3 yıl tecrübe istiyorum demek biraz enteresan. İlgili bir insan bugün karakter modellemeye başlasa 3 yılda normal şartlarda prof olur. Yani jr. eki her alanda aynı kullanılmıyor bizde.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Ocak 08, 2013, 14:16:46 ÖS »
artdirektörlük bir tecrübenin yani tasarımcılığın bir basamak sonrası zaten. Bunu benim dediğimle kıyaslamamak lazım.