Gönderen Konu: CgOz - Guaj ve Karakalem Eskizler  (Okunma sayısı 5875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
CgOz - Guaj ve Karakalem Eskizler
« : Nisan 06, 2013, 23:10:36 ÖS »
Yaklasik 20 yil sonra guaj'la yuz goz oldum.

Gelisimimi burada paylasayim dedim, bu teknikte deneyimli arkadaslardan da fikir almak isterim.

Calismalar malzeme tanima adina su asamada eskiz tadinda, son is Erik Tiemens'in bir calismasindan esinlenildi.

(instagram'a koydugum icin cok hafif bir tonlama farki var, yapmamam gerektigini suan anladim fakat cok buyuk bir degisiklik yok)

Çevrimdışı gandalf

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: CgOz - Guaj ve Karakalem Eskizler
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2013, 23:25:38 ÖS »
Güzel çalışmalar. 2. çalışmayı özellikle beğendim. Küçük halleri ile çinlilerin suluboya manzara resimlerini andırıyorlar. Elinize sağlık.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2013, 23:40:25 ÖS »
Cgoz, tebrikler, devam...

Çevrimdışı rehakaraca

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2013, 20:46:17 ÖS »
Guaj boyadan nefret ederim, uygulaması zor çabuk kuruyor. Ama çalışmanızı beğendim pentür tadında olmuş. Guaj 03 bence en iyisi. Guaj 01 de yeşil kayaların arkasından gözüken karartı dengeyi bozmuş bence. Resimde algı yukarı yönleniyor.

Elinize sağlık

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2013, 21:25:47 ÖS »
tesekkurler, aslinda calisma alanlari kare degil, dedim ya bi instagram hatasi yaptik, yenileri orijinal sekilde koyacagim.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2013, 23:31:09 ÖS »
Figür çalışmanda varmı?

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2013, 00:20:46 ÖÖ »
minik bir deftere cizmeye basladim, ya kafamdan ya moda dergilerinden bakarak ciziyorum ama desenimin cok iyi oldugunu soyleyemem.canli model ve dinamik pozlar cizmem lazim.

bakalim, cizmeye devam.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2013, 00:26:56 ÖÖ Gönderen: cgoz »

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2013, 00:26:35 ÖÖ »
2

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2013, 15:11:25 ÖS »
dun aksamdan

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2013, 15:36:50 ÖS »
eline sağlık
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2013, 15:41:59 ÖS »
oyle eline saglikla olmaz Herbap, her yerde wire istersin bende elestiri isterim :) geleneksel malzeme cok uzak bana gelistirmem gerekli

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2013, 16:43:49 ÖS »
ofisin ağırlaşan havası ve artan uyku seviyem ile ancak "eline sağlık" yazmıştım ama dediğin gibi biraz geliştirelim...

- arkadaki gri yapı... petrol arama platformu gibi geldi bana... o yüzden resimle pek bağdaştıramadım
- z'de eksiye doğru ağaçar mavileşmiş ama dağlar kapkahverengi olunca derinliği bozmuş
- uzağa doğr mavileşen ağaç kümelerine hafif koyulu açıklı tonlar ile detay girilebilirmiş
- sağ öndeki mutlu ağaç kümesi çok koyu kalmış... sağlı sollu yeşil hightlight'lar iyi giderdi?

-- yada tüm eleştirilerimi bi kenara atıp, insanoğlunun doymak bilmez petrol iştahının ormanlar üzerindeki etkisi temalı resim deyip yırtabiliriz :)

+ "art of mulan" kitabındaki color style frame'leri andırdı... bu yönü hoşuma gitti
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2013, 16:55:23 ÖS »
dogru tespitler tesekkurler, bunlar malesef isinma turlari, dusunmeden ne cikarsa.Fakat ne cikarsa calismalarin adam akilli olmasi icin baya bi boya tuketmek lazim.
mobil hayattan yerlesik hayata gecince adam gibi bir guaj set alip duzgun renk paletleri ile calisacagim.Kullanan arkadaslardan marka tavsiyesi iyi olur, suluboyada winsor&newton kullaniyordum ama guaj nasil bilmiyorum.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2013, 19:12:05 ÖS »
Eline sağlık Ozan,

karakalem çizimlerle ilgili;
çizgiler eşit tonlarda genelde. Mesela "Photo 2013-04-07 11.05.18 PM" Burundaki hattı eşit kalınlıkta ve koyulukta yapmışsın o biraz sert kaçmış. Renk perspektifini tonlamada da uygulamak lazım bu çizgisel tonlamada da geçerli. Öndeki nesne daha koyu hatlarda geriye gittikçe tonlar açılmalı vs.

Rakursi kompozisyonlarda çizgisel tonlamalar bu açıdan önemli. Mesela yürürken geriye giden ayağın tonu, öndeki ayağa göre açık tonda fakat bacağın çizgi tonu biraz koyu kaçmış. Ayakkabıya doğru çizilen çizgi tonu hafif silikleşmeli ve çizgi kalınlığı azalmalı.

Mecmualar ve gazeteler pozlamalar için fena bir seçim sayılmaz. Canlı model etüdü yapmak da her zaman mümkün olmayabilir o yüzden en iyi çözüm fotoğraf makinesi ve aynadır.

Pozlama için 10 dakika hızlı eskizler yapıp bunu 2 dakikaya hatta 1 dakikalık eskizlere de düşürebilirsin zamanla. Sadece direksiyon çizgileri bile yeterli gelebilir.

Guaj ve suluboya için Talens, Rembrant, Van gogh önerebilirim. Guaja en son ünideyken bulaşmıştım. Daha steril ve fırça izi konusunda hassasiyet gerektiren işlerle fazla uğraşmak istemediğim için suluboya, aquarel, kuru pastel ve kuruboya tercih ediyorum. Ama uzun zamandır geleneksel malzemeli bir şey üretmedim. Zaten 4-5 tane guajım vardı onlarda kurumuştur. Kıymetini bilen birinin sıcak suyla boya pigmentlerinin serbest dolaşımını sağlamasını bekliyordur sanırım.

=) Renkli çalışmaların belirtilen meseleler haricinde çok güzel. Eline sağlık.

• Illustrator

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2013, 21:35:40 ÖS »
saol Stuck, ihtiyacim olan oneriler, o cizgi kalinligi ile derinligi ve formlari belirleme gelistirmem gereken birsey, hani desen kalitesi derler ya, o suan uzak.bakalim.

degerli onerilerin icin cok saol.