This topic has been hidden successfully from recent posts.

Gönderen Konu: MEL nasıl öğrenirim  (Okunma sayısı 21342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
MEL nasıl öğrenirim
« : Mayıs 26, 2011, 11:04:34 ÖÖ »
Arkadaşlar daha önce mesajı attım fakat yalnış yere atmışım, kafama takılan bir konu var, ben maya kullanıyorum ama particle efektleri için XSI ice ve lagoa öğrenmek zorunda kaldım, çünkü programcılık ile uzaktan yakından alakam yok, maya da ise mel kullanmadan particlelara istenilen hareketi vermek pek mümkün değil gibi.

Size soracağım şey ise ben MEL dilini öğrenmeyi düşünüyorum, bunun için MEL anlatan bir PDF ile başlamam yeterli olmaz sanırım, MEL öğrenebilmek için bereden başlamalıyım yani "basic" programlama dilinden başlayıp c++ sın sonuna kadar gidip sonra mı  "MEL" e bakmalıyım, bu konudada beni doğru yönlendirebilecek arakdaşların görüşlerini bekliyorum.

Çevrimdışı Raskolnikof

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: MEL nasıl öğrenirim
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2011, 13:01:52 ÖS »
  Basic bir programlama dili ile başlayıp sonrasında Mel öğrenmen daha iyi olacaktır. C++ da tercihen öğrenebilirsin. Yazılım temelini aldıktan sonra gerisi sana kalıyor. Temelin sağlamsa öğrendiğin bütün programlama dillerine hakim olabilirsin diye duşunuyorum.Diller arası mantık aynıdır sadece fonksiyonların yazım şekillerinde farklılık gösterirler.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2011, 13:35:50 ÖS »
peki q basic gibi bir program ile mi başlayım yoksa direk C++ la mı başlayım?

Çevrimdışı cezmikardas

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cezmikardas.com
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2011, 13:58:17 ÖS »
q basic çok eskiden kaldı.
bu arada c# hepsini kapsıyor.

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2011, 17:29:53 ÖS »
:) mel bir script dilidir. illaki c++, c# gibi bir dil öğrenemene gerek yoktur.

maxin maxscripti
autocadin autolispi
olduğu gibi mayanında meli mevcuttur.

amaç komutlarla gidilemeyen yerlerde kullanıcının scripte başvurmasıdır.

Amacınıza göre, isteğinize göre , cevap değişebilir. Lakin siz mel sormuşsunuz mel sonuçta bir script dilidir. Başlı başına bir c++ gibi bir yazılım dili değildir.

Plugin gibi bir şey üretmeyi düşündüğünüzü sanmıyorum plugin gibi ana programa eklenti yazılımlar hazırlayabilmek için c# c++ python java gibi yazılımlar öğrenin. Ama script dilleri çok kısırlaştırılmış fonksiyonlara sahip dillerdir. Hiç mi hiç başka bir dil öğrenemeye gerek yok direk melden dalın bence.

Bu arada qbasic, turbo basic, pascal, cobol , gwbasic , fortran gibi diller çok eskilerde kaldı "c" bile baya bir eskidi, bu dilleri artık kullanan varmıdır bilemiyorum.  Bu dillere bulaşıp sakın vaktinizi harcamayın derim.

Birde visual basic dili vardır. Şu anda webde en çok kullanılan hatta masaüstü yazılımcılığında da halen kabul gören bir dildir. Diğer basic dilleri ile karıştırılmamasında fayda vardır.

Kafanız karışmasın mele direk dalın, diğer dillerle boşu boşuna uğraşmayın. Baktınız bir yerde mel yetmedi ki bunu anladığınızda diğer dillerden birisini seçme vakti geldiğini bilirsiniz. O zaman diğer dillere geçebilirsiniz.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2011, 17:47:08 ÖS »
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, peki programcılığı öğrenmem gerekirse mesela diyelim ki plugin yazmak istedim, o derece ileri seviye de bilgi sahibi olmam gerekirse , programcılık kursuna mı gitmeliyim yoksa kitaplardan çalışıp ta öğrenebilir miyim?

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2011, 18:40:48 ÖS »
önce ne yapmak istediğini bilmen lazım , ne yapmak istiyorsun ?
  • 3D Generalist

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2011, 18:53:38 ÖS »
Particlelara istediğim gibi hükmedebilmek(xsi ice'a gerek duymamak için) , rigging yaparken kullanmak,  yani Technichal Dircertor olma düşüncem var kafamda

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2011, 23:07:30 ÖS »
maxscript üzerinde uzmanlaşmayı düşündüğüm için cok fazla vakit harcadım. dillerden hiçbirini bilmeden maxscript öğrenmeye çalıştığımda aslına bakarsan hiç birşey öğrenemedim. taki c# ve c++ dilleri ile ilgili birer kitap bitirinceye dek. kitapları bitirip temel konular üzerinde bilgi sahibi olunca maxscript deki kotlar anlamlı gelmeye başldı. c#, c++ ve tahminimce diğer dillerde aynıdır  küçük farklar var ama bu farklar yüzde 1-2 yi geçmez birisi ; kullanırken diyeri : kullanıyor. maxscripte ise bu fark birazdaha farklı idi cünkü maxscriptin kendi class fonksiyon yapıları vardı küçük büyük harf duyarlılığı yoktu vs. ama işleyiş yapı aynıydı eğer c++ ve c# hakkında bişey bilmeden maxscripte başlasaydım 2 gün sonra bırakırdım. benim sana tavsiyem mel konusunda türkçe kaynak bulamazsın. dolayısıyla c# öğren sonra mel e geç derim.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2011, 23:56:13 ÖS »
peki kendi kendime öğrenebilir miyim yoksa bir kursa gitmem daha mı faydalı olur?

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2011, 02:18:12 ÖÖ »
tabiki imkanın  zamanın varsa kurs iyi olur istek azim bitmek bilmeyen bir heyecanın varsa evdede pek ala öğrenebilirsin ama bu işlerde tıkandığın zaman pes etmeyeceksin her yöntemi kullanacaksın. forumlara yazacaksın mel le ilgili hangi siteler var pek bilmiyorum maxscript olsaydı yardımcı olurdum.

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Mayıs 27, 2011, 17:21:54 ÖS »
hayatın polemik yaratmak çok ilginç ya :) kimsenin ahkam kestiği yok adam yardımcı olmaya çalışıyor senin aksine..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2011, 17:36:59 ÖS »
arkadaşlar imla Türkçe'de ki kurallarını sormadım, mel nasıl öğrenebilirim yada hangi yolu izlemeliyim aşama aşama onu sordum, ve çözüm arıyorum, lütfen tartışmalarınızı burada yapmayın.

Şimdi KANTÜRK BORAN ve yunusbbayram  bana bildikleri şekilde açıklamalarda bulunmuşlar saolsunlar, sizlerinde bana gösterebileceği yol varsa yardımlarınızı beklerim, saygılar.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #13 : Mayıs 27, 2011, 17:42:04 ÖS »
vay be ne yetenek yazdığım yazıdan adam syntax bilgimin olup olmadığını anladı. ben bir cok scrit ve bir plugin yazdım senin neyin var acaba.merak ettim.konuyla hiç ilgisi olmamasına rağmen  ahkam kesmeyip bana cevap yazan arkadaşım.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #14 : Mayıs 27, 2011, 17:47:49 ÖS »
senin bir bayanmi yoksa bir erkekmi olman beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor ben senin insanlığın üzerinden konuştum.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #15 : Mayıs 27, 2011, 17:54:28 ÖS »
çok teşekkür ederim abla aferin yerine bir çikolata verseydin daha makbul olurdu.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Mayıs 27, 2011, 18:07:57 ÖS »
xsi baktım çok ta beğendim, ama hangi program olursa olsun ileri derece iş yapabilecek ve Technical Directorluk yapabilmek için kesinlikle programlama bilgisi gerektiğine karar verdim, yoksa lagoa falan kusursuz.

Çevrimdışı jesus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • www.coroflot.com/barispolat
« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2011, 18:13:42 ÖS »
Burası karıştı yine :)).Şu sitede tam bilgi paylaşımı olacak dedim.Yine hevesim kursağımda kaldı.Teşekkürler(!) gönül.Şimdi biri çıkıp hiç bişey olmamış gibi şu MEL hakkındaki çelişkiyi bir açıklarsa pek güzel olur.

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Mayıs 27, 2011, 18:20:52 ÖS »
ben de mel i anlayabilmek için hangi dili kavramalıyım diye soruyorum temek olarak, sanırım en yakını C++ sizler ne diyorsunuz?

Çevrimdışı huso35_5

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Mayıs 27, 2011, 18:46:28 ÖS »
Ya ben Türkiye'ye göre bakmıyorum, yurtdışında ki iş ilanlarına baktım 3d bilgisine ek olarak ciddi biçimde programlama bilgisi de istiyor studyolar o yüzden kafama takıldı bu konu, Türkiye'de henüz animasyonun "A" sı bile tam olmadığı için kendimi buraya göre kıyaslarsam dünyaya göre eksik kalırım diye düşünüyorum