Gönderen Konu: Türkçe Blender Dersi - Cycles Render Motoru  (Okunma sayısı 8377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Türkçe Blender Dersi - Cycles Render Motoru
« : Ocak 01, 2013, 21:38:08 ÖS »
Herkese Merhaba,

Bu yılın ilk gününün akşamının ilk dersinde de Blender Cycles Render Motoru seçeneklerinden bahsettim, 10 dakikalık ipucu içerikli bir ders ;) .
Eğer derste kafanıza takılına bir soru olursa ve ya ayrıntılı dersini istediğiniz bir konu varsa linkteki yorumlarda bildirebilirsiniz ;) .

http://blendergoodies.com/cafe/portfolio-post/cycles-render-motoru/

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2013, 23:53:10 ÖS Gönderen: dr. manhattan »

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
Ynt: Blender Türkçe Ders - Cycles Render Motoru
« Yanıtla #1 : Ocak 01, 2013, 21:54:06 ÖS »
İlk dersi seyrediyorum...

Aman yarı yolda bırakma...Hizmetlerinin devamını dilerim, saygılar Dr Manhattan...

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2013, 12:09:03 ÖS »
iyi gidiyor... ilk boş zamanımda izleyeceğim dersleri... ufaktan blendera sulanmaya başladım

ama sürümler arası uçurumu andıran farklar olabiliyor, kullanıcı kitlesi nasıl karşılıyor bunu? (yardım dosyalarında bile sürüme göre ayrılmış bölümler var)

+ boids üzerine ders yok mu :)
  • 3D Generalist

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2013, 13:02:26 ÖS »
bir kaç derse hızlıca baktım... emeğine sağlık ama mikrofon ve ses kalitesini elden geçirmen gerek... bu haliyle uzun izleme sürelerinde motivasyonu ciddi azaltır
  • 3D Generalist

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2013, 19:59:32 ÖS »
Eleştiri için teşekkürler hocam, kesinlikle önceden okuduğum yorumlara göre adamlar butonların yerini bulamıyor, hatta 2.5 ya da 2.6 sürümlerini kullananlar arayüzünü 2.49'a benzetmeye çalışıyorlar.

Belki de şu linki Türkçe'ye çevirebilirim.

http://www.blenderguru.com/whered-that-button-go/

Ben dahi 2.5 e 2.57 'de geçebilmiştim. Cycles çıktıntan sonra ise Cycles'ı öğrenmeye başlamaya karar vermem 4 ay sürmüştü. Adamı gerçekten zorluyor arayüz değişiklikleri, gerçi zaten 3 tane arayüz dersi videosu hazırlamıştım, ama sanırım onları yeniden kaydetmeliyim, arka planda gerçekten sinir bozucu sesler var,
neyse, en kısa zamanda ilgilenmeye çalışacağım.

Bu arada boids nedir hocam?

aynı zamanda herkesten ders isteği bekliyorum, tranining istemediğiniz sürece çoğu konuda dersi hazırlayabilirim ;) .

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2013, 20:01:45 ÖS »
Ve ekliyeyim, henüz aranızda genç ve acemiyim, herhap hocanın da değidiği gibi ses sorunları vs. eleştirilerinizi düzeltebilmem için bekliyorum. Hatalarımı siz söyleyin ki düzeltmek için gayret edeyim :)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
Ynt: Türkçe Blender Dersi - Cycles Render Motoru
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2013, 10:03:22 ÖÖ »
boids = physcs / boids, parçacık sistemi - kalabalık simülasyonu

sesi düzeltmek için aklıma gelenler,

- mikrofonu doğru yere taktığından emin ol... mümkünse direkt anakarta tak, kasanın önünde girişleri kullanma
- bilgisayarın kullandığı şebekenin topraklaması var mı? yok ise topraklamayı deneyebilirsin (kasayı basit bir elektrik kablosu ile kalorifer borusuna bağlamak mesela)... parazit / dip gürültüler azalacaktır
- ses kayıt ayarlarından tüm ekstra (dijital) boostları kapayıp kayıt seviyesini %100e çıkarmayı dene
- kendini rahat hissettiğin bir mikrofon kullan... dakikalarca / saatlerce kayıt motivasyonunu korumak önemli
- farklı marka / model mikrofonlar deneyebilirsin
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Hakan Abbas

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ocak 16, 2013, 18:56:46 ÖS »
Emeğine sağlık dr. manhattan güzel paylaşımlarda bulunuyorsun.

Cycles render motorunu ciddi manada başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Çalışma mantığı olarak Mantra (Houdini) gibi davranıyor. Performansı hakkında denemeden bir şey yazamayacağım ama işlevselliği ve sonuçları tatminkar. Blender ve destekçileri iyi gidiyorlar.

• 3D Generalist

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ocak 16, 2013, 21:11:34 ÖS »
hehe, uzun zamandır Blender hakkında olumlu eleştiri duymamıştım, bu iyi geldi bana :) . Cycles, Nvidia GTX sürümleri ile donanımları ve ya Tesla ekran kartı ile çok iyi çalışıyor, hani sahnenizi tasarlarsınız sonra deneme renderı alırsınız ya, işte bu tür ekran kartları ile sahnenizi render alırken tasarlayabiliryorsunuz :D !!!!!!!! Harika bir şey gerçek zamanlı render alıyor,

Şurada korkunç bir müzik eşliğinde Cycles'ın GPU ile ne kadar hızlı render aldığını gösteren bir video var:

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #9 : Ocak 17, 2013, 00:45:54 ÖÖ »
Ben off topic bir şey söylemek istedim.

Şu ilk mesajdaki yuvarlak görsel, şekil itibariyle Vimeo'nun staff pick simgesine acayip benziyor :)

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ocak 17, 2013, 08:51:53 ÖÖ »
aynen öyle, biliçaltı mesajı sektörüne ben de girdim :D