Gönderen Konu: ANIMATORLERIN MANIFESTOSUDUR...  (Okunma sayısı 14891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: ANIMATORLERIN MANIFESTOSUDUR...
« Yanıtla #20 : Nisan 24, 2009, 17:28:47 ÖS »
"herbap"
üstad aynen katılıyorum ....

Karpuz'da iş yok, 4 mevsim yorgancılık diyorsun yani :).
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #21 : Nisan 24, 2009, 17:34:01 ÖS »
her mevsim iş var...

hele bide hatunu ve genç kızı (yanlış anlaşılmaya!) bol bi mahallede isen, çok iş çıkar...
yeni geline çeyiz için... eskileri tamir ettirmek için... vs

gözlemlediğim yorgancılar devamlı dikecek bir şey bulmaktalar... :)

başka bir artısı ise ayakkabı ve giyim / kuşam derdi olmaması...

+ + +

not, nickimin altında "üstad" yazmasının sebebi, forumdaki mesaj sayım 3k küsürün üstüne çıktığı içindir... yanlış anlaşılmaya...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #22 : Nisan 24, 2009, 17:45:26 ÖS »
Yok abi sen benim üstadımsın merak etme mesaj sayısı bişey ifade etmez...

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #23 : Nisan 24, 2009, 23:20:16 ÖS »
rai, bu yazdiklarin herhalde benim anti-manifestom olurdu...

Soylediklerin profesyonellikten o kadar uzak, o kadar soyut ve bos seyler ki. Ben bunlarin hepsini yasayarak ogrendim...

Ben eger bir yere bir emek vermissem, bana param soz verildigi sekilde tam ve zamaninda odenmelidir. Bana ne sirketten, evet, ben sirketi dusunecek pozisyonda degilim, kendimi dusunecek pozisyondayim. Bugune kadar senin bahsettigin saflikla kac tane studyoya kac kere iyi niyet gosterdim. Karsiliginda ne aldim biliyor musun? Koskoca bir hic... Hem burda hem de Amerika'da.  Hic kimse ticarette , ozelliklle bu meslekte fedakarlik yaptiginiz icin sizi kollamaz. Herkes kendi cikari icin calisiyor, kimse kimsenin babasinin oglu degil. Tersine, siz ukalalik edip blof yaparsaniz, habire calisacak baska isler ararsaniz o zaman el ustunde tutulursunuz. Aci gercek bu. Etrafinizda sayisiz infaz gerceklestiren koca studyolarin haline bakmaniz yeterli bu gunlerde.  Ben isi ihtiyac oldugu anda veriyorsam, ihtiyac oldugu olcude; param da benim ihtiyacim olan zamanda ve olcude bana gelmelidir, bu kadar basit. Endustri, profesyonellik diye agzimiza sakiz ettigimiz kavramlarin ici boyle doluyor. Abicim, ablacim, kocum muhabbetleriyle degil... Yetenek denen sey saflik ve iyi niyetle birlestiginde bu meslekte somuru olarak adama geri gelir!

"Sen kapidan ciktigin an 20 kisi kapida bekliyor" Iste, bu sektorde calisan arkadaslara tavsiye verirken ben hep bu cumleyi kurarim. Derim ki: Arkadaslar, bunu diyen bir patron karsiniza ciktigi zaman sakin itibar etmeyin! Cunku oyle bir sey yok, bu sadece bir yanilsama. Calisacak iyi bir firma bulmak ne kadar zorsa, calisicak iyi eleman bulmak da o kadar zordur iste. Ama patronlar iste hep bu cumleyi kurarak, size tersiymis gibi bir psikolojik baski kurarlar. Emek de boyle somurulur.

Ben bir is yerinde en az 3-4 ay calismissam, isyeri benden memnun, ama ben ondan memnun degilsem, ben o kapidan ciktigim an birak 20 kisiyi, bir kisiyi bulabilirse hemen opsun basina koysun. Neden biliyor musun? Cunku ben o firmada 3-4 ay calismisim, iletisim kurmusum, sistemini ogrenmisim, ve is uretmisim. Oraya giren birinin alisma suresi en az 1 aydir bir kere, o da benim kalibremde bir eleman ise eger. Ve inan bana, ihtiyacin oldugunda iyi eleman bulmak sandigin kadar kolay degil. Cok studyo gezdim, acilar icinde kivranan o kadar cok patron gordum ki...

Su son yazdigin mesaj bence bu meslege giren insanlarin ornek almamasi icin kesinlikle okumasi gereken bir mesaj...
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2009, 06:20:12 ÖÖ Gönderen: jeffparadox »

Çevrimdışı marco

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Nisan 25, 2009, 01:22:24 ÖÖ »
jeffparadox, sana tamamıyla katılıyorum, süper bir tanımlama yapmışsın, diyecek ve ekleyecek başka birşey bulamıyorum.

Çevrimdışı hamzabol

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.barakafilm.net
« Yanıtla #25 : Nisan 25, 2009, 02:10:10 ÖÖ »
Nasrettin Hoca'nın hesabı ikinizde haklısınız.

Jeff aldatılmaktan bıkmış ve artık yeter diyor.

Rai, ben aldatılmayı seviyorum demiyor ve bilmediğimiz bir ilişkiye dayanarak, firma sahibine biraz destek olursam düzlüğe çıkacağına inanıyorum diyor. Maaşımın yarısı içerde, bu kadar tolerans olmalı diyor.
 Ama Rai şu mantığı tavsiye etmemeli ''x firmasının sahipleri artık buraya kadar derlerse,o dk 1000 liraya yaptığın işi 400 e yapacak 20 kişi olacaktır emin ol:)

Bu mantık sömürülmenin başlangıcı olur. 

Sırf bu sorunlar yüzünden insanlar devlet bünyesinde bir işe girmek isterler.

Sırtını sağlam yere dayamış oluyorsun. Serbest piyasa her an göçebilir. :)

Çevrimdışı marco

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : Nisan 25, 2009, 02:12:40 ÖÖ »
bu arada alternatif meslek olarak bende düşünüyorum bazı işler, mesela tüpcü :D sokaktaki tüpcüye dikkat ediiyorum da akşama kadar yoldan gelip geçeni izliyo sadece :D arada bir telefon çalışr siğariş alır okadar, birde tekel bayi bakkal filan, aç dükkanı içerde tv karşısında otur, gelene bak gidene bak ne güze ne yaratıcılık var ne tasarım ne key mey ooh :D

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #27 : Nisan 25, 2009, 03:06:12 ÖÖ »
jeff'in hitap yeteneğine hayranım...

yarın bi gün oluşum içine girersek kesinlikle başa sen geçmelisin jeff...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #28 : Nisan 25, 2009, 03:24:39 ÖÖ »
Hahahah, tesekkur ederim Osman iltifatin icin. Ben cevremde bir kac guzel seye vesile olabileyim yeter :)

Çevrimdışı brassi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • vimeo sayfam
« Yanıtla #29 : Nisan 25, 2009, 04:10:22 ÖÖ »
banada geri sayım başladı gibi geliyor.jeff'e bir oy'da benden. ciddiyim.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #30 : Nisan 25, 2009, 13:54:24 ÖS »
brassi'nin bir oyunu görüyor ve birde ben arttırıyorum :)

Burda rai'nin bence atladığı nokta, biz gerçekten herhangi bir x firması hakkında yazıyoruz... Ama o kendi kafasındaki x firması ve patronlarıyla ilgili yazıyor... Özellikle mesajımda "Eğer arada samimiyet, dostluk, yoksa, sizi alırken, hak etmediğiniz halde sizi değerlendirmek için bir girişimde bulunmamışlarsa" diye bir bölüme yer vermemin sebebi açık kapı bırakmaktı. Sizin ilişkide olduğunuz x firması ve patronlarıyla aranız iyi olabilir...saygı duyup, sevebilirsiniz... Ama bu herkese, her firmaya uygulanacak ve özelliklede genele mesaj ve bilgi verilen bir forumda paylaşılacak bir düşünce değil... Bu kişisel bir tercihiniz... Başkalarının aynı şekilde düşünmesini, rasyonel davranmamasını beklemek, doğru değil...

Bence Jeff'in yazdıklarını değerlendirmek gerek...

• 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #31 : Nisan 25, 2009, 15:02:00 ÖS »
neyse rai... sana mutluluklar...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı tiridi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • tiridi.studio
« Yanıtla #32 : Nisan 25, 2009, 16:02:25 ÖS »
Geçtiğimiz 9 yıl içerisinde hem çalışan pozisyonunda hem patron pozisyonunda çalıştığım dönemler oldu. Uzun zamandır serbest çalışmaktayım. Her iki taraftan da iş durumlarını yeterli miktarda gördüğüme inanıyorum. Ve her iki pozisyon da gerçekten çok zor. Hayatta kolay bişey yokki zaten. Bence işin özü "iyiniyet"te gizli. Ama elbetteki bunu başta bilmek imkansız. Bu sebeple başta eşeği sağlam kazığa bağlayıp belli bir güven aşamasından sonra iyiniyetli davranılabilir.
Çalışan işyerinin ortağı değildir. Diğer arkadaşların da dediği gibi iyi gününde patron fazla kârını çalışanla mı paylaşıyor ki zor zamanda zarar paylaşılsın. Öz olarak bu doğru, katılıyorum. Ancak öyle işyeri de bilirimki beni her sene tatile de gönderdiler, evliliğime, çocuk doğumuma varıncaya kadar her an yanımda da oldular. Ben de bir o kadar oraya özveriyle çalıştım. Böylesi elbetteki çok çok az. Sonuçta "iyiniyet" ancak zaman içerisinde kendiliğinden oluşur. Biraz da nasip işi işte.

-jeff: "Calisacak iyi bir firma bulmak ne kadar zorsa, calisicak iyi eleman bulmak da o kadar zordur iste."
Ya patron(!) modunda iken eleman bulmakta o kadar zorlandıkki anlatamam. Mevcut elemanlarımızın çıkmasına sebep olduğu için diğer ortakla az atışmadık. Kalifiye bir çalışan olduktan sonra kimse hakkını yedirmez diye düşünüyorum. Ayrıca prensipli olmak da şart. Bu bazen kişiye zarar veriyor gibi görünse de kişiliği koruma adına lüzumlu birşey. Sabır meyvesi acıdır fakat sonu tatlıdır. Vesselam..

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #33 : Nisan 25, 2009, 16:22:25 ÖS »
Alıntı
Ayrıca prensipli olmak da şart. Bu bazen kişiye zarar veriyor gibi görünse de kişiliği koruma adına lüzumlu birşey. Sabır meyvesi acıdır fakat sonu tatlıdır

Aynen katiliyorum...

Ve tabiki samimiyetle is yapan kisilere de denk gelebilirsiniz, durum da anlattigin gibi degisir o zaman. Ama bu ornekler bir genellemeye yer birakmayacak kadar istisnai durumlar, bunu da belirtmissin zaten. Ben sahsen boyle bir samimiyetle is yapabilecegim bir patron/firma cok aradim, malesef bulamadim. Senin anlattiklarina bakilirsa kendini gercekten sansli addetmelisin.

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Nisan 25, 2009, 22:46:39 ÖS »
ben genç arkadaşlara bu işe yeni başlayacak arkadaşlara diyorum ki : değer verdiğiniz şeyleri başkları için yapmayın , yaşamak için limon satın, çay dağıtın, yada öğretmenlik yapın... Kazanamayanların, en iyi olamayanların oyun dışı kaldığı, hiç bir zaman kazanamıyacakları belli olanların, oyuna dahil edilmediği, bu oyunda başklarının oyuncağı olmayın, kazanmak için herşeyi mübah görenler: etik bir düzlem aranıyorsa onun olmadığı bir ortamda ancak hayalinden söz edebiliriz, bu kavrayışa işin başından varmak gerekir bu oyunu hiç birimiz adil ve etik bir yoldan kazanamayız. ve bu oyunda  kazanan biri varsa o bir başkasının yitirdikleri  olacaktır.
motivasyonu  ücret beğeni onaylanma gibi dış referanslarda aramamlı. ben sanatsal etkinliği bir kimlik inşaası olarak görüyorum ve kişinin kendi kendini kurması olarak değerlendiriyorum. dolayısı ile sanatçı kişinin manifestosu bana hakım olan ücreti ver susayım olmamalı ve bu bağlamda muhatabı da patron iş veren koltuk sahibleri olmamalıdır...
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2009, 23:32:08 ÖS Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı hamzabol

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : Nisan 25, 2009, 23:55:00 ÖS »
''değer verdiğiniz şeyleri başkları için yapmayın ''

Değer verdiğimiz şey kutsal birşey değilki onu vermeyelim.

Ver parayı, al reklam filmini. Kendime ne diye reklam filmi yapayım ki ?

''dolayısı ile sanatçı kişinin manifestosu bana hakkım olan ücreti ver susayım olmamalı ''

Bir model yaptın, teslim ettin, paranı aldın mesela. Başka ne gibi beklentin olabilir. ?

Modelle aranda manevi bir bağ olupta, para karşılığı ajansa (yada yetimhane diyelim) bırakıp gelmiş gibi bir duygu mu hissediyorsun? :)

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Nisan 26, 2009, 01:05:40 ÖÖ »
hamza abi :  :)
para bir değişim aracıdır
para bir tasaruf aracıdır
para borçlanmanın aracıdır
para bazı ayrıcalıklıları, alacaklandırır (işin ahlaksız kısmı bu sanırım)
bunlar piyasa işlerliği için olmassa olmaz araçlardır, özerk bir kişi olarak benim çıkarım ve özgürlüğümle doğrudan ilgili olmayıp maruz kaldığım baskının görünmez elidir. sorun burda: bu duruma biz "yabancılaşma" diyoruz, yaptığım işle arama giren mesafe yarılma kopma diyoruz.
beklentimi şu yönde geliştirilebilirm : tüm etkinliklerim( modelerim   :D , özerk bir kişilik\kimlik kuran yapının bir parçası olmalı ve her türden kısıtlamanın ötesine geçebilme iradesini taşımalı en azından bunun arayışı içinde olmak olabilir mesela :)
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2009, 02:14:55 ÖÖ Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Nisan 27, 2009, 01:27:44 ÖÖ »
bir şey daha eklemek istiyorum etkinliklerim ile ilgili beklentim:  jean jacques brochier " bulanık duyarlılık, dediği şey ile ilgili: sadece paranın gücüne karşı çıkma özlemi değil, baskıcı disipline, zorunlu çalışmaya, devletlerin iktidar aygıtlarının tümüne, egemen hiyerarşilere, teknokrasiye, bürokrasiye karşı çıkma özlemini dile getiren uygarlık bunalımı diye adlandırdığı durumlara ilişkin ifadenin aracı olması ... :) ", bunu da ayrıca paylaşmak istedim.
bazı durumlara karşı duyarlılıklarınız vardır ancak tam olarak ne olduklarını bilemiyeceğiniz gibi nasıl tepkiler vereceğinizide önceden planlayıp kestiremiyebilirsiniz. bu yüzden " bulanık duyarlılık - özlem "..
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2009, 01:45:40 ÖÖ Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı hamzabol

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : Nisan 27, 2009, 01:36:35 ÖÖ »
jean jacques brochier bunalmış olabilir, hani bi adaya gitsin diyecem ama orada da tabiat şartları onu rahat bırakmaz gibime geliyor. :)

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Nisan 27, 2009, 01:44:43 ÖÖ »
adam içinde bulunduğu ve maruz kaldığı yaşamın eleştirisini yapıyor ve bir tanım getiriyor... katlanmak yada özlem duymak arasında tercihde bulunuyor desek.  :)
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2009, 01:47:54 ÖÖ Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist