Gönderen Konu: Canlandirma Film Sanatcisinin Endustri Rehberi  (Okunma sayısı 57597 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf ES

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • My web site
Ynt: Canlandirma Film Sanatcisinin Endustri Rehberi
« Yanıtla #20 : Mart 11, 2009, 19:39:54 ÖS »
Jeffparadox teşekkür ederim, çok faydalı bir başlık olmuş.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #21 : Mart 11, 2009, 20:00:10 ÖS »
Ise yariyorsa ne guzel. Ben tesekkur ederim...

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #22 : Mart 11, 2009, 20:28:00 ÖS »
:-)))

LW3D'ye konuyu sabitledigi icin ayrica tesekkurler! Son gunlerde bu baslikla ilgili disardan da iyi tepkiler aliyordum. Insanlara faydasi oldugunu gormek gercekten cok sevindirici. Umalim icerigi ile giderek daha yararli bir kaynak olabilsin. Sorulari ve verdikleri bilgiler ile bu basligin icerigini olusturan herkese tekrardan tesekkurler...

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #23 : Mart 27, 2009, 02:24:40 ÖÖ »
PayPal Turkiye'deki banka hesaplarina transfer yapmaya baslamis arkadaslar. 600$ in ustundeki transferlerde komisyon da odemiyorsunuz. Hem de parayi tek seferde hesabiniza aktarabiliyorsunuz. Karta cekerken gunluk 500$ limiti var bilindigi uzere...

Hayirli olsun :)

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Mart 27, 2009, 13:59:52 ÖS »
Bu bilgi iyiymiş teşekkürler jeff.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #25 : Mart 27, 2009, 15:01:18 ÖS »
PAYPAL, 600USD altındaki transferlerde 6TL kesiyor... Gerisi banka hesabınıza aktarılıyor. Yalnız paypal'a banka hesabınızı doğru bildirmezseniz hatalı işlem başına para kesiyorlar... Bankanızın tam ismi, banka ve şube kodları için aşağıdaki sayfaya bakmanızı öneririm.

Not: Paypal sisteminde burada bulduğunuz kodlardan daha fazla hane isteniyor. Kodların sol tarafına 0 "sıfır" ekleyerek tamamlayabilirsiniz.

http://www.bankasubekodlari.com/
  • 3D Generalist

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #26 : Mart 27, 2009, 20:20:24 ÖS »
cezmikardas'in baska bir baslikta actigi bilgileri burada paylasmayi uygun buldum. Herkesin basina gelebilecek bir sey, cepte dursun...

Kendisine tesekkurler!

Alıntı
2 Gün Önce Sabah Kalktım ve Bilgisayarımı Açtım.
Birden 2TB RAID 0 olan disklerimi Offline Gördü.
RAID Bios Setup'a Girdim ve Disklerden Biri Yoktu.

O An Hayatım Kaydı. Sonra Bilgisayar Parçaları Aldığım Arkadaşımı Aradım.
Böyle Bi Durum Oluştu Dedim. Oda Bizim Serkan SAY Var Dedi Veri Kurtarmada Uzman Dedi. Ve Arkadaş Bilgisayardan Serkan SAY'la Yanına Gittim. İlk Başta Disklere Analist Yaptı 3 Saat Kadar Sürdü. Sonuç Olarak Kurtarılabilir Dedi.
Sevindim Tabii Ama Yinede İçimedeki Acı Nasıl Olacak İmkansız Diyordu.

Ve Ertesi Gün Gittiğimde Verilerim Kurtarılmıştı. Süper Bi Duygu Bu.  Kahkaha

Aklınızda Olsun Diyerek Yazıyorum. Diskke Hiç bir İşlem Yapılmazsa Eger Verilerin Kurtarılması %100 Geriye Gelebiliyor.
Serkan Beye Teşekkür Ederim

Serkay SAY Ulaşmak İsteyenler.
Arkadaş Bilgisayar
Veri Kurtarma Hizmetleri

Telefon:0212 211 92 93 - 0212 217 32 02
Web: http://www.datakurtarma.com/
Email: serkansay@datakurtarma.com

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #27 : Mart 29, 2009, 17:34:49 ÖS »
Jeffparadox tesekkür ederim işime yarayacak bilgiler vermişin

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #28 : Mart 30, 2009, 02:55:19 ÖÖ »
:)

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #29 : Mart 30, 2009, 09:58:25 ÖÖ »
:D

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
« Yanıtla #30 : Nisan 16, 2009, 22:56:49 ÖS »
aynen..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cezmikardas

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cezmikardas.com
« Yanıtla #31 : Nisan 17, 2009, 10:23:07 ÖÖ »
jeff ellerine sağlık güzel başlık

Çevrimdışı aydinkarabudak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Nisan 23, 2009, 19:14:24 ÖS »
Katılıyorum güzel bir konu.

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
« Yanıtla #33 : Mayıs 03, 2009, 23:03:39 ÖS »
Jeff yüreğine sağlık..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #34 : Temmuz 05, 2009, 21:39:12 ÖS »
cemgul'den...

Profesyonel Freelancer olmak

Piyasada çalışan beni örnek aldığını söyleyen genç bir arkadaşımız bana e-mail atıp freelance çalışma konusunda tavsiye rica etmiş. Tabi ki seve seve -özet bile olsa- cevap verdim. Freelance çalışmayı planlayan, bunun ne olduğunu ve ne olmadığını bilmek isteyen her profesyonel freelancer adayına yararlı olması adına verdiğim cevabı buraya da paste ediyorum. Hayatını benim gibi tamamen freelance olarak kazanıp tavsiye eklemek isteyen olursa buraya yazabilir mutlaka gençlere faydası olur.

Alıntı
...Bana e-mail atman yaptığın işe karşı hevesini ve heyecanını gösteriyor. Bu çok önemli bir artı.
Ben şahsen birşey başarabildiysem bunu sevdiğim için yaptım. Uzun süre reklam ajanslarında art direktörlük yaptıktan sonra 5 yıl önce ani bir kararla sadece motion, tv-sinema işi yapmaya karar verdim. Yani ben de o kadar eski sayılmam bu sektörde. Klasik bir laftır ama yaptığın işe tutkulu olmak bence en önemli avantaj.

3 yıldır freelance çalışıyorum, her türlü piyasa koşuluyla tek başına savaşmak zorunda olsan da iş seçme özgürlüğün olması en önemli avantajı.
Freelancer kavramı ne yazık ki evinde toplama pc de web sitesi yapan hevesli genç olarak algılanıyor. Oysa ben en üst düzey bilgisayarla birçok şirketten daha hızlı ve kaliteli bir hizmet sağlayarak, büyük stüdyolarla rekabet edebiliyorum. Bu önyargıyı kırmak için benim gibi profesyonel düzeyde hizmet veren freelancerlar çoğalmalı. O zaman daha geçerli ve yüksek standartta bir tercih olacak.

Sana tavsiyem, eğer freelance düşünüyorsan en önemli silahın network. Sektörden ne kadar çok insan, şirket, yapımcı, ajans tanıyorsan o kadar çok hayatta kalabilirsin tek başına. Yani freelancer sanıldığı gibi eve kapanıp çalışan değil tam aksine sosyal networkü çok geniş biri olmalı ki eve iş alabilsin. Freelancer olduğunda, artık yapımcı da, yönetmen de, animatör de, sekreter de hepsi sensin, bir şirket gibi hizmet vermek zorundasın. Müşteriye işi zamanında ve yüksek kalitede teslim etme konusunda güven vermek en önemli kriter, bu da yaptığın işlerle zamanla yaratabileceğin bir şey.

Bunların yanında her işi yapan bir adam olmak yerine belli bir ya da iki konuda uzmanlaşmanı tavsiye ederim. "Ne iş olsa yaparım abi" yaklaşımı ciddi müşterilerin gözünde amatör bir izlenim yaratmana neden olabilir. Uzmanlığının tanımı ve sektördeki tavrın net olmalı. Ben buyum bunu yaparım diyebilmelisin ve herkeste senin neyin uzmanı olduğunu anlamalı ve o şekilde bilmeli. Örneğin bana baktığında her işi yapar gibi görünsem de bütün işlerim aslında motion graphic design ve vfx ağırlıklıdır. Bunun yanında elbette shoot, light, edit, composite, sound yapıyorum işin parçası olarak ama bunların hepsi aldığım projeye hizmet eder. Sadece edit ya da sadece shoot işi hiç yapmıyorum gibi.

Sonuç olarak en çok sevdiğin ve yapmak istediğin bir tek alanda uzmanlaşman herşeyi yapıyor olmaktan daha kısa sürecektir. Düşün ve kendini en çok neyde geliştirmek istediğine karar ver ve ona ağırlık ver, bu arada networku geliştirmek için her fırsatta evden ofisten çık dolaş. Her tür parti, toplantı, konferans türü etkinliklere katıl ve sektörden yani insanlarla tanış. Bana e-mail atman bile networküne eklediğin bir kontaktır. Bir yandan teknik ve artistik anlamda kendini seçtiğin alanda geliştirirken bir yandan da networkünü ve communication skillerini geliştir. Zamanla yeni fırsatlarla karşılaşır, sevindirici telefonlar ve teklifler almaya başlarsın.

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #35 : Temmuz 05, 2009, 21:39:55 ÖS »
Ben Cem kadar olmasa da son 5-6 aydir aynen ani bir kararla, hem de kriz ortasinda, isi birakip freelance'e gectim. Mucizevi bir sekilde hayatimi dondurebiliyorum, ve hatta cevremdeki insanlara parca isler de cikardim bunun yaninda. Bundan sonrasi ise daha iyiye gidecek gibi gorunuyor, o yuzden bir daha bir studyoya kolay kolay girecegimi sanmiyorum.

Bu gune kadar calistigim - New York'daki 'DMA Animation' haric - yerli yabanci butun studyolar beni koreltti durdu malesef. Bunu farkina vardim ve son 5 ayda evimde, bir studyoda olsa 1 senede yapamayacagim kadar cok ve cesitli isin altindan kalktim. Bunun icin iyi bir karar ve siki bir disiplin sart. Yuku cok agir, ama getirisi de guzel. Herseyden once gunumun 3 saati trafikte gecmiyor artik, 2 ay once aldigim 100 liralik benzinin yarisi hala arabamda duruyor. Kar ettigim stresi, zamani, ve masrafi bir dusunun! Trafik cilesi cekmemek, bu sehirde mutlulugun yarisidir...

Her isi almiyorum, ve on odemesiz kesinlikle calismiyorum. Son odemeyi almadan isi teslim etmiyorum. Ve arada mutlaka en az bir odeme daha aliyorum. Eger tam istedigim gibi bir proje bulmussam ve bana genis bir ozgurluk verilmisse o projede musteri tarafindan, ucuza olsa da yapiyorum o isi. Kendimi en cok gelistirdigim projeler onlardir. O ucuz projeler sonrakilerin bucesini yukari ceker...

Her denileni yapmiyorum, is aldim diye sinirsiz revizyon yapacam diye bir sey yok. Ne kadar ekmek o kadar kofte - en kaba tabiriyle. Eger evden is yurutecekseniz, ayni anda bir kac proje almaya hazirlikli olmalisiniz, o zaman da musterinin istediginden fazlasini veremezsiniz, cunku diger projeleriniz aksar. Bunlar musteri ile aranizda samimi bir iliski varsa cok rahat cozulur, iki tarafta birbirini kolluyorsa habire kabak tadi verir.

Cem'e katiliyorum, freelancerlarin artmasi lazim. Kendi ifadelerini piyasaya sunabilen bagimsiz sanatcilar bu piyasayi zenginlestirecek. Bati ulkelerinde de atilim boyle cevrelerden gelir genelde.

Korkmayin, cesur olun, ve prensiplerinizden vazgecmeyin...demek kolay tabi; ama yapabilmek icin de guclu olmalisiniz, o gucu de isinizin kalitesi belirler...

Çevrimdışı arif akca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Temmuz 05, 2009, 22:48:33 ÖS »
turbosquid de "piyasa yı düşürme" diye tabir edilen benzer modeller örneğin 100 dolarken siz gidip 10 dolara eklerseniz , buna bir müdahaleleri oluyormu?

Çevrimdışı utku doruk dede

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Mart 19, 2010, 22:20:09 ÖS »
Çok yararlı bilgiler...Teşekkür ederim jeffparadox ve cemgul'e....

Çevrimdışı ZekeriyaKorkmaz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : Mart 20, 2010, 00:28:09 ÖÖ »
jeffparadox sayende piyasa düzelecek:)piyasayı düzeltme azmine hayranım umarım başarırsın tabi bu işde olanların desteğiyle.bence herkesin bu konuyu okuması lazım.
  • 3D Animator

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #39 : Mart 20, 2010, 16:55:21 ÖS »
Hep beraber insallah. Birlikte calismayi ogrenebilirsek olur...