Gönderen Konu: Film koptu  (Okunma sayısı 7865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Film koptu
« : Haziran 06, 2014, 04:06:32 ÖÖ »
Gişe filmlerinin başarısına güvenmemek gerekiyor sanırım.  :-X

"Her iki şirket için iflas erteleme talebinde bulunuldu. Fida Film, yapımcılık, film ithalatı, sinema reklamcılığı ve film dağıtımında faaliyet gösteriyordu. Fida, Tiglon’u 2011’de bünyesine katmıştı. Fida’nın yapımını üstlendiği filmler arasında rekor izleyiciye ulaşan AROG, Yahşi Batı, Nefes, Av Mevsimi, Kabadayı, Çanakkale 1915 gibi onlarca film yer aldı. Tiglon ise Recep İvedik gibi birçok önemli filmin dağıtımcısı olarak faaliyet gösteriyordu."

ilgili haber için; http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26558248.asp

• Illustrator

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Film koptu
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2014, 11:30:10 ÖÖ »
Uzun uzun yazılcak çok şey var ama... Üzücü özellikle Fida'nın sektröre katkısı ortada.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2014, 14:50:55 ÖS »
Türk sinemasımı var? o eskidendi, artık herşey global... Global alana açılamazsa türk sineması akibet belli...Zaten Türk sineması diye bir şey yokda... hani ismi eskilerden kalmış olduğu için Türk sineması dedim...Bu bir dağıtım savaşıdır ve rakipleri tam bir dev...Dağıtım iyi değilse sen bitiksin... Rakiplerin Warner ı  paramount u falan dize  getirmen gerek; artı bu dev rakipler Türkiyeye büro açtılar...

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2014, 17:17:33 ÖS »
Uzun uzun yazılcak çok şey var ama... Üzücü özellikle Fida'nın sektröre katkısı ortada.

Yazalım.  8)

Türk sinemasımı var? o eskidendi, artık herşey global... Global alana açılamazsa türk sineması akibet belli...Zaten Türk sineması diye bir şey yokda... hani ismi eskilerden kalmış olduğu için Türk sineması dedim...Bu bir dağıtım savaşıdır ve rakipleri tam bir dev...Dağıtım iyi değilse sen bitiksin... Rakiplerin Warner ı  paramount u falan dize  getirmen gerek; artı bu dev rakipler Türkiyeye büro açtılar...

Globalleşme fikri hiç onların aklına gelmemiş zaten. Öyle pizzacılar gibi moto kurye ile film dağıtıyorlarmış sadece... ::)

"Diğer taraftan, 2004 yılından itibaren Amerika ve Avrupa’da yerleşik Lionsgate, Mister Smith, DreamWorks gibi prestijli film stüdyoları ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde toplamda 17,8 milyon izleyiciye ulaşmıştır. Portföyünde bulunan ve Twilight, Saw (Testere) serileri, Hunger Games, Red1, 2 gibi hit filmleri de içeren 450’yi aşkın film ile sinema, ev sineması ve TV kanallarına film içeriği sağlayan Türkiye’nin en büyük tedarikçilerden biridir.

Fida Film, 2011 yılında bünyesine dahil ettiği Tiglon A.Ş. ile sinema dağıtımı ve ev sinemacılığı alanlarına da girerek sektördeki lider konumunu güçlendirmiştir. Sinema dağıtımında Fox stüdyolarının, ev sinemacılığı alanında ise Warner Bros., Walt Disney, Twentieth Century Fox, DreanworksAnimation, Paramount ve Sony stüdyolarının münhasır Türkiye dağıtıcısı olan Tiglon, bu alanlarda pazar lideridir."

http://www.fidafilm.com/tr-tr/kurumsal.aspx
  • Illustrator

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2014, 17:47:02 ÖS »
Pizzacı olayına çok güldüm :) Bir şeyler yazmadan önce bir bakmak lazım tabi adamlar nedir ne yapmış.

Şöyle özet geçim kısa kendimce. Ekonomi iyiye gidiyor dendikçe kocaman kocaman firmalar batıyor anlamlandıramıyorum.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Haziran 06, 2014, 17:56:47 ÖS »

"Diğer taraftan, 2004 yılından itibaren Amerika ve Avrupa’da yerleşik Lionsgate, Mister Smith, DreamWorks gibi prestijli film stüdyoları ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde toplamda 17,8 milyon izleyiciye ulaşmıştır. Portföyünde bulunan ve Twilight, Saw (Testere) serileri, Hunger Games, Red1, 2 gibi hit filmleri de içeren 450’yi aşkın film ile sinema, ev sineması ve TV kanallarına film içeriği sağlayan Türkiye’nin en büyük tedarikçilerden biridir.

Fida Film, 2011 yılında bünyesine dahil ettiği Tiglon A.Ş. ile sinema dağıtımı ve ev sinemacılığı alanlarına da girerek sektördeki lider konumunu güçlendirmiştir. Sinema dağıtımında Fox stüdyolarının, ev sinemacılığı alanında ise Warner Bros., Walt Disney, Twentieth Century Fox, DreanworksAnimation, Paramount ve Sony stüdyolarının münhasır Türkiye dağıtıcısı olan Tiglon, bu alanlarda pazar lideridir."

http://www.fidafilm.com/tr-tr/kurumsal.aspx

Peki Fida niye batıyor o zaman sence?

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Haziran 06, 2014, 18:05:26 ÖS »

Sizin bahsettiğiniz unsurlar yüzünden iflasta olmadığı açık.
  • Illustrator

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Haziran 06, 2014, 18:29:52 ÖS »
Fikrin yok yani...

Ben ne dedim:
Kendi üretimin yok da ondan dedim.
Ivır zıvır fillmlerimizi saymazsak 2-3 yılda bir Cem yılmaz, 2-3 yılda bir Recep ivedik lemi Türk sineması olacak...Onlarıda dışarıya dağıtabiliyormu Fida...?

Üreten söz sahibi olur...

Ha bu arada yukarda linkini verdiğin Fida kendi About unda fazla sallamış, o link pek ciddiye alıncak bi durum değil...

Paramount  ve Warner  eşikcisine verse verse yüzde 1-2 verir... Zaten kendi bürolarını kurmuşlar( gerçi  o bürodanda memnun değiller, yani satış kötü...)

Sonuç: Çok fazla devri-daim yapacaksın başka ayakta kalma şansın yok, yani-
Yani kısa zamansa çok fazla film üretip sürümden kazanma durumu, aha bu tamda amerikayı çağrıştıyor...

« Son Düzenleme: Haziran 06, 2014, 18:34:16 ÖS Gönderen: ömer tatlısöz »

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Haziran 06, 2014, 18:36:56 ÖS »
Fikrin yok yani...

Ben ne dedim:
Kendi üretimin yok da ondan dedim.
Ivır zıvır fillmlerimizi saymazsak 2-3 yılda bir Cem yılmaz, 2-3 yılda bir Recep ivedik lemi Türk sineması olacak...Onlarıda dışarıya dağıtabiliyormu Fida...?

Üreten söz sahibi olur...

Ha bu arada yukarda linkini verdiğin Fida kendi About unda fazla sallamış, o link pek ciddiye alıncak bi durum değil...

Paramountun  ve Warner ın eşikcisine verse verse yüzde 1-2 verir... Zaten kendi bürolarını kurmuşlar( gerçi  o bürodanda memnun değiller, yani satış kötü...)

Sonuç: Çok fazla devri-daim yapacaksın başka ayakta kalma şansın yok, yani-
Yani kısa zamansa çok fazla film üretip sürümden kazanma durumu, aha bu tamda amerikayı çağrıştıyor...

Yine saçmalama noktasına gelinmiş. Zaten sizden de ancak bunu bekliyordum. Hakkını veriyorsunuz. Devam edin lütfen... =)

Ne kimsenin avukatlığını yapıyorum ne de ticaret işleyişi ile ilgili bir eğitim aldım. Ama görünen o ki, ufak çaplı bir yolsuzluk söz konusu. Ne kadar ufaksa artık.

Daha evvel çıkan haberlere göre;

"Dağıtım şirketi yapımcının sinema gelirlerini onun adına toplamakla yetkilendirilmişti. Bunun karşılığı olarak da Tiglon /Murat Akdilek yüzde 5 üzerinden dağıtımcı komisyonunu alacaktı. Fakat Tiglon / Murat Akdilek, yapım şirketi Çamaşırhane Film'e ait olan gelirlerin tamamını çeşitli finans kuruluşlarına, kendi borcu karşılığında sinemalardan tahsil ettirmiştir. Bu konuda Tiglon / Murat Akdilek'in finans kuruluşlarına hakkı olmadığı halde verdiği tahsil (temlik) yetkisi, Çamaşırhane Film ile Tiglon arasında yapılan dağıtımcı sözleşmesinde açıkça yasaklanmıştı. Tiglon / Murat Akdilek üzerinde tasarruf hakkı olmayan ve tüm tasarruf hakkı açıkça yapım şirketi Çamaşırhane Film'e ait olan 25 milyon TL'yi sözleşmeye aykırı şekilde, rızamız dışında ve hakkı olmadığı halde kendisi ve şirketinin çıkarları için kullanmıştır" denildi."

http://www.haberler.com/recep-ivedik-4-mahkemelik-oldu-6078330-haberi/
  • Illustrator

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2014, 18:55:57 ÖS »
Eskiden, yani 70' ler 80' lerde kendi yağımızla kavruluyorduk, kendi sinemamız vardı, .Fida gibi şirketler yurt içinde dağıtımı yapardı, bizim memleketede gelirdi, Zeki- metin filmleri, kemal sunal filmleri...Ucuz erotik filmler falan...şimdi artık o yok maalesef...Şartlar globalleşti..

Sonucu tekrar söylüyorum, kendi üretimin olacak hemde çok fazla; yoksa abbas yolcu olursun daha ne diyim, nasıl anlatayım...Hemde Onu dağıtabilme becerin olacak( tabi dünyaya)...

Paramount ve Warner hem yapımcı hem dağıtımcı...

Ben de kimsenin sözcüsü değilim tam tersi (üreterek) uyanma vaktimiz geldi demeye getiriyorum...

Türkiyede dünya çapında güzel dağıtımcı ağı kurulsa ne iyi olur, Bizim gibi çizerlerede dışarıya iş satma şansı doğar...

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Haziran 07, 2014, 01:05:40 ÖÖ »
Önemli olduğunu düşündüğüm bir haber paylaşımı yaptım bir çokları gibi. Diğer forum üyeleri fikirlerini beyan etme fırsatı yakalayamadan konu yine kilitlenip forumun tozlu başlıkları arasına girecek şekilde absürt bir tartışmaya doğru gidiyor. İlgisiz mesajları sileceğim.

http://www.sinefx.com/forum/index.php/topic,8697.0.html
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2014, 01:07:42 ÖÖ »
Sildim. Mutlu musunuz? =)
  • Illustrator

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2014, 01:20:39 ÖÖ »
Ondan bi alacağım var...

O bana kibarca hakaret etti ama ben söyleyince silindi...

Bu güne kadar seyirci olarak fikrimi söyledim,

Türkiyede sinema niye bu hale gelmiş seyirci olarak fikrimi söyledim...

İyi bir seyirciyim...

Sinemanın durumunu konuşmak için herkesin sinema yapmasına gerek yok, Ha keza eleştirmen bol bol  eleştirir, o zaman onlar filmmi yapıyor...

O şahıs sinema hakkında fikrini söylemiyor bana laf sokma gayretin de niye acaba...

Sizin fikrinizi biliyorum, sizde benimkini... tahammül edeceksin... Bana hakaret etmeyene hakaret etmem...
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2014, 03:47:09 ÖÖ Gönderen: stuck »

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2014, 01:35:16 ÖÖ »
Herkesi memnun edemeyiz, belli sınırlar konulmuş. Uyum sağlamaya çalışmak da bir çözüm. Teşekkürler.
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2014, 01:58:51 ÖÖ »
Zıt görüşlere açık olalım.

Ortada zıt görüş olsa başımızın üzerinde yeri var.  Karşılıklı tezlerle, kanıtlarla vs en azından birbirimizden bir şeyler öğrenerek fikir beyanında bulunursak süper olur. Her açılan başlık gidişatı da belli toleransları tüketecek kıvamda olmaya başladı.
  • Illustrator