Gönderen Konu: İleri seviye 3D operatörü  (Okunma sayısı 3171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İleri seviye 3D operatörü
« : Ağustos 06, 2005, 16:32:50 ÖS »
Arkadaşlar,
İleri seviyede 3D modelleme ve animasyon yapabilen kişiler arıyoruz. Özellikle Maya operatörü olması tercihimiz ancak diğer programlarda da başarılı olan arkadaşlarla da görüşeceğiz.
İyi işe iyi ücret politikamız olduğunu hatırlatırım.
İlgilenenlerin CV'leri ve en iyi işlerinden oluşan kısa bir demoyla birlikte baş vurmalarını rica ediyorum.
Bana erimk@optimaproduction.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı mehmetyapman

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2005, 13:57:53 ÖS »
uzun zamandır maya kullanıcısıyım ayrıca 3d max te baya iddalıyım ama maya 'ya döndüğümden beri yüzüne bakmıyorum ki ne gerek var.
su an avrasya radio televizyonun da(art) graphics design bölümünden sorumluyum
3d animator - logo design - generic - stüdyo design - haber masası design ları -- virtual studio - aylık dergi lerin büyük bölümü benim kontrolümdedir.
benim amacım realist görüntüler ve aksiyon sahneleri oluşturmaktır . ve en büyük hobim 3 boyuttur.sizin projelerinizi zevkle evimden yapabileceğimi, düşünüyorum referans olarak art nunu izleyebilir http://animfx.4t.com adresine gözata bilirsin gerci fazla bişey yok ama kendi simamın 3d bir hali bulunmaktadır her zaman online hesabım mehmetyapman@hotmail.com

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
Re: İleri seviye 3D operatörü
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2005, 02:27:18 ÖÖ »
Arkadaşlar biliyorum forumun kurallarına aykırı böyle cevaplar yazmak ama kendimi tutamadım yukarıdaki ifadeyi görünce..yani saldırı gibi algılanmasın ben sadece "operator" ifadesine takıldım kaldım.3d yazlım kullanabilen sanatçı olacaktı galiba...astronotlara nasıl uzay gemisi operatorü denmiyosa bence sanatla ilgilenen insanlarada "operator" ifadesi kullanılmamalı..aynı şekilde markette kasada duran hanım efendiyede sanatçı denmemeli..şirketler kar amaçlarıyla sanatçılara operator diye hitap ettiklerinde dünyayı biraz sallamak gerekiyor diye düşünüyorum..grafik programlarını ayakkabının topuguna üretim bandında aynı noktaya çivi çakan cihaz olarak görmemek lazım heleki kullanıcısınada o makinanın kolunu indirip kaldıran adam muamelkesi hiç yapmamak lazım..arkadaşlar kendinize operatör dedirtmeyin.ben son işimden bu yüzden ayrıldım..hiç bişeyi düşünmeden arkama bile bakmadan çıktım...sonuçta iş verenler sizin yaptığınız iş ile aranızdaki duygusal alış-verişe bakmıyorlarki size saygı duysunlar..."ustalarımın ellerinden büyüklerimin gözlerinden öperim saygılar efendim"...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2005, 11:36:44 ÖÖ »
Açıkçası operatör kelimesine ben bu kadar takmıyorum. Hatta kendimi sanatçı olarak hiç görmedim, görülmekte istemiyorum... Bana sanatçı demeyinde ne derseniz diyin :) samimiyim...  ( Bir ara sanat tasarımda yüksek lisans yapmaya çalıştımda. ondan diyorum :P )

Sanat tartışmaları yıllardır uzayıp gidiyor. Bu konuya girip çıkmamız zor. Ama çoğumuz herhangi bir eğitim almadan bilgisayardaki yazılımların arayüzlerini öğrenerek, yazılımların özelliklerini kullanarak ortaya işler çıkarıyoruz. Bu kötü birşey değil. ILM'de yüzlerce operatör var. Çoğu sanat eğitimi almamış. Adama uzay gemisini patlat diyorsun, şu yaratığın kası şöyle kasılsın diyorsun oturup yapıyor. Çalışanların çoğunluğu operatör.  Zaten verilen işte sanat icra etmeleri beklenmiyor onlardan.. Başlarında sanat danışmanları, sanat tasarımcıları var.. Onlar yönlendiriyor, operatörler yapıyor. Kendilerine sanatçı denilmesinden hoşlanırlar mı ? Sanatçı deseniz sevinirler mi bilemiyorum. Ama işini en iyi şekilde yapma kaygısı var. Yoksa isimlerle pek ilgilendikleri taktıkları yok...

Bazılarımız ise bir eğitim almış, doğal olarak olaylara, mekanlara bakışı farklı.. Onlar ise ellerindeki araçla çok farklı şeyler ortaya koyabiliyorlar. 3D yazılımı iki gün inceliyor, üçüncü gün o kısıtlı araçlarla şaheserler ortaya çıkarıyorlar. Mesela Matte Painter'lara bakın.. Hayatlarında bilgisayar kullanmamış olanlar var. Ama bilgisayarı 1-2 kullanınca, tamam diyorlar, bu benim yeni aracım ve şaheserler ortaya çıkarıyorlar..

Operatör olmanın kötü bir yönü yok...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı etezer

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
operator
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2005, 11:39:11 ÖÖ »
Sevgili Raytraced dostum. Aslına bakarsan haklısın ama başka yönlerden de olaya yaklaşmakta fayda var. Bazı Firmalar, bizim herhangi bir şekilde yaratıcı olmamızı istemiyorlar. İstedikleri tek şey kendi fikirlerini hayata geçirmemiz. Bu durumda operatör lük yapmak mecburiyetinde de kalabiliyoruz. Örneğin: Ajans, bir fikir oluşturmuş, oturmuş storyboardlara kadar olayı bitirmiş. Müşteri de onaylamış. Bu aşamadan sonra iş sana geliyor. 3D'ci olarak yapabileceklerin konsept le sınırlı. Çünkü, kamera kurgusuna kadar herşey planlanmış. Sadece 3D ortamında sahnenin oluşturulması ve renderlenmesi gerekiyor. Daha farklı ne yapabilirsin ki? He tamam işi kabul etmiyebilirsin. Peki, Nereye kadar? Ya da farklı bir soru sorulması gerekiyor. Animatör ile Operatör arasındaki ince çizgiler nasıl tanımlanabilir?
Saygılarımla
Ergin TEZER (17 Bitti, 18'e girdim)

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2005, 18:35:32 ÖS »
Ben sanatçı değilim sanat eğitimide almadım hatta o yukarıda bahsedilen yazılımlara çok hakim falanda değilim ama bildiğim bişey var oda gerçek anlamda yaratıcılık gerektiren mesleklerin içerisinde şirket hiyeraşisinden çok bi takım çalışması mantığının benimsenmiş olması gerektiğidir..Bu gün hiç ummadığımız 3. dünya ülkesi sınıfındaki bölgelerden dudak uçuklatacak çalışmalar çıkıyor(Fallen Art)Neyse Bu konuyu bu forumda uzatmak yanlış arkadaşın ilanıda heba oluyor çünkü..
  • 3D Generalist