Gönderen Konu: Ekteki videolardaki boyama tekniği ve yapılışı hakkında bilginiz var mı?  (Okunma sayısı 5329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kolay gelsin.

Başlıktada söylediğim gibi aşağıdaki linlerdeki boyama tekniği hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
Eger 3d bir teknik anlaminda soruyorsan, yani bir filtreleme falan, bu animasyonlarda boyle bir kullanim yok, tamamen el emegi goz nuru...
neden bu kadar iyiler diye sorarsan, fransizlarin, okullarda adam gibi egitim alip, adam gibi calismalarindan kaynaklaniyor.

tanidigim bircok kiside cok yanlis bir yaklasim olan "boyamalar eskiz oldugu icin kolaydir" mantigi aslinda tam tersi isliyor.o kalitede kaplama boyayacak 2d artistlerin, renkleri ve bir takim dijital boyama tekniklerini yalayip yutmalari, formlari birkac firca dokunusu ile okutabilecek desen ve anatomi ve isik bilgisine sahip olmalari gerekiyor.bu yuzden firca darbelerini gormemize ragmen hersey net ve ortada.

bir ikinci sey, golgeleride elle boyadiklari sahneler, bircok yerde golgeler ve isiklar fiziksel hesaplanmadan, kaplamalara boyanmis sekilde.

bu tip islerin son ornegi BATZ, yine bir fransiz isi

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
fakat,

disney Bolt'da kullanilmak uzere RayPainting denilen bir teknik gelistirmisti.
Bu teknik bir filtreleme ile 3d'de kaplamalarin aldigi isik ve kamera uzakligina gore detaylari silip, el boyama hissiyati yaratiyordu.Oldukca basarili bir sonuc elde ettikleri bu teknigi halen gelistiriyorlar, devaminda sanirim ayni teknoloji Rapunzel ve Paperman'de kullanildi.

Ilgili disney dokumani linkte
https://disney-animation.s3.amazonaws.com/uploads/production/publication_asset/64/asset/painterlyCgConcepts.pdf

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet tamamen çizerin elinde olan bir olay. Diğer eğitim ile ilgli söylediklerine de katılıyorum. Bir efekt veya filtre olmadığını biliyorum.

Sadece ps de bu boyamayı yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir. Örneğin nasıl bir fırça, nasıl bir proses olması gerekir.

Bu arada belki tesadüf az önce senin video derslerini izliyordum.

Bu boyama tekniği konusunda araştırma yapıyorum. Yol gösterebileceğin bilgilerin varsa sevinirim.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
Genel olarak basta da dedigim gibi az firca dokunusuyla cok guzel sonuc cikarmak, bilinenin aksine daha zordur, deneyim ve etud ister.
Firca olarak PS ya da ne kullaniyorsan, basit standart bir firca'yi elips seklinde bukerek kullanabilirsin, bu basit bir RENDERING fircasi olacaktir.O bukme olayini firca ayarlarindaki eksiz yuvarlagindan yapiyordun sanirim.
Olmadi standart firca bile olur, fircanin opakligini asla yukaridaki yerden kisma, pressure'dan yani tablet basincindan alsin, bu da firca ayarlarindan yapilacak birsey.
Izledigin animasyonlarda o fircalar arari kaynasma yani blending cok iyi kotarilmis, bu PS'de de yakalanabilecek birsey ama daha geleneksel sonuc veren Painter ya da ArtRage'de kullanilabilir.Ben bu iki programda cok deneyimli oldugumu soyleyemem.
Etud'lere basit objelerde baslamani tavsiye ederim.