Gönderen Konu: Cappy Portakal  (Okunma sayısı 5228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alexander.superberdus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cappy Portakal
« : Aralık 13, 2013, 20:57:19 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Portfolyo amaçlı cappy portakal şisesini farklı bir yorum getirmek istedim. Displacement map kullarak bu hale getirdim. Yeni bir çalışmada direk sculpt deniyecem bakalım nasıl duracak.
Splash yapmak istedim ancak simulasyonu baya kastı. Yeni çalışmada zbrushtan yararlanıcam.
Umarım beğenirsiniz, kimseden ses çıkmıyor doğrusu :)
Kullandığım programlar yine: C4D+BP ve Photoshop. Render AR.
Bu rada R15 ile gelen yeni GI engine dehşet arkadaşlar. Kullanan varsa kurcalayın bence.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cappy Portakal
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2013, 21:19:30 ÖS »
Elinize sağlık, arka plan da sarı olunca şişe kaybolmuş. Tamamen turuncu bir görsel, onu değiştirebilirseniz daha iyi duracaktır. Sağdan ve soldan gelen iki dolgu ışığının şişenin formunu biraz ezdiğini düşünüyorum. En azından sol taraftaki daha keskin ve ince olan aydınlatmanın dozu düşürülebilir. Bump dokusu, specular fazla olduğu için portakal dokusundan ziyade plastik bir etkiye sahip.

Bir de espriyi desteklemek için öyle aklıma geldi yapacaksınız diye bir kaide yok da paylaşayım yine de :P, öneri vermek gerekirse ki uğraştırabilir, bir iki dilim soyulmuş gibi gösterilse Photoshop rötuşla da desteknelebilir her şeyi 3d yapıcaz diye kasmamak açısından. İşte öyle o kadar. =)
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2013, 21:25:49 ÖS »
Aslında reflection böyle olmasının sebebi render kalitesinden kaynaklanıyor. Surface taramasını yüksek tutabilsem tabi tüm detaylar daha iyi görünecek ama elden başka gelmiyor. İş olsa renderfarma yolla bekle :) Evet photoshopta daha da geliştirilebilir, aklımada gelmedi değil öyle yoruldumki noktayı koydum. Bir sonrakinde farklı bir yol izlicem bakalım nasıl olacak. Birde maxon 2 tane daha sağlam specular kanal eklese tadından yenmeyecek o da olacak ama bekle ne zaman :) Teşekkür ederim.

Çevrimdışı turx

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Insta
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2013, 00:07:10 ÖÖ »
Güzel fikir ve uygulama. Elinize sağlık.

Stuck'ın önerilerine katılıyorum. Ayrıca objenin bazı kısımlarında portakalın iç dokusunu kullanmak da illüstrasyonu güçlendirebilirdi diye düşünüyorum. Örneğin kapak silindirik kesilmiş bir portakal parçası olarak, veya alt gövdedeki içe extrude verilmiş bölümler kabuk o kısımlarda soyulmuş gibi illüstre edilebilirdi bence.

Birde maxon 2 tane daha sağlam specular kanal eklese tadından yenmeyecek o da olacak ama bekle ne zaman :)

Luminance kanalina Lumas shader ekleyerek daha kontrollü specular (3 specular kanalı + Anisotropy) uygulayabiliyoruz C4D'de.

Plastik etkisini azaltmak için bir kaç farklı noise'i layer altında karıştırarak daha güçlü ve gerçekçi bir bump oluşturulabilir veya fotoğraflardan gerçek portakal gözenekleri map'e dönüştürülebilirdi. ve renk kanalında da bump map'in oluşturduğu gözenekler için daha koyu bir ton kullanılmalıydı diye düşünüyorum.
( Bkz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Orange_and_cross_section.jpg )

Sonuç olarak hoş bir illüstrasyon ve bu tarz işleri forumda görmek keyif verici. Biraz daha geliştirilip (belki bu haliyle de) Maxon galerilerine girebilir diye düşünüyorum. Tekrar elinize sağlık.
  • 3D Character Artist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2013, 01:52:53 ÖÖ »
Merhaba. Detaylı eleştiri için çok teşekkür ederim.
Lumas shaderi biliyorum fakat maplerde etkisi yok denecek kadar az. Bağımsız bir specular kanal lazım bunun için vraydeki gibi. Displacement map oldukça detaylı aslında. Renderfarmda render edicem bir ara tekrar yüklerim. Cidden gözenekleri falan hepsi var yok değil el emeği göz nuru hazırladım.

B displace konusunu vrayde bir keresinde hard seviyede denedim :) bir kar zemin yalnız kutuplardaki gibi sonuç ciden dehşetti ama render süresini ne sen sor ne ben söylim. İşin öüzü ne yaparsak yapalım adam gibi render istasyonlarımız olmadığı sürece anca avrupayı izliyoruz :(

teşekkür ederim tekrar.

Güzel fikir ve uygulama. Elinize sağlık.

Stuck'ın önerilerine katılıyorum. Ayrıca objenin bazı kısımlarında portakalın iç dokusunu kullanmak da illüstrasyonu güçlendirebilirdi diye düşünüyorum. Örneğin kapak silindirik kesilmiş bir portakal parçası olarak, veya alt gövdedeki içe extrude verilmiş bölümler kabuk o kısımlarda soyulmuş gibi illüstre edilebilirdi bence.

Luminance kanalina Lumas shader ekleyerek daha kontrollü specular (3 specular kanalı + Anisotropy) uygulayabiliyoruz C4D'de.

Plastik etkisini azaltmak için bir kaç farklı noise'i layer altında karıştırarak daha güçlü ve gerçekçi bir bump oluşturulabilir veya fotoğraflardan gerçek portakal gözenekleri map'e dönüştürülebilirdi. ve renk kanalında da bump map'in oluşturduğu gözenekler için daha koyu bir ton kullanılmalıydı diye düşünüyorum.
( Bkz: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Orange_and_cross_section.jpg )

Sonuç olarak hoş bir illüstrasyon ve bu tarz işleri forumda görmek keyif verici. Biraz daha geliştirilip (belki bu haliyle de) Maxon galerilerine girebilir diye düşünüyorum. Tekrar elinize sağlık.

Çevrimdışı Timeline

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2013, 13:42:09 ÖS »
R15 oldukça olumlu övgüler alıyor...
Beğendim elinize sağlık...

Geliştirilmeye açık ama bu haliyle de hoş...

Kalibre edilmiş bir monitör mü kullanıyorsunuz?
  • Motion Graphic Artist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Aralık 14, 2013, 15:31:33 ÖS »
Merhaba timeline, evet EIZO kullanıyorum. R15 çok gelişmiş çok. Artık modellemenin ve renderın dibine vurabilirsniz:)

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2013, 06:21:52 ÖÖ »
Hazır meyve suyu ve içecek türevlerini tüketmediğim için şişe ve karton kutu tasarımlarını da es geçiyorum maalesef. Markette bu şişeyi gördüm gerçekten varmış. :P
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2013, 18:14:23 ÖS »
:) Aha bu da referans aldığım şişe fotoğrafı :P

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2013, 18:30:49 ÖS »
evet evet işte bu tıpkısının aynısı. =D
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Aralık 26, 2013, 18:33:39 ÖS »
evet evet işte bu tıpkısının aynısı. =D

:D evet aynen öyle...ben de uykudan yeni uyandım içim geçmiş. şimdi yine şişe üzerinde farklı bir konsept oluşturdum devam ediyorum. çok enteresan bir final olacak. bilim kurgu azucuk :D

Çevrimdışı 8Bit

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Alper Ocak
« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2013, 02:21:38 ÖÖ »
Konu dışı olacak ama, R15'te R13 sürümünde bulunan modelleme aracı tweak mode artık yok mu? Ben mi bulamadım?

Çevrimdışı turx

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Insta
« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2013, 07:38:09 ÖÖ »
Konu dışı olacak ama, R15'te R13 sürümünde bulunan modelleme aracı tweak mode artık yok mu? Ben mi bulamadım?

Alper hocam kastın R12'deki tweak mode ise sonraki sürümlerde de var, ancak R13 ile değişti şekli biraz.
R12'de Tweak mode'da nokta, kenar, poligon hangisinin üstüne gelip sürüklersen o komponent türüne geçiş yapmış oluyordu.
R13 ve sonraki sürümlerde artık tweak mode otomatik işliyor ancak örneğin noktalarla çalışırken kenar veya poligonlar seçemiyorsun bilerek veya yanlışlıkla.
R13 ve sonrasında "tweak" yapabilmen için objede veya sahnede o modda hiçbir şeyin seçili olmaması gerekiyor. Örneğin nokta modunda tweak yapabilmek için hiçbir nokta seçili olmamalı. Hiç bir şey seçili değilken herhangi bir noktaya basılı tutarak sürüklersen o noktanın yerini değiştirebiliyorsun. Aynısı kenar veya poligonlar içinde geçerli. Nokta, kenar veya poligon modları arasında geçiş yapmak için de "Enter"ı kullanabiliyoruz.
  • 3D Character Artist

Çevrimdışı 8Bit

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Alper Ocak
« Yanıtla #13 : Aralık 31, 2013, 09:09:16 ÖÖ »
Teşekkürler Ensar. Evet denedim evde. Fakat sanki eski tweak mode daha mı kullanışlıydı ne?