Gönderen Konu: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US  (Okunma sayısı 84486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US
« Yanıtla #180 : Haziran 28, 2016, 19:25:09 ÖS »
İnşallah trt olmadan da sektör ayakta kalmayı başarabilir.Ben her ihtimale karşı şimdiden alternatif imkanları araştırıyorum.Dede mesleği,köyde yerde var :)

• 3D Animator

Çevrimdışı meraktansoruyorum

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #181 : Ekim 23, 2016, 11:31:06 ÖÖ »
Bosna-Hersek Federasyonu Denetim Kurumları Dairesi, 7 Eylül 2016 tarihinde BH Telekom'un 2015 yılı mali denetimiyle ilgili bir rapor yayınlamış:

http://www.vrifbih.ba/javni-izvj/Report.aspx?id=7731

Buna göre BH Telekom da 2.170.000 KM (yaklaşık 3,7 milyon TL herhalde) ödeme yapmış.

Ek sözleşme kapsamında 28.02.2017 tarihine kadar gala yapılması mı gerekiyormuş ne!?

Boşnakça bilen varsa, raporun içinde "Birds Like Us" veya "PRIME TIME" yazıp ilgili bölümleri okuyabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2016, 11:36:53 ÖÖ Gönderen: meraktansoruyorum »

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #182 : Mart 18, 2017, 22:17:53 ÖS »
Mayıs 2017'de Almanya'da vizyona giriyormuş. Bosna'nın İLK :D 3d animasyon filmi olarak lanse edilmiş bu film. http://www.imdb.com/title/tt3837842/releaseinfo?ref_=tt_ov_inf

BIRDS LIKE US | Animated Feature Film 84min
Birds Like Us is the first Bosnian 3D animated feature film, based on the 11th century Persian masterpiece The Conference of the Birds by Farid al-Din ‘Attar. TRT Turkish Radio and TV is the partner and investor in this project, suggesting the unprecedented nature of this project in Southeast Europe. Considering the film features voices of renowned British actors, it is expected that it will win audiences around the world.
The production of the movie has recently been concluded. More info can be found on the official IMDb page.

• Illustrator

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #183 : Mart 20, 2017, 01:32:51 ÖÖ »
filmin yurtdışın da vizyona girmesi demek? ne demek
http://dengemusavirlik.com/sinema-ve-film-sektoru-devlet-destekleri.htm

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #184 : Mart 20, 2017, 09:12:55 ÖÖ »
Yalnız festival prömiyeridir o.
Sırasıyla Stuttgart, Zagreb ve Annecy animasyon festivallerinde gösterimi planlanmış.
Para kazanmaya ne zaman başlar orası meçhul.

Motorun yaptığı dalga köpürtmesine benzer şekilde muhtemelen TRT'yi de bu projeye en çok çeken şeyler arasında şunlardan bazıları olabilir:
1. Eski Osmanlı toprağı, dost ülke Bosna Hersek'e sinema alanında bir ilki yaşatmak
2. Bosna Savaşı'nın sivil mağdurlarından olan ve maalesef tekerlekli sandalyeye mahkum edilen yönetmenin, 10 yıllık hayalini gerçekleştirmesine katkıda bulunmak
3. Tasavvufu kuşların hikayesiyle anlatan, Ferîdüddin Attâr'ın Mantıku't-Tayr isimli manzumesinden uyarlanan senaryo
4. Elektrik faturalarındaki TRT katkı payının 1 milyar Lira'ya yaklaşmasının verdiği dayanılmaz hafiflik
5. Pepee oyuncaklarından para kazanılmış olması.

Hani global hedefleri olsa, bu yapılan yatırım sistematik halde onlarca filme yapılmış/yapılıyor/yapılacak olsa, (Canal +/StudioCanal) benzeri bir yapım/dağıtım ağı kurma girişimi olsa kimsenin sesi çıkmaz da; gelişigüzel, keyfekeder, spontane yatırımlar olunca ister istemez çıkıveriyor. ::)

Filmin animasyon kalitesini, senaryonun ağırlığını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, elektrik faturalarımız sayesinde ünlü aktörlere İngilizce yaptırılan dublaj, filmin global pazara sunulmasında pozitif yönde fayda sağlayacaktır. TRT'nin kendi çizgi dizilerinden sinemaya uyarlanan ya da ülkemizde faaliyet gösterip elektrik faturası ödeyen diğer animasyon firmalarının yaptığı/yapıyor olduğu birkaç animasyon sinema filmi daha var. Acaba bunlara da en azından böyle bir güzellik yapmayı düşünmezler mi? Sanırım düşünmezler. :P

Son olarak; fragmanı bekliyoruz, gözlerimiz kapalı! ;D
« Son Düzenleme: Mart 20, 2017, 10:27:54 ÖÖ Gönderen: meraktansoruyorum »

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #185 : Mart 21, 2017, 03:12:52 ÖÖ »
Animax'ın adı afişte geçmiyor. Primetime stüdyoysa neden Animax yok. 'other crew' olarak imdb sayfasında ekiptekilere yer verilmiş. http://www.imdb.com/title/tt3837842/fullcredits?ref_=tt_cl_sm#cast

Yani Türk-Bosna ortak yapımı dememek için uğraşmışlar gibi geldi. Bosna'nın ilk 3d animasyon filmi de geç... ::)
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : Nisan 30, 2017, 10:12:26 ÖÖ »
Yen görseller geldi, koşun. :D

*Kaynak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #187 : Eylül 07, 2017, 09:45:37 ÖÖ »
Herkesin merakla beklediği fragmana internette rastladım.

-Kaynakça-

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : Eylül 09, 2017, 00:18:26 ÖÖ »
çok depresif olmuş.
  • 3D Animator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #189 : Eylül 09, 2017, 05:38:22 ÖÖ »
film denetim, danışma sürecinde orta yaş üstü, deyim yerindeyse içi geçmiş insan türüne sunum yapıldıysa onların beğenilerine göre şekillendirilmiştir büyük ihtimalle. sözüm meclisten içeri...
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #190 : Kasım 27, 2017, 14:27:06 ÖS »
Türkiye'de vizyona girmeyecek sanırım. 14 milyon 650 bin buhar....

http://www.imdb.com/title/tt3837842/releaseinfo?ref_=tt_ov_inf
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : Kasım 28, 2017, 20:07:46 ÖS »
Belki de uzun vadeli yatırımdır. :D

Peki Katar'daki festivalde 15+ yaş sınırlaması getirilmesine ne demeli!?  ;D

http://www.dohafilminstitute.com/press/festival/viewfilm/birds-like-us

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #192 : Kasım 29, 2017, 12:47:33 ÖS »
Filmin yapımcısı "NE YAPMAK NEREYE VARMAK İSTEMEKTEDİR!" :P
  • Illustrator

Çevrimdışı muzafferk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #193 : Kasım 29, 2017, 13:14:28 ÖS »
Bu isin arkasindaki adamlardan biri TRT den Fuat Kale. halen ordami bilmiyorum. ama bu adami ve benzerlerini kazimak gerek TRT den. gerci geriye pek adam kalmaz.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #194 : Kasım 29, 2017, 14:08:32 ÖS »
Adam Düzenleme ve Yürütme Kurulu Üyesi imiş. İyi düzenleyip, iyi de yürütüyorlar anlaşılan...
  • Illustrator

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #195 : Kasım 29, 2017, 20:07:29 ÖS »
Ya şimdi para, neden Türkiye'de yapılmadı diye konuşuyoruz da. Ya arkadaşlar kendi fikrim tabi bu, çok çirkinler ya ama yani bahsedilen rakamlardan sonra özellikle çok kötü ya. Bana mı böyle geliyor bilmiyorum ki.

kibrituss

• Ziyaretçi
« Yanıtla #196 : Aralık 03, 2017, 08:11:44 ÖÖ »
Yönetmen : Faruk Sabanovic    
colour concept artist / concept artist / matte artist / texturing :  Faruk Sabanovic    
Art Director : Faruk Sabanovic
simulation artist / visual effects :Faruk Sabanovic
digital compositor :Faruk Sabanovic
generalist td / rendering :Faruk Sabanovic

Proje yöneticisi işi sadece bir kişiye yüklemeye çalışmış :) Türkiyede olduğu gibi tek elemanla hepsini çözmeye çalışmışlar sanırım.

Şimdi işi bir çoğumuz beğenmiyoruz hele rakamı duyunca, bu rakama bu iş mi çıkar kardeşim diyoruz da,

Bizler Türk vatandaşları olarak bir araya gelip ne yapabiliyoruz bir de ona bakmak lazım.

Forumda onlarca birey/ajans var, birleşip elle tutulur bir kaç emek çıkarmak için neyi bekliyoruz. Finansörü TRT yapmaya gerek var mı ? bizler kendi emeğimizle bir şeyler üretemez miyiz ? yeni bir marka oluşturup yeni bir hikaye ile..

Saygılarımla.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : Aralık 03, 2017, 13:50:53 ÖS »
Şimdi işi bir çoğumuz beğenmiyoruz hele rakamı duyunca, bu rakama bu iş mi çıkar kardeşim diyoruz da,

Bizler Türk vatandaşları olarak bir araya gelip ne yapabiliyoruz bir de ona bakmak lazım.

Forumda onlarca birey/ajans var, birleşip elle tutulur bir kaç emek çıkarmak için neyi bekliyoruz. Finansörü TRT yapmaya gerek var mı ? bizler kendi emeğimizle bir şeyler üretemez miyiz ? yeni bir marka oluşturup yeni bir hikaye ile..

Atladığınız iki nokta şu;

Türkiye'de çok yetenekli insanlarımız mevcut elbette. Fakat para genelde sanatla ilgisi olmayan, ticaret aracı olarak gören kişilerde mevcut. Bunu deneyimlerime dayanarak söyleyebiliyorum.

İnsanlar ay sonunu getirme telaşındayken bir araya gelme, zamanından feragat etme gibi düşünceler hem lüks kalır hem de ekip disiplini sağlanamayacağı için harcanan emek ve vakit çöpe gidebilir. O yüzden TRT'ye iş yapan firmalar emekçilere, piyasanın durumunu bahane ederek maliyeti azaltma maksatlı düşük ücret verebileceğini söyleyerek işe alım yapabileceğini söylüyor. Bu konuda alternatifi olmayanlar durumu kabul ediyor.  Bir süre sonra işten çıkıyor ya da çıkartılıyor. Onun yerine çalışabilecek başkalarını bulmak için de bu foruma ilan verebiliyor mesela.  ;)

ikinci olarak; TRT devlet televizyonu, bizim cebimizden zorla alınan vergilerle finanse edilen bir yer ve saçma bir yatırım yapıldığını, bu ülkenin milli ve tarihi değerleri dururken neden Bosna'da bir şirket ve bu kadar para harcanmış tabi ki bunu konuşmak ve eleştirmek en doğal hakkımız. Animasyon işleriyle uğraşanlar kadar sade bir vatandaşın da bunu sorgulaması gerekir. Saçma yatırımlarla, naylon projelerle SOYULUYORUZ! Saf olmayalım!

Evet SonerYamak çirkin karakterler. Doğruya doğru. Yani kuşun tüyünü yapabiliyor olmaları karakterlerin estetik olduğu anlamına gelmez.
  • Illustrator

kibrituss

• Ziyaretçi
« Yanıtla #198 : Aralık 03, 2017, 17:16:44 ÖS »
Saygı değer Stuck,
Belirtmiş olduğunuz konuların tamamında haklısınız,  Lakin şöyle bir gerçekte var, ninelemiz dedelerimiz atalalarımız bu ülkeyi kazanmak için günlerce aç geçirdiği ve kurşun sıktığı dönemler yaşadı. şimdi bir markanın doğması için (örnek veriyorum I age) bir yıl imece usulu sıkı bir çalışma içerisine girilebilir. Filmin yayına girmesi ili elde edilen kazanç bireylerin banka hesaplarına düzenli olarak yatırılabilir. Telif hakları kanunu var bu ülkede, dünyada....
Bir yıl maaş ile elde edeceğiniz kazanç veya ömür boyu size ait olacak bir eser ? hangisi daha kazançlı olabilir ki !
Örnek veriyorum : 1 yıl maaşlı bir şekilde çalıştığınızda elde edeceğiniz gelir 36000 tl ! böyle bir projenin tamamlanması ile elde edilecek gelir yıllar boyu sürecektir. ve 36000 TL nin misli ile üzerine çıkacaktır. Bir şirkete ortak olduğunuz düşünün, şirket karı ile zararı ile tamamen sizin, ABD'de bir çok markanın garajlarda doğduğunu unutmayın lütfen. kendinizi küçümseyin.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : Aralık 03, 2017, 19:45:33 ÖS »
Açıkcası insan kollektif bir bilinçle ortaya güzel bir eser çıkarmak istiyor. Ancak sanırım filmin yapımı sonrasındaki süreçlerle ilgili pek bilgi sahibi değilsiniz. Yani filmi yapmış olmanız tabi ki bir aşama olacaktır. Fakat bunu salonlara sokmak için harcanacak rakamı nereden ne şekilde finanse etmeyi planlıyorsunuz. Birde düşündüğünüz gibi bir ömür boyu sürecek bir gelir açıkcası çok gerçekci değil. Objektif olursak sanırım daha sonuç odaklı yol alabileceğiz. Çok büyük ve büyük bütçeli bir firmanın bile bir animasyonunu ki Türkiye^de yapılan en iyi (konu tartışılabilir ancak teknik açıdan) animasyon filmini ne kadar sürede bitirdiğini hepimiz biliyoruz. O yüzden 1 sene değerlendirmesi çok iyi niyetli bence. Ve çoğumuz bir aile sahibiyiz sadece birey olarak fedakarlık yapmamız değil ailemizide düşünmek zorundayız.

Eğlence sektörü için yapılacak bir çalışma için kurtuluş savaşı örneği ne derece doğru olur bilemiyorum. Özellikle ülkenin malum yaşam ikliminde çok muhtemel gözükmüyor böyle bir uzun metraj. Kısa film daha olabilir bir proje. Size veya senaryonuza inanan ve buna katkıda bulunmak isteyenleri bir araya toplayabilirsiniz. Hatta güvendiğiniz veya forum da iyi olduğuna dair inancı olan arkadaşlar senaryolarını paylaşırsa bir kolektif güç oluşabilir. Bende isterim böyle bir iletişimin olmasını.