Gönderen Konu: TRT Çocuk denetleme yetkilileri ne iş yapar!  (Okunma sayısı 1388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
TRT Çocuk denetleme yetkilileri ne iş yapar!
« : Ağustos 05, 2018, 21:06:07 ÖS »
Selam arkadaşlar,
bir kurumun yozlaşmasına tanıklık etmeye devam ediyoruz. Animasyon ve projelerini yayınladıkları taşeron şirketlerin iç işlerine, çalışmaların tasarım kısmına, hatta kimlerle çalışıp çalışılmayacağı hususuna bile müdahale etme cüreti gösteren bir yapının daha denetlemeyi beceremesi sizce de komik değil mi?

• Illustrator

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: TRT Çocuk denetleme yetkilileri ne iş yapar!
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2018, 19:57:35 ÖS »
Ben konunun biraz fazla üstüne gidildiğini düşünüyorum. Nedense insanlar analiz etmeden önce galeyana gelerek linç ordusuyla sillet tokat girişiyorlar
  • 3D Animator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2018, 21:53:11 ÖS »
Denetleme ile ilgili bir sorun olduğu ortada. Ben firmaya suç bulmuyorum. İş yetiştirme telaşı içerisinde bazı sahnelerde deyim yerindeyse tembellik edilmiş, seri olsun diye hızlı çözümler kullanılmış olabilir. Ama bu bir çizgi film deyip geçemeyiz nihayetinde stilistik tasarımların bile kendi içinde bir gerçeklik barındırması örneğin ittirilerek hareket ettirilebilecek nesnelerin/canlıların varlığıyla, yularından çekilerek hareket ettirilebilecek canlıların da bir mantık içerisinde animasyonu yapılmalı diye düşünüyorum. Firma da kendine bu anlamda ders çıkarabilir tabi eğer herkes gerizekalı, alayı sapık bunların diye bir savunma içerisine de girebilir. Gördüğüm kadarıyla TRT denetlemede çalışanlar bu tavır içerisinde.

Bir karikatür dergisinin kapak için çizdiği siyasi içerikte figürün ceket ilikleyen elinden namus meselesi çıkartanlarla, insanların gördükleri sandıkları şey konusunda alayı sapık bunlar diyenler aynı kafadan. Aynı hırs ve güce tapınan kesim!

Açıkcası sırf parayı sündürmek için gereksiz ve uyduruk revizeler veren bir denetleme mekanizması mevcut. Deneyimledik gördük ve iş anlamında uzak duruyoruz. Subliminal içerik var mı diye en ince ayrıntısına kadar eleyip sık dokunması gereken yapımlar, böyle firmadan firmaya değişecekse işimiz var. =)
  • Illustrator

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2018, 16:35:46 ÖS »
Burada problem konunun üzerine çok gidiliyor denilerek basite indirgenecek bir konu değil. İlk olarak şahsi fikrim konu olan sahnede şirket işten kaçıp hem estetik olarak, hem anlam olarak gereksiz bir sonuca ulaşmış. Sahne şirketin yüklediği anlamı taşımıyor. Yani şirket "hızlı iş çıkartmamız gerekiyordu üzerinde uğraşamadık" dese anlarım ama birde mağdur edebiyatı inanın çekilmiyor.

Ayrıca projelerde etek boyuna, tişört üzerindeki ağaç desenine takılan denetleme kurulunun bunlara dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Belli ki bu bir hata gelişi güzel yapılmış bir sahne ama biz bu işi düzgün yapamadık demeyi de bilmek lazım.