Gönderen Konu: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US  (Okunma sayısı 84660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
Ynt: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US
« Yanıtla #160 : Ocak 16, 2013, 16:27:44 ÖS »
Dışarıya iş yapabilmek için önce bizimde gerçekten onların işleriyle yarışır hale gelmemiz gerekli değil mi?

burada yine Ozan'ın söylediği yere gidiyor konu, bende bunun üzerinde durmaya çalıştım. Sürekli dış koşullardan rahatsızlık duyulup şikayet edilerek yapacaklarımızın önüne geçmiyormuyuz?

Peki bütçe az diyoruz o zaman bu kadar studyo bu işleri trtye nasıl yapıyor, o zaman akıla şirketlerde çalışan sanatçı arkadaşlarımızın aldıkları ücretler diplerde dolaşıyor, eğer öğle olmuyorsa demek ki bütçe de yeterli buna inanmasamda insan bunu sorgulamak istiyor değil mi siz de sorguluyorsunuz ki herkesin kendine göre cevapları mevcut.

Ben kesinlikle şunu düşünmekteyim, animasyon film yapmak kabul edilebilir renderlar akıcı animasyonlar hoş tasarımlar değildir bana göre film yapmak önce sinematografi ile başlıyor siz sahne duygusunu verebilmeyi kadrajı kullanabilmeyi ışık ile duygu yakalamayı, kurguyu hikaye örgüsünü beceremiyorsanız bütçe size ne yapsın, ben zannetmiyorum ki dksı 20 bin lira verilse ortaya harika işler çıkar, hangi yönetmenlerle olacak bu?

umarım çok sert üslupla yazıp çizgiyi aşmamışımdır, varsa bir kabalığım kırıcı tarafım herkesten özür dilerim...

iyi eğlenceler...

Yurtdışında işlerde bir anda değişmemiş. Bir çok ülkede çizgi film sektörü yasalarla korunmuş. Adil ve güzel bir sistemde, stüdyolar birbirleriyle yarış ederek, daha iyisi için kendilerini geliştirmişler. hangi ülkeye bakarsanız bakın bunu görmek mümkün...Bilgisayar oyunu sektörüde aynı... Birçok ülkede destekler söz konusu... Istisnai kişisel başarılar, desteksiz ayakta kalmayı başaranlarda var tabii ki..

Bizde destek olarak görebileceğiniz sadece TRT Çocuk'un binbir sıkıntıyla yağtırdığı çizgifilmler var... Çalışanların özlük hakları, sigortaları, işveren-çalışan arasında oluşan sorunlar bile bizde çok büyük dert. Bunlar hal olmadan, sektörün bir anda ayağa kalkması, yurtdışıyla yarışması çok zor.
Yinede çocuk kanallarına şöyle bir bakın. Bizim işlerimiz yurtdışından alınan ve çocuklara sunulan birçok işten teknik ve yapım olarak başarılı... En azından birileri kuşun tüyünü bile yapabileceğimize inanamazken, bugün yapılacağı görüldü.

Sinematografi konusuna gelince, düşüncelerine katılıyorum. Ama Türkiye'de o kadar film, dizi çekilir, doğru dürüst sinematografi ya da ışık gördüğüm yapım sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte. Milyon dolarlık film ve dizilerde durum ortada. Belki çizgi filmcilerin foyası, o bütçeleri alınca ortaya çıkacak... Keşke, alsalarda, foyaları ortaya çıksa...

TRT Çocuk konusunu ise sonra tartışmak üzere şimdilik nadasa bırakıyorum.

• 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #161 : Ocak 16, 2013, 16:54:45 ÖS »
Emre, yonetmen konusunda sana katiliyorum, oyle kisiler yetismedi, yetisecek gibi de gorunmuyor.
Yetisse bile biz sektor calisanlari olarak, egomuzu kenara koyup, bir kisiyi takip edecek, onun kararlarina saygi duyacak olgunlukta degiliz.

Gokhan ise en dogru seyi soyluyor, TRT Cocuk'a rakip olmadigi surece bu duzen bu sekilde gider.

Defalarca tartistigimiz bu konulari ayri baslikta tartismak isterim acikcasi.

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #162 : Ocak 16, 2013, 16:55:55 ÖS »
Defalarca tartistigimiz bu konulari ayri baslikta tartismak isterim acikcasi.

aynen bende ;)
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #163 : Ocak 16, 2013, 17:28:21 ÖS »
aynen bende ;)

Bende...Ama bana biraz daha müsade edin :P
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #164 : Ocak 16, 2013, 17:52:57 ÖS »
actim bile
2013 ve sonrasi icin turk cizgi film sektoru
http://www.sinefx.com/forum/index.php?topic=8473.0

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #165 : Mayıs 06, 2014, 16:15:59 ÖS »
Bu büyük proje hakkında son durum nedir? Bilen, duyan var mı?
  • 3D Generalist

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #166 : Mayıs 06, 2014, 16:42:39 ÖS »
Bu büyük proje hakkında son durum nedir? Bilen, duyan var mı?

Gitti paracıklar elde avuçta birşey yok:)
  • Illustrator

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #167 : Mayıs 06, 2014, 17:07:36 ÖS »
suan animasyonlarini ustlenen firmanin animaks oldugunu biliyorum ama detaylari hakkinda bilgim yok.
orada calisan arkadaslar eger yetkileri var ise bilgi verebilirler.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #168 : Mayıs 06, 2014, 20:08:13 ÖS »
dogrudan ithamda bulunma Kaan.
yaptiklari antlasma oyle parayi cebe atmalik bir sekilde degil.yani "parayi verin biz yapariz" seklinde bosnada harcandigi gibi degil.sonuc nasil olur diye sorarsan, onu gorecegiz.

fakat oncesini cok iyi biliyorum, hatta "hayat iste" denir ya, animaksta iken trt ile bir gorusmemiz vardi, o donem o projenin "denetmenlerinden" birisiyle dialog yasamisdik, neden bu kaynak turk studyolarina harcanmadi diye, o cok bilir kisi sunu demisti,

"bizim firmalar o kalitede is yapamaz, adamlar kusun tuylerini bile yapiyorlar"

ulkeyi o an terk etmek istemistim.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #169 : Mayıs 06, 2014, 20:50:44 ÖS »
"bizim firmalar o kalitede is yapamaz, adamlar tüy dikiyorlar."  :P
  • Illustrator

Çevrimdışı muzafferk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #170 : Mayıs 08, 2014, 17:30:15 ÖS »
 3/28/11 bilgi edinme hakkimi kullanarak basbakanliga yazdigim e postaya aldigim cevab,

Sn.Muzaffer KORKUT

Kurumumuzda bütün iç ve dış yapımların gerçekleştirilmesi, ilgili komisyonların kararıyla mümkün olmaktadır. Proje önerileri ilgili kurullar ve komisyonlar tarafından senaryo, teknik, estetik, içerik ve bütçe açısından değerlendirilmektedir. İlgili kurul ve komisyonların yapımını uygun bulduğu ve bütçesini tespit ettiği program önerileri yetki limitlerine göre makamın onayına sunulmaktadır. Bütün yapımlar kurum içi bir takım süreçlerden geçtikten sonra yapıma başlanmaktadır.

Kurumumuz bütün dünya televizyonlarında olduğu gibi ortak yapımları uygulamaya koyarak hem nitelikli programlar üretmeyi, hem de televizyon tekniği farklı yapımları gerçekleştirerek sektöre öncülük etmeyi hedeflemektedir.

Kuşlar Bizim Gibi projesi uzun metrajlı aile filmi kategorisinde, 3D tekniğinde renkli bilgisayar animasyon formatında çizgi sinema filmidir.

Filmin Yönetmeni ve Senaristi Faruk ŞABANOVİÇ, senaryonun versiyonları üzerindeki çalışmalarını Oscar Ödüllü Yönetmen Danis TANOVİÇ ile birlikte sürdürmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

TRT tede Fuat Kale adinda bir sahis bu isin basinda olan kisi, sanirim bu fiyaskodan sonra terfi aldi :)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #171 : Mayıs 09, 2014, 16:32:15 ÖS »
Animax çoktan cebe atmıştır parayı.

Animax paraları cebe atsa kafaya o kadar takmam (Ciddiyim). Ama bu tür mesajlar bizim foruma yakışmıyor...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #172 : Aralık 16, 2014, 03:11:03 ÖÖ »
şaka maka iki hafta sonra 2015'e gireceğiz... Projeye devam ediliyor mu?
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #173 : Ocak 14, 2015, 06:06:28 ÖÖ »
Şaka maka 2015'e gireli iki hafta oldu... (Şu sıralar şakacılığım üstümde sormayın)
  • Illustrator

Çevrimdışı meraktansoruyorum

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #174 : Mayıs 22, 2016, 16:13:14 ÖS »
İnternet araştırması neticesinde son bilgiler...

Film, Ağustos 2015 Sarajevo Film Festivali WIP (Yapımı Devam Eden İşler) bölümüne seçilmiş. Festival dökümlerinden birinde bütçe ve süreç hakkında şu bilgiler mevcut:

Budget approx.: 7,5 mil €
Needed for completion: 250 000 €
Project phase: Post production
Delivery date: January 2016

Biliyorsunuz biz filmi Bosna-TRT yapımı bekliyorduk, yapımcılar arasına Abbigail Disney, Cat Villers katılmış ya da zaten vardılar bilemiyorum. Neticede film, BA / UK / USA / TR ortak yapımı oluvermiş.

Esas yapımcı Bosnalı Prime Time idi biliyorsunuz. Firma 23 Nisan Çocuk Kongresi'ne iştirak etmiş, yılını bilmiyorum. Fakat şu dökümanda firma kendisinden "ONLY ANIMATION STUDIO IN BOSNIA", "PRIME TIME STUDIO IS THE SEED", "NO ANIMATION ACADEMY IN BOSNIA" diye söz etmiş.

Yerli şirketimiz Animax'ın sitesinde ise şu bilgiler mevcut: "Birds Like Us isimli sinema projesi bir Bosna Hersek firması olan Prime Time tarafından 2007 yılından beri yapımı süren bir projedir. 2013 yılı itibari ile Animax, TRT kanalının isteği üzerine bu projeye dahil olmuş ve 2014 yılında projeyi sonlandırma aşamasına getirmiştir."

"Proje bünyesindeki sahnelerin ve karakterlerin; ışık tasarımları ve render işlemleri yapılmıştır."

Son olarak Sercan Yaşar, Aralık 2015'te behance.net'te kısa bir video birkaç görsel paylaşmış, buyrun:
https://www.behance.net/gallery/32059327/Birds-Like-Us-Feature-Film-Project
« Son Düzenleme: Mayıs 22, 2016, 16:17:16 ÖS Gönderen: meraktansoruyorum »

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #175 : Mayıs 22, 2016, 16:24:03 ÖS »
İnternet araştırması neticesinde son bilgiler...

Film, Ağustos 2015 Sarajevo Film Festivali WIP (Yapımı Devam Eden İşler) bölümüne seçilmiş. Festival dökümlerinden birinde bütçe ve süreç hakkında şu bilgiler mevcut:

Budget approx.: 7,5 mil €
Needed for completion: 250 000 €
Project phase: Post production
Delivery date: January 2016

Biliyorsunuz biz filmi Bosna-TRT yapımı bekliyorduk, yapımcılar arasına Abbigail Disney, Cat Villers katılmış ya da zaten vardılar bilemiyorum. Neticede film, BA / UK / USA / TR ortak yapımı oluvermiş.

Esas yapımcı Bosnalı Prime Time idi biliyorsunuz. Firma 23 Nisan Çocuk Kongresi'ne iştirak etmiş, yılını bilmiyorum. Fakat şu dökümanda firma kendisinden "ONLY ANIMATION STUDIO IN BOSNIA", "PRIME TIME STUDIO IS THE SEED", "NO ANIMATION ACADEMY IN BOSNIA" diye söz etmiş.

Yerli şirketimiz Animax'ın sitesinde ise şu bilgiler mevcut: "Birds Like Us isimli sinema projesi bir Bosna Hersek firması olan Prime Time tarafından 2007 yılından beri yapımı süren bir projedir. 2013 yılı itibari ile Animax, TRT kanalının isteği üzerine bu projeye dahil olmuş ve 2014 yılında projeyi sonlandırma aşamasına getirmiştir."

"Proje bünyesindeki sahnelerin ve karakterlerin; ışık tasarımları ve render işlemleri yapılmıştır."

Son olarak Sercan Yaşar, Aralık 2015'te behance.net'te kısa bir video birkaç görsel paylaşmış, buyrun:
https://www.behance.net/gallery/32059327/Birds-Like-Us-Feature-Film-Project

Bilgiler için teşekkürler Inspector Gadget. :P

• Illustrator

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #176 : Mayıs 23, 2016, 16:53:30 ÖS »
Eminim Anima Şerfettin'e bundan az para harcamıştır. Kalitesi ise buna 10 basar...

Çevrimdışı coskuozdemir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #177 : Haziran 27, 2016, 15:47:32 ÖS »
Güzide filmin adı bir de burada geçmiş:

(önceden yayınlanan sözleşme üzerinden hesap yapıp Animax'ın aldığı bütçeyi öğrenmeyi okuyucuya bırakıyoruz)

-c

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #178 : Haziran 27, 2016, 16:02:49 ÖS »
Afedersiniz, Oha! Nereden geliyor bu değirmenin suyu??? diye sorarlar.
  • Illustrator

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #179 : Haziran 27, 2016, 21:04:21 ÖS »
Arkadaşlar bildiğiniz üzere mart nisan gibi sektör patladı, en azından trt'nin açtığı ekmek kapısı kapandı, acaba ardında bu mevzular mı vardı??

Tabi bunu çok da düşünmeye gerek yok herhalde.. Yapımda ve yönetimde emeği geçen tüm trt'nin ben...

Bir iş yapacaklardı rant'tan, komisyon'dan, ihale'den anlaşılan çizgi film de nasibini aldı..

Leş insanlar sürüsü.

Bu arada 14.5 milyon ne demek la, bir de 2007 yılından bahsediliyor, o zamanlarda o para şimdiye göre 2 kat daha satın alma gücü yüksek bir meblaydı..
  • 3D Animator