Gönderen Konu: 2D animasyona başlamak isteyen arkadaslara yardım.  (Okunma sayısı 3073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lastadmiral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2D animasyona başlamak isteyen arkadaslara yardım.
« : Temmuz 22, 2015, 14:28:27 ÖS »
S.a
İyi günler herkese. Konuya girmeden kendimi tanıtayım. Adım Tezcan Bursadan araniza yeni katıldım :D.
Siteyı biraz dolastim ve çok güzel emeklerınızle karşılaştım.Ellerinize sağlık ama 1-2 eksik gördüm.
Bu kadar güzel paylaşım yapan arkadaşlarımızın şimdiye kadar böyle bir konu açmıs olmasını umuyordum neyazık kı goremedım..
Hobi amaçlı da olsa animasyona başlamak için izlemeleri gereken bir yol gösterici konu yok.
Kişinin yetenegi vardır ama nereden başlayacağını bilemediği için kendince yaptığı her çalişma hüsran olacaktır.Onun için bu tarz arkadaslarımıza yardımcı olmak için izlemelerı gereken bır yol gösterici pusula olursanız cok memnun olurum (Şekil 1;ben :D)
Neyse çok uzattım konuyu. Şimdiden vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.Yorumlarınızı bekliyorum olumlu veya olumsuz :))

• 2D Animator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2D animasyona başlamak isteyen arkadaslara yardım.
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2015, 01:41:46 ÖÖ »
Selam,

2d animasyon için After effects kullanıyorum, işimi görüyor. Belki biraz ileri bir aşama olabilir ama en azından kafanda planladığın sahneyi animasyona uygun olarak nasıl çizmelisin fikir verebilir. Öncelikle çizdiğin bir karaktere kısıtlı da olsa nasıl hareket katabilirsin bir bakalım.

Photoshopta katmanlara ayırdığın ya da katmanlı çizdiğin karakteri After effects içine import ederken;

"Composition - Retain Layer Size" olarak seçersen layer'daki görseller kendi merkezlerinde import edilir. (Diğer import seçeneklerinde obje merkezi ana resmin merkezi olarak alınır.)

After effects içinde "puppet pin" adında bir araç mevcut. Resme büyüterek bakıp inceleyelim. Geyik görselinde Tüm layerlar'ı ihtiyacım olur diye ayrı çizdim. Sadece gözleri pre-comp  olarak kaydedip ayrı çalıştım. Başka bir kompozisyon açarak geyik çiziminde hareket etmesini istediğim eklem yerlerine ya da hareket etmesini istemediğim ayak gibi belli noktalara puppet pinleri yerleştirdim. Bunu ihtiyacı karşılayacak kadar hareket ettirdim. Bu tarz figürlerin yapım süresi, çizim süreci hariç en fazla yarım saat. Tabi çizilen figürün  büyüklüğü ve animasyonu yapılacak bölgelerin fazlalığı süreyi uzatabilir ya da daha da kısaltabilir.

Ayrıca After Effects içinde Solidleri maskla şekillendirerek de çizim ve animasyon yapabilirsin. Bu tamamen senin planladığın şekilde en kolay ve hızlı nasıl animasyon olacak karar vermene bağlı.

Şu animasyona çizim de dahil 1 hafta uğraşmıştım. Ama burada "Puppet pin tool" yok. "Mesh Warp" ve layer animasyon kullandım. Figürlerin kaş göz, saç hareketi bir pre-comp içinde, ana sahnede de zıplama, yaylanma hareketi, Tabi zamanlamayı tutturmak mesele.

« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2015, 05:40:20 ÖÖ Gönderen: stuck »
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2015, 01:46:37 ÖÖ »
Örnek bir anlatım. Derste Puppet Pin Tool kullanımını anlatıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=HYbG7dxvIFk&ab_channel=O%27Reilly-VideoTraining

Character Animator'ü denemedim.

Ekteki resme tıklayın ve pc başından kalkıp biraz egzersiz yapın.  :P
  • Illustrator

Çevrimdışı Onur3d

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2015, 00:19:31 ÖÖ »
Arkadaşım Merhaba,
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki,bu sitede gerçekten bu işleri yapan çok değerli insanlar var,onların yanında benim söyleyeceklerim "bilgi vermek" değil de tavsiye niteliği taşır.

İlk olarak bu konuda senin çok iyi bir araştırma yapman lazım.Çünkü herkes farklı şeyler söyleyebilir,ben X programı kullanıyorumdur sana o programı överim,diğeri başka program kullanıyordur onu över.Burada bana göre yapacağın işe göre başta program seçmek en önemlisi.Ama ilerleyen zamanlarda göreceksin ki programları ne kadar iyi bilirsen bil eğer yaratıcılık yoksa,farklı bir bakış açın yoksa,en iyi,en kolay programı da kullansan tatmin edici bir iş çıkaramazsın.
Yaratıcılık konusunda ise eğitimin önemi büyük ama bana göre en önemlisi insanın çabası.Çünkü çaba olmadan hiç bir şey olmuyor.Şimdi diyebilirsin ki sen kimsin kardeş,sende yaratıcılık var mı da bunları söylüyorsun   ;D
Yani dediğim gibi söylediklerim "tavsiye" niteliği taşısın.  ;) Bu işin üstadları gerekli bilgiyi mutlaka verecektir veya araştırarak sen bulacaksın.

Neyse çok lak lak yaptım. :) Özür dilerim.

Ben bu konuda After Effects kullanıyorum.
2D Karakter animasyonu için ise After Effects için ücretsiz Duik plugin'ni kullanıyorum
Linkine buradan ulaşabilirsin.
http://duduf.net/?page_id=151
For Tutorials:
http://duduf.training/?tag=after-effects-3

Bana göre çok başarılı ve sorunsuz hızlı çalışan bir plugin.
Fikir vermesi açısından en son yaptığım bir işi de paylaşmak isterim.
https://vimeo.com/130878007

Bu konuda şuan aklım gelen Anime Studio ve Toon Boom programlarına bakabilirsin.
Örnekler:

Yanlış hatırlamıyorsam Anime Studio 3D Karakterleri de import edebilir.

Yalnız karakter animasyonu iyi bir eğitim ve çok fazla çaba gerektiren bir iş.

Umarım vaktinizi çalmamışımdır ,vakit ayırıp okudunuz için teşekkürler.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Lastadmiral

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Temmuz 24, 2015, 19:52:05 ÖS »
Ewet arkadaşlar yorumlarınız konusunda haklısınız herkes kendınce bır x prog. önericektir. Ama vermiş oldugunuz tavsıyeler ile araştirma yapacak olan arkadaslarımıza daha odaklı arastırma yapmasını saglıyorsunuz bence. Bunun için de yapmış oldugunuz yorumlarınıza teşekkür ederim.
Yapmiş oldugun iş gayet güzel.
Fikir vermesi açısından en son yaptığım bir işi de paylaşmak isterim.
https://vimeo.com/130878007
  • 2D Animator