Gönderen Konu: Çocuklarınızı Tv'den uzak tutunuz!  (Okunma sayısı 2068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Çocuklarınızı Tv'den uzak tutunuz!
« : Aralık 20, 2016, 14:00:54 ÖS »
Selamlar,

Pedofili vakasıyla gündeme gelen bir vakfa desteğini devam ettireceğini söyleyen bir telefon hattı şirketi çocuklar için Tv kanalı açmış. Hatta bu olaydan sonra çocuk oyuncularla değil, emoji karakterleriyle devam ettiğini de fark etmişsinizdir. Fark ettiniz mi? Nasıl olsa unutturacaklarını düşünüyor olmalılar.

Yıllardır TV ve basılı mecra ile ilgili çeşitli işlerde çalışmış/çalışan/çalışacak insanlar olarak nasıl bir çıkmazın içerisindeyiz onu idrak etmemiz lazım. Para kazanacağız diye bu tv kanallarına iş anlaşması falan yapıyoruz illa ki. İçeriği boş sadece çocukları oyalama, onların zihinlerini birer çöpe dönüştürme amacı güden projeler TV ve online izleme imkanıyla herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir konumda.

Bu konuyla ilgili ailelerin eğitim seviyesinin hiç bir önemi olmadığını da bizzat test etmiş biri olarak; çocuklarınızı tv ve internet başına bırakmamanızı öneriyor, onlarla birlikte kaliteli vakit geçirmek için çeşitli aktivitelerde bulunmanızı (kitap okumak, resim yapmak, oyun oynamak, parka gitmek vs) tavsiye ediyorum.

Yayın izleme süresi içeriğin kalitesi düştükçe artıyor sanırım. O sebeple niteliksizlikte tavan yapmış programlar bu sefer de çeşitli haber??? sitelerinde önemli bir şey gibi insanların gözüne gözüne sokulmaya devam ediliyor. Bu yıllardır süregelen bir durum.

Bizler kendimize akıllı olan her şeyi alıyoruz ama aklımız başkalarına ipotek edilmiş durumda olabilir. O sebeple önce bizi kontrol ettiğini düşündüğmüz, zamanımızı çalan şeylerden uzak durmaya gayretli olalım. Seçelim. Bizim için gerçekten kaliteli olanı seçelim ve nasıl seçeceğimizi de öğrenelim. Zamanımız değerli, ömür bitiyor...Ara sıra hatırlatmakta fayda var...

• Illustrator

Çevrimdışı GokhanB

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Çocuklarınızı Tv'den uzak tutunuz!
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2016, 23:00:22 ÖS »
Kesinlikle katılıyorum,böyle bir paylasımdan dolayı ayrıca sizi tebrik ediyorum,tesekkürler.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Eyelay

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • websayfam
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2016, 23:51:54 ÖS »
Evet duyarlılığınız için bende teşekkür ediyorum. Bir de viral ve subliminal olaylar var ki iyice insanların karakterlerini etkiliyor. Şahsen en son buz devri animasyonunu izlediğimde çok şaşırmıştım tam bir felaket.. diğerlerini ise saymakla bitmez çocuklarımızı televizyondan korumamız lazım
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2016, 14:07:15 ÖS »
Tv öyle bir kültür oluşturmuş ki...

Bu cihaz evinizde yoksa misafiriniz gelmek istemeyebiliyormuş. (yengem)

İç mekan tasarımlarında salonlarımızın olmazsa olmazı TV üniteleri, (eskiden vitrinler) çeyizlik alışverişin ilk sırasında yer alıyormuş.

Tv ve ünitesiz salon tasarımı yapan iç mekan tasarımcıları sanırım bu ülkede yokmuş.

Tv'nin HD ve milyon kanal barındıran versiyonları olmazsa komşudan geri kalmış oluyormuşuz, onlardan ne eksiğimiz varmış...

Diziler ile şekillendirilen bir toplumuz ve son iki plan için o sevmediğimiz, zap yaptığımız reklamları 15 dakika boyunca gözümüzü kırpmadan izleyebiliyormuşuz.

Tv'de yer alan haberler güvenilirmiş.

Size ne yapacağınızı ben söylesem sahfgs=%&ğfdpıog/%=)(&?)...

Ama tv söylerse sıkıntı yok tabi...

Bir yerde okumuştum bir pedagog'un yazısıydı sanırım. Özetle şöyle diyordu;

Evinize, çocuklarınızla açık saçık edepsizce konuşan ve davranan bir misafir gelse onu evden kovarsınız değil mi? O zaman neden tv'yi barındırıyorsunuz?...

...
  • Illustrator

Çevrimdışı Eyelay

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • websayfam
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2016, 14:29:04 ÖS »
Son cümlelerinizden aslında empoze etmenin kolay bir yolunu bulduklarını fark ettim  ??? Kafamda deli sorular. Kaliteli fikirler üreten, fizibilite yönü yüksek, kafası çalışan insanlarımızı kapıyorlar. Örnek Elif Bilgin vs.. Geriye kalan benim gibiler ise sömürülmek için canlı tutulan birer piyon. İşimiz bittiğinde ne olur Allah bilir.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2016, 18:13:57 ÖS »
Konuyla ilgili yaptığım montaj... Yeterince açıktır sanıyorum.

• Illustrator

Çevrimdışı seddata

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Aralık 24, 2016, 14:39:01 ÖS »
İnsanların geneline göre bir TV evin olmazsa olmazı şeklinde görünüyor, bu zaten saçma sapan bir kültür haline gelmiş durumda, ama bence korkulacak daha çok şey var şimdi. Çocukların psikolojik sağlığı için televizyondan uzaklaştırmak yeterli oluyor mudur acaba? Çünkü çocuklar sürekli oynamak ister ve oyunun tadını aşırıya kaçıran bilgisayar oyunları da problem, ki şu an en büyük problemlerden bilgisayar oyunları, sosyal network ortamları da büyük bir problem arz ediyor.

Ebeveynlerin kolaya kaçması, çocukların çocukların bu pisliğe bulaşmasına sebep olan durumlardan birisidir. Ebeveynler, çocuklarla ilgilenmek yerine, onu susturan herhangi bir şeyi çocuklarıyla düşünmeden arkadaş edinebiliyor.

Bazı Ebeveynler, çocukların dışarda kötülük öğreneceğini düşünerek, sokakta yaşıtlarıyla oynamaları yerine onun eve hapsedip, TV veya oyun gibi başka birşeylere mahkum ederek onu daha iyi koruduklarını zannederler. Halbuki dışarda çocuk düşe kalka büyümeli,dizinde hiç yara almadan büyüyen çocuktan çok da bir haır beklememek lazım, hatta iş görüşemelerine mümkünse ebeveynleriyle gitsin.

Çoğu kişi sadece tartışıyor, provakative ediyor. Birşeyleri eleştirmek güzel, sadece provakative etmek çok acizce, acaba şu anda elimizdekilerle gerçekten bir çözüm üretebilir miyiz? Benim kanaatim, çocuklara başka bir şey vermekten yana, dışarda oyun oynamanın tadını dijital dünyadan alamayacaklarını farkettirmekten yana. Sizce bu mümkün müdür yoksa fazla mı iyimserim? Belki sizin aklınızda daha iyi bir çözüm vardır.
  • 3D Generalist