Gönderen Konu: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US  (Okunma sayısı 84670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
Ynt: TRT'den buyuk proje! BIRDS LIKE US
« Yanıtla #140 : Aralık 28, 2011, 19:56:35 ÖS »
Oyun piyasasi gelisiyor. Mobil piyasa gelisiyor. Turkiye'de 2012-2013 mobil yili olacak. Asagi yukari 1 milyar dolar civarinda bir piyasa varsa bunun 10 katina kadar cikma potansiyeli var. Melek yatirimcilarin ilgisi artiyor, mobil ve e-ticaret projelerine odenek sagliyorlar. E-Tohum toplantilarini takip ederseniz daha cok bilgiye ulasabilirsiniz.

Turkiye'de (en azindan kisa ve orta vadede) animasyon gelisecekse bence film sektoru degil oyun sektoru sayesinde olacak. Cunku film isinde para yok ama insanlar oyunlara servet harciyor. Yeni gelisen oyun firmalari sanatcilarina cok iyi olanaklar saglayarak onlari calistiriyor, bir yandan da bedava egitiyor. Bunlara bakmanizi tavsiye ederim.

SCAD'de okurken "oyun mu film mi?" diye sormuslardi. Ben de "oyun ne ki, tabi ki film" diyarek Maya siniflarina girmistim. Kimin aklina gelirdi ki oyun sektoru film sektorunden cok daha heyecan verici (en azindan Turkiye'de) bir hale gelecek? Ne var ki artik filmler cok cabuk ve yarim yamalak tuketiliyor. Insanlar pencereyi full-screen bile yapmadan, 5 dakikalik filmin 1-2 dakikasini seyredip "haa boyle bir seymis" deyip geciyor. Onlari cok elestirmiyorum, ben de boyle yapiyorum zaman zaman. Ama interaktif urunler oyle degil, adam gunde 7 saat Farmville oynuyor, inek grafigine para harciyor. Tutuluyor...

Sevdiginiz isi yaparken insan gibi yasamak istiyorsaniz Turkiye'de su anda oyun ve mobil firmalarina bakmanizi tavsiye ederim. Para kazanirsaniz ilerde caninizin istedigi kisa/uzun filmi yaparsiniz zaten. Vimeo'da her gun yenisi cikan, agiz sulandiran kisa filmlere bakip "ulen bizde niye olmuyor?" diye sormak yerine kamera arkasi/makin of lari izleyin. Goreceksiniz, her naif ve guzel filmin arkasinda en az 100.000$'lik bir altyapi var. Babaniz zenginse ne ala, yok degilse biriktirmeye baslayin arkadaslar :)

Veeee, her zamanki gibi istisnalar kaideyi bozmaz elbette. Hem film isindeyseniz hem de keyfiniz yerindeyse, Allah bozmasin!

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #141 : Ocak 03, 2012, 12:59:48 ÖS »
@jeffparadox: burada sorun aslında iş yapacak alandan çok, TRT gibi bir kurumun, adı sanı duyulmamış, daha önce çizgifilm yapmamış, onuda geçelim ilk örnekleri standartın çok altında görülen bir yapıma ve yurtdışında bu kadar para vermiş olmasında. Verilen para, bu ülkenin vatandaşlarının elektriğinden, bandrolüne kadar alınıyor ve birileri tarafından dağıtılıyor... Normal vatandaşın bile isyan etmesi gerekirken, canlandırmayla ilgili olan bizlerin, bu işin sonunu merak etmesi, eleştirmesi kanımca çok doğru...

Projenin akibetini bende çok merak ediyorum... Ama herhangi bir gelişme olacağını, bir sonuca varacağınıda sanmıyorum... Kimsenin hesap soracağını ya da birilerinin hesap vereceğinide sanmıyorum... Insan yinede merak ediyor işte...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : Ocak 12, 2013, 04:44:47 ÖÖ »
gelişme?

konuyu hortlattım yine ama insan merak ediyor.
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : Ocak 12, 2013, 13:57:41 ÖS »
hayırlısı. =)
  • Illustrator

Çevrimdışı fatihakdag

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : Ocak 12, 2013, 18:56:09 ÖS »
 Film bitmişti zaten.

Ayrıca TRT Çocuk, Her yıl animasyon filmler için ortalama 10 milyon TL harcayarak 'dev bir sektör' oluşturdu. Yapılan kaliteli filmlerimiz, sürekli yurtdışına ihraç edilerek harcanan paranın 4-5 katı para kazanmıştır.
  Bu Can Soysal'ın büyük bir başarısıdır.
  Yüzde 10, pardon  özgün 'türk animasyon karakterleri' ile dünyadaki yerini almıştır.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2013, 19:02:58 ÖS Gönderen: fatihakdag »

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #145 : Ocak 12, 2013, 19:20:40 ÖS »
Yeni halini bilmem de eski Teaser gibi gorunen sey herkesin tepesinin tasini attiran cinsteydi.

Filmin yapimina baslandigi ilk donemlerde, "yetkili" bir kisi ile gecen bir dialogu aktarayim.
- Turkiye'de o kadar studyo var, onlari neden desteklemiyorsunuz da bu Bosnak firma yapiyor?
- Bu isi o kalitede yapacak firma yok burada, adamlar kusun tuylerini bile yapiyorlar.

Çevrimdışı huseyinoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • animanya
« Yanıtla #146 : Ocak 12, 2013, 19:21:49 ÖS »
benim bildiğim ortada böyle bir film yok, belki yapılamadı. Ttt ortada kalan proje için Türkiye'de yeni şirketler arıyor yada ben yanlış bilgi aldım.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #147 : Ocak 12, 2013, 20:50:06 ÖS »
Dogru diyorsun Huseyin, "yapilamadi"
Zaten sunca yildir birseyler yapilmis olsa halen sitelerinde o ilk izledigimiz ve "ne bu?" dedigimiz is durmazdi.
http://www.primetime.co.ba/eng/?page_id=147

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #148 : Ocak 12, 2013, 21:21:33 ÖS »
"...adamlar kuşun tüyünü bile yapıyorlar."

:)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #149 : Ocak 13, 2013, 05:38:08 ÖÖ »
owww şu büyük proje.
  • Illustrator

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #150 : Ocak 15, 2013, 00:57:25 ÖÖ »
Birde şu açıdan bakabilirmiyiz bu projeyi savunduğumdan değil, çok uzun zamandırda bu proje yapılıyor veya öyle gösterilior ya da yapıldı yayınlamak istemediler, sorgulamak istediğim bir soru var Türkiye'de de bir sürü proje yapıldı ve çoğuna dakika üzerinde ortalama 4.000 tl gibi rakam ödendi ödeniyor siz olsanız hangi projenin dakikasına 4.000 tl ödersiniz veya daha fazla...

benim cevabım hiçbirisine 1 lira vermem, hepsi sadece para kazanmayı amaçlıyor ticari bir kaç bir şey yapıyor tabiki para kazanılacak ki daha iyi projeler çıksın ama onca zamandır para kazanan şirketler daha iyisini yaptılar mı diyede sorgulamak lazım 2013 e geldik bir sürü trt çocuk tecrübesi olan şirket var, hiçbirisi adam akıllı iş yapamadı, en iyisi dediklerimizin hepsi yabancı dizilerden çevirme, kendimiz ne kadar doğru sanat yaptık ki dışarıya gidene üzülelim diyorum...
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : Ocak 16, 2013, 12:45:59 ÖS »
bu başlık, TRT ve TRT Çocuk'un konuşulduğu bir hal aldı...Bence ikisini en azından bu başlıkta ayırmak gerek...

Sözleşmeden görüldüğü kadarıyla projenin çoktan bitmesi gerekiyordu...2008'deki bu sözleşmeye göre 3 yılda biteceği yazıyor...(2 yıl preproduction için geçmiş+3 yıl)

Ortada proje yok...Bu haberin ilk çıktığı zamanki web sitesini hatırlarsanız, sitede referans olarak bakılacak iş yoktu. Şimdi bir sürü iş görünüyor, ama aralarından Birds Like Us aynı yerinde sayıyor... Bence böyle bir proje yapılmadı, yok... (görüldüğü gibi bu başlığın ilk mesajlarında yazdığım iyimser mesajdan eser kalmadı...)

TRT Çocuk'a gelince, onu bambaşka bir başlıkta ele almak ve gerçekten  başarılı olup olmadıkları, sektöre bir faydaları olup olmadığını değerlendirmek gerekir... Kurum olaraksa, TRT'nin sektöre muhakkak bir katkısı olmuştur.

Tartışmayacağım birşey varsa, TRT Çocuk'a yapılan işlerin başarısı ve kalitesidir. Hepsi iyidir, özgündür diyemeyiz. Ama TRT'nin verdiği bütçeye, proje değerlendirme kıstaslarına, revizyon anlayışına ve hızına göre olağan üstü işlerdir. Ne zaman adil ve düzgün bir sistem kurulur, o zaman bu işlerin kalitesi ve yapısıda değişecektir. Türkiye'de yapılır mı? yapılmaz mı? test aşaması bence geçmiştir. Artık uluslararası düzeyde iş çıkar mı çıkmaz mı? aşamasının denenme zamanıdır (bununda olacağına inanıyorum. Ama bu bütçelerle imkansız... Birds Like Us'a verilen bütçenin, dışarıya gitmesi çok acıdır...)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #152 : Ocak 16, 2013, 13:15:14 ÖS »
belgelerle konuşuyoruz :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #153 : Ocak 16, 2013, 13:22:31 ÖS »
Bu arada bir detay kacmasin gozden, yanlis biliyorsam lutfen duzeltin;
TRT bu projeyi o firmaya yaptirmayacakti, ortada zaten bir proje vardi, TRT yatirimci oldu cok komik orandaki (sozlesmede net) yayin ve gelir haklari karsisinda.

Yabanci bir firmaya is yaptirmak baska, yabanci bir firmanin isine yatirimci olmak baska.

Bu durum geride kalan yillarda degismis olabilir, TRT haklari eline gecirmis olabilir bilemem.

LW3D'ye dediklerinde katiliyorum, tek konuda biraz farkli bir bakis acim var.Ben animaks'tan ayrildiktan sonra Turkiye'de irtibatta kaldigim kisiler ve studyolardan cikan isler olsun, yaklasimlar, eleman yetistirme, bakis acisi, etik, beklenti vs konularda o kadar tuhaf tutumlara tanik oldum ki artik TRT cocuk butceleri ile zihniyetin bir tahteravallide karsilikli oturduklarini dusunuyorum.

Hep o butceyi ve tutumlari sucluyoruz, hakliyiz belkide ama biz kendimiz 2008'de baslayan TRT Cocuk surecinden bu yana ne kadar gelistik-ogrendik? Parayi verseler kalitenin dibine vuracak miyiz? Hayir!

Bir cizgi film is akisinda olan is tanimlarinin ne kadarini deneyimledik? Bu konuda adam yetistirebildik mi?

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : Ocak 16, 2013, 13:33:36 ÖS »
...Bir cizgi film is akisinda olan is tanimlarinin ne kadarini deneyimledik? Bu konuda adam yetistirebildik mi?

Vasıfları köreltilen teknik adamlar yetiştiği açık. (Bu cümle şiddet ve olumsuz örnek içerir.)
  • Illustrator

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : Ocak 16, 2013, 13:47:29 ÖS »

Hep o butceyi ve tutumlari sucluyoruz, hakliyiz belkide ama biz kendimiz 2008'de baslayan TRT Cocuk surecinden bu yana ne kadar gelistik-ogrendik? Parayi verseler kalitenin dibine vuracak miyiz? Hayir!

Bir cizgi film is akisinda olan is tanimlarinin ne kadarini deneyimledik? Bu konuda adam yetistirebildik mi?

Bu güzel bir eleştiri...Haklısın...Kalitenin dibine vursan, alıcı tarafından bir anlam ifade edecek mi? Bu da başka bir soru...
Bütçeler düşük olunca, dengesiz bir değerlendirme işin içine girince, haklı olan yukarıdaki soruların, bir anda anlamını yitiriyor...

Pepee, çok beğenildi..Çok tuttu...En sevilen çizgi film...Peki kalite, içerik, tasarımlar vs. sence bunu hak ediyor mu? TRT Çocuk açısından bir şey değişirmiydi ? Karşındaki nitelikten çok niceliğe baktığı zaman elinden ne gelir ki? Ayda şu kadar bölüm teslim edeceksin, şu paraya denildiğinde, sen niteliği belli bir seviyede tutup, bütçeyi nasıl yakalayabilirsin ki? Yakalayamazsın..

TRT Çocukla yapılacak işlerde TRT Çocuk yetkililerinin istediği asgari kaliteyi, hızlı şekilde çıkarabilecek bir üretim sürecini yakalamak esastır. Fazlasını çizgi film üretenlerden beklemek haksızlık olur kanaatindeyim...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #156 : Ocak 16, 2013, 14:03:09 ÖS »
Kendimi yanlis ifade etmis olabilirim, ben dediklerine katiliyorum, hatta sonuna kadar desteklerim.

Benim demek istedigim, 4 yillik ya da 3-2-1 bilmiyorum firmalar ve kisiler kendilerini ne kadar gelistirdiler? Dedigin sartlarda bunu da bir yandan devam ettirmek imkansiz gibi, ama yapilmasi gerekiyor.Tabiki TRT projesi icin degil.

Yoksa ne olur soyleyeyim, sinema film'i icin butce bulursun, TRT cocuk'ta oynayan animasyon ve gorsel kalitesinde bir is cikarirsin.

Kaldiki hep sikayet ettigim konu, bu kadar proje var ortada, demekki bir suru calisan var, o calisanlarin kisisel isleri nerede? ben mi bilmiyorum gizli bir grup ya da site var beni almiyorsunuz araniza :)

365 gun, 250 is gunu oldugunu dusunsek, bu 250 gunun 30 gununun 3'er saatini (farkli gunlerden olusarak) firma ya da kisi, dunya standartlarinda isler cikarmak icin harcayamaz mi?

Bilmiyorum belki yanlis dusunuyorum.

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : Ocak 16, 2013, 14:31:26 ÖS »
Doğru diyorsun... Farklı düşünmüyoruz... Senin endişelerini ya da eleştirilerinide anlıyorum. Bir iyileşme olduğuna inanıyorum. En azından projeyi en optimum şekilde Türkiye şartlarında çıkartmakla ilgili. Ama bunun dünya standartına ya da ölçeğine uyacağına bende inanmıyorum.

TRT'ye ne zaman bir rakip çıkar, ya da bu stüdyolardan biri ne zaman TRT bağımlılığından kurtulur, dışarıya seri üretim yapmaya başlar, o zaman söylediklerini konuşabilir duruma gelebiliriz. Şimdilik oldukça uzağız... En azından Bosna'da falan bir stüdyo değilsek :P
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #158 : Ocak 16, 2013, 14:56:07 ÖS »
Dışarıya iş yapabilmek için önce bizimde gerçekten onların işleriyle yarışır hale gelmemiz gerekli değil mi?

burada yine Ozan'ın söylediği yere gidiyor konu, bende bunun üzerinde durmaya çalıştım. Sürekli dış koşullardan rahatsızlık duyulup şikayet edilerek yapacaklarımızın önüne geçmiyormuyuz?

Peki bütçe az diyoruz o zaman bu kadar studyo bu işleri trtye nasıl yapıyor, o zaman akıla şirketlerde çalışan sanatçı arkadaşlarımızın aldıkları ücretler diplerde dolaşıyor, eğer öğle olmuyorsa demek ki bütçe de yeterli buna inanmasamda insan bunu sorgulamak istiyor değil mi siz de sorguluyorsunuz ki herkesin kendine göre cevapları mevcut.

Ben kesinlikle şunu düşünmekteyim, animasyon film yapmak kabul edilebilir renderlar akıcı animasyonlar hoş tasarımlar değildir bana göre film yapmak önce sinematografi ile başlıyor siz sahne duygusunu verebilmeyi kadrajı kullanabilmeyi ışık ile duygu yakalamayı, kurguyu hikaye örgüsünü beceremiyorsanız bütçe size ne yapsın, ben zannetmiyorum ki dksı 20 bin lira verilse ortaya harika işler çıkar, hangi yönetmenlerle olacak bu?

umarım çok sert üslupla yazıp çizgiyi aşmamışımdır, varsa bir kabalığım kırıcı tarafım herkesten özür dilerim...

iyi eğlenceler...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : Ocak 16, 2013, 15:30:32 ÖS »
adamları revizyonlarıyla bıktımıştır trt, adamlarda kabahat yoktur bence :)
  • 3D Generalist