Gönderen Konu: Pepee TRT Çocuk'ta yayında...  (Okunma sayısı 107751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pepee TRT Çocuk'ta yayında...
« Yanıtla #140 : Mayıs 08, 2013, 12:16:39 ÖS »
Sorduğun sorunun içinde art niyetli olmaları var mı yok mu tam kestiremiyorum ama hukuken sorumlu olmayacak bir sözleşme yapabileceklerine inanıyorum evet. Anlaşamadığımız nokta şu sanırım, TRT masumdur, suçsuzdur vs demiyorum, ancak ortada esas "hırsızlığı", "esinlenmeyi", "şanssızlığı" vs gerçekleştiren bir üretici firma varken, aynı zamanda konularında uzman ve özgün olma zorunlulukları hem profesyonel hem etik olarak mevcutken, öncelikli olarak TRT'ye yüklenilmesini enteresan buluyorum.

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : Mayıs 08, 2013, 12:36:05 ÖS »
TRT bir platformdur ve sorumlulukları vardır. Mesela mahkemeler herhangi bir konu için bilirkişi tayin ederler bu kişiler alanlarında uzmandır, TRT de çizgifilm/animasyon konusunda bilirkişiler ve uzmanlar çalıştırmak zorundadır ve bu kişiler hukuk ve yasal kuralları değil tüm dünyadaki sektörü ve yeni/eski çalışmaları takip etmek zorundadır.

Sektörün genel kültürüne haiz birisi olsaydı, bu pepee olayı ilk seferinde geri çevrilirdi.. Belki bu ihtiyaç bizim sektörümüzde yeni bir iş alanı yaratır.

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : Mayıs 08, 2013, 13:00:40 ÖS »
Pekala, anlaşılan kendi sektörünü zedeleyen bir firmadan beklediğinizden çok daha fazlasını bir televizyon kanalından bekliyorsunuz, yapımcı firmanın pek suçu yok gözünüzde, saygı duymak lazım. Neyse olan olmuş zaten, tam olarak görmedim fakat internette dönen görseller gerçekten Pepe'nin ilk dönemini yansıtıyorsa yapımcı firmaya geçmiş olsun şimdiden, TRT'nin de ne kadar etkileneceğini, ne kadar işin içinde olduğunu elbet görürüz. Zaten iş ciddileştikçe anlaşma yoluna gidilecektir, telif hakları konusunda uluslararası davalarda pek şansımız olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #143 : Mayıs 08, 2013, 13:29:45 ÖS »
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu... Yapımcı firma suçsuz, masum kimse demedi. Bunu mahkeme sonuçlanınca görecek, vicdanlarımızda kararı vereceğiz. Sadece mevcut durumda, sorumluluğu üzerinden atacak olan (atmaya çalışacak olan) ve bizce varsa bir suç, onun ortağı olan TRT'nin ihmali kabul edilir gibi değildir. Shrek, Toy Story film sektöründe neyse, Pocoyo TV sektöründe o dur... Eğer çocuk kanalıysan, eğer çizgi film yaptırıyorsan, eğer yapımları belli kıstaslara göre olur ya da olmaz diye ayırma yetkin varsa, bu duruma düşmeyeceksin. Çünkü kullandığın kaynak senin değil... Heba edeceğinde değil... Özel bir kanal bunu yapsa, üzerinde durmaz geçeriz. Şu satırları yazmak için harcadığım elektrikten bile pay alan bir kurumdan bahsediyoruz... Eleştireceğim tabii ki... Zamanı gelince yerden yerede vuracağım... Diğer firma ise, özel bir girişim. Yaptıkları, tasarrufları kendi bilecekleri.. Beni TRT daha çok ilgilendiriyor...Belki sizide...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #144 : Mayıs 08, 2013, 13:57:39 ÖS »
Pepee ve onun gibi sonunda "TRT Tarafindan XXX studyolarina yaptirilmis" diye ibare gordugunuz tum yapimlarin "hukuki" sorumlusu TRT'dir, cunku yazdigi gibi yapimcisidir.
TRT, Dusyerine bitmis bir serinin sadece yayin kira bedelini odeseydi durum farkli olacak, TRT bilmiyoruz diyebilecekti diye dusunuyorum.

Basa donersek, TRT cocuk ilk baslarda oldukca deneyimsizdi, odevini belki iyi yapmadi ama uyarilmadi mi diger studyolar tarafindan? uyarildi, bildigim her studyo Pepee'nin bir Pocoyo oldugunu yetkili kisilere iletti ama onemsenmedi.Simdi gelinen durumda kime kizmali bilmiyorum.

TRT'nin kabahati ve noksanligi buyuk ama ben halen sifirdan birsey uretmeye calisan diger arkadaslarin dustukleri durumlari bildigim icin malum studyoya kizginim, bu durumu her hangi bir tarihtede kabullenebilecegimi dusunmuyorum.

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : Mayıs 08, 2013, 15:23:54 ÖS »
Benim demek istediğim TRT'nin
Çoğu işte ve sözleşmede standarta yakın olan "XXX firması yapımın ve tüm içeriğinin özgünlüğünü garanti eder" benzeri bir maddeyi sözleşmesine muhtemelen koymuş olduğudur, bunun altına başka türlü girmiş olabileceklerini düşünemiyorum bile. Bu yeterli midir, olmayabilir tabi ki, bunun da kararı verilecektir. Fakat yapımcısı olduğu için tüm alt kalemlerin bu şekilde sorumluluğunu alamaz, hepsinin özgünlüğünün araştırılması da imkansızdır. Kendi aleyhine sonuçlanacak bir dava olur ise elinde bulunan ikili sözleşmeler sayesinde kendi zararını rahatlıkla çıkaracaktır, demek istediğim bu.
Neyse, bu sene oldukça haber alacağız muhtemelen bu davadan, bakalım neler olacak.
(Farklı düşünceler paylaşıldığına göre hukuki bir konu üzerinde daha fazla tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum,  zira ayrıntıları bilme şansımız pek yok ne yazık ki)

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : Mayıs 08, 2013, 15:38:34 ÖS »
Yasal olmayan bir yazılım kullanımı, kullanan çalışan harici de firmayı bağlar. Bir tv kanalındaki program sunucusunun hatasında verilen ceza kanalın kendisini bağlar sunucu işten atılır,istifa eder vesaire.. Düzgün işleyen ülkelerdeki devlet adamları kendilerinden 1.derecede kaynaklı olmayan problemler karşısında bile görevi bırakır,istifa ederler.. İşi siyasete taşımak istemiyorum ama bu ülkede Yök skandalları sonucunda sorgulayanı suçlu çıkartan kendini koltuğa zamklayanlar ile trt ekolünün aynı olduğunu düşünecek olursak trt'nin hiç bir zaman kabahati kabul edeceğini düşünemeyiz..

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : Mayıs 08, 2013, 15:46:14 ÖS »
İşi siyasete taşımak istemiyorum ama bu ülkede Yök skandalları sonucunda sorgulayanı suçlu çıkartan kendini koltuğa zamklayanlar ile trt ekolünün aynı olduğunu düşünecek olursak trt'nin hiç bir zaman kabahati kabul edeceğini düşünemeyiz..

yapıştırıcı olarak "bally" kullanıyorlarsa, kafalarının iyi olma nedenini de anlamış oluyoruz. :D
  • Illustrator

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : Mayıs 08, 2013, 15:50:12 ÖS »
Pekala, anlaşılan kendi sektörünü zedeleyen bir firmadan beklediğinizden çok daha fazlasını bir televizyon kanalından bekliyorsunuz, yapımcı firmanın pek suçu yok gözünüzde, saygı duymak lazım...........

Yapımcı firmanın tabiki suçu var, ama platformu oluşturan, kuralları koyan, sorumluluğu üzerine alır. Ben de X bir şahıs olarak avatardan araklama ciklet bender diye bir iş yapıp başvurur kabul edilirsem zaten bunu araklayarak yaptığım için direk parama bakmış olurum , gerisini trt düşünsün derim.. trt özerk bir kuruluş değil.. hatta Gökhan'ın da değindiği gibi elektrikten pay alan bir kuruluşun ödediğimiz vergiyle bu şekilde uluslararası ezik bir duruma düşmesi çok üzücü. Hepimizden kesilenlerle bilgimiz dışında olan ve tazminat doğuran bir uygulama karşısında kişisel olarak şikayet dilekçesi bile verilse yeridir.

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : Mayıs 08, 2013, 17:27:19 ÖS »
Yapımcı firmanın tabiki suçu var, ama platformu oluşturan, kuralları koyan, sorumluluğu üzerine alır. Ben de X bir şahıs olarak avatardan araklama ciklet bender diye bir iş yapıp başvurur kabul edilirsem zaten bunu araklayarak yaptığım için direk parama bakmış olurum , gerisini trt düşünsün derim.. trt özerk bir kuruluş değil.. hatta Gökhan'ın da değindiği gibi elektrikten pay alan bir kuruluşun ödediğimiz vergiyle bu şekilde uluslararası ezik bir duruma düşmesi çok üzücü. Hepimizden kesilenlerle bilgimiz dışında olan ve tazminat doğuran bir uygulama karşısında kişisel olarak şikayet dilekçesi bile verilse yeridir.

Anlamamazlıktan gelinmeyip gerçekten anlaşamadığımızı düşünmek istiyorum, alıntı yaptığın için sana yazıyorum, yoksa bireysele indirme niyetim yok durumu baştan söyleyeyim.
TRT'nin konumuzdaki örneği bilme zorunluluğu yok bana göre, sektörden birçok insanın dahi haberi yoktu bu benzerlik haberleri yayılana kadar. Şimdi herkes uzun zamandır biliyormuş, haberdarmışcasına konuşsa da öyle olmadığının farkındayım. Dediğin örnekte de eğer firma bu şekilde yaklaşıyorsa, kendi sektörü için bunu yapabiliyorsa  TRT de yapabilir bana göre. TRT ülkenin en önemli firmalarından, gerekirse kanalını kapar başka bir oluşuma girer, üretici parama bakıyorum diyorsa TRT de der, başının derde girme olasılığı daha az ve daha büyük bir ekonomi ne de olsa.
Özetliyorum; ben üretici firmanın yanlışının çok daha büyük olduğunu düşünüyorum, TRT'nin yanlışı yoktur demiyorum. TRT'nin üretici firmaya oranla daha çok tepki çekmesi bana mantıksız geliyor, durum sadece bu.

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : Mayıs 08, 2013, 17:49:15 ÖS »
Anlamamazlıktan gelinmeyip gerçekten anlaşamadığımızı düşünmek istiyorum, alıntı yaptığın için sana yazıyorum, yoksa bireysele indirme niyetim yok durumu baştan söyleyeyim.
TRT'nin konumuzdaki örneği bilme zorunluluğu yok bana göre, sektörden birçok insanın dahi haberi yoktu bu benzerlik haberleri yayılana kadar. Şimdi herkes uzun zamandır biliyormuş, haberdarmışcasına konuşsa da öyle olmadığının farkındayım. Dediğin örnekte de eğer firma bu şekilde yaklaşıyorsa, kendi sektörü için bunu yapabiliyorsa  TRT de yapabilir bana göre. TRT ülkenin en önemli firmalarından, gerekirse kanalını kapar başka bir oluşuma girer, üretici parama bakıyorum diyorsa TRT de der, başının derde girme olasılığı daha az ve daha büyük bir ekonomi ne de olsa.
Özetliyorum; ben üretici firmanın yanlışının çok daha büyük olduğunu düşünüyorum, TRT'nin yanlışı yoktur demiyorum. TRT'nin üretici firmaya oranla daha çok tepki çekmesi bana mantıksız geliyor, durum sadece bu.

Benim de amacım kişiselliştirmek değil tabiki ama bak gene sana yazıyorum, birincisi , eğer bu tarzda ilk defa bir iş yapıyorsanız bütün dünyadaki örnekleri incelersiniz..Bugün en basit modeli yaparken bile referans bakmak için google görsellerinden faydalınıyoruz. Nasıl olurda sektördeki birçok insanın bu benzerlikten haberi olmaz? Bir firma bu şekilde yapıyorsa TRT de yapabilir demişsin, hayır efendim yapamaz, yaptığı için bugün bu durumda bir taraf olmak zorunda.. TRT'nin üretici firmadan daha çok tepki çekmesinin asıl sebebi, daha orjinal olan birçok projeyi elinin tersiyle itip, üç kuruş para verip üstüne bir çok hakkını sahiplenmek istemesi ile alakalı genel anlayışı. Bir de "BIRDS LIKE US" diye fenomen var ona hiç girmek bile istemiyorum.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #151 : Mayıs 08, 2013, 17:51:30 ÖS »
@Esy, sadece bilgilendirme icin yaziyorum,
Soyle bir cumle kurmussun ;
"Şimdi herkes uzun zamandır biliyormuş, haberdarmışcasına konuşsa da öyle olmadığının farkındayım"

Pepee daha ortada yokken herkes Pocoyo'nun ne kadar harika oldugunu konusuyordu,
Pepee yapilmaya baslandiginda eleman ararken "Pocoyo'nun aynisini yapiyorlarmis" diye konusuluyordu,
Yayina girdigi andada (ki bu basligin ilk mesajlarini okumalisin) herkes hakli elestirilerini yapti, ilgili mercilere bakin bu is taklittir uyarisi yapildi.TRT'nin olayin farkinda olmamasi gibi bir durum olamaz, sadece Pepee'nin bu kadar buyuyecegini kestiremedikleri icin onemsememis olurlar.

Ayrica, yapimci firma diye ureten firmayi gostermemize gerek yok, isin yapimcisi TRT Cocuk

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : Mayıs 08, 2013, 18:01:58 ÖS »
Ha birde şu var, 4 yaşındaki oğlum Pepee'yi çok seviyor. Tüm etkinliklerine götürüyorum..Gayette eğitici ve öğretici bulduğumu söylemeliyim..Oğlum Pocoyo'yu da biliyor bazen ipad ten yabancı dilde videolarını buluyor (zeki çocuk) ve bana diyorki "baba pepee neden Türkçe konuşmuyor? hehehe yani 4 yaşındaki çocuk tabiki 2 karakteri ayırabiliyor onların farklı olduğunu idrak edebiliyor ama onun gözünde ikisi de aynı, tıpkı bizim için de tüm kağıt peçetelerin isminin selpak olması gibi..

Çevrimdışı Esy

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : Mayıs 08, 2013, 18:03:03 ÖS »
@Emre Goren Demek istediğini anlıyorum, sadece bu beklentiler fazla iyi niyetli bana göre. TRT, işleyişi oldukça enteresan bir kurum ne yazık ki. Ve ben kendi sektörüne insanlar sahip çıkmaz, hassas davranmaz iken, TRT gibi çok kollu kurumların düşünceli davranmasını zaten beklemiyorum

@cgoz cümlemi senin veya buradan birinin üzerine alınmasına hiç gerek yok gerçekten, ilk sayfalara biraz baktım, hemen örneklemeler gözüküyor zaten, daha topluma indirgenmiş veya daha genellenmiş bir cümle idi o, öyle anlaşılmadıysa/yanlış anlaşıldıysa affola.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #154 : Mayıs 08, 2013, 18:10:44 ÖS »
alindigim yok canim, sadece onceki yazismalari okumadim demissin, onun icin yazdim, bilgilendirme amacli kisa bir ozetti sadece.

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : Mayıs 08, 2013, 23:56:01 ÖS »
n.ş.a. ençok trt güme gider, gitmeli. kendi trt tecrübeme dayanarak söylüyorum ki trt bütüm yapımların telifini alıyor zaten bu şart. hatta sadece telif yada ne bileyim hukuki olarak değil mali olarak da satın aldığı içeriklere müdahale ediyor, eksiksiz bir bürokrasi yürütüyor, istiyor. zaten bombada buradan itibaren patlıyor. çok çok özel bir anlaşma (uyanıklık etmişlerse eğer) yapmışlarsa telif konusunda yapımcı firmayla belki ozaman trt yırtar ama zor...umarım sektör için hayırlı bir sonla biter nebileyim şöyle trt çocuğun etik kuruluna sektörden adamlar girer yeniden yapılanırlar

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #156 : Mayıs 10, 2013, 12:59:16 ÖS »
Ben zannetmiyorum telif ödediklerini çünkü telif ödese neden mahkeme açsın ? Eğer ödeseydi haberler farklı yönde olurdu.

Şimdi bakıyorum da tekrardan bir çizgi film satın almış adventure time'ın aynısı.

Adamlar bildiklerini okuyor belli.
bildiklerini okuyamıyorlar:) bilmediklerini okumaya çalışıyorlar. birkaç alt düzey personelin yeri değişir. trt tazminat ödese de asla suçu kendinde görmez. olay sonra ki proje sunacakların canına ot tıkamak olur.
bu sahne şu filmi çağırıştırıyor. değiştirelim. bu karakterin kaşı tom a benzemiş değiştirelim. oradaki taş yerli olmamış Avrupa taşı olmuş vs. vs..
  • Illustrator

Çevrimdışı mnaci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.dedeal.com
« Yanıtla #157 : Mayıs 10, 2013, 23:29:23 ÖS »
Olmaz mı, vardır elbette. Fakat adı geçen yayın ortamları gibi yerlerdekilerin zeka seviyelerine göre üretmek çok zor. Akla zarar eylem olur.  Baksanıza adamlar yayınlanan görüntülerin Türkiye fiziki haritası sınırlarından dışarı çıkamayacağını düşünüyor..

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #158 : Mayıs 15, 2013, 11:32:47 ÖÖ »
http://www.zaman.com.tr/gundem_pepeenin-fikir-sahibi-annelik-beni-cizgi-film-yapmaya-yonlendirdi_2090007.html

Başarılı projelerin nasıl yapıldığını bilenden, yapandan öğrenmek lazım... Boş boş buralarda yazıp duruyorsunuz ! okuyun öğrenin...nasıl oluyor? ne yapmak gerek :P
  • 3D Generalist

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : Mayıs 15, 2013, 12:33:07 ÖS »
http://www.zaman.com.tr/gundem_pepeenin-fikir-sahibi-annelik-beni-cizgi-film-yapmaya-yonlendirdi_2090007.html

Başarılı projelerin nasıl yapıldığını bilenden, yapandan öğrenmek lazım... Boş boş buralarda yazıp duruyorsunuz ! okuyun öğrenin...nasıl oluyor? ne yapmak gerek :P

okudum kendimi çok aydınlanmış hissettim. böyle üzerime başka bir hava, başka bir frekans geldi. sen çok yaşa Ayşe Şule Bilgiç. terelelli pictures.