Gönderen Konu: Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu yıl sonunda vizyonda  (Okunma sayısı 12297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com

• 3D Generalist

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
Ynt: Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu yıl sonunda vizyonda
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2013, 16:24:23 ÖS »
Biz pek bilmesekte, Evliya Celebi gibi dunyanin belkide en buyuk seyyahini umarim insanlari guldurecegiz diye abuk sabuk hallere sokmazlar.Yorumlamak herkesin hakki ama ben acikcasi genis omuzlu koca kafali, genis ceneli bu tipi pek begenmedim ve Evliya Celebi'ye pek uyduramadim. Genelde bu tipleme, akli az calisan - kuvvet adamidir, kendini komik durumlara dusurur...bakalim.

Fakat, o tek karedeki dolu dolu sahne bile ilgi cekici duruyor, sokakta yuruyen insanlarin varyasyonu, trafik, vapurlar guzel detaylar, umarim guzel bir is olur baska kapilar acar.

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2014, 01:10:18 ÖÖ »
güzel istanbul...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mayıs 22, 2014, 05:06:08 ÖÖ »
Güzel bir film olacak diye düşünüyorum. Artık şu ilk son meselesine bir son verip filmle ilgili eleştirilerimizi, yorumlarımızı yazsak fena olmaz.
  • Illustrator

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : Mayıs 23, 2014, 17:21:36 ÖS »
Umarım gişesi iyi olur. Bu hali ile değerlendirmek bilmiyorum.gördüğüm bir iki nokta. vizyona hazırlanan filmlerde genelde beklentiyi ve tepkileri ölçmek için pilot hazırlanır. izlediğim kadarına pilot demek zor.
  • Illustrator

Çevrimdışı Hakan Abbas

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2014, 00:32:34 ÖÖ »
Emeklerine sağlık. Tüm ekibi buradan tekrar kutlayalım.
Ancak böyle bir proje var ise, ilk olmaktan ve iddialı olmaktan bahsediliyorsa ve bu forum da bu tür konuları tartışmak için olduğuna göre animasyon noktasında naçizane dikkatimi çeken bir kaç noktaya temas etmek istiyorum. Eğer eleştirilere açık değilsek, "boş ver çocuklar ve izleyiciler o kadarına dikkat etmezler" diyorsak yazdıklarım gözardı edilebilir...

Pixar düzeyinde bir animasyon beklemiyoruz ancak uzun metraj bir proje olduğunu düşünürsek bazı şeylere daha fazla dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum.
Filmin tam olarak bir fragmanını göremedik. Önceki fragman çok fazla özet olmuş. İzlediğim kadarı ile koşma sahnesi problemli. Ancak Ekim ayında vizyonda olacağı söylenen bir filmin daha belirgin bir fragmanını izleyebilirdik diye düşünüyorum. O zaman daha detaylı yorumlar yapabilirdik.

Son paylaşılan ALS videosuna göre dikkatimi çekenler (anime);
* Lipsync de uyum sorunu var.
* Pozlar belirgin değil ve sürekli hareket mevcut, eller boşlukta fazla yüzüyor.
* Eller yanlara açıkken bu kez tam tersine duvara çarpma etkisi görülmekte.
* Yüz ifadeleri çok katı, daha esnek olabilir.
* Uzuvlar arasındaki sıralı hareketler daha belirgin olabilir.
* Öncül ve soncul hareketlerin miktarı daha iyi ayarlanabilir.
* Buzlar dökülürken kovanın içinden değilde boşluktan dökülüyor :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı meraktansoruyorum

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evliya Çelebi - 7 Kasım 2014 (Son fragman yorumlarınız)
« Yanıtla #6 : Ekim 10, 2014, 01:46:13 ÖÖ »
Son fragmana rastladım. 1080p seçerek izlenebiliyor.

Yorumlarınız?
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2014, 01:28:10 ÖÖ Gönderen: meraktansoruyorum »

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ekim 10, 2014, 02:17:21 ÖÖ »
yorum yapması zor. vasat.orta yani. çok problemi var ama bununda bir alıcısı mutlaka vardır.
elinize sağlık..
  • Illustrator

Çevrimdışı Serserikurşun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ekim 10, 2014, 09:43:59 ÖÖ »
Yapanların emeğine sağlık. Ama ne yazık ki kalite olarak TRT çocuk dizilerinden pek farkını göremedim. Animasyon ve görsel kalite ortalamanın çok altında olmuş. Umarım beklenen ilgiyi görür...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı GokhanB

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ekim 10, 2014, 11:02:25 ÖÖ »
Ellerinize saglık,ben gayet basarılı buldum...Konuya teknik olarak bakan "abilerim ve ablalarım" olacaktır mutlaka ama ben bir seyirci gözüyle eğlenceli bir film seyredecegimi düsünüyorum.
Bu tarz işlerde çok fazla emek ve zaman harcandığını da biliyorum.Tamam belki bir Pixar animasyonu gibi olmayacak ama çıtayı yükseltmek için biryerden başlamak lazım ;)
Tekrar ellerinize sağlık.
  • 3D Generalist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ekim 11, 2014, 07:28:07 ÖÖ »
biraz ibişlik yapıp haddimi aşacağım. bu projeye yüklenmeyeceğim ama. projeler başlangıçta fikir olarak çok güzel oluyorlar lakin ilerleyen zamanda bir çiğlik ve oturmamışlık la karşı karşıya kalıyorlar.sebeplerini formda tartışmak daha doğru olacaktır belki.şimdilik bencillik edip kendi düşüncelerimi yazacağım.

karakter tasarımları- üzerinde çok çalışılmamış oluyor. bir sitil ve tarzı oluşmamış. yan karakterler ana karakterlerin tarzından çok uzak kalıyor. konsepler ve mekan tasarımlarının karakterlerden bağımsız absürt olmasını ise hiç anlamıyorum. çok reel ağaçlar mekanlar araçlar sahneleri öldürüyor. karakter ve animasyonu bu mekanların içerisinde boğuluyor. storyboard suz ve layout suz çalışılan planların beğenilmeme olasılığı yüksek.
aslına bakarsanız tüm bu saydıklarım bir filmin yada projenin showroom u. reklamı.
proje vasat olabilir. ama bir tarzının olması, doğru işlenmesi,ve animasyonunun bir standartının olması önemlidir.
örneğin evliya çelebi ilk planda yürüyemiyor.
geçenlerde bir projeye denk geldim.linki aşağıda.işin reklamını çok iyi yapıyorlar.
tamamen sponsorlarla yürüyen bir proje..sponsorlar ise sen ben. 
https://www.indiegogo.com/projects/hullabaloo-steampunk-animated-film#home

buda sayfası
http://www.hullabaloo-movie.com/

son bir not.
evliya çelebidende karakter sayfası storyboard örnekleri görmek şık olurdu.
eleştirmek için değil...

« Son Düzenleme: Ekim 11, 2014, 07:38:32 ÖÖ Gönderen: bekir gürgen (sandman) »
  • Illustrator

Çevrimdışı volkan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2014, 15:06:49 ÖS »
ben açıkcası pixar yada dreamworks tadında bir çizgifilm bekletisi içerisinde değilim.çünkü türkiyede bu tarz işlerin ne kadar zor şartlar altında yapıldığını biliyorum.tahminim çok az kişiyle yapılmış bir çalışmadır.taktir ve motive etmek gerektiğini düşünüyorum.yapan arkadaşların ellerine sağlık.başarılarının devamı dilerim.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı coskuozdemir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2014, 12:51:53 ÖS »
Filmden beklentileri tartarken Türkiye yerine Endonezya'da bu işlerin nasıl yapıldığı üzerinden fikir yürütmek gerekecektir.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2014, 21:56:57 ÖS »
Filmden beklentileri tartarken Türkiye yerine Endonezya'da bu işlerin nasıl yapıldığı üzerinden fikir yürütmek gerekecektir.

Kütahya diye aldığımız porselen tabakların altında "made in indonesia" yazıyordu. Neden, neden, neden?  ???
  • Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Kasım 16, 2014, 13:13:53 ÖS »
Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu Filminden Gala Rezaleti! - Beyazperde eleştirmeni Murat Tolga Şen yazmış.
Özet: 6 Kasım'daki basın gösterimi iptal edilip aynı günün akşamındaki gala gösterimine dahil edilmiş. Gala gösteriminde filmin ilk 20 dakikası gösterilmiş, devamını 7 Kasım'da bilet alarak vizyonda izleyin denmiş, ayrıca filmi 3 boyutlu değilmiş, herkes şaşırmış.

Yorum: Galada 20 dakikalık gösterim marjinal olmaya çalışmaksa hiç hoş değil. Teknik bir arıza varsa ve özür dilemek yerine şova dönüştürüldüyse ayıp. Tüm bunlar planlı bir şovsa yazık.

Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu'nun gösterim tarihi ertelendi - Teknokulis'ten Mahmut Saral yazmış.
Özet: 7 Kasım'da vizyona girmesi gereken filmin ertelendiği şu şekilde duyurulmuş: "Türkiye'nin ilk animasyon sinema filmi olan Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu'nun vizyon tarihini teknik nedenlerden dolayı kısa bir süre için ertelemiş bulunuyoruz." Galada akıllara gelen "teknik bir sorun mu var acaba" sorusu yanıtını bulmuş.

Yorum:Türkiye'nin ilk 3D animasyon sinema filmiydi, gecikmeyle beraber Türkiye'nin ilk animasyon sinema filmi oluvermiş. Az daha ertelense Türkiye'nin ilk sinema filmi bile olabilirmiş. :D Şaka bir yana günümüzde üç boyutlu film kavramı, sinema seyircisi tarafından özel gözlükle izlenen filmler olarak algılanır. Vikipedi'ye baksalar çok rahat görebilirlerdi; en:3D film, tr:Üç boyutlu film. Galada da doğal olarak şaşkınlık yaratmış bu durum.

Bu arada film 14 Kasım'da vizyona girdi.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Kasım 16, 2014, 23:05:27 ÖS »
... sinema seyircisi tarafından özel gözlükle izlenen filmler olarak algılanır...

Numaralı gözlük kullanan izleyicilerin sevineceği bir haber en azından. 8-)

Teknik sıkıntı ne acaba?

• Illustrator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Kasım 17, 2014, 22:27:23 ÖS »
Hiç bilemiyorum. O teknik sıkıntının ne olduğu, UK-2911'in hasılat rakamları gibi bir sır olarak kalabilir.

Bu arada Box Office Türkiye filmin ilk üç gün rakamını 14 bin 343 olarak açıklamış.

Filmin ilk hafta toplam seyirci sayısı ise 19 bin 497 imiş.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2014, 03:10:35 ÖÖ Gönderen: meraktansoruyorum »

Çevrimdışı Serserikurşun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Kasım 20, 2014, 13:32:42 ÖS »
Projenin yapımını üstlenen Anibera isimli firmanın çalışanlarına maaş ödemeyip sonucunda ekip olarak çalışanlarını işten çıkarması da ayrı bir tartışma konusu sanırım.
  • 3D Generalist