Gönderen Konu: Bizim Nuri ye orda ödül vermişler  (Okunma sayısı 27049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
Ynt: Bizim Nuri ye orda ödül vermişler
« Yanıtla #40 : Mayıs 28, 2014, 21:51:53 ÖS »
2. veya 3. girişinde tıp kazanan öğrenci de başarısız o zaman. Sanat dallarından herhangi birisiyle uğraşacaksın, ilk yaptığın işle isim yapacaksın, ödül alacaksın, vs...  Bence başarı, başarısızlıklara rağmen azimle çalışabilmektir. Burada da çalışmanın güzel bir örneği var.

Dünki basından okuduğuma göre Nuri bizim basından şikayet etmiş.

Sebeb: Çünki cannes de  bi tane bile Türk basını yokmuş veya bununla röportaj yapmamış...

Demekki bizim basında benim gibi düşünüyor...

Ben filmi veya filmlerini eleştirmiyorum, elbetde istediği gibi filmi yapabilir,  benim eleştirim cannes veya vb takıntısını eleştiriyorum...

yazım Devam edecek, önümde işler var onu halletmem gerek...

Çevrimdışı brkysl

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : Mayıs 28, 2014, 23:40:20 ÖS »

Dünki basından okuduğuma göre Nuri bizim basından şikayet etmiş.

Sebeb: Çünki cannes de  bi tane bile Türk basını yokmuş veya bununla röportaj yapmamış...

Demekki bizim basında benim gibi düşünüyor...

Ben filmi veya filmlerini eleştirmiyorum, elbetde istediği gibi filmi yapabilir,  benim eleştirim cannes veya vb takıntısını eleştiriyorum...

yazım Devam edecek, önümde işler var onu halletmem gerek...

Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dilerim. Basının orada olmaması, sizin gibi düşündükleri anlamına gelmiyor.

Takıntısı olduğunu sanmıyorum. Kendisine Cannes'i en yüksek çıta olarak belirlemiştir ve dolayısıyla katılıyordur. Bu kadar basit.
Tekrar tekrar denemesini eleştiriyorsunuz ama bu mantıkla bakarsak DiCaprio 5 kez aday olup alamadığı Oscar ödül törenine katılmasın o halde.
  • 3D Animator

Mumya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mayıs 28, 2014, 23:43:26 ÖS »
Oscar ile Cannes'i karşılaştıran adam yorum yapmasın zaten.

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #43 : Mayıs 29, 2014, 02:01:33 ÖÖ »
simdi altin palmiye aldi, film yapmayi mi birakacak adam? ne takintisi yahu? kendini orada kanitlamak istiyor ama 10 dakika sabit fotograf gibi planlar cekeyim elbet bir odul alirim kafasiyla mi cekiyor o filmleri?

imdb'de nuri bilge'nin filmlerine yazilan, akliselim yorumlari okuyun, bir tanesi turkiyeden mi? adam avustralyadan film analizi yapiyor ve senin topragindaki insani o filmle anlamaya calisiyor ve kusura bakmayin bizden daha iyi anliyor.

bunu basaran kac yonetmen var? kac yapimci var? birakin cannes takintisi olsun, bunda kotu birsey yok ama adamin orada birine yaranmaya calistigi da yok.

ayrica, yanlisim varsa duzeltin, soma'yi falan kullandi dediniz, soma'yi odulu alinca soyledi, oncesinde bir konusma yapti da soma ile ilgili ondan mi odulu verdiler? odulu aldiktan sona soma'ya da ithaf eder, peynire de...

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : Mayıs 29, 2014, 17:17:18 ÖS »
Adam iyi ki ödül aldı başarılı oldu, bu kadar şey söylendi. Başarısızlıklarda neden bu kadar ses çıkmıyor insanlardan onu anlayamıyorum.

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #45 : Mayıs 29, 2014, 17:50:48 ÖS »
Adam iyi ki ödül aldı başarılı oldu, bu kadar şey söylendi. Başarısızlıklarda neden bu kadar ses çıkmıyor insanlardan onu anlayamıyorum.
+1 sandman yorumunu beğendi :) ödül aldığı için dövmek lazım böyle insanları.
iyi bir ressam karikatürist olamıyor. yada iyi bir modelci, iyi karakter tasarımcı... örnekler yanıltıcıdır bununda altını çizmek isterim. görsel ve eşitsel malzemelerle uğraşmakta bizi sinemacı yapmadığı aşikar. sosyolog olan sensin Soner. daha söyleyecek söz bulamıyorum. bravo Nuri ye. çok yaşasın çok film yapsın.   
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2014, 23:11:14 ÖS Gönderen: bekir gürgen (sandman) »
  • Illustrator

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : Mayıs 29, 2014, 21:54:36 ÖS »
Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dilerim. Basının orada olmaması, sizin gibi düşündükleri anlamına gelmiyor.

Takıntısı olduğunu sanmıyorum. Kendisine Cannes'i en yüksek çıta olarak belirlemiştir ve dolayısıyla katılıyordur. Bu kadar basit.
Tekrar tekrar denemesini eleştiriyorsunuz ama bu mantıkla bakarsak DiCaprio 5 kez aday olup alamadığı Oscar ödül törenine katılmasın o halde.

Dün yazmayı unutmuşum, Üniversite giriş örneğin çok yanlış olmuş, Tamamen beşer sisteminden oluşan bir at yarışını benim örneğime katamazsın, Mesela çocuk okul birincisi yanlış tercih yüzünden bi sene boşta geziyor, Gençler idealsiz, başını bir an önce bir yere sokma mantalitesi ile yatiştiriliyor...üniversite giriş sınav sistemi tam bir adaletsiz muamma...
Fakat ben kendimden örnek vereyim, ben Güzel sanatlara tek atışda 12 den girdim, ne güzel sanatlar lisesi mezunuyum nede resim kursuna gitmişliğim var....ok... Bu cevap sana yeter..

Yukarda Nurinin basından şikayeti kendi sözleri benim değil, kendi söylediğinimi yalanlayacaksın...

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : Mayıs 29, 2014, 23:13:24 ÖS »
Gelellim Cannes Takıntısına:

Ben Nuriyi menfi gibi görünsede müspet anlamda eleştiriyorum... Anlatayım...

Şimdi Anlıyorumki Nuri taa 30 sen önceki yılmaz güneye özeniyormuş meğerse; lakin dereden o kadar sular aktıki ne avrupa eski avrupa artık batmaya yüz tutmuş, nede Türkiye eski Türkiye ki eski asli hüviyeti olan Müslümanlığa dönüş yapmaya başlamış... Şimdi Nurinin 30 sene önceki yılmaz güneyin Türkiyeye karşı kol harketi  gibi hareket çekmesi ona fena halde geri döneceği kanaatindeyim...3 Günlük zevkin Türkiye döndükten sonra ilerki zamanlarda menfi tesirini göstermeye başlayacaktır...Çünki Türkiye artık marjinal olmuş görüşlere sıcak bakmıyor, yani ödül aldı ama şuan ki halinden daha kötü durumlara düşebilir...
Buna örnek Sertab Erener.

Avrupa milleti tarih boyunca her daim ırkçlığı ile kaim olmuş bir kavimdir, ve bunuda hiç çekinmeden belli etmiştir. Özellikle asya ve afrikaya bu yüzden yaptığı zulumler tarihte yerini almıştır. mesela Dünyanın bir numartalı islam düşmanları fransızlar ve hollandalılar dır. O yüzden biz Türkler den tarih boyunca hiç hazzetmediler ve bizden hiç razı olmadılar...Kısaca Konuya gelince:
Avrupanın yaptığı:

Güzellik yarışmaları
Ses yarışmaları ve
Film yarışmalarında

Bize karşı Hep adaletsiz ve tarafgir davrandı, Sana demeye getirdiki kültürünü ve dinini vazçersen sana ödülünü veririm dediler, senelerce Eurovziyonda sıfırı çekerken Sertab erener bi mason işareti yaptı ödülü kaptı..
Ama Türk halkı bu tavırdan hoşlanmadı Sertabın şu anki kariyeri eskisindende beter...Ben olsam avrupanın yaptığı bu tür yarışmalara girmezdim, gel gör ki işte Nuri gibiler çıkıyor... Şimdi Türkiye de Nuriye soracaklar o kol hareketi neydi; yoksa bizemi diye...Diyecekler ki  burası Cannes değil...
.....
devam edecek...

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : Mayıs 30, 2014, 00:48:04 ÖÖ »
Öncelikle bizi aydınlattığınız için teşekkürler.

Batı, Nuri Bilge Ceylan ve dolayısıyla Türkleri ödüllendirerek seküler tohumlarını ekmeye çalıştı - çalışıyor madem bu tez üzerinden ben de başka bir yönetmeni karşısına koyacağım.

Majid Majidi İran'lı bir yönetmen.

Kendisini görme şansına da eriştim. 8) Tam olarak bütün ödülleri nerede yazıyor bilemediğim için bulduğum sayfalardan ekliyorum. imdbdeki ödülleri için bkz http://www.imdb.com/name/nm0006498/awards?ref_=nm_awd

wikide yer alan ödülleri;
Kiliselerin evrenselleşmesi ile ilgili Özel Ödülü, 25. Montreal Film Festivali, 2001.
Grand Prix Des Amériques, 25. Montreal Film Festivali, 2001.
Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film Adayı için, 1998.
Amerika Grand Prix En İyi Film, Dünya Filmler, 1999 21. Montreal Festivali.

-------------------------

web sitesindeki biyografisi ve ödülleri;

"Majid Majidi was born in Teheran in 1959 from an Iranian middle class family. After the Islamic revolution in 1978, his interest in cinema brought him to act in various films, notably "Boycott" (1985) from Mohsen Makhmalbaf.

His debut as a director and screenwriter is marked by "Baduk" (1992), his first feature film that was presented at the Directors Fortnight in Cannes.

"Children of Heaven" (1997) won the "Best Picture" at Montreal International Film Festival and was nominated for Best Foreign Film Academy Award.

"The Color of Paradise" (1999) has also won the "Best Picture" award at Montreal International Film Festival. This film has been selected as one of the best 10 films of year 2000 by Time Magazine and the Critics Picks of the New-York Times.

"Baran" has won several major awards worldwide, notably the "Best
Picture" award
at the 25th Montreal World Film Festival and nominated for the European Film Academy Award.

In 2001, during the Afghanistan war, he produced Barefoot to Herat , an emotional documentary on Afghanistan's refugee camps, that won the Fipresci Award at Thessaloniki Festival.

In 2005, he directed "The Willow Tree" that won four awards at the 2005 Fajr Festival in Tehran. Majjid Majid has received the Douglas Sirk Award in 2001, and the Amici Vittorio de Sica Award in 2003. "

arkadaşların da belirttiği gibi sinemasını tanıtmak, kendi meslek gruplarıyla bir arada olmak istemesi daha mantıklı duruyor.

Majidi ve Ceylan sinemasını içerik olarak belki yan yana koyamayız ama bunun arkasında dış mihrak aramak, Soma faciasının Katy Perry'nin Dark Horse klibiyle bağlantısını kurup ilüminatik güçler tarafından yapıldığını anlatan youtube videosu gibi çok çok uç bir noktaya taşımak komik olur.
  • Illustrator

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : Mayıs 30, 2014, 13:28:27 ÖS »
Konu kilitlendiğinde sadece sakıncalı mesajların silinip görüş alış verişinin devam etmesini talep etmiştim ancak;
Şuan konunun kilitlenmesini değil komple kaldırılmasının daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Kendi şahsi fikrim tabi bu. Bariz şekilde din, millet ayrımı yapılmaya başlamış artık.

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : Mayıs 30, 2014, 15:06:56 ÖS »
Gerek yok ki bu konunun tartışılmasına artık. Bambaşka bir hal aldı. Belki ben alt mesajları yanlış anlamış olabilirim. Ancak konunun amacının dışında seyrettiği gerçek.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : Mayıs 30, 2014, 16:04:26 ÖS »
Konu kilitlendiğinde sadece sakıncalı mesajların silinip görüş alış verişinin devam etmesini talep etmiştim ancak;
Şuan konunun kilitlenmesini değil komple kaldırılmasının daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Kendi şahsi fikrim tabi bu. Bariz şekilde din, millet ayrımı yapılmaya başlamış artık.

Başlığa düşüncelerini yazmak isteyen ama konu kilitlendiği için yazamayan arkadaşlara haksızlık olacak diye konunun devamlılığına karar verdim. Ancak moderatör ya da yönetici ikazı, forum kuralları yine de hiçe sayılıyor.

Yoruma kapalı olmak böyle bir şey herhalde, başkalarının söylediklerini dikkate almamak, kendi sabit fikrinden başka doğru olmadığı sanrısına kapılmak...

"devam edecek..." 

yazılacak olanı merak ediyorum. Çünkü bundan sonra ikaz yok, açık ve net gereken neyse o yapılacaktır diye duyuruyorum.

Saygılar.
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : Mayıs 30, 2014, 20:01:01 ÖS »
  • Illustrator

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : Mayıs 30, 2014, 22:00:04 ÖS »
devam...

Nuri olayı bitti biz hala yazıyoz...Bitirelim artık...Nerde kalmıştık:

Samimi sinemacı olsaydı bu Nuri  25 sene Cannes yapacağına bi amerika yapsaydı, şimdiye kadar dünya çapında sinema yönetmeni olurdu, beyhude cannes de 25 sene yat-kalk - sürün  yapmışlar, buda ona sevindirik olmuş.. Her neyse Nuri için Türkiyeye dönünce yeni bir dönem başlıyor, bakalım herkes önüne delidivanemi olacak; akibeti Sertab Erener gibi olmasında;  bence Yazar Nedim Gürsel gibi veyahut oyuncu Serra Yılmaz gibi Avrupa gitsin yalvarsın beni aranıza alın diye...
Bana göre sinemacı ve çizgiromancı için avrupa tamamen vakit kaybıdır, Türkiye bile avrupadan daha iyi, madem yurt dışına gideceksin Amerikaya git bari, karışık milletden oluştuğu için kimse sana nerelisin diye sormaz, projen iyiyse  yapımcı bulman sorun olmaz, dağıtım ağı her zaman çok iyi... Ne Avrupayla vakit kaybediyorsun birader; hemde 25 sene... peeeh..! Avrua sana çoktan bilek göstermiş senin haberin yok...

Uzak bana bazı şeyler sormuş ama o ayrı bir topik konusu; yoksa çok uzayacak... Bu topikten artık çıkmak istiyorum, çok sıkıldım Nuriden...

Çevrimdışı bekir gürgen (sandman)

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://bekirgurgen.blogspot.com/
« Yanıtla #54 : Mayıs 30, 2014, 23:47:23 ÖS »
Lütfi Ömer Akad diye hatırlıyorum, hatada olabilir. filimlerinde zoom in yada zoom out kullanmıyor. onun yerine kamerayı uzaklaştırıp yakınlaştırmayı tercih etmiştir filmlerinde. bu lensin yokluğundan değil. tamamen onun sinama kültürüyle alakalı birşey..
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : Mayıs 31, 2014, 00:29:50 ÖÖ »
Lütfi Ömer Akad diye hatırlıyorum, hatada olabilir. filimlerinde zoom in yada zoom out kullanmıyor. onun yerine kamerayı uzaklaştırıp yakınlaştırmayı tercih etmiştir filmlerinde. bu lensin yokluğundan değil. tamamen onun sinama kültürüyle alakalı birşey..

Bak şimdi nasıl mantık kuruyorum. :D Ters kurgu. Nolan görse feleği şaşar. :P

Nuri Bilge Ceylan Cannes film festivalinde ödüller almıştır. Ödülü sol eliyle tuttuğu için sağ elini sevinç ibaresi olarak havaya kaldırmıştır. Yılmaz Güney, Cannes film festivalinde "Yol" filmiyle ödül almıştır. Ödülü sol eliyle tuttuğu için sağ elini sevinç ibaresi olarak havaya kaldırmıştır. Ömer Lütfü Akad, Yılmaz Güney'in hocasıdır. Cannes film festivali 2011'de klasikler bölümünde Yılmaz Güney'le birlikte senaryosunu yazdığı "Hudutların Kanunu" isimli filmi gösterilmiştir. O halde Ömer Lütfü Akad'ın sinema kültürü tartışılabilir. :P

Şaka bir yana zoom yerine tercih ettiği kamera kullanımını bilmiyorum ama Msü sinema tv hocalarından Alev İdrisoğlu'nun kendisiyle ilgili anlattığı bir anı vardı. Bir gün iç mekan çekimi için doğru kadrajı ayarlamaya çalışırken, temizlikle görevli kişilerden biri, süpürgesinin uzun sapının ucunu tutan ellerinin üzerine koyduğu kafasıyla doğru kadrajı göstermiş ve Akad'da görevlinin gösterdiği açıyı beğenip çekimini yapmış.

Artık aramızda olmayan, gayet mütevazi bir hayat sürüp, sanatı ve sinemayı seven ve bu şekilde yaşayan, yeni sanatçılar, sinemacılar yetiştirenlerin ruhu şad olsun.
  • Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : Mayıs 31, 2014, 03:25:14 ÖÖ »
  • Illustrator

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : Mayıs 31, 2014, 04:03:17 ÖÖ »
Sevgili Blacker, direkt senin mesajına cevap yazıyorum neden dersen içimden geldi :) Filmi eleştirecek seviyede olmadığını söylüyorsun, bu güzel birşey, yani dürüstçe diyorsunki benim sinematografi ve yönetmenin yaptığı iş ile alakalı somut bir paylaşımım yok, vermek istediğim bir katma değer yok.. Ama bir ton komplo teorim var, Masonları iyi bilirim herşeyin arkasında onlar var.. diyorsun.. belkide istanbul trafiğinin bu halde olması bile onların suçu olabilir..neyse..cidden komik, nelerle uğraşıyosun..senin yerinde ben olsam bu tip saçma komplo teorileri yerine, eleştirecek seviyede değilim dediğin konu hakkında araştırma yapıp, kendimi geliştirirdim.

Gelelim konunun özüne, evet Nuri'ye ödül vermişler, çok iyi etmişler.. helal olsun..çok sıkı takip edip hayranı olduğum bir yönetmen olmamasına rağmen beraber çalıştığı görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki'nin içinde bulunduğu birçok projeyi takip etmeye çalışıyorum..Filmi eleştirebilecek kadar üniversitede sinema tv eğitimi aldım, bu eğitim içinde ilk öğretilenlerden birisi eleştirinin kişisel olmaması gerektiğidir çünkü zaten izlediğiniz aslında yönetmenin egosunun ürünüdür..

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : Mayıs 31, 2014, 11:55:54 ÖÖ »
Emre gören 25yıl sinemaya emek vermedim. okulunu bitirsemde bitirmesemde tecrübe olarak. yinede eleştirmezdim.
sadece bu ülkede en yukarda olan kişileri ve yerin dibinde olanlar sorgula. aralarındaki farkı sorgularsan anlarsın önceki mesaj sildim. şimdi herkes gibi 3maymuna kaldıgımız yerden devam edelim. bu mesaj cevap niteliginde degildir dikkate almayınız..
Edit : Mesaj uyarı üzerine silindi. söylediklerimin arkasındayım her konuda herşekilde savunurum ama burası yeri degilmiş.
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2014, 16:54:16 ÖS Gönderen: Blacker »

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : Mayıs 31, 2014, 15:59:26 ÖS »
Sevgili Blacker, herkes kendi entellektüel dünyası içerisinde yaşar, yönetmenler ortaya bir film çıkarıp bunu vizyona sürdükten sonra genellikle (ilk Türk uzay şeysi hariç) vizyondan kaldırmazlar, vazgeçtim, fikir değiştirdim demezler.. Ne ise o dur.. Bu tip forumlarda da bunu yapmamak lazım aslında, yani yazıp yazıp silmek benim bir duruşum yok demek oluyor.. Ayrıca bunu yapıyor olman senin yazmış olduğun mesaj sonrasında yazan kişilere bir nevi saygısızlık oluyor, yazılanlar havada kalıyor..Bunun çözümü, sonradan silmek istemeyeceğimiz şeyler yazmak ya da yazmamak...