Gönderen Konu: Çalıştığım şirketteki işleri portfolyo olarak kullanmam suç mudur?  (Okunma sayısı 2424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FatihDurur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web Sitesi
Herkese merhaba,

Bir reklam ajansında 3,5 yıl video kurgu ve animasyon üzerine çalıştım. Şirketten ayrıldıktan sonra, yeni iş başvurularımda portfolyo olarak kullanmak üzere internet siteme koydum. Çalıştığım ajansı'da referans gösterdim. Ancak yüce eski patronum bunları kullanamayacağımı ve internetten bir an evvel kaldırmazsam dava açacağını söyledi.

Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Hem benim hem de işverenin gözünden değerlendirebilir misiniz?

Biilgi: Bana portfolyo olarak kullanabileceğimi ancak internete yükleyemeyeceğimi belirtiyor. Ayrıca işler gizli kapaklı işler de değil. Kamu için yapılmış amacına uygun tanıtım veya reklam filmleridir. İnsanlar benim işlerimi görmeden beni neden iş görüşmesine çağırsınlar. Hadi çağırırlar diyelim ama mailinde protfolyosunu paylaşanların benim önüme geçeceği aşikardır.

Şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı turx

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Insta
Merhaba,

Aksini belirten bir sözleşme, kontrat imzalamamışsanız, public olmuş yani halihazırda zaten umumla paylaşılmış bir kareyi veya videoyu, şirketi de referans göstererek gayet tabii paylaşabilirsiniz.

Wireframe, making of, breakdown gibi in house sayılabilecek materyalleri ise, firma kendi demosunda veya sitesinde paylaşmamışsa veya size kullanabileceğinize dair bir izin vermemişse paylaşmak doğru olmaz. Bir nevi şirket sırrını ifşa etmek gibi etik dışı bir davranış sayılabilir.

Bence en güzeli ve en doğrusu, public olarak yayınlayacağınız tüm görsel malzemeyi TV'de, sinemada, basılı yayında, lansman sunumlarında vs zaten umumun gördüğün malzemelerden seçmek; görüşme yapacağınız firmalara izletebilmek için ise daha kapsamlı (making of, breakdown vs içeren) bir demo hazırlamak.
  • 3D Character Artist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
bizim yamuk adalet sistemi parası olana hizmet ettiği için hiç bulaşma kaldır internetten. haklı olan sensin de bu memleket haklıya bakmaz avukata verdiğin paraya bakar biraz. işlemeyen işlevsiz adalet sisteminden çok çekmiş biri olarak tavsiye ediyorum sadece :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı FatihDurur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web Sitesi
Merhaba,

Aksini belirten bir sözleşme, kontrat imzalamamışsanız, public olmuş yani halihazırda zaten umumla paylaşılmış bir kareyi veya videoyu, şirketi de referans göstererek gayet tabii paylaşabilirsiniz.

Wireframe, making of, breakdown gibi in house sayılabilecek materyalleri ise, firma kendi demosunda veya sitesinde paylaşmamışsa veya size kullanabileceğinize dair bir izin vermemişse paylaşmak doğru olmaz. Bir nevi şirket sırrını ifşa etmek gibi etik dışı bir davranış sayılabilir.

Bence en güzeli ve en doğrusu, public olarak yayınlayacağınız tüm görsel malzemeyi TV'de, sinemada, basılı yayında, lansman sunumlarında vs zaten umumun gördüğün malzemelerden seçmek; görüşme yapacağınız firmalara izletebilmek için ise daha kapsamlı (making of, breakdown vs içeren) bir demo hazırlamak.

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim  :)
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı FatihDurur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web Sitesi
bizim yamuk adalet sistemi parası olana hizmet ettiği için hiç bulaşma kaldır internetten. haklı olan sensin de bu memleket haklıya bakmaz avukata verdiğin paraya bakar biraz. işlemeyen işlevsiz adalet sisteminden çok çekmiş biri olarak tavsiye ediyorum sadece :)

Çok teşekkür ederim :) Kesinlikle sonuna kadar katılıyorum.
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı FatihDurur

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web Sitesi
Peki iş verenin, yani işi yaptıran şirketin kendi paylaşımını siteme gömsem sorun olur mu sizce?
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı 8Bit

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Alper Ocak
Bu videolar ile ilgili hassasiyet gösteriyorlarsa yaptığın işleri lokal ortamda göster. Bu gibi durumlarda dropbox linki veriyorum ben mesela. Başın ağrımaz böylece. Kendi sitene koyma.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Videolarınızı private yapıp şifre koyabilirsiniz. Youtube için ilgili kişi kimse onun gmail adresini eklediğinizde sadece kendi hesabı açıkken sayfasında görebiliyor mesela. Patron kudursun...
  • Illustrator