Gönderen Konu: Zbrush-3Dsmax ile MAKİNE Tasarımı Yapılır mı?  (Okunma sayısı 4653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CraysisWanted

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Zbrush-3Dsmax ile MAKİNE Tasarımı Yapılır mı?
« : Ocak 22, 2017, 19:13:08 ÖS »
Öncelikle herkese iyi günler dilerim başka forumlarda bu konuyu sormuştum yanıt alamadım  bu forumdaki ilk konum olmakla birlikte aklimdaki soru ve fikirleri  dusunucek olursam son olmayacağı kesin :)

Makine resim konstrüksiyon sınıfı ikinci sınıf ogrencisiyim şuanda Katı modelleme alanında Catia programını orta,ust düzey arası kullanıyorum render programı olarak keyshot programını kurcaliyorum öğrenmeye çalışıyorum yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde çalıştığım catia programının hayalimdeki tasarımları yapmak konusunda yavaş ve zor olduğu kanısına vardım bu dusumcemdeki sebep iki düzlem arası karmaşık tek bir line ni çizmek bile zaman almakla beraber karmaşık yüzeye sahip makina ve araç tasarımında çok vakit alıyor bende
Daha pratik ve hayal gucumu daha etkin kullanmami sağlayacak program arayışına yoneldim,sonucunda Zbrush ve 3dsmax ile karşılaştım.B u programlar hakkında Aklımda çok soru olmakla beraber aklıma takılan birkaçını soruyorum;Öncelikle Zbrush ta makine tasarımı ,montajı yapabiliyor muyuz mesela matkap tarzı ayrıca izlediğim videolarda ölçülendirme göremedim sanirsam modeller hamur vari şekilde yapılıyor ben bu programla hem ölçülü hemde karmaşık şekiller tasarliyabilir miyim?Render konusunda programların içinde render varmı varsa yeterli mi,Ayni soruları 3dsmax için de soruyorum,programların az çok arayuzu dışında hiç bir bilgim yok eğitim setlerini indirdirdim ama yanitlariniza Gore çalışmaya basliyacagim,
Şimdiden teşekkür ederim  ::)

• 3D Generalist

Çevrimdışı turx

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Insta
Ynt: Zbrush-3Dsmax ile MAKİNE Tasarımı Yapılır mı?
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2017, 18:45:09 ÖS »
Catia, Solidworks, Inventor, Rhino gibi CAD programlarıyla Zbrush çok ayrı kulvardalar.

3ds max, Maya, Cinema 4D gibi programlar da ikisi arasında sayılabilecek farklı bir kulvardalar.

Zbrush ile matkap gibi milimetrik ölçümler gerektiren final ürün üretmenizin imkanı yok diyebiliriz.

Bu Zbrush ile konsept model çıkaramayacağınız anlamına gelmiyor tabii ki. Milimetrik hesaplamalara girmeden ürünün tasarımını, konsept modelini Zbrush ile hızlıca çıkarabilirsiniz. Daha sonra da modelin işlevsel prototipini Catia, Solidworks gibi bir programda çalışarak ortaya çıkarabilirsiniz. Zbrush STL formatında çıktı verebildiği için rahatlıkla Zbrush'tan alacağınız modeli CAD programınıza aktarıp referans obje olarak kullanabilir ve üzerinden çalışabilirsiniz.

Özetle, makine tasarlarken Zbrush'ı işin kreatif tarafında kullanabilirsiniz ancak sonrasında yine Catia gibi bir programa ihtiyacınız olacaktır.

3ds max, Maya, Cinema 4D gibi programlar da yine bu açıdan CAD programları gibi işlevsel değiller. Nurbs araçlarının güçlü olmaması, poligon modellemede ise bu programların procedural çalışmaması en büyük handikapınız olur. Matkapta kullanacağınız vidayı, vida deliklerini değiştireyim veya kaldırayım dediğinizde bile bir sürü iş çıkmış olur size.

• 3D Character Artist

Çevrimdışı CraysisWanted

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2017, 18:58:14 ÖS »
Catia, Solidworks, Inventor, Rhino gibi CAD programlarıyla Zbrush çok ayrı kulvardalar.

3ds max, Maya, Cinema 4D gibi programlar da ikisi arasında sayılabilecek farklı bir kulvardalar.

Zbrush ile matkap gibi milimetrik ölçümler gerektiren final ürün üretmenizin imkanı yok diyebiliriz.

Bu Zbrush ile konsept model çıkaramayacağınız anlamına gelmiyor tabii ki. Milimetrik hesaplamalara girmeden ürünün tasarımını, konsept modelini Zbrush ile hızlıca çıkarabilirsiniz. Daha sonra da modelin işlevsel prototipini Catia, Solidworks gibi bir programda çalışarak ortaya çıkarabilirsiniz. Zbrush STL formatında çıktı verebildiği için rahatlıkla Zbrush'tan alacağınız modeli CAD programınıza aktarıp referans obje olarak kullanabilir ve üzerinden çalışabilirsiniz.

Özetle, makine tasarlarken Zbrush'ı işin kreatif tarafında kullanabilirsiniz ancak sonrasında yine Catia gibi bir programa ihtiyacınız olacaktır.

3ds max, Maya, Cinema 4D gibi programlar da yine bu açıdan CAD programları gibi işlevsel değiller. Nurbs araçlarının güçlü olmaması, poligon modellemede ise bu programların procedural çalışmaması en büyük handikapınız olur. Matkapta kullanacağınız vidayı, vida deliklerini değiştireyim veya kaldırayım dediğinizde bile bir sürü iş çıkmış olur size.
Detaylı yanitiniz için teşekkür ederim konsept tasarım yapma kolaylığı ve sonuç urunun kalitesi olarak bana Zbrush mı onerirsiniz yoksa 3dsmax mı
  • 3D Generalist

Çevrimdışı NEROKART

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • 3D Model satış
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2017, 15:36:59 ÖS »
Bende aynı bölüm mezunuyum :)

"turx" arkadaşın da dediği gibi çok farklı kulvarlar.

Görselleştirme amaçlı 3ds max yada cinema 4d kullanıyorum.

Catia çok uzun yıllardır kullanmıyorum , aklımda kalan aşağıdaki gibi bir modül var .

Bu modül ile de istediğin gibi tasarım yapabiliyorsun.

Bizim bölüm ve sektörde çalışmak için öncelik katı model programlarında kendini geliştirmen daha doğru olur.
Solidworks , Catia , Creo gibi.

• 3D Generalist

Çevrimdışı CraysisWanted

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2017, 21:40:11 ÖS »
Bende aynı bölüm mezunuyum :)

"turx" arkadaşın da dediği gibi çok farklı kulvarlar.

Görselleştirme amaçlı 3ds max yada cinema 4d kullanıyorum.

Catia çok uzun yıllardır kullanmıyorum , aklımda kalan aşağıdaki gibi bir modül var .

Bu modül ile de istediğin gibi tasarım yapabiliyorsun.

Bizim bölüm ve sektörde çalışmak için öncelik katı model programlarında kendini geliştirmen daha doğru olur.
Solidworks , Catia , Creo gibi.
Yorumunuz için teşekkür ederim catiada böylebir olay olduğunu ilk kez duyuyorum,açıkçası çok şaşırdım catianın ölçü tamlılığına ve geri bildirimlerine hasta olduğumdan solidworks fln çin malı gibi geliyor :) Şuan meşkul olduğumdan daha sonra bu bölümünü Araştırmaya başlıyacağım,Şuan Zbrush programına sardım biraz,Programın türkçe kaynağının kısıtlı olmasına rağmen öğrendikçe çok seri olduğunu düşünüyorum yalnız zor olucak gibi mesela bir komuta gelmek için CTRL+SHİFT tuşuna basılıyken mause basılır daha sonra el CRTL den çekilir ve ALT tuşuna basılarak el maustan kaldırılır,Şimdi ben bunu görmesem veya türkçe komutun ne işe yaradığı anlatılmasa nasıl öğrenem dimi  :-\.Bu yüzden ölçü girile bilir olduğunu gördüğüm 3dsmaxe yönelmeye başladı kafam biraz,Bu arada siz önerir misiniz 3dsmax'i konsept ve ölçülü tasarım programı olarak

• 3D Generalist

Çevrimdışı NEROKART

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • 3D Model satış
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2017, 22:11:59 ÖS »
Çok büyük firmalarda ve çok farklı sektörlerde çalıştım. Bir programda çok çok iyi olmanın firma için çok da bir değeri olmuyor. Girdiğim bir firma Catia kullanıyordu , sonraki çalıştığım firma Solidworks , sonraki ise Creo kullanıyordu. Her programı kullanmak zorunda kalıyor insan. Önemli olan bol bol modelleme yapmak ve çeşit çeşit sektörde model çalışmak , modelleme mantığı oturunca programlara adaptasyon kolaylaşıyor. Ürün tasarımı sonrasında nihai olarak görselleştirme yapmak gerekiyor. Bunun içinde görselleştirme programları hakkında bilgi sahibi olmak iyi oluyor. Tasarım yapmak için 3dsmax yada benzer bir programa ihtiyacım olmadı , tasarımın parametrik programlarda yapılması bence çok daha avantajlı. Parametrik programlardaki radüs değiştirme ve adım adım tasarım aşamasına müdahale edebilmek bildiğim kadarıyla henüz görselleştirme programlarında yok. Rhino programı bir çok endüstriyel tasarımcı tarafından kullanılıyor. Catia ya göre daha rahat hareket edebileceğin bir program. Rhino programınıda incele istersen.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı CraysisWanted

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2017, 22:36:40 ÖS »
Çok büyük firmalarda ve çok farklı sektörlerde çalıştım. Bir programda çok çok iyi olmanın firma için çok da bir değeri olmuyor. Girdiğim bir firma Catia kullanıyordu , sonraki çalıştığım firma Solidworks , sonraki ise Creo kullanıyordu. Her programı kullanmak zorunda kalıyor insan. Önemli olan bol bol modelleme yapmak ve çeşit çeşit sektörde model çalışmak , modelleme mantığı oturunca programlara adaptasyon kolaylaşıyor. Ürün tasarımı sonrasında nihai olarak görselleştirme yapmak gerekiyor. Bunun içinde görselleştirme programları hakkında bilgi sahibi olmak iyi oluyor. Tasarım yapmak için 3dsmax yada benzer bir programa ihtiyacım olmadı , tasarımın parametrik programlarda yapılması bence çok daha avantajlı. Parametrik programlardaki radüs değiştirme ve adım adım tasarım aşamasına müdahale edebilmek bildiğim kadarıyla henüz görselleştirme programlarında yok. Rhino programı bir çok endüstriyel tasarımcı tarafından kullanılıyor. Catia ya göre daha rahat hareket edebileceğin bir program. Rhino programınıda incele istersen.
Tecrübelerinize dayanarak verdiğiniz açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim :) Catia da şuanda shape desigh kısmını orta düzeye olarak yakın biliyorum catia daki yavaşlık beni programdan biraz uzaklaştırdı,aynı aimasyonu solid te 1 dk da yaparken catia da kaç dakika uğraşmak durumunda kalıyordum,Solidwork ün de kusurlu geri bildirimleri ki ve saçma hataları o kadar kötü ki catia ingilizcesi daha anlaşılır benim için.Creo yada pro engineer gibi programları hiç kullanmadım ama hani bi bakasımda yok değil,Asıl problemim bir programda uzmanlaşmak ortalama bir insan için yaklaşık olarak 2,3 yıl gibi bir süre alıyormuş ben konu bilgisayar olunca çok hızlı kapan birisiyim ve buyüzden enerjimi en doğru programa yöneltmek istiyorum,dediğiniz gibi imalat konusu için catia gibi ölçü tamlığı yüksek programlar kullanmak ürün sonucu için az çok render bilmek yeter normalde ancak ben yaptığım işi en iyisini yapmak istiyotum,aklıma gelen bir tasarımı hemen çayımı,kahvemi koyup çizmeye başlayacak seviyede bir program bilgisi istediğimden yanlış programlarda bir kaç ayımı boşa harcamak istemem doğrusu,Peki siz creo veya 3dsmax i + ve - leriyle önerir misiniz 3dsmax gibi programlara yönelmem deki amaç dediklerim dışında örnek vermem gerekirse mesela savaş tankı tasarladım paletine saclara sanki çarpmış izlenimini verebileceğim veya çok oval tasarımlara sahip olan muz koltuk gibi modeller yapabileceğim ileride imalat için cam programlarında işlenebilir kısacası beni kısıtlamıyacak  hayal gücümü sonuna kadar açabileceğim bir program lazım.Biraz uzun oldu sanırım ama umarım kendimi az çok ifade edebilmişimdir  ::)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı NEROKART

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • 3D Model satış
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2017, 22:52:27 ÖS »
Okurken bu programlarda uzmanlaşmaya çalışman çok çok iyi.
Çalışmalarını merak etmeye başladım , paylaşabileceğin ileri düzey modellerin varsa paylaşabilirsen sevinirim.
Creo , Solidworks ile benzer bir program.
Makina tasarımından ziyade animasyon tarzı düşüncelerinde var sanırım. Dediğin gibi rahat çalışmak için 3ds max mantıklı geliyor.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı CraysisWanted

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2017, 20:19:20 ÖS »
Okurken bu programlarda uzmanlaşmaya çalışman çok çok iyi.
Çalışmalarını merak etmeye başladım , paylaşabileceğin ileri düzey modellerin varsa paylaşabilirsen sevinirim.
Creo , Solidworks ile benzer bir program.
Makina tasarımından ziyade animasyon tarzı düşüncelerinde var sanırım. Dediğin gibi rahat çalışmak için 3ds max mantıklı geliyor.
İlginiz için teşekkür ederim. :)Şuan çoğu çizimim yanımda değil ancak bu gün yanımda olan birkaçını atmaya çalışırım,Şuan tavsıyeleriniz üzerine 3dsmax eğitimlerini indirmeye başladım,Bu arada Rhino hakkında ne düşünüyorsunuz, karmaşık geometriler çizme durumunda catia ile arasında ne gibi farklar var.
  • 3D Generalist