Gönderen Konu: Stok sitelerine satış ve problemler  (Okunma sayısı 1843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vertexus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Realtime 3D model portfolyom
Stok sitelerine satış ve problemler
« : Şubat 26, 2018, 17:18:49 ÖS »
Ben turbosquid'de de diğer 3d model ve stok fotoğraf sitelerindede satış yapmaktayım.Bu sitelerde başkasına ait  3d model,fotoğraf,video vs. satmak kesinlikle yasaktır ve cezası ömür boyu kalıcı banlanmadır.Hatta tutorialden izleyip sıfırdan yaptığınız modeli dahi satamazsınız,ihtar alırsınız,modeli silmeniz istenir.TS forumunda bu tarz çalıntı işler ifşa ve ihbar ediliyor.Korkmanıza gerek yok yani.

Bugün shutterstock'a satış amaçlı üye olabilmek için pasaport istenmesinin sebebi geçmişte Türk "sahte tasarımcı ve fotoğrafçıların" iyice azıtarak kendilerine ait olmayan çalışmaları satmalarıydı.Bu tarz insanların üyeliğini zorlaştırmak için bu şartı koydular.Normaldede çalıntı çalışmaları bulmakla görevli maaşlı elemanları var.Tespit edildiğinde ya ihtar verip savunmanızı istiyorlar yada bariz bir telif suçu varsa o hesabı kapatıyorlar.

Facebooktaki grafik grupları malesef içler acısı halde.Afedersiniz ipini koparan paylaşım adı altında warez crack yazılım linkleri,kopya-çalıntı işleri paylaşıyor.Kendi yapmadıkları işlere like alıp birde prim yapmaya çalışıyorlar.Uyarınca hakaretler,küfürler havada uçuşuyor.Birçoğuda grafikerler.net isimli leş siteden geliyor.Kullanıcı kitleside 18-20 yaşında apaçiler olunca iş ahlakı vs kimsenin umrunda olmuyor.Azalarak yokolmalarını diliyorum.

• 3D Generalist

Çevrimdışı yavuz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Stok sitelerine satış ve problemler
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2018, 21:44:07 ÖS »
-Peki bu siteler ana geçim kaynağı olarak kullanılabilir mi? İşte harcayacağımız vakti evde tam gün modelleme ve çizim yaparak kullansak ev geçindirecek tutarda satış yapılır mı? Yoksa sadece olmasa da olmaz denecek bir miktar mı bırakır.

- Bu sitelere kendimize ait olmayan tasarımların modellemelerini koyabiliyor muyuz. Mesela katalogdan seçeceğimiz bir koltuk tasarımını modelleyip satışa sunmak yasal ve etik mi? Tasarım da bize mi ait olmak zorunda.

- Başkasının modellerini kullanmak sıkıntı ama sanırım kaplamalarda pek bir sorun çıkmıyor. Kullandığım birçok 3dSky modelinde Archmodels kaplamaları görüyorum. Bu kaplamalar telif haklarına tabi değil mi?

Çevrimdışı vertexus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Realtime 3D model portfolyom
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2018, 16:01:58 ÖS »
Evet geçimini bundan sağlayan 3d artistler var.Mesela Deespona nickli satıcı aslında birkaç cg artistin birleşerek kurduğu bir 3d model  ajansı.Maaşlı çalışanlarıda var ve bu sektöre model üretiyorlar.

Ayriyeten Cgtrader sitesinde satış yapan, adını şu an hatırlayamadığım bir 3d artistin röportajını okumuştum.5 senede toplamda 600-700 civarı model yaptığını,yıllık gelirinin 50000$ olduğunu belirtmişti.Tabi sayısı kadar modellerin kaliteside önem arzediyor.Vasat,baştan savma ve fark yaratmayan işlere kimse para vermek istemiyor.Burda anahtar soru "ben model satın alacak olsam nelere,hangi özelliklere bakarım" olmalı.Kendinizi müşterinin yerine koyup çalışmalarınızı buna göre şekillendirmeniz lazım.

Markalı yada tasarımları telif hakkıylan korunan nesneleri(marka otomobil,lisanslı futbol topu vs. gibi objeler) genelde "editöryel lisans" ile satılabiliyor.Normalde bu kategoriye girmeyen tasarımı bize ait çalışmalar "royalty free" lisans ile satılıyor.İşin bu kısmı biraz karışık,malesef anlatması uzun olacağından çok fazla detaya giremiyorum.

İnternetten indirilip, sattığın 3d modelde kullandığın kaplamalarda genelde sorun çıkmaz fakat o kaplamayı tutupta sen çizmişsin gibi satışa koyarsan,işin sahibi doğal olarak seni şikayet edecektir.

Ücretli satılan archmodels,dosh vs gibi paketlerde zaten kullanım haklarıyla ilgili bilgiler detaylı olarak veriliyor.Fakat kiminde şöyle ibareler vardır "hazırladığımız texture ticari olmayan işler için ücretsizdir ama ticari iş için kullanılacaksa X$ ücret bedeli ödemeniz gerekir".Bunada dikkat etmek gerekiyor.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı B-A

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2018, 04:10:13 ÖÖ »
Facebook'ta grafikerler adında bir grup var. Orada gördüğüm kadarıyla Shutterstock'ta ücret karşılığında satışı yapılan görselleri ücretsiz indirmenin yolunu bulmuşlar. Yani adamlar 3-5 dolara satın alınabilecek görselleri çalıyor ve 5 tanesini 10 tl'ye falan satıyor, bir de pişkin pişkin ilan veriyor.

Aslında hocam durum şöyle; shutterstocktan ücretsiz olarak indirmek mümkün değil eskiden bir açıkları vardı ancak onda bile 1000px indirebiliyorlardı sizin bahsettiğiniz gruptakiler en üst shutterstock üyeliği satın alıp 5 görseli 10tlye satıyorlar ben bununla ilgili hesap yaptım aylık eğer full paketi böyle satabilirlerse 800 tl gibi bir para kazanıyorlar bu hırsızlığı ifşa etmek için ben adamla iletişime geçtim iban vb. bilgileri aldım bütün yazışmalarla birlikte shutterstoc'a mail attım ama sonuç ne olur bilmiyorum.

- Bu sitelere kendimize ait olmayan tasarımların modellemelerini koyabiliyor muyuz. Mesela katalogdan seçeceğimiz bir koltuk tasarımını modelleyip satışa sunmak yasal ve etik mi? Tasarım da bize mi ait olmak zorunda.

Çoğu kişi zaten öyle yapıyor örneğin girip bakarsanız bütün araba firmalarının 3d modelleri orada satılıyor ama bazı firmalar ürünlerinin oraya konulmasını istemiyorlar bunun bir çok nedeni olabilir, mesela ben bir araba modellemiştim site bunu reddetti bu markaya ait ürünlerin satışını yapmanın yasak olduğunu anlatan bir mail atmışlardı.

Turboda başkasının modellerini yükleme işi pek mümkün değil; zaten ilk üyelik aşamasında bir kaç modeli editörlerin onaylaması lazım ondan sonraki süreçte ise istediğiniz kadar yükleyebiliyorsunuz ancak koyduğunuz ürünün ilk satışında editörler ürünü yine inceliyor içinde hazır model, hazır kaplama vb. olduğunda ürün için sizden savunma istiyorlar bunun tekrarlanması halinde ise hesabınız askıya alınıyor ama sakın başka hesap açıp tekrar aynı modelleri yüklerim diye düşünmeyin çünkü oraya model yüklemek, fotoları ayarlamak, etiketleri girmek, katagori seçmek fln ciddi zaman ve emek demek yani hırsızlara göre bir yöntem değil :) bir de sıfırdan başlamak her zaman dezavantajlı oluyor çünkü yeni başlayanların yani az satışı olanlardan fazla komisyon alıyorlar bu yüzden kimse hesabının kapatılmasını göze alamaz. Satışlarınız belli bir limiti geçtikten sonra %60 size vermeye başlıyorlar bütün bu süreçleri kimse göze almak istemez yani cidden hırsız işi değil. Atıyorum 500 model yüklediniz(500 model çok ciddi bir rakam) bu hesabınızı askıya almasınlar diye zaten editörlerden çok siz dikkat edersiniz :)

Bu işe yeni başlayan bir arkadaşım vardı mimari işler yapıyor mimari projedeki hazır objeleri silip modellerini yüklemeye başladı 10 tane fln yükledi ilk satışında hesabı askıya alındı hazır objeleri silmesine rağmen o modellere ait kaplama yolları evermotion vb. isimler yazdığı için savunma istediler savunmayı yeterli bulmayıp hesabını kapadılar :)

Sistemi oturtana kadar ben de çok zorluk çektim bir yandan da çok şey öğreniyorum, hala editörler beni uyarıyor hatta bazı hatalarımı editörler düzeltiyolar bana düzelttik diye mail atıyolar sağolsunlar :) 91 tane modelim var ama yarısı dandik modeller ilk öğrenirken yaptığım modellerdi boşta durmasın diye attım ama onlardan bile baya satılıyor :)

Bu işlerden düzenli gelir elde etmek mümkün ama çok emek vermek lazım. İlk etapta bir yandan oraya kaliteli model yapıp bir yandan geçim sağlamak zor bir iş. Bu tarz işi geleceğe bir yatırım olarak düşünüp yine de başlamak lazım diye düşünüyorum; ben şöyle yapmaya çalışıyorum, hem modeli turboda satıyorum hem yüksek çözünürlüklü render alıp shutter, depositphotos,istock gibi yerlerde de jpeglerini satıyorum. Yakında da mock-up yapmayı düşünüyorum ilerde kim bilir belki sadece stocktan para kazanıyor hale gelebilirim hem kafam rahat olur hem ülkeye çok ufakta olsa döviz getiriyor olurum.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2018, 18:49:00 ÖS »
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler ve tecrübelerinizi paylaşmanız çok güzel. Konuyu başka bir başlığa taşımamız daha uygun düşecekti. =)
Aslında hocam durum şöyle; shutterstocktan ücretsiz olarak indirmek mümkün değil eskiden bir açıkları vardı ancak onda bile 1000px indirebiliyorlardı sizin bahsettiğiniz gruptakiler en üst shutterstock üyeliği satın alıp 5 görseli 10tlye satıyorlar ben bununla ilgili hesap yaptım aylık eğer full paketi böyle satabilirlerse 800 tl gibi bir para kazanıyorlar bu hırsızlığı ifşa etmek için ben adamla iletişime geçtim iban vb. bilgileri aldım bütün yazışmalarla birlikte shutterstoc'a mail attım ama sonuç ne olur bilmiyorum.

Vay :o dedektif gibi iz sürmüşsünüz. Bu da zaman ve emek demek. Umarım bir sonuç çıkar çünkü 10 görsel 5 tl ci sürekli yazıyor facebook'ta.

Modellemeler için uyguladığınız çalışma prensibi çok mantıklı.  ;)

• Illustrator