Gönderen Konu: import edilen *.ai objeler yavas hareket ediyor.  (Okunma sayısı 3899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı triton

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
import edilen *.ai objeler yavas hareket ediyor.
« : Temmuz 22, 2009, 16:54:46 ÖS »
Merhaba ,

import ettigim yaklasik 50 tane ai objesini viewportta  hareket ettirirken secmesi icin 3-4 saniye bekletiyor , hareket ettiriyorum 5 sn sonra gidiyor , oyle yuklu objelerde degil altı ustu kare. Rasterize yapmaya yarayan yildiz ikonlarida kapali . Viewport preview ayarlari da dusuk kalitede sadece import edilen vektor objelerde boyle bir yavaslama var , hizlandirmak icin herhangi bir yontem var mi ?

tesekkurler.

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: import edilen *.ai objeler yavas hareket ediyor.
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2009, 17:58:59 ÖS »
basit objeler bile olsa 50 tane vector şekli çizmeye çalışıyor normaldir. Büyük ihtimalle bir cache veya ekran kartı sorunu yaşıyorsun.

genel performans artırımı için aklıma gelenleri yazıyorum; AI lere özel bir durum yok.

-Fast previewdan openGL i kapat yerine adaptive resolution veya disklerin hızlıysa Off kullanabilirsin.
-Timeline kontrollerinden Live update'i kapatabilirsin.
-Tüm layerlar seçiliyken Ctrl+Shit+U ile layer quality yi drafta geçir.
-Kare, üçgen, elips, polygon, yıldız gibi basit şekiller için çok gerekmedikçe AI veya başka dosya import etme AE ni kendi toollarını kullan.

Preferences ayarları;
-Multiprocessoru kapat
-Memory & cache den database & cache'i temizle. Yeni destination olarak hızlı ve boş diskler seç.
-Disc Cache de enable olsun ama sistem diskinde değil boş bir diskte bir AE_Cache folder tanımla.
-Memory kullanımını değiştirdiysen default %120 ve %60 a getir.

Ayarlardan sonra programı aç kapat. AE dışında başka bir program aynı anda çok gerekmedikçe açma ve backgroundda çalışan programcıkları kullanma.

Son seçenek wireframe modda uçarak çalışmak ama tavsiye etmiyoruz :)

bütün bu ayarlara rağmen hala takılıyorsa;
-Makina veya cpu eski modelse yeni sürüm AE ile uyumsuzdur, düşük versiyon AE kur kullan.
-ekran kartı bozuktur veya sürücüsü güncel değildir.
-Disklerin doludur veya yavaştır, ramin azdır.
-Sistemde spyare malware benzeri bir zararlı vardır.

Kökten garanti Çözüm 1: Makinayı formatla ve güncel sürücüleri indir kur, son model virüs spy programı kur. Bütün programları baştan kur.

Kökten garanti Çözüm 2: Bir Mac al :)

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2009, 18:19:38 ÖS »
Supermis baba, paylasim icin tesekkurler. Bunu direk copy/paste yapip word dosyasi olarak sakliyorum...

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2009, 18:22:25 ÖS »
biri wire'mı dedi :):):)

kişisel kanaatim, opengl'dendir...

prefences'tan disable etmek yetmiyor ise, afterfx program klasöründe ilgili bir dll var... "opengl" diye aratarak bulabilirsin... onu yedekleyip / silmekte opengl'i tamamen disable etme konusunda faydalıdır...

opengl'i ancak quadrofx serisi kartlar ile kullanmak lazım, moblur'u bile realtime gösteriyo şerrrefsizzz :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı triton

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2009, 18:34:41 ÖS »
  Cok tesekkur ederim Cem abi , soylediklerini yapinca en azindan calisilabilecek bir seviyeye geldi viewport hizi. Motion Path'ide kapadim viewport ayarlarindan oda etkili oldu.

Diger secenekleride ileride deneyecegim 2. bir hdd alip. Windows 7 yi bekliyorum bakalim iyi degilse bir sonraki sistemim Mac olabilir :)

Tesekkurler herbap , ne Opengl imis virus gibi :)

iyi calismalar dilerim herkese.

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2009, 19:57:28 ÖS »
aa bak onu unutmuşum triton, motion path ve tool tipsi kapatmayı da ekle performans listesine.

nee bi de tek diskle mi çalışıyordun, hemen kaybol gözüm görmesin :p

Windows kullanıcılarına özel;
-image-spool yani sanal bellek dosyaları için de küçük bile olsa boş bir disk bulunduranlar ve sistem diskinde sanal bellek yazmayı kapatanlar uçarak coşabilirler.
-Sistemde, Başlangıç ve kurtarma bölümünde, "Hata ayıklama Bilgisi Yaz" ı da kapatanın disk performansı coşar.
-Yine sistemde sistem geri yükleme tüm diskler için kapatılırsa makinayı tutabilene aşkolsun.
-Recycled bin de tüm sürücüler için çok küçük bir yüzde ayarlanarak, diskin boş görünen alanlarının boşuna dolması ve yavaşlaması engellenir.

iyi de bunlar güvenli değil kapatırsak geri dönüşü yok diyenler için, windows dediğin şey eninde sonunda patlayacak şişecek ve formatı yiyecek makina, hiç değilse hızlı çalışırsın patlayana kadar :))
Ayrıca C diskinde sadece sistem ve programları tutup işler için 2. bir disk bulundurursak tehlike yok. İstediğin kadar patlasın bas formatı. 2 Partition değil ama 2 ayrı fiziksel volume kullanmalı.
« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2009, 20:09:26 ÖS Gönderen: cemgul »

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2009, 02:58:08 ÖÖ »
"hızlı yaşa genç öl, cesedin yakışıklı ossun" diyosun :)

valla tüm güvenlik zımbırtılarını kapamıştım (windows'ta) baktım aksıyo tıksıyo, sonra geri açtım bazılarını... işletim sistem kurmayı hiç sevmem, senelerdir aynı sistemi kullanırım :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı talipaltun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2009, 12:37:27 ÖS »
denemedim (deniyeceğim) sadece aklıma geldiği için söylüyorum:
ai leri kazayla 72 yerine 300 dpi kaydetmek buna neden olabilir mi acaba?

Çevrimdışı triton

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Temmuz 23, 2009, 13:14:48 ÖS »
Tekrar tesekkurler Cem abi , bu bilgileri deneyecegim disk alip :)

talipaltun , ai zaten vector oldugundan sorun olacagini dusunmuyorum dpi olayinin. Ama soyle bir fikir geldi transparan png olarak kaydedip bunları proxy ile ai dosyalara baglayip , calisirken png render alirken ai kullanmak gibi bir durum varmı bilmiyorum :)

Çevrimdışı Gurhanerkal

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2009, 12:32:43 ÖS »
Dosyaları kaydederken ai'nin hangi versiyonunu kullanıyorsunuz?. Birde araştırıyorum Ai kullanıcısı olmama rağmen afterde daha yeniyim ve şu an makinamda kurulu değil. After effects acaba illustratorden verilen svg dosyası import edip kullanabiliyor mu  özellikle CS4'de. Eğer öyleyse bu tür vektörel dosyalarda yavaşlama çok aza düşer. Çünkü bu format dosyayı hiç bozmazken vektörel dosyanın editable özelliklerinin bir çoğunu kaldırıp dosyayı inanılmaz küçültüyor. Atıyorum 50 mb lik bi dosya 5 mb oluyor.

Çevrimdışı triton

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2009, 14:12:41 ÖS »
Svg import etmiyor belki plug-in ile falan olabilir. Ai icin son versiyonu kullaniyorum okuyor eski surum olarak export etsem birsey degisecegini sanmiyorum. Ai vektorleri proxy ile kucuk jpg lere baglayip denedim sonuc yine ayni demekki olay ai olmasi degil bir suru layer'i ayni anda hareket ettirmek.

Çevrimdışı Gurhanerkal

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2009, 14:14:26 ÖS »
Anladım çok güzel sanrım bu sitenin müdavimi olucam pek sevdim burayı.