Gönderen Konu: "Yapay Zeka"nın Ürettiği Animasyonlar Hakkında Ne Düşünüyor sunuz?  (Okunma sayısı 302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cinematic

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Son zamanlarda Youtube'da bir furya haline dönüşen AI üretimi animasyon patlaması var!

Biraz vakit harcayıp izleyeyim dedim, tövbeler tövbesi! Hayatımda bu kadar anatomiden uzak saçma sapan ipe sapa gelmez şeyler görmedim. Senaryo yazımına kadar her şeyi yapay zeka yapıyor ama ortaya çıkan sonuç tam bir rezalet!

AI animasyon yapmamış aslında morpher tekniği ile text'e göre hareket kazandırmış. Felaket!

Bilmem sizin fikriniz nedir?

• 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: "Yapay Zeka"nın Ürettiği Animasyonlar Hakkında Ne Düşünüyor sunuz?
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2023, 07:33:53 ÖÖ »
Selamlar, bu paylaştığınız videoda karakter tasarım, animasyon ve anlatı devamlılığı problemli. Chatgpt de animasyon film nasıl yapılır göstermek için, örnek olsun diye yapılmış gibi. Amatör kişiler bu tür animasyonlar ile içerik üretip para kazanma peşine düşmüş de olabilir. Yapım kalitesi sizin de dediğiniz gibi düşük. Yapay zeka seslendirmesi de tek düze. İzleyicilerin belli bir kabul kriteri vardır diye düşünüyorum.

İyi bir senaryo ile iyi-orta kalite bir film yapılabilir. Ancak kötü bir senaryo ile kötü film yapılabilir. Film yapım aşamaları sahneleme, mizansen, konsept, ışık, ses tasarımı, müzik vs. için gerekli elementlerdir. Bu aşamaları yapay zeka kullanarak yapabilirsiniz, işinizi hızlandırır ancak kalite için kontrolün sizde olması şart. Neyi nasıl yapacağınızı bildikten sonra yapay zeka kullanılarak güzel işler çıkartılabilir.
  • Illustrator

Çevrimdışı Cinematic

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selamlar, bu paylaştığınız videoda karakter tasarım, animasyon ve anlatı devamlılığı problemli. Chatgpt de animasyon film nasıl yapılır göstermek için, örnek olsun diye yapılmış gibi.

Selam stuck,
Diğer videolarda da durum aynı... Çocuklarda algı bozukluğu yaratacak düzeyde garip animasyonlar... Kinematik bozukluklar... v.s.. yığınla video var, patlama yapmış resmen... Kripto para olayına dönmüş! :) Hangisine bakayım derseniz tüm gününüzü harcayabilir siniz... Ben bir süre sonra sıkıldım zira çok güzel environment oluşturabilmesine karşın animasyonlar çok kötü...

Aslında tam da alın teri dökmeden para kazanmak isteyen yeni neslin aradığı şeyler gibime geliyor... :)

Film yapım aşamaları sahneleme, mizansen, konsept, ışık, ses tasarımı, müzik vs. için gerekli elementlerdir. Bu aşamaları yapay zeka kullanarak yapabilirsiniz, işinizi hızlandırır ancak kalite için kontrolün sizde olması şart. Neyi nasıl yapacağınızı bildikten sonra yapay zeka kullanılarak güzel işler çıkartılabilir.

Bravo! Benim aradığım cevap buydu... Akılcı yaklaşım bu...
Animasyon evrelerinde ki bir çok aşama yapay zekaya yaptırılabilir (kayıtsız kalamayız) ama "son kontrol" animatör de olmalı... İşin kötü tarafı yapay zeka animasyon da kontrolü size vermiyor (şimdilik)... Elde ettiğiniz ses ve videoyu editlemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok...

Belki ileri de anatomi ve kinematik kurallarına uygun animasyonlarda üretebilir...
İzleyip görelim derim...
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2023, 20:40:48 ÖS Gönderen: Cinematic »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Oyun tasarımı, prodüksiyon yapan birçok yer belli kategorilerde çalışmalarını hızlandırmak için kullanıyor. Sizin de belirttiğiniz gibi konsept tasarım ve çevre tasarımı için kullanılabilir. Photoshop'un (beta) versiyonunda Neutral filtre ve Generate alanı başarılı varyasyonlar oluşturuyor. Adobe, diğer açık kaynak programlar, online görsel oluşturmaya imkan veren yapay zeka kullanımı sebebiyle kullanıcı kaybetmemek için olsa gerek beta yazılımları için sürekli güncelleme yapıyor.
  • Illustrator

Çevrimdışı Cinematic

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
...Adobe, diğer açık kaynak programlar, online görsel oluşturmaya imkan veren yapay zeka kullanımı sebebiyle kullanıcı kaybetmemek için olsa gerek beta yazılımları için sürekli güncelleme yapıyor.

Evet bundan haberim var stuck...
Gerçi ben bir Photoshop kullanıcı değilim (Photoshop'u çok iyi bilmeme rağmen) tüm grafik işlerim için Corel paketini kullanmaktayım. (Tamamıyla duygusal!) Yılların getirdiği bir alışkanlık...

Photoshop yeni beta sürümünde aslında kendi web bazlı yapay zeka platformu Firefly’da olan “Generative Fill (Üretken Dolgu)” işlevini yazılıma gömmüş! Ayrıca otomatik dekupe, arka planı değiştirme v.s... gibi işlemler Photoshop'da zaten pratik bir şekilde yapılıyordu ama şimdi bunları tamamıyla otomatize etmiş... (İnceledim beta sürümü stabil değil, hatalarla dolu ama adı üstünde beta!)

Tüm bu işlemleri yapan yığınla ücretsiz web siteleri var bildiğin gibi...
İlginç bir noktaya doğru gidiyoruz...

"Bir grafikere ihtiyaç var mı?" sorusu yakında gündeme gelebilir...

Hemen hemen tüm grafik işlemlerini (kartvizit, ilan, afiş, broşür, logo, v.s...) her işlemi gerçekten iyi bir şekilde yapabilen web bazlı ücretli/ücretsiz siteler var ve grafikerler bile bu siteleri kullanmaya başladı... Hatta iş yaptıracak firmalar bile bir grafikerin kapısını çalmadan kendileri dahi bir çok işlemi yapabilmekteler!

Şimdi sıra animasyona geldi!

Evet henüz bir Pixar kalitesi yok :) ancak yapay zekâ bu hızla gelişmeye devam ederse ciddi soru işareti!
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle

Tüm bu işlemleri yapan yığınla ücretsiz web siteleri var bildiğin gibi...
İlginç bir noktaya doğru gidiyoruz...

"Bir grafikere ihtiyaç var mı?" sorusu yakında gündeme gelebilir...

Hemen hemen tüm grafik işlemlerini (kartvizit, ilan, afiş, broşür, logo, v.s...) her işlemi gerçekten iyi bir şekilde yapabilen web bazlı ücretli/ücretsiz siteler var ve grafikerler bile bu siteleri kullanmaya başladı... Hatta iş yaptıracak firmalar bile bir grafikerin kapısını çalmadan kendileri dahi bir çok işlemi yapabilmekteler!

Şimdi sıra animasyona geldi!

Evet henüz bir Pixar kalitesi yok :) ancak yapay zekâ bu hızla gelişmeye devam ederse ciddi soru işareti!

Durumu tecrübe ediyorum açıkcası. Mid-journey, Dall-e, Adobe gibi yapay zeka araçları kullanılarak oluşturulmuş görsellerden kitap tasarımı yaptıran kişilerle çalışıyorum bir süredir. Hatta müşterinin bana ilettiği yapay zeka uygulamalarını da deneyimleyerek görsel üretimi yaptık, ancak tam net bir sonuç veremeyebiliyor. Rötuş, renk ayarı ve mizanpaj, yapmak gerekiyor. Bu noktada istenilen sonucu elde etmek için bir tasarımcının tecrübesine, işçiliğine ciddi anlamda ihtiyaç duyuluyor. İlla ki ilerleyen süreçlerde belli ücretler karşılığında hizmet veren bu yapay zeka uygulamaları daha başarılı sonuçlar alacaktır. İşçilik kısmındaki angarya durum daha az olacaktır. Grafik tasarım; animasyon, sinema, görsel sanatlar, iletişim gibi disiplinlerarası bir alandadır. Bu disiplinleri birbirinden ayrı düşünemeyiz. Batarsak hepimiz batacağız. 😊👍
  • Illustrator

Çevrimdışı Cinematic

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Değerli stuck,
Yazdıklarında çok haklısın zira benim de deneyimlerim sonucu yapay zekâ'nın ürettiği çalışmalara özellikle "ticari amaçla kullanılacaksa" mutlaka bir uzman elinin değmesi gerekiyor! Ama yine senin de belirttiğin gibi bu daha ne kadar sürer gerçekten soru işareti!

Yani 2-3 yıl içinde sanki uzman elinin değdiği işleri de yapacakmış gibi geliyor ve oldukça korkutucu!
Adobe sadece Photoshop değil Premiere ve After Effects gibi yazılımlarına dahi yapay zekâ'yı entegre etmeye başladı!

"Sanat öldü yaşasın yeni sanat" gibi bir motto mu benimseyecek insanoğlu gerçekten merak ediyorum... Belki çok beylik bir laf olacak ama insanlık şimdiden yapay zekâ'nın distopyası altında! Bir çok meslek için öngörülemez bir süreçteyiz...

Yaratıcı işler ortaya çıkaran grafiker, illüstratör, 3D artist, animasyoncu, video editör, motion graphic gibi her iş koluna el attı yapay zekâ... Sadece sanatçının değil zanaatçının da işini elinden alacak gibi duruyor...

Bu alanlarda da çalışanları ilerleyen dönemlerde zorlu bir süreç bekliyor gibi...

Sahi sanat neydi?
Senin 2019'da paylaştığın Avelina Lesper'in videosu geldi aklıma!

Sanat;
"İnsan aklının, yeteneğinin ve duyarlılığının bir ürünüdür" demişti Avelina Lesper...

Özetle bana göre Yapay zekâ'nın yaptıklarına "sanat" denilemez...
Ticari anlamda kolay yoldan para kazandırabilir mi? Şüphesiz...

İlginç bir dönemeçteyiz...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı vertexus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Realtime 3D model portfolyom
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2023, 12:39:21 ÖS »
Aşağı yukarı 1 aydır stable diffusion ve chat gpt ile haşırneşirim.

Sadece şunu söyleyebilirim; çok tehlikeli bir teknoloji ile karşı karşıyayız  ve cg artistler olarak çok hazırlıksız yakalandık.

Güzel sanatlar fakültesi mezunuyum.O yıllarda hocalarımız "bilgisayar araçtır,düşünemez,sanat yada tasarım yapamaz,kendi kendine birşey yaratamaz" derdi.Yapay zeka çıktı mertlik bozuldu.Henüz bilinci olmasada düşünebiliyor ve yazdığınız girdiyi tasarıma,sanat ürününe çevirebiliyor.Ve birgün bilincide olacak.
Yersen!

Şu anda bu araçları kullanarak, sadece yazı yazarak mimari görselleştirme yapan insanlar türedi.Ve bazı işler okadar iyi ki, 3d modelleme render yazılımları bunların yanında hantal tarih öncesi yazılımlar gibi kalıyor.

Aynı mekanın 4 adet farklı açıdan renderinin 10 saniyede ve profesyonel kalitede üretildiğini hayal edin.
Üretken yapay zeka uygulamaları geçen sene bu tutarlılığı  sağlayamıyordu.Şu an eklenen yeni özelliklerle bu mümkün durumda.Ve bedava olarak kullanıma sunulan stable diffusion ve control net eklentisiyle bunları yapabiliyorsunuz.Sihir gibi geliyor ama arkasında matematik ve bilim var.

Autodesk bildiğim kadarıyla harıl harıl bu teknolojiyi nasıl kendi yazılımlarına entegre edeceğini bulmaya çalışıyor.
Adobe zaten photoshop'un içine ekledi geçti.

O zaman sorarım size ben neden tonla render ayarı ve parametresini öğrenmek için vakit harcayayım.Veya bir 3d yazılımda uzmanlaşmak için yıllarımı vereyim.

Hadi 3D'yi geçtim en sıkıntılı durumda olan kesim bence çizerler,dijital konsept tasarımcılar.Bu meret inanılmaz detay seviyesine sahip görselleri 3-4 saniyede yaratıp,istediğiniz yüksek çözünürlüğe kristal berraklığında upscale yapıyor.
Bir oyun firması patronu olsaydınız bu saatten sonra maaşlı konsept tasarımcı çalıştırırmıydınız.Aynısı 3d görsel üretenler içinde geçerli.

Aynı şekilde müzik endüstriside birkaç sene içinde kökten değişecek.O taraftada inanılmaz yapay zeka uygulamaları ve hizmetleri geldi.Birçoğu da ücretsiz.

Ben yapay zeka için değil ama endüstriyel dijital görsel üreten bizler ve diğer yaratıcı sektörler adına karanlık bir gelecek görmekteyim.Zaten ülkemizde bu işlerin bir değeri yoktu.Şimdi iş dahada zorlaşacak.

Özellikle freelance çalışan arkadaşlara tavsiyem bir şekilde iş akışlarına bu teknolojiyi entegre etsinler, öğrenmeye çalışsınlar.Yoksa sizden daha yeteneksiz ama elindeki 1000 insan gücüne sahip yapay zeka araçlarını kullanan yeteneksiz ama bu teknolojiye hakim kitle hepimizin taş yemesine sebep olacak.

Cinematic'in söylediği gibi yeteneksiz kitleye "ticari anlamda kolay yoldan para kazandırabilir" bir bela ile karşı karşıyayız.İşin kötüsü bu gelip geçici bir trend falan değil gerçeğin ta kendisi ve geri dönülmez şekilde ilerliyor.

Sonumuz hayrola...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2023, 03:36:05 ÖÖ »
Selamlar, korkularımızda haklı olabiliriz. Yapay zekayı iş akışının bir parçası haline getirmek gerekiyor bu saatten sonra.
Adobe illustrator 2024 versiyonunda promt olarak yazdığınız nesnenin bir görselini üretiyor, ancak düzenleme şart.
Photoshop'ta boşluk doldurma vs güzel yapıyor ancak, çözünürlüğü düşük üretimler ve yine rötuş yapmanıza sebep olacak bozukluklar yapıyor.
Şu ara Bing ai'den güzel sonuçlar alıyorum. Oradan aldığım görsellerin çözünürlüğü düşük ama üretilen bu görselin hangi amaçla, nasıl kullanılacağı önemli.
En temelde kalem ve kağıdı ana enstrümanı olarak kullanan birinin disiplinlerarası üretimlerde sorun yaşayacağını düşünmüyorum.
Elektrikler giderse ai işlevsiz kalır. Refik Anadol işsiz kalır. Hahaha 😁
Yapay zeka işinizi kolaylaştırır. Fikir ve kullanım alanı size ait.
https://www.instagram.com/p/CzGU08Xsxmi/ Mohannad Hussam'ın ai kullanarak ürettiği işlerden biri. Burada bir fikir var.
  • Illustrator