Gönderen Konu: 3D için laptop tavsiyesi  (Okunma sayısı 3309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Seotudio Digital

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Sercan Serdar Kişisel Portfolyo Sitesi
3D için laptop tavsiyesi
« : Mayıs 21, 2016, 06:55:12 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. Yeni animasyon mezunuyum 3d konusunda neredeyse hiç geliştiremedim kendimi imkansızlıklardan dolayı, birazcık motion graphic tecrübem oldu onda da baya geri kaldım yine aynı imkansızlıklardan. Şimdi laptop almayı düşünüyorum hem aftera kaldığım yerden devam edip hem de 3d konusuna el atıp açığı kapatmaya çalışacam. Evet masaüstü diyeceksiniz, malesef şuan için durumum laptopa yönlendiriyor beni, hem mobilite hem de açıkçası skylakeler yeni gpu'lar havalarda uçuşurken üzerine yeni nesiller yoldayken 4000 küsüre masaüstü toplayıp parayı çöpe atmak istemiyorum. Malum 2- 3 sene sonra artık işlemciler tarih olup sadece gpular iş yapacak. Zaten octane renderlara falan girişemeyeceğime göre sadece şimdilik temelini öğrenmemi sağlayacak rahat rahat denemeler yapabileceğim bir alet istiyorum.

Düşündüğüm aletten bahsedeyim lafı fazla dolandırmadan ;

Msı ge72 6qd (apache pro): https://www.msi.com/Laptop/GE72-6QD-Apache-Pro.html#hero-specification

- i7 6700hq
- Gtx 960M  4/2 GB GDDR5 vram
- 32gb a kadar ddr4 ram
- 256 ssd var zaten elimde onu takacam
- çift fan olması falan filan usb type-c girişi olması falan da cezbetti beni

şimdi sorularıma geçeyim ;

1- gtx 960m sahnelerde çok fazla zorlar mı ? karakter modelleme ve animasyona giriş yapmak istiyorum aslında.

2- 32gb ddr4 ve malum işlemci render konularında beni üzer mi ?

3- 4300 max. bütçeyle başka alternatif tavsiye eder misiniz ? asus'un bir kaç modeli karşıma çıktı araştırırken ama asusa laptop konularında pek güvenmiyorum.  Lenovo da keza öyle çok kötü tecrübelerim oldu çünkü ikisiyle de yeni modelleri hakkında bir fikrim yok ama. Monsterlar da f/p açısından bu düşündüğüm aletten biraz geride kalıyor sanki.

4- Bu işi mobil platformlarda hala yapabilen varsa tecrübelerinden biraz bahsedebilir mi ? İşte şöyle yükseltmeler yaparsan, şöyle bakımını yaparsan uzun süre seni götürür gibisinden ?

Tavsiyeleriniz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı seddata

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: 3D için laptop tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2016, 10:10:45 ÖÖ »
2 - 3 sene sonra işlemciler hiçbir yere gitmiyor, gpu ayrı cpu ayrı çalışır. Bizzat hatrı sayılır bir süre octane, arnold ve v-ray kullanıcısı olarak söylüyorum.

Yani, amacın render değil de, sadece modelleme animasyon öğrenmek ise, 2,5 bin tl ile bile işini görebilecek bir makina alabilirsin. Çok daha düşük makinalarda, şirketlerin animasyon yaptığına şahit oldum. Performans konusunda korkun olmasın.

Almayı düşündüğün makina fiyat performans açısından iyi. 32 gb ddr4 olsa zararı olmaz ama, 8 gb ' da yeterli aslında. Ayrıca makinada 128 gb ssd'si var zaten, yani daha fazlasına ihtiyaç duymayacaksın çok büyük ihtimalle.

Animasyon yaparken işine yarayacak önemli şeylerden biri, ekranın büyük 17,3" olması ve çözünürlüğün en az Full HD olmasıdır. Modelleme ve animasyon yaparken, çalışma ortamı çoğu zaman önceliklidir. İşlemci ve ekran kartı işin zorluğuna göre ihtiyaç duyulacaktır. Yoksa pentium işlemcili bir bilgisayar ile bile giriş seviyesinde çok iyi işler çıkartabilirsin.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2016, 16:30:22 ÖS »
ekran kartı 3gb aşağısı olmasın. artık 6 ve 8 gb kartlar piyasaya çıkmaya başladı zaten..

modelleme yaparsın, set yaparsın texture bi açarsın cort.... vram önemli. 2gb bile yetmiyor..

animasyon için yeterli ama. gtx 760 bile götürür.

ben yeni nesil 1080 kart almaya karar verdim mesela, deli performanslardan bahsediliyor..

tabi tüm bu söylediklerim desktop hakkında.

ssd şart

işlemci iyi.

ram 12'den aşağı olmamalı. iki tane yoğun sahne açsan zaten 7-8 gb doluyor.

comfydesk diye bir sehpa var, ondan bende var, karaköy menevşe han'da 12 v fanlardan 4 yada 6 tane

alacaksın custom şekilde punch atıp fanları bağlayacaksın. en iyi laptop altlıkları bile traş..

render'e verdiğinde açacaksın fanları makine püfür püfür gidecek..

biraderin macbook render'da 70C'de kalıyor. dedim bunun alüminyum tabanına simetrik şekilde delikler

açalım ama istemedi...

fiyat araştıracaksan newegg fiyatlarını referans alabilirsin, oradaki fiyatın üstüne 1.18 çarpma yap, baktın

burada aşırı pahalı o zaman alma.

800 dolar laptop *1.18 = 944 .3 = 2832 tl.. burada 3k 3.1 k felan üstüyse boşver..

dh forumlarından da bakabilirsin, çakal çok ama düştümü de iyi makine düşebiliyor..

tufaya gelme de...

• 3D Animator

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2016, 18:42:35 ÖS »
2 - 3 sene sonra işlemciler hiçbir yere gitmiyor, gpu ayrı cpu ayrı çalışır. Bizzat hatrı sayılır bir süre octane, arnold ve v-ray kullanıcısı olarak söylüyorum.

Yani, amacın render değil de, sadece modelleme animasyon öğrenmek ise, 2,5 bin tl ile bile işini görebilecek bir makina alabilirsin. Çok daha düşük makinalarda, şirketlerin animasyon yaptığına şahit oldum. Performans konusunda korkun olmasın.

Almayı düşündüğün makina fiyat performans açısından iyi. 32 gb ddr4 olsa zararı olmaz ama, 8 gb ' da yeterli aslında. Ayrıca makinada 128 gb ssd'si var zaten, yani daha fazlasına ihtiyaç duymayacaksın çok büyük ihtimalle.

Animasyon yaparken işine yarayacak önemli şeylerden biri, ekranın büyük 17,3" olması ve çözünürlüğün en az Full HD olmasıdır. Modelleme ve animasyon yaparken, çalışma ortamı çoğu zaman önceliklidir. İşlemci ve ekran kartı işin zorluğuna göre ihtiyaç duyulacaktır. Yoksa pentium işlemcili bir bilgisayar ile bile giriş seviyesinde çok iyi işler çıkartabilirsin.

Hocam render almayacam derken lafın gelişi. illaki yapacağım animasyonun modelin sağlam renderını almak istiyorum vrayde. Zaten bir de after effects'in renderı ayrı bir dert. gtx 960m peki yoğun sahnelerde nasıl performans verir ?
  • Motion Graphic Artist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mayıs 21, 2016, 19:05:32 ÖS »
ekran kartı 3gb aşağısı olmasın. artık 6 ve 8 gb kartlar piyasaya çıkmaya başladı zaten..

modelleme yaparsın, set yaparsın texture bi açarsın cort.... vram önemli. 2gb bile yetmiyor..

animasyon için yeterli ama. gtx 760 bile götürür.

ben yeni nesil 1080 kart almaya karar verdim mesela, deli performanslardan bahsediliyor..

tabi tüm bu söylediklerim desktop hakkında.

ssd şart

işlemci iyi.

ram 12'den aşağı olmamalı. iki tane yoğun sahne açsan zaten 7-8 gb doluyor.

comfydesk diye bir sehpa var, ondan bende var, karaköy menevşe han'da 12 v fanlardan 4 yada 6 tane

alacaksın custom şekilde punch atıp fanları bağlayacaksın. en iyi laptop altlıkları bile traş..

render'e verdiğinde açacaksın fanları makine püfür püfür gidecek..

biraderin macbook render'da 70C'de kalıyor. dedim bunun alüminyum tabanına simetrik şekilde delikler

açalım ama istemedi...

fiyat araştıracaksan newegg fiyatlarını referans alabilirsin, oradaki fiyatın üstüne 1.18 çarpma yap, baktın

burada aşırı pahalı o zaman alma.

800 dolar laptop *1.18 = 944 .3 = 2832 tl.. burada 3k 3.1 k felan üstüyse boşver..

dh forumlarından da bakabilirsin, çakal çok ama düştümü de iyi makine düşebiliyor..

tufaya gelme de...

Aynen hocam bahsettiğim şey bu. Animasyon falan yapacağım da illaki sağlam texturelarla render almak isteyecem. Bunun için 960m çok mu sıkıntı çıkarır ? 2gb vramden yukarısı olan laptoplar da kalite  açısından tırt. Yani vrami yükseltip ddr3 ram slotu koyup dengelemeye çalışıyorlar.6 tane sehpada 2 de laptopta 8 fanla hexacopter gibi uça uça render almak ;D Bende cooler masterın büyük bi soğutucusu var o iş görür diye düşünüyorum şundan : http://image.bilio.com/data/products/45288403/f-cooler-master-notepal-e1-r9-nbc-23e1.jpg. Yetmezse artık söylediğin yöntemi denerim. Söylediğin Newegg hesabına göre 4000 liraya geliyor. Türkiye'de 4300tl (8gb ramli modeli )- 4800tl (16gb ramli modeli) arası takılıyor. Üzerine eklenen vergilerle falan bence dengeleniyor. 1080 al hocam kaçırma doları gözetle azıcık düştüğü an kap hemen fırsatın varsa. Teşekkür ederim tavsiyeler için.
  • Motion Graphic Artist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2016, 22:21:36 ÖS »
Simdi sunu unutmamakta fayda var. Her ne marka model olursa olsun laptop ile hic bir render alinmasi saglikli olmaz. Kisa vadede evet isini gorebilir ve dersinki guzel gidiyor fakat uzun vadede aleti yipratip ozellikle de GPU'yu yakarsin. GT72S6QF kullandim, icinde GTX 980 (m serisi degil) icindeki double sogutma yetersiz kaliyor. Soyle bir ornekle pekistirmem gerekirse Witcher 3'u oynayan vardir. Oyundaki hairwork'u actigin zaman prizde oynadigin halde icindeki pili de bitirip ekstradan enerji cekmeye devam ediyordu. Bunun sebebi her ne kadar pildeki cycle olsa da cihaz yoruluyordu. (Hairwork'u kapattiginda butun ayarlar extreme'de evet rahat oynuyorsun.) Simdi gelelim vray veya octane renderer gibi bir motor kullandiginda yipranmadan belki bir bucuk yil sonra alet elinde kalabilir o yuzden senin gidip custom workstatin yapman gerek. Sadece motion ve kurgu kasacagim dersen verdigim modelin bir alti bile cok rahat isini gorur.

O bile dayanmıyorsa bu 1 sene sonra hurdaya çıkar o zaman render konularında. O zaman 4000 küsüre desktop almam ne kadar mantıklı ? Ben bir ara hesap kitap yaptım.  z170 deluxe anakart- i7 6700k- 16gb ddr4 - gtx 970 geri kalan herşeyden kıstım 7000tl civarı bir şey çıktı. Şuanda imkanım yok bunun için. Heralde bu laptopu alıp sahne model animasyon işlerinde kullanıp parça parça render alıp, çok sıkıştığımda online render farmlardan destek almaktan başka çarem yok gibi. Zaten kurulu bir düzenim de yok mobil olmak zorundayım biraz da. Başka önerebileceğin bir model veya marka var mı peki aynı segmentte aynı fiyatlarda ? Gtx m serileri çok sıkıntı çıkarır mı modelleme texture konularında ? Biraz tez canlıyım bu zamana kadar düşük sistemlerde iş yapmaya çalıştığım için kasmalarda donmalarda çökmelerde tahammülsüzlüğüm arttı anında hevesim kaçıyor artık o yüzden biraz titiz davranıyorum. Yani tek atış şansım var kendimi geliştirebilmek, portfolyomu genişletebilmek adına. Bunda da hevesim  kırılmasın artık diye en ince ayrıntısına kadar araştırmaya çalışıyorum. Teşekkürler tavsiyelerin için. 
  • Motion Graphic Artist

Çevrimdışı seddata

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2016, 23:09:38 ÖS »
Çalışmak için elbette iyi bir makine almak lazım, ama başlangıç seviyesindeysen ve şu an imkanın yoksa, o yüzden daha düşük bir bilgisayar işini rahatlıkla görecektir.

Aşağıdaki bilgisayarı geçenlerde mimarlık ofisinde, modelleme ve render için toplattım, render için aynı işlemciye sahip ekran kartsız, artı üç makina daha toplattım. Render için ne kadar iyi makina alırsa al, düşük kalacaktır. Hele ki v-ray, leptop da olsa masaüstü de olsa çöp yapacaktır.

Aşağıda bilgisayarı, soket 1150 yapıp diğer parçaları da ona göre ayarlarsam, arada 1.5 bin tl farkla daha düşük olacaktır. Eğer motion graphic, after effects filan çalışacaksan, en az 256 gb ssd alman daha iyi olacaktır.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mayıs 22, 2016, 00:17:35 ÖÖ »
donanım haber'de tonlarca başlık var, orada sistem tavsiyelerine bakabilirsin..
  • 3D Animator

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Mayıs 22, 2016, 02:34:26 ÖÖ »
Tavsiyeleriniz için her birinize çok teşekkürler. Evet o platformlarda da araştırdım sordum ama bu işin içinde olan insanlara sormak apayrı bir durum. Genelde oyun sistemleriyle ilgili bilgiler var oralarda. Teknoloji de çok değişken ve sürekli yenilenen bir şey olduğu için güncel ve işi bilen insanlara danışmak istedim.
  • Motion Graphic Artist