Gönderen Konu: Tartışma: Korsan Yazılım ve Kul hakkı?  (Okunma sayısı 45675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxx

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tartışma: Korsan Yazılım ve Kul hakkı?
« Yanıtla #100 : Ağustos 07, 2009, 13:18:57 ÖS »
Bu ne demektir ya? Kusura bakma dayanamadım. Bence moderatör olsan bile bu mesajınla senin üyeliğine son verilmeli.

Şöyle söyleyeyim o zaman.

Forumu çöpe çeviren gereksiz bir çok başlığın açıldığı, gereksiz bir çok mesajın yazıldığı, arka arkaya mesajlar sıralanarak floodın yapıldığı, konuların başka yerlere saptırıldığı bir forumda bir çok mesajın silinmeyi hakettiğini düşünüyorum. Warezle ilgili başlık açanların, diğer üyeleri tahrik eden üyelerin (örnek: bu başlıkta ortamı geren rai nickli üye gibi) forumdan uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyorum.
Ancak forum yöneticisinin töleransı bunu yapmama engel oluyor.

Bilmem anlatabildim mi?

Çevrimdışı xxx

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : Ağustos 07, 2009, 13:33:39 ÖS »
Bence mesajınızdaki en büyük problem bu işlemlerden zevk alacağınızı bildirmeniz. Üslüp olarak da "ayağınızı denk alın" mesajı sezilmiyor değil.

Teşekkürler. Gerçekten haklısınız. Maksadını aşan bir ifade olmuş. O kısım için üyelerden özür dilerim.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #102 : Ağustos 07, 2009, 13:35:16 ÖS »
Uzun uzun yazmıyacağım... Başkalarının yazdığına tahamül edemediğiniz, kabul etmediğiniz zaman moderatöre ya da yöneticiye, cezalandırılması için mesaj atmanın ne kadar saçma bir davranış olduğunu anlamanız gerekir.

Herhangi bir kullanıcı görüş ve düşüncelerini açıkça ifade edemedikten sonra, nerede kaldı aydınlığınız, nerede kaldı bilimselliğiniz, nerede kaldı insanlığınız. Bir forum mesajından ve bir üyenin mesajından dolayı, forum içerisinde açıktan kendisinin cezalandırılmasını, aşağılanmasını bekliyorsanız, yanlış forumdasınız... Bu forumda JeffyParadox'un belirttiği gibi yeri geldiğinde cezalandırılan, yeri geldiğinde göz yumulan kimse olmamaktadır..Olmamıştır. Çünkü bu forumda olabildiğince tüm üyelerin rahatça görüşlerini ifade etmesi, ifadesi sırasında, hatalı bulunan konuların, kendisine özelden iletilip, düzeltilmesi için her zaman çalıştık. Hiç bir zaman açıktan bir  cezalandırma, uyarma yoluna gitmedik. Burası moderatörün ya da yöneticinin elindeki yönetim gücünü kullandığı bir platformda değil...

sizin görüş ve fikriniz olduğu gibi, diğerlerininde görüş ve fikri olabileceğini, tek doğrunun kendiniz olamayacağının farkına varın... Bu kadar büyütülecek şeylerde değil bunlar? Neden bu şekilde bir tepki gösterdiğinizide anlamak mümkün değil...Binlerce üyesi olan, günlük yüzlerce ziyaretçisi olan bir forumda her tür görüş olabilir.. Olmamaası anormal değil mi ?

not: xxx'de bir insan :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı ccamkara

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : Ağustos 07, 2009, 13:36:11 ÖS »
Hatirladim ben seni yaa, sen o kurufasulyeci arkadassin. Simdi hersey yerine oturdu kafamda...

Bak burada kimsenin safî yahudiligine veya hıristiyanligina laf edilmedi, edilmiyor da. Ama nedense konu İslam ve müslümanlar olunca hıristiyanlardan nefret akiyor. Kuzu görünümlü kurt misali kibarca yazinca icindeki nefreti gizleyemiyorsun, baska yöntemler denemelisin. Seni alakadar etmeyen basit bir kavramdan bile nem kapiyorsun, müslümanlara, İslam'a ait kavramlara saygi duy demiyoruz, tahammül et diyoruz.

Surada "Sezar'in hakki Sezar'a, Tanri'nin hakki Tanri'ya" yazsak, sirf Incil ayetidir diye hic bir müslüman bundan nem kapmaz.

:)

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2009, 13:39:41 ÖS Gönderen: ccamkara »

Çevrimdışı huseyinoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • animanya
« Yanıtla #104 : Ağustos 07, 2009, 13:40:05 ÖS »
Forum konusundaki hassasiyetlerin farkındayım, ortamı iyice germek yada yorumlara yorum yazmak niyetinde değilim, zaten en büyük sorun "alıntılar" şeklinde mesajlar yazılmaya başlandığında oluyor.

Animeri benden önce benzer yorum yapmış, moderatörün son mesajını da taktirle karşılıyorum.

Çevrimdışı jeffparadox

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • JEFF TREVES PORTFOLYO
« Yanıtla #105 : Ağustos 07, 2009, 13:43:15 ÖS »
Ben hayatimda hic bir forumda hic kimseyi bu gune kadar moderatore sikayet etmedim, kufur bile yedigim halde, herkes istedigini soylemek de ozgurdur cunku. Birinin asagilanmasini, yasaklanmasini istedigimi nereden cikardin Gokhan? Sen degilmiydin, soylemedigim seyleri savunmak adetim degildir diyen 2 gun once? Simdi benim agzima kelimeler koyuyorsun..

Bu "rai" isimli kisinin yazdiklari, baslikla dogrudan alakali degildi. Bu sitenin icerigiyle daha da alakasizdi. Bunlarin ustune insanlari kin ve dusmanliga tahrik edecek bir uslupla yazilmisti. Ben son yazdigim yaziyi yazmamak icin 2 kere sikayet ettim. Ustelik sana ozel mesaj da attim, bir bucuk gun boyunca bekledim; senden rahatlatici bir cevap bile gelseydi, bambaska davranabilirdim.

Bilmem, simdi ben de ozgurce dusuncelerimi yazmak zorunda kaldim, acaba CGI acisindan daha mi hayirli oldu, bilemiyorum...
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2009, 19:50:09 ÖS Gönderen: jeffparadox »

Çevrimdışı xxx

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : Ağustos 07, 2009, 13:45:09 ÖS »
Uzun uzun yazmıyacağım... Başkalarının yazdığına tahamül edemediğiniz, kabul etmediğiniz zaman moderatöre ya da yöneticiye, cezalandırılması için mesaj atmanın ne kadar saçma bir davranış olduğunu anlamanız gerekir.

Herhangi bir kullanıcı görüş ve düşüncelerini açıkça ifade edemedikten sonra, nerede kaldı aydınlığınız, nerede kaldı bilimselliğiniz, nerede kaldı insanlığınız. Bir forum mesajından ve bir üyenin mesajından dolayı, forum içerisinde açıktan kendisinin cezalandırılmasını, aşağılanmasını bekliyorsanız, yanlış forumdasınız... Bu forumda JeffyParadox'un belirttiği gibi yeri geldiğinde cezalandırılan, yeri geldiğinde göz yumulan kimse olmamaktadır..Olmamıştır. Çünkü bu forumda olabildiğince tüm üyelerin rahatça görüşlerini ifade etmesi, ifadesi sırasında, hatalı bulunan konuların, kendisine özelden iletilip, düzeltilmesi için her zaman çalıştık. Hiç bir zaman açıktan bir  cezalandırma, uyarma yoluna gitmedik. Burası moderatörün ya da yöneticinin elindeki yönetim gücünü kullandığı bir platformda değil...

sizin görüş ve fikriniz olduğu gibi, diğerlerininde görüş ve fikri olabileceğini, tek doğrunun kendiniz olamayacağının farkına varın... Bu kadar büyütülecek şeylerde değil bunlar? Neden bu şekilde bir tepki gösterdiğinizide anlamak mümkün değil...Binlerce üyesi olan, günlük yüzlerce ziyaretçisi olan bir forumda her tür görüş olabilir.. Olmamaası anormal değil mi ?

not: xxx'de bir insan :)

Bir üyemiz senin üyeliğin silinmeli demiş ya, ne yalan söyleyeyim ara sıra sildiğim ve uyarı bıraktığım mesajlardan ötürü moderatörlüğüm her an gidebilir diye düşünmüyor değilim :)

Çevrimdışı ccamkara

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : Ağustos 07, 2009, 13:47:10 ÖS »
Ben hayatimda hic bir forumda hic kimseyi bu gune kadar moderatore sikayet etmedim, kufur bile yedigim halde, herkes istedigini soylemek de ozgurdur cunku. Birinin asagilanmasini istedigimi nereden cikardin Gokhan? Sen degilmiydin, soylemedigim seyleri savunmak adetim degildir diyen 2 gun once? Simdi benim agzima kelimeler koyuyorsun..

Bu "rai" isimli kisinin yazdiklari, baslikla dogrudan alakali degildi. Bu sitenin icerigiyle daha da alakasizdi. Bunlarin ustune insanlari kin ve dusmanliga tahrik edecek bir uslupla yazilmisti. Ben son yazdigim yaziyi yazmamak icin sikayet ettim. Ustelik sana ozel mesaj da attim, senden rahatlatici bir cevap bile gelseydi, bambaska davranabilirdim.

Bilmem, simdi ben de ozgurce dusuncelerimi yazmak zorunda kaldim, acaba CGI acisindan daha mi hayirli oldu, bilemiyorum...

Hic bir sey bilmeden, okumadan, fanatik cuma hutbelerinde atilan naralar gibi sloganlarla bir irki, bir dini genellestirmek insanliga sigar mi? - Jeff

Insanliga sigmaz da, senin yaptigin nelik acaba? Kategorisi var mi? O kadar yazi yaz kendi yaptigini göreme. Ayip degil mi bu kadar cifte standart?

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : Ağustos 07, 2009, 13:48:12 ÖS »
Herhangi bir forumda yönetici ya da moderatör olmak, aslında güzel birşey değil...Rahatça hareket edemezsiniz, hatalarla, sorunlarla uğraşır, çözmeye çalışırsınız. Yönetici ve Moderatörde insan sonuçta...Hatada yapabilirler. hatta çoğu zaman birine göre doğru yaptığı, diğeri için hata olarak görülebilir. Önemli olan niyetlerinin iyi olması, üyelerin olabildiğince rahatça görüşlerini, sorunlarını ifade edebilmelerine imkan verip, haklarını korumaya çalışmaktır. Bu hakkın korunmasında çoğu zaman özelden ve kimseyi rencide etmeyecek şekilde çalıştığımızdan, sonuç anında görünmeyebilir. Bununda işleyiş açısından hoşgörülmesi gerektiği düşüncesindeyim...

• 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : Ağustos 07, 2009, 14:06:23 ÖS »

Her seyi bir kenara biraktim, bu bilgisayar grafikleri sitesinde, bilgisayar grafikleri disinda ne varsa tartisiliyor. Ve bunlar cogu zaman bircoklari tarafindan normal karsilaniyor. Potansiyeli en guclu olan bu siteye yazik oluyor. Ne var, ben CGTalk sitesinde ayni muhabbetleri Ingilizce yapip icimdeki boslugu doldurabilirim. Ne bu site batar, ne de ben cikarim. Peki insanlari bu sekilde sogutmak, Turkiye'deki endustrinin gelismesine fayda saglar mi? Dusuncelerimde yalniz oldugumu zannetmiyorum cunku. Turkiye'de bu isi yapan en iyilerin bir cogu, bu siteye nerdeyse hic yazmiyor, bunun sebebini hic dusundunuz mu? Bu sitede "bilimsel, dinsel, ve sanatsal tartismalar yapmayin" bile dendi bir ara... Siggarph nedir arkadaslar? Bilim ve sanatin bulusmasini kutlayan uluslararasi bir festival, bir fuar degil mi? CGI dedigimiz seyin icerigi nedir arkadaslar? Bilim ve sanatin bir sentezi degilse nedir?!

Neyse, lafla peynir gemisi yurumuyor, ben soyleyecegimi soyledim. Katilanlar olacaktir, isine gelmeyenler de olacaktir. Gercekten calisip birseyler ureten herkese kolay gelsin diyorum...

@Jeffparadox: İlgili üyenin yazdıklarına tepki göstermek, hatalı olduğunu bildirme şansınız her zaman vardı...Bunuda yerine getirmenizde bir sıkıntı yaşadığınızıda sanmıyorum. Yazdıklarının hatalı olduğunu bildirmenin en güzel yollarından biride bu zaten. Ama beğenmediğimiz konular, düşüncelerine katılmadığımız üyeler var diye, bir forumu, bir siteyi zan altında tutmak, bu kabul edilebilecek birşey değildir...

CG ile geçmişiniz ne kadar bilmiyorum ama, inanın bana forumlarla alakası olmayan birçok şey, cgtalk'da ya da başka yerlerde konuşulur...Kanada'daki seçimlerde Nükleer santralleri destekleyen üyeyle ilgili çok uzun başlıklar gördüm ben...Benzin fiyatlarıyla ilgili başlık hiç görmedim demeyin. ABD seçimleri? Çok geriye gitmeye gerek yok.. 2-3 hafta önce birisi 3D-Coat yazılımı sözleşmesinde gördüğü, bu yazılımla şeytan vs. modelleyemezsiniz maddesine dikkat çekince, cgtalk'tan tutun, tüm CG sitelerine kadar din tartışıldı. Görüşü destekleyende, karşı çıkanda oldu... Ama kimse, Vatikan'a başvurulması fikrini ortaya atmadı.. İşime yararsa kullanırım, yaramazsa kullanmam...Beni madde ilgilendirmez dedi çoğu...geçti gitti..

Kısaca demek istediğim, örnek verirken CGTalk'tan, diğer forumlardan lütfen örnek vermeyin...Biz uzaydan bir anda CG dünyasına düşmedik... Hani Türkiyede çok başarılı isimler var, foruma katılmıyorlar diyorsunuz ya...katılmalarını muhakkak isteriz..Ama bu bizim sorunumuz değil...Katılanların rahatı ve memnuniyetiyle mesuluz... Hem herkesin yeterince zamanı yok...İnanın ne benim, ne de moderatör arkadaşımızın foruma ve bu tür bizce çok anlamlı olmayan tartışmalara ayıracak vaktimiz yok. Başkalarınında olmayabilir. Ama katılan ve birşeyler paylaşanlara saygımız, sevgimiz sonsuz..Olumlu ya da olumsuz, mesaj yazmaya vakit ayıranlarada... Hepimiz bunun farkına vardığımızda, sanırım çok daha sağlıklı bir forum olacak, yazılan her kelimenin değerini anlayacağız.

not: Yukarda Türkiyede çok başarılı isimler var, katılmasını isteriz cümlesinden yanlış sonuç çıkarılmasın. Benim tanıdığım çok başarılı isimler, bu forumda zaten... Pek farkında olmasanızda, zamanı gelince, kimin kim olduğunu tüm forum üyeleri öğrenirler...Bilmeyen varsa tabii ki.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı akcamuhammet

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : Ağustos 07, 2009, 14:12:53 ÖS »
zorla okutmuyorlar ama tartışma ilgimi çekiyor ve okudukça rahatsız duyuyorum.. sonuçta yüz yüze konuşulan bir konu değil bu karşıdaki insanın ne demek istediğini tam olarak anlayamıyoruz, mimik dediğimiz şeyi kullanma gibi bir fırsatımız yok. herkes kendine göre haklı.herkesin içinde başkaları tarafından kurcalanmasının hoşuna gitmediği değerleri var. bu konu uzadıkça değişik yerlere sapacakmış gibi geliyor bana. bir kişinin dediği belki bir topluma mal edilecek. belki insanlar hakkında önyargılar oluşacak.. bilemiyorum . . tartışmaların fazla sürmemesi temennisiyle . .

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #111 : Ağustos 07, 2009, 15:03:06 ÖS »
Ben diyorum ki bu konuyu daha fazla uzatmasak? Yakında yapılacak olan toplantıda mimikleri görerek, ses tonumuzu duyarak, daha olumlu sonuçlanabilecek bir tartışma ortamına saklasak enerjimizi?

Nedense bu forumda sigortalar çok çabuk atıyor. Evet birçok forumda uzun süre aktif olduğumdan bu sonuca ulaşabiliyorum. Ben sadece daha sabırlı ve daha alçakgönüllü davranılması gerektiğini düşünüyorum. Bir de her türlü fikre açık olabilmek. Cevap verirken de sükuneti koruyabilmek. Bunlar olduğu zaman kimse kırılmayacaktır bence...

Çevrimdışı tiridi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • tiridi.studio
« Yanıtla #112 : Ağustos 07, 2009, 15:26:12 ÖS »
İlgi duyduğum bir alanda bilginin paylaşıldığı forumlara yıllardır takılırım. Fakat işin içine din, siyaset, spor girdiği anda seyreyleyin cümbüşü. Ben hiç hazzetmiyorum bu durumdan. Bu tarz geyikler istersem, âlâsının yapıldığı topluluklar var oraya giderim zaten. Elbetteki bu konulardan kendimizi soyutlayamayız. Ama burda sapla samanı ayırmak durumundayız. Ben arada bir girip forumda yeniliklere bakıyorsam ne var ne yok diye, bu gereksiz tartışmaları takip etmek için değil elbetteki.
Rica ediyorum bu forumu sadece amacına uygun şekilde kullanalım. Burdaki ortak paydamız CG vs. Elbetteki farklı dünya görüşlerinde insanlar burada birarada bulunacak ancak geçinmelerinin yolu ortak paydada buluşmak.
Toplantıya gelme konusunda bile hevesim kaçtı. Bu kadar patırtı kütürtü için mi toplantı yapacaz. Ordada kazara ucundan kıyısından benzer bir konu konuşulmaya kalkılsa miller birbirine mi dalacak?
Hoşgörü, kardeşlik, çiçek böcek deyip geyiğinde değilim işin. Amacın dışında konuşulmazsa kimsenin kimseye lafları yutkunarak gülümsemesine gerek kalmaz bence.

Çevrimdışı Aykut Atar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : Ağustos 07, 2009, 15:31:46 ÖS »
ARTIK BU KONU KAPANSIN. BEN DE BU KONUNUN UZATILMASINDAN RAHATSIZLIK DUYANLARDANIM.

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : Ağustos 07, 2009, 15:34:41 ÖS »
Konuyu kapatmanın en güzel yolu mesaj atmamaktır. Yöneticinin kitlemesi değil... Mesaj atmayın, başka mesajlara ilgi gösterin, bu bence yeterlidir...

Biri kuyuya taş attı diye, bu kadar insanın tepki göstermesi, çok dengeli, makul ve akla yatkın değil... Başka mesajlarla ilgilenin...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : Ağustos 07, 2009, 17:24:37 ÖS »
Hadi konuyu uzatalım ;D ;D

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : Ağustos 07, 2009, 18:46:10 ÖS »
bakınız. bir ateiste allah vardır ve birdir demekten çekinmiyorsanız bir ateistten allah yoktur fikrini seslendirdiğindede onun kadar soğuk kanlı ve anlayışlı olacak onun tarafından bakabileceksiniz duruma. aydın olmak kültürlü ve bilinçli olmak sanat yapmaya çalışmakla olmaz. öncelikle karşınızdakini anlamaya çalışmalısınız. jeff hiçbir mesajında hatalı cümleler kurmadı. sadece yapılan davranışa karşılık aynı şeyi müslümanların açısından baktı. doğruda yaptı. madem yahudiler suçlanabiliyor müslümanlar suçlandığındada eyvallah diyebilmeliydiniz. ama doğal olarak diyemediniz çünkü sözleriniz diğer dinlere mensup insanları rencide ederken bunlar umrunuzda değil ancak konu siz olduğunuzda her insan oğlunun her aydın olamamış bireyin yaptığı gibi savunmaya geçme gereği duydunuz. örneklendirmeyle yaptığınız yanlışın farkında olmanızı sağlamaktan başka bir amacı olduğunu düşünmüyorum jeffin. zaten bunu yapacak kadar düzeysiz bir adam olmadığıda aşikar. bakınız arkadaşlarım dostlarım. insanların müslüman olmadığını öğrendiğiniz anda onlara karşı davranışlarınız fikirleriniz ve duruşunuz değişiyorsa aynaya bakıp onlar bana nasıl bakıyor peki ben onlara neden böyle bakıyorum demelisiniz. toplumda arkadaşlık ilişkilerini iki şekilde kuran birey unsuru var. biri inanışlarına ve alışkanlıklarına göre seçimler diğeride kişilere indirgenmiş özde insanı hedef alan ilişkiler. ben insanı hedef alan ilişkiler kurmayı tercih ediyorum. kürt türk arap müslüman hristiyan musevi bakışıyla değil...ha dersenizki arkadaşım bizim inancımız bizden olmayanla düzgün ve artniyetsiz ilişkiye izin vermiyor,o zaman bi şey diyemem... o zamanda yurtta sulh cihanda sulh dememelisiniz. anlayış olmayan yerde barışta olamaz...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : Ağustos 07, 2009, 18:49:48 ÖS »
ha bide ben dedim ama bu başlık kötü yere gidecek erkenden uyarımı yapmıştım olan oldu yine :) karşılıklı saygısızlaşan bir topik elde etmiş olduk. hayırlı olsun :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı NIGHTMARE3D

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : Ağustos 07, 2009, 19:15:08 ÖS »
artık bende yorum yazmadan edemeyeceğim, "ben demiştim" diye hedef gösterenler yüzünden şu anda bu topic bu hale geldi. ben gayet masumca bir şey sordum. yok "diniymiş" yok "insan hakları ne olacakmış." siz topic'i bu hale soktunuz. günlük hayatta o kadar alışıksınız ki bu tip akp mi chp mi, solcu mu sağcı mı v.b gibi tartışmalar yapmaya...

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #119 : Ağustos 07, 2009, 19:22:04 ÖS »
Neden kimsye bir zararı olmayan insanları kendinize cephe alıyorsunuzki? En gıcık olduğum insanı bile kırmamaya çalışan biri bu ve diğer forumlarda bu çok sık yaşanıyor sanki insanlar Düşüncelerini karşı tarafa kabul ettirmek için forumu ziyarat ediyor...Ayrıca bence bu tip topic ler Hem ülkemizin hemde forumun kalitesini düşürüyor...Benim burada biçok kişiye saygı duymamın deneni çok iyi empati yeteneğimin olmasıdır...Herkese seviyorum ister sanal alemde olsun ister gerçekçi sümilasyon yapılmış sanal dünyada:D...sonu espriyle bitirelim...