Gönderen Konu: Arkadaslar lutfen okuyun onemli  (Okunma sayısı 14620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cat

• Ziyaretçi
Arkadaslar lutfen okuyun onemli
« : Aralık 10, 2009, 17:00:41 ÖS »
Merhabalar,

1-2 ay kadar evvel buraya eleman aradigima dair is ilani biraktim. Asagi yukari 100 kadar arkadas mail atmis...cv ve demo reel gondermisler..
Sizlere ufak bir tavsiye vermek istiyorum..

1) Eger CV'niz de, daha once grafik ile alakali bir is yoksa CV yollamayin. Bir bakiyorum biri hamburgerci de staj yapmis..oburu barmenlik yapmis..oburu makyaj uzmani...Bu sadece is vereni sizden sogutur..Ayrica emin olun bu isten anlayan hickimse sizin CV'niz ile ilgilenmiyor..ne okudugunuzu merak etmiyor..o yuzden mumkunse CV yollamamayi tercih edin.

2) Demo reel'inizi bir gozden gecirin. Sadece ve sadece en iyi islerinizi koyun. Ve mumkun oldugu kadar kisa tutun. Klise muziklerden uzak durun, demo reel'in altina Pulp Fiction soundtrack'i koymak gibi...

Asagi yukari 70 tane demo reel izledim...inanin hepsi vasatin altinda...Bir isveren sizi demoreel'inize gore degerlendirir..Eger demo reel'de iyi bir isin yaninda kotu bir is varsa o ise girmeniz zor olur cunku is veren sizde ki yaraticiliga bakar...kotu bir is ile yaraticiliginizi kanitlamaniz cok zordur ve ilk izlenim cok ama cok onemlidir...

3) Uzun bir suredir biryerde calisiyorsunuz diyelim ve o yer size guzel isler yaptirmiyor..Ornek verelim Flash TV. 3 senedir FlashTV de calisan bir arkadas belki cok yeteneklidir ama kanal onun yaraticiligini begenmiyor olabilir. Bazi yonetimler yanlistir. Dolayisiyle arkadas ise basvururken FlashTV de yaptigi isleri Demo reel olarak gosterecektir. Gostermeyin! Bos vaktinizde kendinize guzel seyler yapin.

4) Andrew Kramer'in tutoriallarindan cikan projeleri degistirip demo reel'inize koymayin. Emin olun, bu isten iyi anlayan insanlara demo reel'inizi gosteridiginizde, yaptiginizin isin calinti ya da tutorial'dan bozma olup olmadigini anlar. Bircok arkadasta gordum. Andrew Kramer projeleri dolu...Projeyi degistirmis olsanizda, tutorial'i izleyip  bastan sonra kendiniz yapmis olsaniz da farketmez. Burada yaraticiliginiz onemli. Baskasinin yaptigi birseyi kullanmayin.

5) Son olarakta, basvurmayi dusunudugunuz yerin yaptigi islere bakin. Eger sizin isleriniz onlarin yaptigi isler duzeyinde degilse basvurmayin. Cunku bazi insanlar isimleri unutmaz, ikinci defa basvurdugunuzda sansiniz olmayabilir. Ve biliyorsunuz piyasa cok kucuk, bazi demo reel'leri insanlar ekip olarak beraber izlerler..Bazen birbirlerini yollarlar...Bir suru demo reel izledim arkadaslarimin bana yolladigi..sadece guleyim diye..

Kendinizi hazir hissetmeden lutfen ve lutfen, sadece "bir an once para kazanmak icin" is basvurusu yapmayin. Bilge Adam'a o kadar para verdim simdi para kazanmam gerekiyor demeden once, guzel ve orjinal isler yapin...Web sayfasi yapin..insanlara CV yollamayin...inanin kimse okumuyor ve okuyan da guldugu ile kaliyor..

« Son Düzenleme: Aralık 10, 2009, 17:04:27 ÖS Gönderen: cat »

cat

• Ziyaretçi
Ynt: Arkadaslar lutfen okuyun onemli
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2009, 17:21:58 ÖS »
Profesyonel bir insan arasaydim buraya ilan vermezdim. Sartlarin musade ettigi olcude daha basit bir eleman idi aradigimiz. Ben sadece yolun basinda olan insanlara bir tavsiye veriyorum o kadar. Birinin soylemesi lazim degil mi!

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2009, 17:22:09 ÖS »
Alıntı
Selam,

Haber kanalinda calisacak, tasarim yapabilen, disiplinli ve yeri geldiginde gec saatlere kadar calisabilen bir arkadas ariyorum. Cok kisa bir deneme suresinden sonra ise alabilecegimiz ve ilk etapta maas konusunda cok beklentisi olmayan arkadaslar benimle asagidaki mailden gorusebilir. Kullandigimiz programlar After Effects basta olmak uzere, Photoshop, Edius, Final Cut, Premiere, Cinema4d veya Maya.Bunlardan Photoshop haricinde 2 tanesini bilmeniz yeterli.
Ama derseniz ki ben bunlari cok iyi bilmiyorum ama cok azimliyim ogrenirim, ona da acigim.

CV'nizi de beraberinde atarsaniz sevinirim.

milkncat@gmail.com

Kusura bakmayında böyle bir iş ilanı verip profesyonel yaklaşan insanların size cevap vermesini mi bekliyordunuz? Hem CV istiyorsunuz sonrada CV göndermeyin diyorsunuz, hem ilk etapta maaş beklentisi olmasın diyorsunuz hemde bir sürü nitelikli özellik sayıyorsunuz, böyle cevaplar beklemiyorsanız bence önce aynaya bakmanızda fayda var.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı ccamkara

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2009, 17:22:31 ÖS »
1) Eger CV'niz de, daha once grafik ile alakali bir is yoksa CV yollamayin. Bir bakiyorum biri hamburgerci de staj yapmis..oburu barmenlik yapmis..oburu makyaj uzmani...

Belki de o pizzaci, hamburgerci cocuk, mezkûr ilaninizda bahsettiginiz turden azimli ve yetenekli biridir, cok cayci taniyorum su anda zirvede olan:)

cat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2009, 17:23:21 ÖS »
Tamam haklisiniz size tavsiye vermeye de gerek yok

Çevrimdışı ccamkara

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2009, 17:27:19 ÖS »
Profesyonel bir insan arasaydim buraya ilan vermezdim. Sartlarin musade ettigi olcude daha basit bir eleman idi aradigimiz. Ben sadece yolun basinda olan insanlara bir tavsiye veriyorum o kadar.

Madem burada profesyonel adam yok, makyajci ve pizzaci forumlarina ilan verin, onlara kapi acin. Makyajci ile az bilen grafiker arasinda "egitilebilite" bakimindan cok fark yoktur bence..

Alıntı
Birinin soylemesi lazim degil mi!

Belki de o kisi siz degilsinizdir:)

(Not: Kaynakca: egitilebilite = egitime verilen olumlu tepki)

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
« Yanıtla #6 : Aralık 10, 2009, 17:32:51 ÖS »
Cat bide senin Cv ni demo nu göresek varsa eğer.? Ayrıca burada eleman aranmaz hatırlatayım.. Eleman büfeye ,tuhafiye dükkanına ,hırdavatçıya aranır.Haklısın piyasa gerçekten çok küçük ve ne zaman nerede ne olacağı hiç belli olmuyor bunu sende aklından çıkartma.Buradaki en junior animatör bile emin ol 3 mesajlık Forum hesabı açıp kimliğini gizli tutmaya çalışan tırsak birinden tavsiye almayacak kadar aklı başında..
Adım Haluk ZENGİN isteyene korkmadan Cv de yollarım Demoda.. ;)
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2009, 17:35:59 ÖS Gönderen: Art Of Rage »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Romeo.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Aralık 10, 2009, 17:47:17 ÖS »
cat sen salağın tekisin...

lütfen okuyun diye başlık açıyosun ve bunları mı yazıyosun?

burası senin ve ucuz ekibinin şirket içi mesajlaşma platformun değil ilan ile ilgili bişey yazacaksan bunu ilanın için açtığın başlığa eklersin...

kime serenat yaptığını sanıyosun ki?

ilanın da umrumda değil sen de değilsin bu saçmalığı okumak zorundamıyım şu forumu takib ediyorum diye...

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Aralık 10, 2009, 18:02:08 ÖS »
cat! Bu söylediklerinin hepsine katılıyorum, bunlar iyi şartlarda ve olanaklarda, maaş, güvence, güzel yaratıcı ortam sağlayan, ciddi işveren firmalar için geçerlidir.

Ancak fazla maaş istemeden, geç saatlere kadar çalışacak, tasarım yapabilen adam arıyorum diyerek sen şirketini peşinen aşağı çekmişsin. Bu durumda hamburgerciyle, kaynakçı ve overlokçu başvuracaktır senin ilana, aklı olan yeteneği ve becerisi olanın ne işi var o kanalda :)

Flash TV benzeri birçok kanalın, kanal kimliği ve broadcast tasarımlarının bok gibi olmasının nedeni de ucuza eleman kapatma nedeni bence. Sen de birilerine tavsiye vermeden önce kendine bir iyilik yap ve az paraya geç saatlere kadar perişan olmadan işini zevkle yapacağın adam gibi bir iş bul, böylece bahsettiğin güzel örnekleri yapacak boş vaktin de olur. Bu da sana benim tavsiyem.

Çevrimdışı Yönetici

• Administrator
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Aralık 10, 2009, 18:28:49 ÖS »
cat sen s...... tekisin...

Lütfen, kişisel sataşma ve hakaret içeren mesajlar atmayalım.
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2009, 18:35:01 ÖS Gönderen: Yönetici »

Çevrimdışı huseyinoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • animanya
« Yanıtla #10 : Aralık 10, 2009, 18:42:34 ÖS »
Alıntı
Arkadaslar lutfen okuyun onemli
Başlığa aldanıp okuduk, zaman kaybı oldu.

Konu başlığı yazma hakkında: http://www.softimage.net/howto/smart-questions-asking.html#smart-questions-bespecific

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Aralık 10, 2009, 18:46:58 ÖS »
çok eğlenceli :)

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Aralık 10, 2009, 19:12:34 ÖS »
profesyonel astronot arıyorum ancak düşük ücrete uzun mesailerde çalışmayı göze alabilecek biri olmalı. ayrıca tüm ekibe çay dağıtacak ve deneme süresi boyuncada maaş almayacak biri olacak. lütfen aya ayak basmamış olan astronotlar başvurmasın. öle mc donaldsta çalışıp ben astronot olcam diyenleri aramıyoruz!
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Aralık 10, 2009, 19:14:11 ÖS »
Merhabalar,

1-2 ay kadar evvel buraya eleman aradigima dair is ilani biraktim. Asagi yukari 100 kadar arkadas mail atmis...cv ve demo reel gondermisler..
Sizlere ufak bir tavsiye vermek istiyorum..

1) Eger CV'niz de, daha once grafik ile alakali bir is yoksa CV yollamayin. Bir bakiyorum biri hamburgerci de staj yapmis..oburu barmenlik yapmis..oburu makyaj uzmani...Bu sadece is vereni sizden sogutur..Ayrica emin olun bu isten anlayan hickimse sizin CV'niz ile ilgilenmiyor..ne okudugunuzu merak etmiyor..o yuzden mumkunse CV yollamamayi tercih edin.

2) Demo reel'inizi bir gozden gecirin. Sadece ve sadece en iyi islerinizi koyun. Ve mumkun oldugu kadar kisa tutun. Klise muziklerden uzak durun, demo reel'in altina Pulp Fiction soundtrack'i koymak gibi...

Asagi yukari 70 tane demo reel izledim...inanin hepsi vasatin altinda...Bir isveren sizi demoreel'inize gore degerlendirir..Eger demo reel'de iyi bir isin yaninda kotu bir is varsa o ise girmeniz zor olur cunku is veren sizde ki yaraticiliga bakar...kotu bir is ile yaraticiliginizi kanitlamaniz cok zordur ve ilk izlenim cok ama cok onemlidir...

3) Uzun bir suredir biryerde calisiyorsunuz diyelim ve o yer size guzel isler yaptirmiyor..Ornek verelim Flash TV. 3 senedir FlashTV de calisan bir arkadas belki cok yeteneklidir ama kanal onun yaraticiligini begenmiyor olabilir. Bazi yonetimler yanlistir. Dolayisiyle arkadas ise basvururken FlashTV de yaptigi isleri Demo reel olarak gosterecektir. Gostermeyin! Bos vaktinizde kendinize guzel seyler yapin.

4) Andrew Kramer'in tutoriallarindan cikan projeleri degistirip demo reel'inize koymayin. Emin olun, bu isten iyi anlayan insanlara demo reel'inizi gosteridiginizde, yaptiginizin isin calinti ya da tutorial'dan bozma olup olmadigini anlar. Bircok arkadasta gordum. Andrew Kramer projeleri dolu...Projeyi degistirmis olsanizda, tutorial'i izleyip  bastan sonra kendiniz yapmis olsaniz da farketmez. Burada yaraticiliginiz onemli. Baskasinin yaptigi birseyi kullanmayin.

5) Son olarakta, basvurmayi dusunudugunuz yerin yaptigi islere bakin. Eger sizin isleriniz onlarin yaptigi isler duzeyinde degilse basvurmayin. Cunku bazi insanlar isimleri unutmaz, ikinci defa basvurdugunuzda sansiniz olmayabilir. Ve biliyorsunuz piyasa cok kucuk, bazi demo reel'leri insanlar ekip olarak beraber izlerler..Bazen birbirlerini yollarlar...Bir suru demo reel izledim arkadaslarimin bana yolladigi..sadece guleyim diye..

Kendinizi hazir hissetmeden lutfen ve lutfen, sadece "bir an once para kazanmak icin" is basvurusu yapmayin. Bilge Adam'a o kadar para verdim simdi para kazanmam gerekiyor demeden once, guzel ve orjinal isler yapin...Web sayfasi yapin..insanlara CV yollamayin...inanin kimse okumuyor ve okuyan da guldugu ile kaliyor..

adınızı ve soyadınızı ilanlarınıza yazarsanız seviniriz. Burası profesyonel bir ortam lütfen.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Aralık 10, 2009, 19:43:56 ÖS »
Arkadaş anlamıyorum,adam takır takır yazmış,ki bir ton adama yol gösterebilecek türden bir yazı.Malaktır,idiottur,kötü iş ilanı vermiştir banane?
Madem başlık burada başlıktakileri okuyalım.
-Heyhat neler istediğimizi bilmiyoruz.

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Aralık 10, 2009, 19:49:08 ÖS »
bence de sen önce kendini tanıt  firmanın adını ver de ilana zahmet edip cv atanlar bilsinler ne kadar gereksiz   yere ve kimleri ciddiye alıp da zaman harcadıklarını, bir daha kimse zaman kaybetmesin...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Aralık 10, 2009, 19:55:29 ÖS »
birde bu tür yazışmalar görüşmeler özel de kalmalı  bu şekilde deşifre etmek  zahmet edip gönderen insanları bu şekilde itham etmek(rencide etmek) kendince tabi hiç bir incelik ve saygı kuralına uymaz. görüşmeler başvurular bunlar karşılıklı gizlilik içinde yürütülmeli bu nasıl bir mantıktır bunu da anlamakta güçlük çekiyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2009, 20:03:26 ÖS Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı ccamkara

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Aralık 10, 2009, 19:58:02 ÖS »

Diyecegimi dedim, bu sene sampiyon fener.

Çevrimdışı Onur3d

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Aralık 10, 2009, 21:08:54 ÖS »
abiler bence arkadaş kötü bir amaçla böyle bir konu açmamıştır diye düşünüyorum.anladığım kadarıyla ucuz ve kaliteli eleman bulamamanın verdiği sıkıntı ile biraz dert dökmüş.Gelen tepkilere kendiside şaşırmıştır belki.
Anlattıklarını başka bir başlık altına ve başka bir konu ismi ile açsaydı daha iyi olabilirdi.

Çünkü amatör kişilerin iş başvurusu yapmadan önce nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsettiği için güzel bir yazı olmuş kanaatindeyim.

Bende şuan iş arıyorum ve arkadaşın yazdığı gibi düzgün bir demoreel veya cv ile başvuru yapmadığım için hep hüsran oluyorum ve şimdiye kadar başkalarının vaktini çaldığımıda hiç düşünmemiştim.

• 3D Generalist

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Aralık 10, 2009, 21:12:10 ÖS »
düzgün bir reelin olsa ne olacak sence Onur? parasız ve uykusuz geceler? Bu mu aradığın iş bunu heryerde bulursun tavsiyelere ya da reele ihtiyacın yok ;)