Gönderen Konu: Blender 3D Tasarım Kursu (Eğitim Seti)  (Okunma sayısı 16811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağlar TURALI

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Blender 3D Tasarım Kursu (Eğitim Seti)
« : Aralık 25, 2009, 00:54:36 ÖÖ »

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: Blender 3D Tasarım Kursu (Eğitim Seti)
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2009, 14:23:52 ÖS »
Çok faydalı gözüküyor teşekkürler.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2009, 22:23:23 ÖS »
avatarı transformersı gören her bebe direk mayaya maxe saldırıyor ben de indirip kurunca aynısını yapabilirim sanki ne güzel umut fakirin ekmeği hesaabı. Halbusi laklakı bırakıp şu blender tutorialleri yiyip yutan adam türkiyede mayacıyım maxciyim diyen adamın eline blenderi mixeri verip gönderir yeminle.

Çevrimdışı metinakcakoca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • CG Artist | 3D Generalist
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2009, 22:46:18 ÖS »
araç değil amaç önemlidir tabiki :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2009, 22:47:41 ÖS »
araçta önemli canım terlikle pijamayla evereste tırmanmaya kalkan adama ne olur mesela :D

Çevrimdışı metinakcakoca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • CG Artist | 3D Generalist
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2009, 22:49:02 ÖS »
her ne kadar "yorum yok" da bir yorum olsada "yorum yok" :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı turkishstyle

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2009, 01:33:23 ÖÖ »
avatarı transformersı gören her bebe direk mayaya maxe saldırıyor ben de indirip kurunca aynısını yapabilirim sanki ne güzel umut fakirin ekmeği hesaabı. Halbusi laklakı bırakıp şu blender tutorialleri yiyip yutan adam türkiyede mayacıyım maxciyim diyen adamın eline blenderi mixeri verip gönderir yeminle.

3b sektörünün uzağında biri olarak neden böyle söylediğinizi merak ettim.

Ishmael

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2009, 01:39:43 ÖÖ »
bence bedava oldugu icin kiymeti bilinmiyor.dandik oldugu icin bedavadir bu diyip kullanmayanlarda vardir.tabi crackli max maya kullanmak varken ne yapicak blenderi mixeri.ismide bir garip.ev hanimlari icin uretilmis 3d aplication programi. :D

Çevrimdışı AVATAR 3D

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2009, 02:08:10 ÖÖ »
Bütün ilanlarda ya maya yada max soruyorlar. Blender e vakit harcamak tam bir vakit kaybı. Yoksa kesinlikle iş görür.

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2009, 03:04:58 ÖÖ »
turkishstyle, ism@il güzel cevap vermiş soruna benim yazmama gerek kalmamış, teşekkürler ism@il ;)

Salih bozoglu, ilanlarda max maya sormuyorlar, onunla ne yaptığını soruyorlar. 50-60 kişilik bir pipeline-workflow'a giriyor olsak haklısın, herkesin aynı paketi kullanması avantajdır ama burada İstanbul'da çoğu şirket bir veya iki 3d artistle işi yürütüyor. Durum böyle olunca, maxi mayayı yarım yamalak bilen adamlar yerine Blender'a hakim ve hızlı ve kaliteli iş üretebilen bir adam başvursa ilana kimse reddetmez. Yani diyeceğim odur ki maya max biliyorum diye işe başvuran blendera vakit kaybı diyen adamların da çoğu maya ve maxe de hakim değiller ve birçok şeyi beceremiyorlar. Blenderi sallayıp, Maya kullanıyor olmak seni iyi animatör ya da iyi 3d artist yapmaz dememe gerek var mı? Kesinlikle iş görür demekle programa ikinci sınıf muamelesi yapıyorsun eyvallah bence sakıncası yok ama etrafında yapılan tüm 3d işlere şöyle bir bakıp mayanın maxin de pek iş görmediğini farket :)

Çevrimdışı AVATAR 3D

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Aralık 26, 2009, 12:15:49 ÖS »
Dediklerinize hak veriyorum. Ama dediğim şu bütün ilanlarda ya max ya maya geçiyor. Bu ilanlara ben animasyonu blenderda yaparım işinize gelirse diye baş vursak alacağımız sonuç olumlu olmaz gibi geliyor bana. Ben iş başvurusu bağlamında böyle düşünüyorum.

İş görür derken blender gayet iyi bence arada da biraz fark olması gayet doğal (kafadan fiyat farkına baktığımızda). Beldener ın maya ve maxdeki script çılgınlığana yetişebilmesi zor gibi. Creativecrash da herhafta 5-10 yeni çılgın script ekleniyor script hanesine. Ayrıca öğrenme açısından en ekstrim olaylar için bile kaynak bolluğu da var max mayada. Blender ın bunlarla yarışması çok zor. Ama scriptsiz düz bir mayadan veya 3dsmax den de çok çok fazla geri kalır bir yanı olduğunu sanmıyorum. Blender 1-2 adım geride bu kadarlık  bir farkıda kabul etmemek yanlış bence. 

Birde animatör olarak blenderla iş bulmak istiyorsak tahminimce programı yiyip bitirmek gerekli değil diye düşünüyorum. Sadece animasyon toollarını öğrenip hazır riglerle çalışmak yeterli olur buda 3 günlük bir öğrenme süresine takabül ediyor(programın animasyon tooları graph editor falan, scale move rotate kısa yolu vs...) Tabi bu her iş yeri için geçerli değil ama artık animatör ve modellemeci yi ayrı ayrı arayan iş yerleri de mevcut neyseki.

Sonuçta ben hem xsi de animasyon toolarını hemde maya da iyi biliyorum. Şimdide max e de baksam mı diyorum bazen ama gerek duymuyorum. Blender da dahil piyasadaki birçok programın animasyon toolarını öğrenmem en fazla 1-2 ay sürer ama sizin de dediğiniz gibi önemli olan animasyonun kendisini iyi bilmek. Size katılıyorum.

Birde iş yerleri illaki max maya demesinin büyük sebebi ise baştakilerin işten anlamayan kişiler olması bana kalırsa. Yoksa bende blender yaıgınlaşsın isterdim. En nihayetinde ufak bağışlarla işi kotarabliyorsunuz. Blenderle açılmış bir animasyon firmasının maliyetini bir düşünün. Sadece gönlünüzden geçen bağışı yaparsınız olur biter :D.   
(bende indiriyorum videoları  ???)
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2009, 12:27:49 ÖS Gönderen: Salih bozoglu »

Çevrimdışı turkishstyle

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2009, 23:51:05 ÖS »
Cevaplar için teşekkür ederim. Bu haliyle yasal firma açmak isteyenler için oldukça ilgi çekici oluyor.

Çevrimdışı dmtnt

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • kişisel site
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2009, 03:17:22 ÖÖ »
Hem bedava bir program hem + oyun motoru var.Herzaman kendi modelimi yapıp şöyle dövüşşş oyunu yapmak isterdim  ;D  boş zamanlarımda kesinlikle bakmalıyım.  ::)  paylaşım için sağolasın çağlar  ;)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Ervin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Aralık 27, 2009, 17:46:56 ÖS »
Kullanıp takip ediyorum ana programım yaptım.Zaten 2.6 versiyonu çıkınca firmalar tarafından da kullanılmaya başlanılır.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Çağlar TURALI

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2010, 10:05:34 ÖÖ »
Blender kullanıcılarının dikkatine,

Neal Hirsig, yazılımın 2.5x sürümünlerine göre videoları güncellemeye başladı. Bu yaz tamamlayacağını söylüyor. Şimdiden bazı arayüz ve modelleme derslerini eklemiş. Ara ara ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yeni videoların kalitesi biraz daha yüksek bu arada.

Yeni dersler: http://www.gryllus.net/Blender/3D.html

2.4x videolarına da şu linkten ulaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2010, 10:08:42 ÖÖ Gönderen: Çağlar TURALI »

Çevrimdışı Ervin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Haziran 09, 2010, 11:29:55 ÖÖ »
http://www.blendercookie.com/ adresinde de çok güzel dersler var.
http://www.graphicall.org/builds/ adresinden de 2.5 sürümünü deneyebilirsiniz.
  • 3D Generalist