Gönderen Konu: üretkenlik-fikir alışverişi  (Okunma sayısı 1270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hasansafatosun

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
üretkenlik-fikir alışverişi
« : Eylül 21, 2018, 00:43:38 ÖÖ »
kolay gelsin dostlar. pek çok forumu takip etsem de bu forumda konu açmak daha makul geliyor hep . çünkü forumu kullanan kitlenin eğitim ve tecrübesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. en azından açılan konular ve yapılan yorumlar böle düşünmemi sağladı.lafı uzatmadan konuya geçiş yapayım.grafik tasarım  animasyon vb. alanlar her zaman ilgimi çekti ancak üniversite de o zamanlar bu bölümlerin sayısının az olması vb. sebeplerden dolayı farklı bir bölüm okudum ancak bu alanda ki programları öğrenmekten hiç bir zaman vazgeçmedim özellikle after effect ve cinema 4d ile çok ilgilendim . son zamanlar da after effect kullanarak açıklayıcı videolar hazırlamak ve foto manipülasyon odak noktam ... bu konularda çok fazla video izliyorum. eğitim setleri satın alıyorum (çoğunlukla İngilizce ) katılabileceğim webinerler arıyorum.özetle zamanımı paramı bu ilgime harcıyorum ilgimi laf da bırakmıyorum.videolar izledikçe geliştiğimi anlıyorum çünkü yapamadıklarımı yapabiliyorum. ya da eskiden sıradan gördüğüm çalışmaları artık renk vb. konuları da dikkate alarak yorumluyorum. asıl merak ettiğim konu üretkenlik çok karışık projelerin olduğu eğitim setleri de izledim bu setlerde çoğunlukla "adam bunu nasıl düşünmüş bu renk ayarını uygulayacağını nasıl bulmuş. gibi sorular beliriyor aklımda.neyin daha iyi sonuç vereceği zamanla pratik yaptıkça kazanabileğim bir olgu mu  yoksa bunun için izlemem gereken farklı bir yol mu var tecrübeli arkadaşlar düşüncelerini merak ediyorum. özellikle phlearn ve  learn photo editing eğitim setlerinde çok pratik ve etkili uygulamalar izledim. önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.   

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: üretkenlik-fikir alışverişi
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2018, 08:10:33 ÖÖ »
Rötuş çalışmalarında talep doğrultusunda renk yapabileceğimiz gibi mevcut görselin renk değerlerini kendi göz zevkimize göre ayarlayabiliriz.

Fotoğraf için konuşursak çekim esnasında bazen beyaz ayarı yapılmadan çekim yapıldığında sarı ağırlıklı bir ton skalası alıyoruz. Bunu dijital olarak düzeltmek mümkün. Raw dosya üzerinden renk sıcaklığını, photoshoptan önce açılan kamera programında yapmanız daha sağlıklı olur. Grenlenme, düşük-yüksek exposure, highlight, white-black gibi değerleri ayarlayabilirsiniz.

Canon ve Nikon uzantılı raw dosyalarda çalıştım genelde. Aynen photoshoptaki ayarlara benzer olarak göze göre ayarlarımızı yaptıktan sonra (Raw dosyamızdaki bu bilgiler saklı kalıyor) manipulasyon ya da rötuş işlemi için hazır hale geliyor.

Mesela bana bir katalogdaki renkler gösterildi. Önce Raw dosya üzerinde bu renkleri ayarladım. Photoshopta da Adjustment layer olarak ufak renk , kontrast ayarlarını masklamak suretiyle yaptım.

Üzerinde çalıştığınız her proje size bir şey katabilir. Alıştığınız yöntemlerin yanı sıra farklı teknikleri de deneyerek bu alandaki yetenekleriniz geliştirebilirsiniz. =) Bol pratik tecrübenizi arttırır.

Ekte; takılar için adjustment layer yaptım, level, curve, brightness/contrast gibi masklı alanlar var. Modelin cildini koyu istediler. Renk örneği gösterdiler ona göre çalıştım. Bu görsellerin raw dosyası yoktu 8 bit renk dosyası üzerinden çalıştım.

• Illustrator

Çevrimdışı turx

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Insta
Ynt: üretkenlik-fikir alışverişi
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2018, 20:29:17 ÖS »

Bilgi olmadan bir konuya giriş yapmak mümkün olmaz, bu yüzden izlediğiniz veya okuduğunuz şeyler mutlaka faydalıdır. Ancak işin sırrı pratikte bitmektedir. Beceri pratikle kazanılan bir özelliktir.
Yetenek, basamakları daha hızlı çıkmayı sağlasa da çalışkan bir kaplumpağanın tembel bir tavşanı geçtiğinin örneği çoktur.

Bu arada bir ipucu; İzlediğiniz veya okuduğunuz eğitmenlerin iş geçmişine bakın. İş tecrübesi olan, başarılı olan eğitmenlerin paylaştığı bilgiler çoğunlukla çok daha faydalı bilgi içerir.
  • 3D Character Artist