Gönderen Konu: doku çalışması  (Okunma sayısı 14258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Varış

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
doku çalışması
« Yanıtla #20 : Ekim 06, 2005, 11:44:28 ÖÖ »
Televizyon (yayınının) olmaması büyük şans. İmrendim şimdi sana. Ben de almamıştım, hediye ettiler. Bu arada resimdeki senin çocuk galiba. Çok şeker bir şey. Hani sırf o resimden dolayı insanın edecekse bile sana muhalefet edesi gelmez :) Ben de çocuklarımın 3d ile ilgilenmesini isterim. Resim kabiliyetleri çok iyi görünüyor. Hepsi için gelecekte hayırlısı ne ise o olsun...

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
doku çalışması
« Yanıtla #21 : Ekim 06, 2005, 13:51:11 ÖS »
Alıntı
Sanatın; çıplağı, müstehceni, çirkini, kötüsü, şiddet içereni olmaz.

Evet haklısınız.. Ama neyin sanat olup olmadığını anlamamızı sağlayan bir turnusol kağıdımız yok... Kaldı ki bu sitenin hemen girişinde bilgisayar grafiği ve sayısal görsel efekt sitesi yazıyor. Sanat sitesi olduğumuzu hiçbir zaman ifade etmedik, etmemizde gerçek anlamda sanat ile ilgilenen insanlara saygısızlık olur.

Alıntı
Çocuklarınızı eğer çıplaklıktan korkutarak sanatın çıplaklık boyutunu tiksindirerek yetiştiriyorsanız. Bu milletin, bu cumhuriyetin temel amaçlarından birini unutmuşsunuz demektir.

Güzel bir noktaya parmak basmışsınız.. Ama sanat sadece çıplaklık değil. Her çıplak sanat değil. Sanat = çıplaklık gibi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermek, sanata yapılacak en büyük haksızlıktır. Bu milletin ve cumhuriyetin sanatın çıplak boyutunu tiksindirmemek amacıyla kurulduğunuda ilk defa duyuyorum... Sanatı herkes kendine göre yorumluyor. Zamana göre değişiyor. Dün yağlı boya tablolar çok anlamlıydı. Bugun Meats Meier'in ZBrush'ta yaptığı çalışmalar, sanat kitaplarında yer alıyor. Eğer sanatı, çıplaklık ve sizin anladığınız sanat anlayışıyla sınırlarsak o zaman sanata yine ihanet ederiz. Sanatın birçok kolu yönü var..

Ben çocuğumu çıplaklıktan tiksindirmek ya da korkutmayı düşünmüyorum. Ama herşeyin bir zamanı var. Bunu tüm uzmanlar, tüm araştırmacılar, milyonlarca kişi kabullenmişken, ben kendi çocuğumu kendi fikrime bir denek olarak kullanamam.. Eğer siz kullanırsanız bu sizin bileceğinizdir. Eğer birgün bir forum, hatta bilgisayar grafiği ve sayısal görsel efektle ilgili bir forum yönetir, bu foruma her yaştan, her toplum grubundan insanların girdiğini gözönüne alarak, hareket etmezseniz bu yine sizin bileceğinizdir. Ama burası bilgisayar grafiği sitesi. Bu sayfalarda bir oyundan şiddet içeren bir yayında yer alabilir .. Korku öğeleri olan bir grafik arabirimde... 10 yaşında çocukta bu sayfaları dolaşıyor (kuzenim araba resimlerine hasta), 70 yaşındaki insanda..

Alıntı
Hiç kimse yaptığı çalışmayı bu çıplak diyerek sınıflandırmak zorunda değildir. Kişileri buna zorlamak insana ve sanata saygısızlıktır.
Bu yanlış cgtalk ta bile yapılıyor. Eğer bu yanlış uygulamayı kafalarınızda aşarsanız ne mutlu size.

Söylediklerinizde haklısınız. Bu sizin düşünceniz, bir kullanıcı olarak sizin fikirleriniz. Ama bir topluluğun yer aldığı bir sitede yöneticide sizin gibi düşünmek zorunda değil. Bu forum ya da site herkesin isteğine göre şekillenemez. Bu çok açık seçik değil mi? Yöneticilik yapacağınızda kendi fikirlerinizle değil, üyelerinizin genel istek ve şikayetlerine göre, toplumda ve dünyada kabul görmüş değer yargılarına göre hareket etmeniz gerekir. Muhakkak bundan memnun olmayacak üyeler olacaktır. Muhakkak eleştiriler, farklı istekler gelecektir. Ama bir bilgisayar grafiği ve sayısal görsel efekt sitesinde, bu tür bir düzenlemeye gitmeyi uygun gördük. Bu düşüncemizde yalnız olmadığımızıda görüyoruz.

Not: CGTalk'tan bahsederkende bazı rakkamlara biraz dikkat etmek gerekiyor. Dünyanın her ülkesinden 193,400 üye, 2,605,408 mesajla cgtalk'ta yer alıyor. Sanırım bu veri, uygulanan kuralın ne kadar kabul görmüş olduğunu gösterir..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
doku çalışması
« Yanıtla #22 : Ekim 06, 2005, 15:14:20 ÖS »
efet benim büyük çocuk, ama 1 sene önceki versiyonu, şimdi upgrade oldu :) bi ara güncellemem gerek resmi...

tv yayınını (kablo) kestiler... bi dahada bağlatmadık... iyide dayandık bakalım nereye kadar

+ + +

insan, bekar ve bağımsız olduğunda, idealizm ağır basıyor...
düşününce 5-6 sene evvel bi çok konuya farklı bakıyordum... şimdi farklı bakıyorum,
  • 3D Generalist

Çevrimdışı vir3d

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
doku çalışması
« Yanıtla #23 : Ekim 06, 2005, 17:28:40 ÖS »
Allah bağışlasın babişko çocuk çok güzel güle güle kullanın :lol:

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik