Gönderen Konu: Organik formlar  (Okunma sayısı 2568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı icmimar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Fotosanat
Organik formlar
« : Mayıs 28, 2010, 23:00:51 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. Soracağım bu şey çok ama çok basit olabilir. Bende mi sorun var anlamadım ama biçok video ve yazılı-görsel derse bakmama rağmen kalınlık olayını çözemedim. Komik olabilir ama artık elimle çizip fotoğrafını çizip koyuyorum. Bu bence benim çözüleceğim nokta olacak. Umarım...

Fotodaki şekilde eğimli şekilleri cv yada ep curve ile çizip kalınlığı nasıl verebiliriz. Sınıftan arkadaşlarım autocad çizimini Max'e alıp sadece çizgileri direk Extrude tarzında çekerek planı 3 boyutlu hale getirebiliyorlar mesela. Yani çizgilerle istediğim organik şekli çizdikten sonra kalınlık(hacim) kazandırmam gerek. Bunu çözersem büyük bir sıkıntıyı atlatacağım. Kısaca anlatabilir yada kaynak video, görsel bağlantısı sunarsanız çok sevinirim.
Teşekkürler...
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2010, 08:39:42 ÖÖ Gönderen: icmimar »

Çevrimdışı VerteX

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Organik formlar
« Yanıtla #1 : Mayıs 30, 2010, 11:43:15 ÖÖ »
Öce kaydırağın kesitini çizeceksiniz, sonra bir kopyasını alıp ikisi arasına Loft kullanacaksınız. Maxteki gibi bir extrude uygulaması yok diye hatırlıyorum mayada

Çevrimdışı icmimar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Fotosanat
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2010, 02:53:23 ÖÖ »
Söylediğiniz şekilde bir form oluşturulabiliyor. Şekilde benim ok ile gösterdiğim kalınlık önemli olan. O kalınlığı veremiyorum. Sadece bunun cevabını istiyorum, bu tarz formların kalınlığını nasıl vereceğiz arkadaşlar. Lütfen...

Çevrimdışı icmimar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Fotosanat
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2010, 05:02:40 ÖÖ »
Olayı başka şekillerle anlatayım. Aşağıdaki sehpa ve yanındaki serbest geometrili diğer sehpalar mesela, Cv curve ile bu şekli oluşturduktan sonra kalınlığı nasıl vereceğiz? (foto1)

Birde cv curvede çizdiğim çizginin otomatik olarak ilk noktaya birleşmesi gibi bir ayar var mı, autocad deki gibi? (foto2)

Veya (foto3) bu tarz bir organik formda ki kalınlık mesela?

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı rehakaraca

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2010, 20:07:17 ÖS »
Şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

1. oluşturduğunuz curve pathı ,close curve ile kapattın

2.Surface/planar menüsü altından output geometry i polygone seçin ,aynı sekmede quad ,triagles gibi özelikleri kullanabilirsiniz. aynı sekmede planar trim diyerek curden bir poygone oluşturun.

3. extrude komutu ilede oluşturduğunuz yüzeyi istediğiniz gibi boyutlandırıp kalınlık verebilirsiniz . planarınız bir çok face ten oluşuyorsa exturude yaparken keep faces together tıklamayı unutmayın