Gönderen Konu: Piyasada nasıl yer edinidiniz?  (Okunma sayısı 831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hasansafatosun

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Piyasada nasıl yer edinidiniz?
« : Ocak 02, 2021, 20:09:19 ÖS »
Kolay gelsin dostlar. Son 1 yıldır başka işte çalışsam da after effect ve pr ile 25-30 saniyelik introlar ve video düzenlemeleriyle ek gelir elde ediyorum hobi olarak başladığım ilk günden şimdiye kadar her zaman sadece bu işi(After effect ile animasyon,intro,premiere ile editleme vb.) yapabileceğim bir işte çalışabilmeyi istedim umdum ancak bir türlü olmadı. Bu işi para için mi yapıyorsun gibi konulara hiç girmek istemiyorum çünkü gerçekçi biriyseniz para kazanmadan hayatın devam etmeyeceğini biliyorsunuzdur. Sadece After effect ve premiere pro kullanarak tam zamanlı ya da home ofis çalışan var mı bilmiyorum. şayet varsa  bunu nasıl başardıklarını merak ediyorum.ilginiz için teşekkür ederim

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı vertexus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Realtime 3D model portfolyom
Ynt: Piyasada nasıl yer edinidiniz?
« Yanıtla #1 : Şubat 21, 2021, 20:27:40 ÖS »
Yer edinemedik kardeş:)

Şaka bir yana konu başlığı 219 defa okunmuş ama bir kişi bile cevaplamamış.Bu bile girmek istediğin sektörle ve içindeki insanlarla ilgili kabaca fikir verecektir.Bu sektörde yabancılar sevilmez!

Sana dürüst olacağım; sektörmüş,after effects bilgisiymiş,iş kalitesiymiş,profesyonellikmiş hepsi hikaye.
Bu sektörün(video-prodüksiyon,3d animasyon, efekt vs..) işvereni senin nekadar ucuz paraya çalışacağına, kendinden nekadar ödün vereceğine,kısaca ne kadar "az arıza" çıkaracağına bakıyor.İşe girdikten sonra 8 ay maaş almadan çalışıp üstüne haftasonlarıda işe çağrıldığında hakkını aramayıp hesap sormuyorsan en iyi en güzel en profesyonel adam sensin.Tersiyse yandın,gelsin yıllarca sonuçlanmayan iş mahkemeleri,asılsız iftiralar,karşılıklı sinir stres harpleri ve kaybedeceğin zaman.

Şu ara covid-19 nedeniyle kimsenin işe alım falan yaptığıda yok zaten.Sen bakma kariyer sitelerindeki yada buradaki ilanlara. Bir çoğu reklam amaçlı yayınlanıyor,bizzat oyun firması sahibi bir tanıdık söylemişti oradan biliyorum.Forumun iş arayan kısmında portfolyosunu yayınlayan insanların aylardır "günceldir" diyerek iş arayışlarına aktif devam ettiklerini farketmişsindir.Birçoğu portfolyo kalitesi ve iş deneyimi olarak havada karada kapılacak profesyonellikte yetenekler olsada gel görki iş falan yok.

Zaten portfolyo ile işe girme dönemide kapandı gibi.Şimdi yeni furya işe başvurana önce iş deneyimine bakılmaksızın "örnek iş" yada "test çalışması" adı altında bedelsiz iş yaptırtıp sonra "beklentimizin altında performans gösterdin" denilerek yol vermek.İşe başlarken karşılıklı gizlilik anlaşması vs.'de imzalamadıysan o beğenmedikleri test çalışmasını bir kaç gün sonra kendi web sitelerinde,basılı mecrada hatta televizyonda görebilmen de olası.

Bence mevcut işinde düzenlide olsa gelirin varsa bahsettiğin ek gelir getiren işlere bir süre daha devam et.
Hatta yurtdışından iş almaya çalış.Emin ol çok farklı kapılar açılıyor.

Sağlıcakla.

• 3D Generalist

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2021, 17:41:02 ÖS »
Her şeyi bileceksin.
  • 3D Animator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2021, 16:17:23 ÖS »
Yer edinemedik kardeş:)

Şaka bir yana konu başlığı 219 defa okunmuş ama bir kişi bile cevaplamamış.Bu bile girmek istediğin sektörle ve içindeki insanlarla ilgili kabaca fikir verecektir.Bu sektörde yabancılar sevilmez!

Forum uzun zamandır pek aktif değil bunda sosyal medya uygulamalarının ve kişisel tercihlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Uzun zamandır da yeni üye alımı açık değil. Başlığı okuyanlar büyük ihtimalle üye olmayıp forumu ziyaret edenler.

Yıllardır ev-ofis, freelance çalışıyorum. Kendi uzmanlık alanlarımda, müşteri ile ödeme konusunda sıkıntı çıkmayacağını öngördüğüm ve özellikle bilgisayar donanımımın yeteceğini düşündüğüm işlere odaklandım. Freelance sitelerden gelen işler ve zaman içerisinde oluşan kendi müşteri porfoyünüz sizin geçim kaynağınız olabilir.

Bir şirkete bağlı olarak çalışan çoğu kişi de zaman sorunları sebebiyle buralara pek yazamayabilir. İşe gidip gelmek, trafikte ömür tüketmek, o stresle işe başlayıp günü öyle bitirip tekrar trafikte çile çekip eve dönmek insanı yaptığı işten daha çok yıpratan bir süreç. Ben çok yoruldum o yüzden serbest çalışıyorum. Hele anlaşamadığınız kişilerle ailenizden fazla vakit harcamak sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir.

İş ilanlarına bakıldığında "her şeyi bilmek" öncelikli kriter gibi. ::)  İşlerin nasıl yürümesi gerektiğini bilen idareci çok az sanırım. Yoksa böyle safi ilan başlıkları açılıyor. Herşeyi bileceksin ama asgari ücret alacaksın diyenler bile olabilir. Sorgulamak lazım.

• Illustrator

Çevrimdışı Noyan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2021, 18:11:34 ÖS »
Ne yazık ki öyle.

Nuke, Photoshop, A-FX, C++, Model, Texture, Unreal, Rig, Animasyon, Ses, Işık, Render

Avukatlık, Veterinerlik, Askerde albay sniper olmak vs vs.

10k maaş alacaksın ama gerekirse çay ocağında covid aşısı bulacaksın.
  • 3D Animator