İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Tual

Sayfa: [1] 2 3 ... 7
1
Donanım / CUDA Toolkit
« : Kasım 23, 2019, 12:51:59 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,
Ekran kartıyla ilgili anlaymadığım bir konu var. CUDA meselesi
Ekran kartım cudayı destekliyor.
Benim ekran kartımdan verim alabilmem için CUDA toolkiti yüklemem gerekiyor mu ? Yoksa graphicle ilgili bir geliştirme yapacaksam mı bu toolkiti kurmam gerekiyor ?
CUDA Toolkit kurulması elzem bir konu mu? kurmazsam ekran kartının tüm özelliklerini normal kullanııcı(developer değil) olarak kullanamıyormuyum ?

CUDA yı kurmam 3dsmax gibi programlardan daha iyi verim alacağım anlamına gelir mi ?

2
3D Teknikler / Rebusdfarm Bunu anlayan var mı?
« : Aralık 09, 2015, 12:09:01 ÖS »
https://us.rebusfarm.net/en/lets-go/calculator

Rebusfram'da bmyle bir hesaplama forumu yapmışlar ama nasıl bir hesap işlemi yaptıklarını bir türlü çözemedim daha önce kullanan var mı? ya da bu forumu çözen bir anlatsa ??? pleasee :)

3
İşletim Sistemi / 3dsmax render ve windows uptade
« : Temmuz 19, 2015, 14:02:15 ÖS »
Eveet arkadaşlar sonunda uzun aylardır hatta belki yıllardır süre gelen bir sorunumu çözdüm ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sorunum şu idi , bilgisayarlara dokunmadığınız süre içinde ortaya çıkan password ekranı.

Normal şartlar altında windows denetim masasındaki güç yönetimi kısmından bunu ayarlıyorsunuz ve normal şartlarda bu sorun çözülüyor. Kesinlikle de ellemezseniz herhangi bir password ekranı gelmiyor.

Lakin benim sorunumda şöyle bir durum vardı. Geceleri makinaları rendera verip sabah uyandığımda bazı bilgisayarlar password ekranına geçmiş oluyordu ve renderlar yarım kalıyordu. Çok araştırdım ama doğru dürüst bir çözüm bulamadım.

Bu dediğim olayı da haftalarca geceleri rendera verin hiç bir şey olmuyorda bir gün bir bakıyorsun birden oluvermiş gibi gibi düşünebilirsiniz yani bir nevi tüm ayarları yapmama rağmen bilgisayarlar kafalarına göre takılıyorlardı.

Sorunun çözümü windowsun update'inde gizliymiş (ah yeni farkettim ne büyük aptallık) windows updatelerinin standart ayarı gece 3:00

Bu da bazen güncelleme oluyor bazen olmuyor bazen güncellemeyi yaptıktan sonra bilgisayara reset attırıyor ve password ekranı geliyor. Bazende hiç reset attırmıyor. Güncellemeye bağlı.

puff olay geceleri cereyan ettiği için bir türlü farkedemedim. Sabah geliyorum renderların bitmesi gerekirken bilgisayar password ekranına geçmiş passwordu yazıyorum giriyorum ve ortada render yok :(

neyse güncellemelleri kapattım şimdi rahatım. Başına gelenler varsa aynı sorunları yaşamayasınız diye paylaşayım dedim. Kolay gelsin.

4
3D Studio MAX / Devamlı yenilenme olmasın...
« : Temmuz 17, 2015, 16:04:43 ÖS »
Arkadaşlar farkettimde

3dsmax'de (2015)

bir materialden bir başka materiale geçtiğinizde yani material browserda bir başka materiali seçtiğinizde tüm materialler tüm pencere max tarafından tekrar yenileniyor.

YA DA

diyelim ki editable poly'desiniz  vertex modundan edge seçim moduna geçiyorsunuz yine herşey yenileniyor. O alan pır pır pır şeklinde bir yenilenme sürecinden geçiyor.

Derdim bunun zaman alan bir şey olması bunu değiştirme imkanımız var mı ? zaten program bir kere editable poly sınıfını yüklemiyor mu açılırken bir kez daha her seçim modu değiştiğinde neden tekrar tekrar çağırıyor ? yukarıda ki map browser içinde geçerli tabi bu ve aklıma gelmeyen her alan için ?

var mı bir çözüm...

5
3D Studio MAX / trapez kaplamalarda bump pass ?
« : Mayıs 20, 2015, 16:35:14 ÖS »
arkadaşlar trapez kaplamalarım uzaktan belli olmuyor, ao ,reflection pass gibi bump pass için script spottan bir umut belki diye umutsuzca bir araştırmaya giriştim ama çabalarım hep sonuçsuz kaldı malisef.  Bu kaplamalarda çizgileri biraz daha öne ve ortaya çıkaracak çözümleriniz var mıdır ?

mental ray , max 2015 , z820

6
Sohbet / Şirket Kurmak
« : Mayıs 08, 2015, 11:49:11 ÖÖ »
ilk olarak aslında konuyu Ankara da Şirket Kurmak şeklinde açmıştım ama konu çok fazla kişiye hitap etmeyebilir ve çok fazla bilgi edinemeyebilirim endişesiyle diğer şehirleri de katma gereği duydum.

Şirket Kurma fikriyle adım atmış sonucunda hatalar yapmış iflas etmiş yürütememiş ya da ilerlemiş bir yerlere gelmiş tüm şirket kurucusu arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını diliyorum.

Yaptığınız iş veya kullandığınız program farketmez şirket kurmanız ve neler yaptığınızı açıklamanız yeterli. Ne için şirket kurdunuz ne umdunuz ne buldunuz ? neler yaptınız tekrar şirket kurmaya kalksanız hangi hataları yapmazdınız. Şirket kuracaklara önerileriniz nelerdir ?

Konunun 3dsmax kısmına açılmasının sebebi yapacağım işlerde genelde 3dsmax i kullanmamdan kaynaklıdır.

Paylaşımlarınız gerçekten değerli olacak şimdiden teşekkür ederim.


7
3D Studio MAX / 3ds max çalışmayı durdurdu
« : Nisan 29, 2015, 11:15:51 ÖÖ »
Senelerdir ilk defa 3dsmaxin hata verip kapandığını görüyorum.  Paylaşmak istedim.

Düne kadar 3dsmax 2015 sp3 ile çalışıyordum. Extension paketlerini yükledim. 1 ve 2 sonra bugün bir proje açtım bir kaç bir şeyler yaptım ve bam 3dsmax çalışmayı durdurdu hatası ve max kapandı.

Daha önce yaklaşık neredeyse beş altı senedir değişik versiyonlarda böylesi bir hata almamıştım. Değişik buglar vardı ama çökme çook uzun yıllardır görmediğim bir sorundu.

Maxin MAYAsını mı bozdular yoksa son extensionlarla ne.. :D8
2D Teknikler / Brush'ta opasite değeri değitirme ?
« : Nisan 23, 2015, 14:09:59 ÖS »
merhaba , hepiniz az çok photoshopu biliyorsunuzdur , bir yerde takıldım yardım ederseniz sevinirim.
Takıldığım nokta aynı pixel boyutlarında farklı opasitelere sahip brushlar oluşturmak.
Photshop'da bunu nasıl yapıyoruz.

Örneğin 5 tane brush'ım olsun hepsi 5 pixel olsun  opasite değerleri de %50 %60 %70 vs... olsun.

Brush preset kısmından opasitemi ayarlayayım. Kolay gelsin..

9
3D Studio MAX / Max 2015 sp2 seçme sıkıntısı ?
« : Aralık 23, 2014, 09:53:04 ÖÖ »
Arkadaşlar bugünlerde 3dsmax'dan oldukça şikayetçiyim

3dsmax 2015 kullanıyorum ve servis paketi 2 'yide yükledim ama;

bazen nesneleri tutamıyorum nesnenin üzerine geliyorum nesneyi faremle seçemiyorum. Top , perspective yapıyor biraz oraya buraya viewportu sallıyorum sonra nesneyi görmeye başlıyor bu sizde oluyor mu çözümü var mı ?

bugün sabahta nesneyi tutuyorum bu seferde eksenlerde bir sıkıntı yaşıyorum mesela x ekseninde nesneyi taşımak istediğimde hem x hem z seçili oluyor sarı renkli olarak. Sadece x eksenini seçemiyorum. Malesef sonunda transform box'ı kullanarak hareket ettirebiliyorum.

Seçmelerde bana max sıkıntılar çıklarıyor nedir bunun çözümü ? cevabı bilene benden "inşallah milli piyango sana çıkar ben senden yanayım" duası edeceğim.

10
Tamamlanmış Çalışmalar / 3D / FISILTI 3D
« : Aralık 05, 2014, 17:38:41 ÖS »
Tasarımını yaptığım, blueprintini kendi çıkardığım tolere edilebilir çıkan hatalarla(blueprinttaki) evvelki gün http://www.sinefx.com/forum/index.php/topic,8754.75.html
linkinden paylaştığım fısıltı çalışmasının 3d hali.
Tasarımında 3d'ye geçirirken ufak tefek değişiklikler yaptım bu arada :)bir iki alternatif görüntü çalışması;wire hali

çalışma ortamı

blueprint hali


11
Genel Sohbet / Youtube Yayında
« : Haziran 04, 2014, 14:57:47 ÖS »
Yasak kalktı arkadaşlar

12
3D Teknikler / smooth ayarları ?? [soru]
« : Haziran 02, 2014, 17:38:33 ÖS »
arkadaşlar 3dsmax'de
sahnede bir küre olduğunu düşünün
ben bu kürenin her tarafını aynı smoothing groups açısı veriyor ve tek bir sayı yapıyorum.
daha sonra bu kürenin herhangi birkaç poligonunu faklı bir nesne olarak detach etmek istiyorum lakin bu ayırma sonucunda sanki smooth groupları çok farklıymış gibi davranmaya başlıyor nesneler.

Halbukisi iki nesnede aynı nesneden türüyor ve smoothing groupları aynı.
Bunun önüne nasıl geçebilirim ?
görüntü olarak nesnenenin her tarafının aynı smoothing groups ayarı ile görünmesini istiyorum özellikle tekrar belirteyim nesnem bir küre.

13
Genel Sohbet / şifrelerinizi değiştirin.
« : Nisan 17, 2014, 15:37:03 ÖS »
Nedir bu arkadaş her üye olduğum yerden bu mesaj geliyor. Kıyamet mi yaklaşıyor nedir bu ?
tam olarak durumu açıklayacak bir vatandaş var mı ? güvenlik açığı deyip geçiştirmeyecek birisi tercih sebebidir.

14
Tamamlanmış Çalışmalar / 2D / Barbaros Kaptan
« : Mart 18, 2014, 13:27:42 ÖS »
http://www.sinefx.com/forum/index.php/topic,8754.0.html konusunun devamı niteliğindedir.

eski bir çalışmam üzerinde pixel art çalışması yaptım. Bittiğini düşündüğüm bir çalışma olduğundan bu sefer buraya yolluyorum.Aşağıda da ufaktan yapım aşamalarını gösterir bir resim;
Eleştiri ve yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

15
Sohbet / Türk Avcısı
« : Aralık 08, 2013, 20:25:56 ÖS »
:) komik bir başlık oldu ama, bazen internette dolaşırken o kadar harika eserlerle karşılaşıyorum ve de o eserlerin bir Türk ismi ile yayınlanıyor olduğunu görünce o kadar gurur duyuyorum ki.
Bu başlıkta gerçekten 3d 2d game video vs ilgilendiğiniz internette araştırırken çeşitli konularda başarıyı yakalamış Türk arkadaşlarımızın çalışmalarını paylaşmanızı rica edeceğim.

Çok güzel çalışmalarla bir arkadaşın linkini ilk olarak ben paylaşmak istiyorum.

http://yigitkoroglu.deviantart.com/gallery/

bilen elbette biliyordur biz bilmeyenler için paylaşalım dedik :) sizlerinde katkılarını bekliyorumHaydi avlayalım onları....

16
3D Teknikler / 3d print modelleri , ama nasıl ?
« : Kasım 26, 2013, 12:17:17 ÖS »
Daha önce 3d print yapan, 3d print için model üreten arkadaşlar,
3d print model üretiminde tecrübelerinize göre nelere dikkat edilmeli ?

Elimde 3d modeller var ve 3d modeller üreteceğim 3d print için ve 3d print'e hazır diye satmak için.
Ne tür şeylere dikkat etmeliyim ? değerli görüş, öneri, tecrübe ve örnek numunelerinizin resimlerini paylaşabilir misiniz ?

Not : herhangi bir satış sitesdinde böyle ürünleriniz sergileniyorsa belki buradan da alan çıkabilir onları da yorumlarınıza ekleyebilirsiniz.

17
merhaba arkadaşlar
geçen gün indirdiğim autodesk 2ds max 2014 ile gelen autodesk composite 2014 yazılımını açamıyorum.
onu kaldırıp composite 2013 kurdum o da açılmadı ilaveten biraz önce 2013'ü de kaldırıp composite 2012'yide kurdum o da açılmıyor ?

işletim sistemim win 7

bu neden kaynaklı olabilir ?
kimsenin başına geldi mi ?

18
3D Studio MAX / max eski sürümlerini nereden satın alabiliriz ?
« : Ağustos 19, 2013, 14:49:48 ÖS »
http://store.autodesk.eu/store/adsk/en_IE/html/pbPage.All-Product-Listing_en_IE

arkadaşlar max 7'yi ve daha eski sürümlerini satın almak istiyorum fakat autodeskin sitesinde sadece 2014 var siz biliyormusunuz nereden satın alabileceğimi ?

19
Arkadaşlar şöyle bir bakıyorum da ilerleyebileceğimiz bir sektör var mı diye de çoğu sektörü başkaları kapmış çok önceden ve onlara yetişebilmek için 40 fırın ekmek bile yetmez diyorum.

Mesela holywood veya bolywood sinbema sektörünü kapmışlar biz ne kadar uğraşsak ta ne kadar başarılı olabiliriz ve onların önüne geçebiliriz ?
Bakıyorum teknolojiye ya japonlar ya da amerikalılar.. Tabi film sektörü deyip geçmeyin çoğumuz 3d ile vfx ile ne bileyim buna benzer şeylerle uğraşıyoruz bu sözüm onlarıda kapsıyor. Açıp bakın çalışmalara onlara ulşmamaız çok zor kimi kandırıyoruz ? kendimizi sadece etrafta dolaşıp ondan bundan birşeyler kapıp bir yerlere varmaya çalışıyoruz ki çoğu çalışmada kopyadan ileri gitmiyor.

otomotive avrupa , tekstil işte çin kapmış diyolra.
oyun sektörü diyorum biraz araştırıyorum yine bu konuda japonlar uçmuş durumda.

Ya peki biza layık görülen yani Türk halkına uygun görülen sektör hangisi biz hangi konuda iyiyiz ? bize bırakılan kısım hangisi ?

Çiftçilik mi mesela ? onda da biliyorsunuz tohum olayında israil uçmuş vaziyette bildiğim kadarıyla ..

Peki gerçekten en ön sırada bizim varlığımızı gösterebileceğimiz sektör hangisi olabilir sizce ???

20
3D Studio MAX / Skin modifierindek bu always deform'da neyin nesi ?
« : Ağustos 15, 2013, 10:50:07 ÖÖ »
arkadaşlar
bone' lara "skin" işlemi gerçekleştirirken, skin modifieri içerisinde advanced parameters rolloutunda
nedir ya bu deyip "Always Deform" isimli tikli checkbox'ın tikini kaldırdım.

Kaldırmaz olaydım tüm kemiklere uyguladığım envelopes ve vertices ayarlarım bozuldu ve geri dönüş yapamıyorum ?

Tekrar tik atıyorum fakat eski haline döndüremiyorum.

Bunun bir çözümü var mı ?

Sayfa: [1] 2 3 ... 7