Gönderen Konu: Hezarfen  (Okunma sayısı 24325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Benzin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hezarfen
« Yanıtla #20 : Ocak 18, 2011, 11:50:31 ÖÖ »
Robin hood u yada başka avrupalı bi kahramanı bu şekilde gerizekalı gibi gösteren yada daha da aşşağılayan bi tarzda kısa film yapsalar avrupalılar sizin kadar relaks olurmuydu acaba:)

Robin Hood - Man in Tights
İsa - Dogma
(İlk aklıma gelen direkt eşleşmeler sizin yok dediğiniz)

Bütün Monty Python'lar...

Amerika'lılar, bir önceki başkanlarının gerizekalı olduğunu vurgulayan bir çok film yaptılar.

Family Guy, American Dad, South Park, King of the Hill, Futurama gibi bir çok ana akım çizgi-filmde tanrı (ve tanrılar), peygamberler, politik liderler, ruhani liderler, toplumsal kahramanlar üzerine pek çok espri bulunmaktadır ve izleyenler de gayet eğlenmektedir. En ufak bir benzetmeyi veya abartıyı aşağılamak gibi algılarsanız, zaten komedi yapamazsınız.

Avrupa'lılar ve Amerika'lılar gayet rahatlar ve komedi işinin nasıl yapılacağını unutmadılar, ama nedense biz unuttuk ve tahammülsüz hale geldik.

Bu arada, film süpermiş, çok eğlenceli olmuş.

Çevrimdışı jesus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • www.coroflot.com/barispolat
« Yanıtla #21 : Ocak 18, 2011, 13:16:51 ÖS »
Heh işte yine başlıyoruz. Bu başlık sayfalarca uzar gider diyecektim ki işi bilen(!) arkadaşlar toparladılar neyseki.Bu meselenin aslına burda değinmek tabiki doğru değil ama hakatende bi senaryoya "rezil" demek çok düşünülmesi gereken bi laf.Bu lafı söylerken onca harcanan emeği göz ardı etmeği bi kenera bırakalım, çizgi film böyle olur abi zaten diyebilmek çokta zor olmamalı diye düşünüyorum.Bu "aşağılamışlar yok kötü anlatmışlar ucube göstermişler ezmişler" lafları hakaten komik geliyor bana.Ama zaten öyle olur abi bu işler dediğimde tekrar, beni dinlemeyen kendi içinde doğruları olan bi zihniyet göreceğim.Gelecekte ibretlik bi zihniyet vardı böyle işte diye anlatırız bizde inşallah, Sizler gibi.....

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : Ocak 18, 2011, 13:20:18 ÖS »
çok beğendim, çok eğlendim, yapanların ellerine sağlık.
  • Illustrator

Çevrimdışı GOLAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : Ocak 18, 2011, 13:27:22 ÖS »
Tekrar izledim zorladım ama yok arkadaş hazerfan gibi kaç tane adam var tarihimizde.
İlk uçan bizdik deyip duruyoruz böylemi tanıtıcaz avrupaya ilk uçan adamımızı,inat edipte anlamak istemeyen bazılarına tekrar söylüyorum animasyon vs vs gayet güzel senaryosunu at çöpe gitsin.
Ayrıca olayı dine çekip,hadiseye dini yönden bakıyosun demek de bana pek anlamlı gelmedi :)  

Şu an animasyon ışık karakter mekan vs bundan daha iyisini yapacak seviyedeyiz(kısa film olarak)sadece iş ekibi kurmakta ve güzel bi hikaye bulmaya kaldı.    

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Ocak 18, 2011, 13:40:50 ÖS »
şükür ki 5-10 yıl sonra ibret nesil olarak hafızalarda kalıcak:)

bunun siyaset ve siyaseti dinle yapan bir kurumla alakası yoktur eminim haksızmıyım?
  • 3D Generalist

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : Ocak 18, 2011, 13:43:27 ÖS »
He haşa hz İsa ile dalga geçen çizgi film vs var ama onlarıda yapan yahudi ş sizler
şimdi bu cümlelerin içinde genellenmiş bir nefret ve saldırganlık yok ve bunun dinlede alakası yok haksızmıyım?
  • 3D Generalist

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : Ocak 18, 2011, 13:47:22 ÖS »
ilk uçan adamla böbürlenen milletin şu anki "cumhur"başkanı amerikadaki abilerine türklerden de birini aya gönderin diye cümle kurabiliyor :) şimdi hezarfeni matrak biçimde eğlenceli halde bir çizgifilmde göstermekmidir milleti küçük düşüren bizi aya götürün abi diye yalvaran "cumhur"başkanımı?
  • 3D Generalist

Çevrimdışı GOLAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : Ocak 18, 2011, 13:52:43 ÖS »
Mehmet bunun falan diyosun işi abartmayalım küfürleşmeye vardırmayalım,ben senin şahsınamı yazıyorum illa kavga etmek istiyosun hee.
Akşam yazıcam işyerindeyim ilk haftadan kovulmayalım.

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : Ocak 18, 2011, 13:54:47 ÖS »
pardon da bunun diye sana seslenmiyorum anlatımımmı yanlış anlayamadım :) bunun demek bu yorumun demek orada.bişeyi kişiselleştirmiyorum ayrıca kavga gibi bi niyetim yok ve küfürde edebilirsin ben etmeyi düşünmüyorum :)
olayı dine çektiğimi söyledin diye o alıntıları yaptım. çünkü dinle alakalı yorumum dinle alakalı söylemlerinden ileri gelmekte. sonuçta büyük bir kitleye öylece şerefsiz demek ne denli yanlış bunu görmeni dilerim. yahudi değilim ama müslümanların içinde bu türlü nefretlerin barınmasıda çok rahatsızlık verici inan. müslümanların Kur'an ve öğretilerine ters düşmesi hem bu dini tanıyanları hemde yaşayanları kötü etkiler.
  • 3D Generalist

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Ocak 18, 2011, 14:03:41 ÖS »
şunu farketmekte yarar var. barışçıl olmayan insanların kendilerini ülkelere ve milletlere bölmesi,milletlerin kendilerini şehirlere hemşehri kavramıyla bölmesi ve ayrı bir yere koyması,şehirlerdeki köylerin kendierini bölmesi ve diğer köylere karşı koyması,hatta şehirlerdeki mahallelerin bile bölünmesi ve malumunuz her ortaokul çağı çocuğunun karşılaştığı mahalle kavgalarına sebebiyet vermesi çok sıradan bir hal. "yurtta sulh cihanda sulh" diyenle "din kardeşim yada düşmanım" diyen arasındaki farkı anlatmak inan zor. hissetmek gerek bunu çünkü. sosyal kültürlerin oluşması ve gelişmesi her daim nefrete karşı barışsallığın savaşı ile gerçekleşmiştir. şu ülkeyide ortaçağın fransasına dönüştürme niyetinde olanlarla dolu olan bir toplum arasında yaşıyorken insanları genelleyip hepsine nefret saçan cümlelere karşı duyarlı olduğum için kusura bakma bunun kişisellikle kesinlikle alakası yok emin olabilirsin
  • 3D Generalist

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : Ocak 18, 2011, 14:06:13 ÖS »
Mehmet bunun falan diyosun işi abartmayalım küfürleşmeye vardırmayalım,ben senin şahsınamı yazıyorum illa kavga etmek istiyosun hee.
Akşam yazıcam işyerindeyim ilk haftadan kovulmayalım.
kovulursan buyur gel beraber çalışalım her şekilde yardımcı olurum gerekirse
  • 3D Generalist

Çevrimdışı hamzabol

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.barakafilm.net
« Yanıtla #31 : Ocak 18, 2011, 14:55:59 ÖS »
Heh işte yine başlıyoruz. Bu başlık sayfalarca uzar gider diyecektim ki işi bilen(!) arkadaşlar toparladılar neyseki.Bu meselenin aslına burda değinmek tabiki doğru değil ama hakatende bi senaryoya "rezil" demek çok düşünülmesi gereken bi laf.Bu lafı söylerken onca harcanan emeği göz ardı etmeği bi kenera bırakalım, çizgi film böyle olur abi zaten diyebilmek çokta zor olmamalı diye düşünüyorum.Bu "aşağılamışlar yok kötü anlatmışlar ucube göstermişler ezmişler" lafları hakaten komik geliyor bana.Ama zaten öyle olur abi bu işler dediğimde tekrar, beni dinlemeyen kendi içinde doğruları olan bi zihniyet göreceğim.Gelecekte ibretlik bi zihniyet vardı böyle işte diye anlatırız bizde inşallah, Sizler gibi.....

İşi bilen arkadaşlar toparladılardı ki sen fitilleyince tekrar başladılar :)

Neyse, Hezarfen başlığının altında din konusunu yarım yamalak, hızlıca konuşmaktansa hiç konuşmamak daha iyi. Bu konular yüz yüze konuşulursa isabetli olur. Aynı noktada buluşma olmasa bile tanışıklık olacağı için karşı fikirle birlikte yaşayabilme hoşgörüsü gelişir.
 Forumdaki yazıları başkasıda okuduğu için araya 'gurur, nefs' girer inatlaşma başlar. Yüz yüze konuşmada bunlar olmaz. Şeytanda bizi birbirimize düşüremediği için avucunu yalar.
 Onun için forumların en iyi takipçisi şeytandır bak unutmayın :)
  Hezarfen diyorduk, iyi iş çıkarmış adamlar :) Aslında bizde yaparızda yerimiz dar.

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #32 : Ocak 18, 2011, 14:57:48 ÖS »
Konunun bu şekilde gitmesini beklemiyordum. Alınganlık olmuş yine. Ben bu videoda bir aşağılama görmedim. Animasyonu yaparken bu adama ve filme sözgelimi Şemsettin adı verilseydi muhtemelen herkes Hezarfen'i çağrıştırdığını düşünürdü. Ne amaçlandığını sorgulardı vs. Sonuçta bu bir animasyon. İzlerken eğlenip geçmek lazım. Varsa tekniğe yönelik eleştiri yazılabilir, söylenebilir.

Ayrıca bu film ile batıya Hezarfen'i tanıtmış olmuyoruz. Kimse gerçekte böyle olayların yaşandığını düşünmez. Ice Age'i izliyoruz diye mamutların konuştuğunu düşünmediğimiz gibi.

Çevrimdışı GOLAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : Ocak 18, 2011, 15:08:47 ÖS »
Allahtan google var :)merak eden yazıp bakarda hazerfanın uçmayı deneyen aptal bi insan olmadığını bu işi kazayla başarmadığını görür.

Çevrimdışı Art.of.DarkRaven

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • emrebuyukbayram
« Yanıtla #34 : Ocak 18, 2011, 15:14:09 ÖS »
Allahtan google var :)merak eden yazıp bakarda hazerfanın uçmayı deneyen aptal bi insan olmadığını bu işi kazayla başarmadığını görür.

ama şimdi yanlış anlaşılan ne bilimiosun, bu animasyonu yaparken tolga dememiştir ki hazarfen kazayla uçtu o bu tarihi gerçek bir olayı espirili bir dille anlatmak istemiş, animasyon bunu gerektiren bir kültür içinde espiriler olacak vs olacak, eğer tam tarihi yansıtacak bir film yapmak istiorsanız animasyon gibi meşakatli bir işe gereksinimiz yok, live action bir film çekilip sunulabilir. yani filmi tamamiyle yanlış algılıyorsunuz. ne demek istediğimi kötü niyetle yazmadığımı anlacağınızı umuyorum kolay gelsin...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : Ocak 18, 2011, 15:14:38 ÖS »
Emre belki biliyorsundur ama buradan da belirtmek istedim; Tolga şuan Double Negative de Alper Akşitin olduğu şirkette. Feature film ile kariyerlerine davem ederlerken daha da ilerleyecekleri aşikar bu durumda. Sen önceden görmüşsün demek ki geleceği ;)

Evet haberim var Uğur , arada bir msn den konuşuyoruz..yolu açık olsun..

bu arada konu hakkında yapılan yorumlar gerçekten çok ilginç:) Bu proje bir okul projesi olarak başladı daha sonra festivallere gönderildi ve ekipte sadece 2 kişi Türk..Geri kalanların hepsi nerdeyse Fransız.Ortak dil tarihi gerçeklik,uygunluk değil , Animasyon..Sonuçta herkesin tebessüm mederek izleyeceği ve stil ve teknik olarak gerçekten çok iyi olmuş bir film var..Buna sadece bu açıdan bakılması gerek..

Çevrimdışı Gurkan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • www.gurkanyilmaz.net
« Yanıtla #36 : Ocak 18, 2011, 15:20:29 ÖS »
Bu film olmamis! e cocuk olmus mu ?  ;D

inanilmaz bir takilma goruyorum, hemen her konuda bu yasaniyor. Guzel, keyifli, izledik ve eglendik...
  • 3D Animator

Çevrimdışı Emre Goren

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Ocak 18, 2011, 15:20:44 ÖS »
Tolga Ari'nin show reel'i

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #38 : Ocak 18, 2011, 15:28:58 ÖS »

Yapılan iş tarihi bir belgesel değilde animasyon ise tüm gerçekliği yansıtmalımıdır? Animasyon filmlerini ilginç kılan absürtlükler değilmidir? Acaba Hezarfen hiç mi iş kazası yada sakarlık yapmamıştır? Animasyondaki karakterin kişiliğini oluşturan zıtlıklar olmasa bu kadar eğlenceli filmler olur muydu?

Bunların cevabını yazmak zorunda değilsin, sadece kendine sorman yeterli. Bu konu hakkında tartışmak gibi bir niyetim kesinlikle yok ve senin düşüncelerini sorgulamak gibi bir niyetim de yok. Bu film sana öyle bir duygu veriyorsa tabikide kendi düşüncelerini belirtebilirsin ben genel geçer sorular sordum animasyonla ilgili belki farklı açıdan bakmana yardımcı olabilir diye.

Çevrimdışı GOLAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Ocak 18, 2011, 15:49:20 ÖS »
Sizleri ikna edemediğim için kendimi eksik hissediyorum.:)

İşi bilen arkadaşlara bence 1-2 doz milli şuur aşısı yapmak gerek. :)

Bu filmi avrupada 100 kişiye izletin sonra adamlara hazerfan nasıl biri diye sorun.

Bu işi yapacak hollandada yaşayan türk asıllı yetenekli bi kardeş var:)ve bu yazıları kesin okuyodur hemen orda çalışan 10 kişiye sorsun cevaplarıda buraya yazsın tartışma böylelikle kapanmış olur:)