Gönderen Konu: 3 boyutlu şehir ve Çatıda Kung Fu antrenmanı!...  (Okunma sayısı 4365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Therry_Phan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
3 boyutlu şehir ve Çatıda Kung Fu antrenmanı!...
« : Mayıs 24, 2011, 18:23:09 ÖS »

« Son Düzenleme: Haziran 03, 2011, 18:20:31 ÖS Gönderen: Therry_Phan »

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: 3 boyutlu şehir ve Çatıda Kung Fu antrenmanı!...
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2011, 19:48:35 ÖS »
yani 8 aylık bir ekip çalışması için nasıl desem bilemiyorum...
kırmadan nasıl söyleyebilirim, çok aşırı basit desem alınırmısınız ?
yani dilim varmıyor ama bu kadar süre içinde böyle bir çalışmanın çıkması ... olmamış gibi.
neyse ben bişi demeyeceğim, detaylarada inmek istemiyorum...
kolay gelsin.

• 3D Generalist

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2011, 19:50:04 ÖS »
belki şöyle bir eleştiri daha iyi olabilir,
detaylarda kaybolmuşsunuz gibi geldi bana .... yani bi de detaylarda tam olarak hızlı geçtiğinden anlaşılacak düzeyde de değil.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Eren Sarıtaş

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.erensaritas.net
« Yanıtla #3 : Mayıs 24, 2011, 19:53:33 ÖS »
"-Türkiye'de ilk kez kullanılan özel efekt teknikleri ve bu tekniklerin hepsinin ilk kez bir arada kullanılması"

Diye bir açıklama var vimeo'da, nedir acaba bu ilk kez kullanılan teknikler bizleri aydınlatabilirmisiniz?

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mayıs 24, 2011, 20:11:21 ÖS »
3d kısmına eleştiri yapmaya gerek yok render edilmiş bir iş için fazlasıyla opengl duruyor, ancak gelelim en önemli rahatsız eden konuya. çekim kalitesinin düşüklüğü ışık kullanımının olmayışı kötü key bir yana hareketlerin estetiksizliği anlamsızlığı ve çirkinliği gerçekten işi çok kötü boyutlara taşımış. dövüş sanatlarını estetik olarak göstermek adına hero yada fearless filmlerinden faydalanabilirdin. 8 aya yazık olmuş en fazla 3 günlük bir iş var videoda belki daha bile kısa sürecek bir iş. neyse üzüldüm harcadığın zamana umarım ilerde daha temiz işler çıkarırsın
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Ahmet Akyürek

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2011, 13:09:15 ÖS »
Render süresinin 1,5hafta olması benide çok şaşırttı açıkcası. Sanırım siz keyfi bir proje hazırlamaşsınız, herhangi bir ticari kaygısı olmadığını düşünüyorum projenin. İlk kez hazırlanan bir proje ve ilk işiniz ise fena değil. 3D binalar için sanırım cityengine kullanılmış, benimde daha önce aynı programı kullanrak yaptığım bir örnek vidyoyu paylaşıyorum sizinle, Süper oldu diyemiyorum çünkü zamana karşı yaptığım bir proje ve toplam süresi 3gün. 3D Render 6.5 saat sürdü, renderging compositing işlerini yine tek başıma yaptım. ve sadece mesai saatleri haricinde harcanan sadece 3gün. Umarım bundan sonraki projeniz çok daha hızlı ve render kalitesi açısından daha başarılı olur.

Çevrimdışı jesus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • www.coroflot.com/barispolat
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2011, 13:19:36 ÖS »
herşey bir yana fazlasıyla sıkıcı geldi.(çekim teknikleri efektler vs.si için bir şey demedim)

Çevrimdışı hsyngngr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2011, 12:17:09 ÖS »
after affectte biraz renklendirme e eek çalışması yapsaydınızz daha güzel olurdu

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2011, 12:49:50 ÖS »
Çalışma ne yazık ki biraz özensiz olmuş...Binalardaki texturelar mesela...öylesine kaplanmış..(kenarlarda kalan yarım pencereler vs.). Gölge ve shading etkileride olmayınca, render birçok arkadaşın belirttiği gibi OpenGL'e dönmüş. Hepsinin ötesinde ortamda bir renk uyumu (color corection) mevcut değil. Karakter başka bir yerde, binalar başka yerde, farklı ışıkta... Güzel birşey ortaya çıkartmaya çalıştığınızı ve çabalarınızı takdir ediyoruz. Ama ne yazık ki, ortaya iyi bir sonuç çıkmamış...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Therry_Phan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Haziran 03, 2011, 18:40:39 ÖS »
Yorumlarınız için teşekkürler. City Engine Kullanmadık. Projenin 8 ay sürmesi organizasyon eksikliği. Geceli gündüzlü 8 ay sürmedi yani.

Bu konuda size göre çok yeniyim. Eğer yardım ederseniz çok daha iyi şeyler çıkarabileceğimi düşünüyorum.

1)Green box ayırma işleminde çok zorlandık. Temiz bir yeşil perde kullanıp homojen aydınlatmamıza rağmen AE'nin keylighti ile resmen boğuştuk.

-Nedir bu işin püf noktası MAC mi kullanalım?

2) CC konusunda birçok eğitim izleyip araştırmamıza rağmen ışık ve rengi istediğimiz gibi tutturamadık.

-Hangi efektleri ne kadar ayarlamamız gerektiğini sadece bakarak anlamak çok zor. Bu işin püf noktası nedir? Işığı ve reni nasıl, neye göre referans almamız gerekiyor?

-Bu proje ticari amaç taşımıyor. Kendimizi geliştirmek için yaptık diyebiliriz.

Bu sayfadaki yorumlarınızı takip edeceğim. Buradan çok şey öğreneceğimi düşünüyorum.

Sayenizde bitirdiğim ve bütün TV kanallarına haber olan önceki projem:

http://www.sinefx.com/forum/index.php?topic=4605.msg37508#msg37508

« Son Düzenleme: Nisan 23, 2012, 16:00:29 ÖS Gönderen: Therry_Phan »

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2011, 12:55:32 ÖS »

Bu konuda size göre çok yeniyim. Eğer yardım ederseniz çok daha iyi şeyler çıkarabileceğimi düşünüyorum.

1)Green box ayırma işleminde çok zorlandık. Temiz bir yeşil perde kullanıp homojen aydınlatmamıza rağmen AE'nin keylighti ile resmen boğuştuk.

-Nedir bu işin püf noktası MAC mi kullanalım?

Yazılım ve bilgisayardan önce kaynak videonun kalitesi çok önemli. Herhangi bir sıkıştırma algoritmasıyla sıkıştırılmamış (codec), tercihen DV olmayan üst seviye bir kamerayla en az 4:2:2 örneklenmiş video ile çalışmak gerekir. DV kameralar greenbox için uygun değildir...ne kadar kaliteli kameranız var ve görüntü ne denli, bozulmadan sıkıştırılmadan alınabilirse o kadar iyidir. Yazılımla, donanımla kötü videoyu düzeltmek ve iyi sonuç almak zordur. İyi kamera daha iyi sonuç demektir.

2) CC konusunda birçok eğitim izleyip araştırmamıza rağmen ışık ve rengi istediğimiz gibi tutturamadık.

-Hangi efektleri ne kadar ayarlamamız gerektiğini sadece bakarak anlamak çok zor. Bu işin püf noktası nedir? Işığı ve reni nasıl, neye göre referans almamız gerekiyor?

Renk düzenlemesi açısından, burada doğru renkten çok arkadaki zemin ya da mekanla aynı renk değerlerine yakın sonucu almak önemli. Arka zemindeki en parlak renk ve en koyu renk, önde kullandığınız karakter içinde referans olmalıdır. Bu konuda youtube'da vs. çokça örnek olduğunu sanıyorum. Hatta yıllar önce Shake için ben bir tane yapıp yüklemiştim sanırım. Eğer bulamazsan şehir dışından döndüğümde, bakar linkini verebilirim. Şu anda internet erişimim biraz kısıtlı...

çalışmalarını ve forum üslubunu takdir ediyor ve takip ediyorum. Kolay gelsin.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Therry_Phan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Haziran 04, 2011, 22:21:28 ÖS »
Teşekkür ederim, paylaşacağınız her örneği, dersi ve dökümanı sabırsızlıkla bekliyorum.

Çekimleri DV yapmak hataydı.

Göndereceğiniz anlatımları takip edeceğim...

İyi çalışmalar...
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2012, 16:01:50 ÖS Gönderen: Therry_Phan »