Sayısal Görsel Efekt ve Bilgisayar Grafiği Forumu - SineFX

3D Yazılımlar => Diğer 3D Yazılımlar => Konuyu başlatan: gamzeb - Temmuz 19, 2017, 10:51:16 ÖÖ

Başlık: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: gamzeb - Temmuz 19, 2017, 10:51:16 ÖÖ
Merhabalar,

Keyshor 6.3. pro sürümünde en yüksek çözünürlükte, tahta texture kaplamalı render aldım.
Normalde render ım çok kaliteli gözüküyor fakat video hareket halindeyken  tahta dokum blurlanıyor (flulaşıyor).
Durduğum anda ise çok hoş bir şekilde gene gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir ?  Nasıl düzeltilebilir ? Önerileriniz nelerdir ?
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: stuck - Temmuz 19, 2017, 14:37:36 ÖS
Keyshot tecrübem olmadı ama büyük ihtimalle motion blur gibi bir seçenek açık kalmış olabilir mi?
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: gamzeb - Temmuz 19, 2017, 15:39:32 ÖS
Herhangi bir blur  benzeri ayar yapmadım. Aslında video render kalitesi  güzel .  Sadece beni rahatsız eden video hareket ederken sanki  doku ,hafif detay kaybediyormuş gibi oluyor.
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: SonerYamak - Temmuz 19, 2017, 16:32:28 ÖS
Düz mantık düşününce; eğer hareketli bir sahne üzerinden tek kare render almaya çalışıyorsanız, animasyonda görüntüleri kaydırdığı ve doğal bir motion blur olduğundan aldığın görüntülerde blur olabilir. KeyShot bilmiyorum fakat görüntünün hızı blurlanmayı artırır. Bi field veya motion blur aktif pasif alanı olabilir.
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: stuck - Temmuz 19, 2017, 17:18:55 ÖS
SonerYamak'a ek olarak kaydettiğiniz dosya formatı belli oranda sıkıştırma yapar mesela quicktime mov kaydederken her 15 karede bir sıkıştırmasız kare ekle gibi bir ayar yapabilirsiniz. Bu dosya boyutunuzun devasa olmasını engeller. Ayrıca bu şekilde göz, çözünürlüğü düşük kareleri fark etmiyor.  Siz durdurarak izlediğinizde fark edersiniz. 
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: yavuz - Temmuz 19, 2017, 18:20:11 ÖS
Render aldım demişsiniz ama emin olmak için soruyorum, bahsettiğiniz flulaşma viewportta mı oluyor? Merak etmemin sebebi, keyshot viewport görüntüsünü hareket ettirdiğinizde render işlemine başlar, zamana bağımlı olarak sampling düzeyini arttırarak kademeli bir şekilde görüntüyü oluşturur. Sahne veya objenin her değişiminde bu işleme yeniden başlar.

-Eğer sorun diske aldığınız render çıktısı üzerindeyse, sequence olarak kayıpsız bir resim formatında(png, tga) render almayı dener misiniz?

- Keyshot'un render kısmında options bölümünde kaliteyi arttıracak ayarlamalar var. Quality bölümünden ilgili bölümlerin değerlerini yükselterek render almayı deneyin.


Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: gamzeb - Temmuz 19, 2017, 18:57:39 ÖS
 Yavuz bey  Maya 2017 de  6 - 8 saniyelik bir animasyon yaptım. Daha sonra bu animasyonu Keyshot ' a alarak ,Quicktime 3840*2592 boyutunda video render' ı aldım .  Videomda yukarıdan aşağıya doğru yuvarlanan bir top ve topu takip eden kameram var. Topun yuvarlandığı alanı tahta texturu yaptım. Video hareket halindeyken hafif tahta dokum sanki detay kaybediyor. Bu olası bir durum , yoksa bir hata mı ?geliştirebilir bir olay mı ? merak ettiğim için sormak istedim .
Başlık: Ynt: KeyShot da yüksek kalite render alma
Gönderen: yavuz - Temmuz 19, 2017, 23:19:15 ÖS
Render edilmiş görüntü ise Soner bey'in yanıtı da Stuck'un yanıtı da akla yatkın görünüyor. Ama mutlaka geliştirilebilir bir durumdur. Keyshot dosyanız ve render çıktınız özel değilse bir göz atabilirim. Dosyalarınızı yollarsanız ben de denemeler yapmak isterim.