İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - stuck

Sayfa: [1] 2 3 ... 120
1
Sohbet / Bosstown Dynamics
« : Haziran 15, 2019, 14:37:17 ÖS »
 :)


2
Sohbet / "Göktürk" filmi
« : Mayıs 20, 2019, 08:20:52 ÖÖ »
Bu yapımın bir parçası olmak isteyen çok sayıda kişi vardır eminim. Merakla bekliyoruz. :)"İlk Göktürk" önyapım bugün 19 Mayıs 2019'da başlamış oldu. Bundan sonrası konsept tasarımdan, oyuncu, ekip, mekan seçimlerine, prop ve sanat üretimi ve (en erken 1 sene sonra) başlayacak çileli çekimler olacak. Filmin tanıtım serisini ingilizce tasarlamamın bir sebebi var. Bizim derdimizi biz biliyoruz, önemli olan başkalarının da anlaması. Bu filmi dünya sinema standartlarında yapabilmem için dünya standardı sinema bütçeleri ve yatırımcıları gerekecek. Her zaman olduğu gibi Türk seyirci ve emekçileri baştacımız olacak. Uzun lafın kısası, Göktürk çağının destansı olaylarına tüm dünya hayran olmalı.

3
Sohbet / Gig Animation -19 Mayıs'ın 100. yıl kutlaması
« : Mayıs 20, 2019, 08:15:23 ÖÖ »
Onur Çaylı'nın sayfasında paylaşımı üzerine ben de burada paylaşayım dedim. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.  :)"Bandırma Vapuru'nun 16 Mayıs 1919' da İstanbul'dan Samsun'a uzanan yolculuğu, Ata' mızın o tarihlerde annesine yazdığı mektubun seslendirilmesi eşliğinde hayat buldu...

Atatürk ilk defa CGI teknikleriyle, Gig Animasyon tarafından canlandırıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Kutlu Olsun!"


4
Programcılık/Script / Ynt: Particle Effect Studio
« : Mart 06, 2019, 17:40:57 ÖS »
Çok güzel, öğrencilerinizin (Ali Tarık Birsoy & İbrahim Eren Şahin) emeklerine sağlık. =)

5
Filmler / Becoming - kısa film
« : Şubat 18, 2019, 02:48:41 ÖÖ »
3 haftalık çekim 6 dakikalık bir videoya dönüşmüş. :o


6
Filmler / Ynt: Atatürk- Bir Ulusun Kurtarıcısı
« : Şubat 07, 2019, 03:06:46 ÖÖ »
2. bölüm yayınlanmış.


7
Elinize sağlık, stil çok hoş.  =)

8
çok teşekkürler  tamda bahsettiğim şey bu  :) ama bir şahır yerine bir sayfa bir başlık olsa daha iyi olur çünkü bir şahsa bağlı kalmak değil herkesin neler yaptığını görmek daha iyi olur gibi  ::)

Rica ederim.  :) Nasıl arama yapabileceğiniz yönünde bir yol gösterdim sadece gerisi size kalmış. Nihayetinde yıllar önceden hatırladığınız paylaşımların ne olduğunun bilemem.  ::) Bu paylaşımların yapıldığı bir çok site ya kapanmış-engellenmiş ya da kullanıcılar videolarını-mesajlarını kaldırmış olabilir. Anahtar sözcükleri arama kısmına yazarsanız 14 senelik forum paylaşımlarında ilgili başlıklar açılacaktır.

9
Selamlar, yıllar öncesiyse bahsettiğiniz paylaşımları çokca yapan ve forumda bir lokomotif görevi üstlenen Osman Safi'nin mesajlarını arattırabilirsiniz.  :)


Bir örnek;
http://www.sinefx.com/forum//index.php?topic=8289.msg74476#msg74476

10
Sohbet / Ynt: Ziraat Bankası'nın Yeşilçam temalı reklamı
« : Aralık 30, 2018, 22:46:31 ÖS »
Her şeyi söylemişsin başka söze ne hacet:) belki göz hizaları olabilir o kadar..bizim filmlerde yapılan belki de en çok hata o..referans bir obje kullanmıyoruz..Bazı reklam filmlerinde görüyorum insan mutlu oluyor:)

Selamlar Evren, iyi seneler. =)

Evet o göz hızalarında biraz sıkıntı var ama burada çok dikkat çekmiyor bence. Bir de Tv'de tekrar tekrar gösterilmesi açısından izlenebilirliği yüksek bir reklam olmuş. Benim dikkatimi çeken Hulusi Kentmen ile karşılıklı diyalog sahnesinde eski filmin kalitesi biraz düşük kalmış onu dengelemek için diğer oyuncunun filmi de benzer bir efekt ile hazırlanarak bütünlük sağlanmış. Son sahnede de bu yapılmış. Güzel bir kotarma olmuş.

Biz izleyici olarak izleyip geçiyoruz ama kim bilir kaç ay uğraşıldı bazı planların restorasyonu için. Bu reklam filmi için söylemiyorum. Restorasyon konusu başlı başına bir iş.

Yeri gelmişken, Mimar Sinan Sinema Tv'de değerli yönetmenimiz ve okul hocalarımızdan Sami Şekeroğlu'nun girişimleriyle eski filmler fiziksel temizlikten sonra, pozitif üzerinden dijitale aktarılıp restore edilerek arşivleniyor.  :)
11
Sohbet / Ziraat Bankası'nın Yeşilçam temalı reklamı
« : Aralık 26, 2018, 02:12:12 ÖÖ »
Çok emek var görünüyor.  :o araştırma, restorasyon, rotoskop, track, renk düzeltme, set ışığı, oyuncu seçimi... Başka neler olabilir?


12
"Çin’de çöpçatan uygulamaları, robot kadınlarla erkekleri dolandırdı."
Kadınlar aslında birer yazılımdan ibaretmiş. ::)
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42612080


13
Zbrush - Mudbox / Ynt: ZBrush Simetri
« : Aralık 21, 2018, 18:51:33 ÖS »
Sorunun çözüldüğüne sevindim. Büyük ihtimalle donanımsal hata veriyor. Bende de uzun süre PC açık kalmışsa, özellikle illustratör kullanmışsam sonrasında diğer programlar daha yavaş ya da hata verip kapanıyor.


14
Zbrush - Mudbox / Ynt: ZBrush Simetri
« : Aralık 21, 2018, 16:26:45 ÖS »
Selamlar, ilgili videoyu ekleyebilir misiniz? Bir de sizin simetri yaptığınız panelin ekran görüntüsü de olsa iyi olur. Bir seçeneği unutmuş olabilirsiniz.

15
"Mozart in the jungle" isminde bir dizi var. 4. sezon, 6. bölüm'de;

Wolfgang Amedues Mozart'ın ölümü sebebiyle tamamlayamadığı "Requiem" isimli eserini WAM* adındaki bir robot tamamlamış ve orkestra şefi olarak bu robot eseri yönetiyor. Dünyaca ünlü bir orkestra şefi olan Rodrigo De Souza'nın da bunu Japonya'da bir yarışmada sergilemesi isteniyor. Robot-yapay zekanın finansörü çok zengin, müziğe ve teknolojiye yatırım yapan bir Japon.

WAM ile Rodrigo arasında geçen diyalogdaki önemli kısımlar;

Rodrigo: - Olduğundan fazla mükemmelsin. Müziği ne güzel yapar biliyor musun? Orkestra!... Sen olsan yarışmanın ilk aşamasını geçemezdin.

WAM: -Öyle söylüyorsunuz çünkü benim tarafından tehdit edildiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Rodrigo: - Mozart "Requiem" isimli eserini senin gibi tamamlamazdı.

WAM: - Mozart hakkında çok az şey biliyorsunuz. İnsanlar hesaplama yapamaz, bir çok insan hesaplama yapamaz."

Rodrigo: - Bir çok robotun yapamadığı bir şey söyleyeyim... yüzmek"*WAM- Wolfgang Amedues Mozart

Direniş, baş kaldırı hikayelerin her daim içerisinde olacak.

16
Yapay zekanın yaptığına "eser" - "sanat eseri" demek doğru bir ifade değil. Ancak "ürün" diyebiliriz. Uzun uzun yazmamın bir faydası olmayacak sanırım. =)

17
Aslında bir ürünü sanat eseri saymak için insanında nasıl sanat yaptığını anlamak gerek.Bence bütün sanat eserleri de yüzde 90 oranında başka eser veya parçacıklardan oluştuğundan sanal zekanında sanat yapıyor olması son derece mümkün.Prodigy çok severim.Ancak hemen hemen bütün parçalarının bir yerlerden toplanıp harmanlama ve editleme olduğunu 15 sene sonra öğrendim.Selamlar, öncelikle oldukça zayıf bir tez ileri sürdüğünüzü söyleyebilirim. =)

Doğaya olan hayranlıkla ortaya çıkan düşünceler çeşitli sanat dallarıyla kendine bir motif bulur. Basit bir örnekle; kuş sesini taklit edebilen bir enstrüman tasarlayabilmeyi akıl eden ve icat eden insan bir tasarımcıdır. Kuşu tasarlayamaz çünkü o, yaratıcının mükemmelliği karşısında ona ancak bu kadar yaklaşabileceğini bilir. İnsan enstrümanı geliştirir. Çeşitlendirilen bu enstrümanlar da kendi virtüözlerinin çıkmasını sağlar. İnsan kuş olmayı mı kıskanıyor da kuş sesini en mükemmel şekilde çıkarmak için uğraşıyor? Virtüöz olmak için yıllarını vermesi gerektiğini bilen biri, enstrümandan en iyi sesi çıkarmanın yeterli olmayacağını anlar. Önüne konulan besteleri mükemmele yakın bir şekilde çalabilmek için yaşam stilini bu yönde düzenler ve o sebeple tavizler vermesi gerektiğini bilir. Günde 12-16 saat çalışma ile ne kadar sürede mükemmelliğe ulaşabilir? Beden olarak sağlığı buna ne kadar izin verir? O düşüncesini buna odaklamıştır ve daha fazla taviz verir. Çevresi onu garip bulur ve normalinin bu olduğunu bir süre sonra herkes kabul eder.

Sanat ve insan birlikteliği toplumsal, kültürel, inanç, bilim ve sosyal yapıya vs. göre şekillenen birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Toplumu oluşturan bireylerin birer sayıdan ibaret olamayacağını bildiğimizden daha karmaşık bir algoritma çözümlemesi mevcut yapay zekalar ile çok mümkün değil gibi. Neye göre hesaplama yapacak? Mesela insanların Iq-Eq seviyelerine göre mi, kişisel özelliklerine göre mi, inançlarına ya da o andaki psikolojik durumlarına göre mi? İşte bu hesaplamaları yapabilmek için insanlara çip takılması mantıklı gibi. Böylece topluluklar daha kolay kontrol edilebilir. Ee bir dakika ülkemizin sözde gurur kaynağı Dr. Mehmet Öz de insanlara çip takılmasını tavsiye etmiyor muydu? Yoksa Dr. Oz içinde bulunduğu endüstriye hizmet eden bir kukla pazarlamacı mı?

Sanatın bir dalıyla uğraşmak sizi sanatçı yapmaz. Ama sanatçı adayı yapar. Hayatınızı bir sanat alanına odaklayıp ürünler vererek varlığınızı pekiştirmeniz, kendinizi bulmanız yıllar sürebilir. Bu hem bilgi, görgü, analitik düşünce, kültür ve inanç ile hem de edindiğiniz tecrübelerle harmanlayıp kazanabileceğiniz bir olgudur.

Günümüzde her alanda olduğu gibi sanat kavramının da yozlaşmış bir yanı var. Kültür ve insan bu yozlaşmayı "sanat" kategorisinde değerlendirmeye meyilli, çünkü insanlar çeşitli medya ve iletişim araçlarıyla yönlendirilebiliyorlar. Bu çürümüşlük de ödüllendirilip, baş tacı ediliyor ne yazık ki!

-----

1800'lü yılların sonrasında endüstrileşmeyle birlikte ortaya çıkan fikirler - sanat akımları da bu anlamda birbirinden türeyip geliştirilmiştir. Her biri birbirinden farklı bilgi, görgü, analitik düşünce, kültür, kişisel özellikler ve inanca sahip insanlar yaşadıkları dönemin sosyal, siyasal, teknolojik, kültürel değişimlerini birer dışavurum aracı olarak kendilerine yakın buldukları sanat akımlarıyla sentezlemiş, bu anlamda eser verip sanat tarihinde yerlerini almıştır.

"Arts and Crafts" Sanat ve El sanatları akımı, makinelerle seri olarak üretilen tüketim ürünleri için bir anti-tez olarak çıkmış. Günümüze gelecek olursak; yapay zeka ile üretilmiş bir ürünün "sanat" kategorisinde değerlendirilmesi her gelişme de olduğu gibi tartışmalara, sanatın kendini çeşitlendirebileceği ve geliştirebileceği yeni fikirlerin ve akımların doğmasına olanak sağlayabilecek, deyim yerindeyse mevzu bahis durumu bir tehdit olarak algılayıp kendi savunma mekanizmasını geliştirmesini sağlayacak önemli bir gelişme olarak kategorilendirebiliriz. İşte bunu tehdit unsuru yapan şey, yapay zekanın ürettiğini varsaydıkları resme milyon dolarlar verebilecek kışkırtıcı (provokatif) bir gücün var olduğu gerçeği.

Michelangelo, Donatello, Botticelli, Bernini, Da vinci gibi isimleri sanat tarihine kazandıran Floransa'nın sahibi banker Mediciler, sanatı çok seven bir aile olmaktan öte, belki kirli işlerini örtbas edip- sanata yatırım yaparak-aklayıp kazandıkları varlıklarını ve güçlerini birer gövde gösterisine dönüştürebilecek kişileri finanse eden, yetenek avcısı bir aileymiş ve yatırımlarını da bu anlamda yapmış. Duomo Katedralini yakından görmenizi isterdim ama yakından kimse göremez. Fotoğraf çekebilmek için çoook uzakta yüksek bir tepeden tüm Floransayı görebileceğiniz bir mesafeye gitmeniz gerekiyor. Sanatın "din ve politika" ile olan bağını göstermek için yeterli bir örnek sanırım. Bizde de çook büyük camiler yapılıyor olmasının sebebi ne olabilir acaba? :) Mimarının ismini kaç kişi biliyor? Hangi farklı özelliği ile sanat tarihinde yer alacak o ayrı bir mevzu?
----
Sizin örneğinizle bağlarsak;
"The Prodigy" günümüz müzik endüstrisinin sahiplerinin yaymaya çalıştığı bozuk kültür ve inancı için üretim yapan bu anlamda finanse edilen, endüstrinin ihtiyaçları için iyi pazarlanan bir müzik grubudur. Bazı gerçekleri kabullenip anlamam yıllar sürdü. =) Grup üyeleri değişir ama empoze edilmeye çalışılan fikir, yine bu anlayışa hizmet eden fikirden beslenerek, kazanarak aynı isimle üretime devam eder. Grup üyelerinin müzikal geçmişleri, alt yapıları hakkında internette yeterince bilgi vardır, belki de yoktur. Belki sadece birer vitrin süsü olup çok fazla reklamı yapıldığı için insanlardan talep görmüşlerdir. Ne de olsa sizin de dediğiniz gibi; elektronik müziğin ritim destekli katmanları arasına çok sevilen-bilinen müzik parçalarından serpiştirerek dikkat çekmek iyi bir fikir olmayı sürdürebilir.


18
Adobe Photoshop / Ynt: photoshop cc 2019 shape tool sorunu
« : Aralık 09, 2018, 02:00:29 ÖÖ »
Selamlar, pen tool aracı ile çalışırken "shape" seçeneği yerine "path" seçeneği seçili sanırım. Shape seçiliyken çizdiğinizde katmanda görünür.

19
Sohbet / Ynt: Tezim için ek kaynak tavsiyesi olan var mı ?
« : Aralık 05, 2018, 21:06:11 ÖS »
Selamlar foruma hoş geldiniz. =) Grafik tasarım ve animasyon denilince aklıma, benim de üniversitedeyken hocam olan Lamia Karaali geliyor. Mimar Sinan Grafik bölümünde öğretim üyesidir. Bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dersine misafir olarak katılabilirsiniz. Onda kaynaklar derya gibidir. =)

20
Tamamlanmış Çalışmalar / 3D / Ynt: vfx test
« : Aralık 05, 2018, 02:42:00 ÖÖ »
Elinize sağlık. =)

Sayfa: [1] 2 3 ... 120