Gönderen Konu: Türkiye'nin ilk 3D Animasyon Sinema Filmi  (Okunma sayısı 9385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Türkiye'nin ilk 3D Animasyon Sinema Filmi
« : Kasım 07, 2006, 15:51:19 ÖS »
Türkiye'nin ilk 3D Animasyon sinema filminde çalışmak ister misiniz?
Bir çizgi roman uyarlaması olan filmin kalabalık ekibine katılmak üzere yeni çalışma arkadaşları arıyoruz.

Açık pozisyonlar:

Storyboard çizerleri
İllüstratörler
Modelciler
Karakter animatörleri
Lighting & shading
Digital Matte Painting
Texture Painting
Efekt animasyonu
Compositing

Bu proje için Maya ve Shake'te deneyim şarttır. Pozisyonlara göre, tam zamanlı, yarı zamanlı ve serbest çalışma olanakları mevcuttur.

Başvurmak için özgeçmişinizi epostanin içine yapıştırarak cv@anima.gen.tr’ye yollayınız. Demoreel / portfolyonuz varsa lütfen link’ini ekleyiniz, ya da DVD veya VHS formatında açık adresimize yollayınız.

Anima, 100.yıl sanayi sitesi girişi no4, 34398, Maslak İstanbul/Türkiye

Çevrimdışı Coral

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • TV Reklam
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2006, 17:56:28 ÖS »
güzel ve istah acici bir ilan. Sadece ...."Bu proje için Maya ve Shake'te deneyim şarttır."  bu kisim belki daha esnek olabilirdi... XSI, LightWave, 3ds Max.... vs.. kullanan profesyonel animatörler  icin  yazik :-(
 :)

Çevrimdışı etezer

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hay Allah!!!
« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2006, 11:58:51 ÖÖ »
Sanirim Türkiyenin ilk Full 3D Sinema Filmini yapamayacaksınız :) 5 Sene once Turkiyenin ilk uzun metrajlı 3d Animasyon filmini Kültür Bakanlığınca da onaylı olmak üzere bilin bakalım kim yapmıştı :)
Saygılarımla...

Not: Hem de 3ds MAX ile...

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2006, 14:12:52 ÖS »
Başarılar dilerim...

Not:  ilk olma konusunda bence iddialı olmanın anlamıda, gereğide yok...
Fatih ile dracula arasında geçecek olan ve 2-3 sene önce yapımına başlanan, gazetelerde haberi çıkan 3D film aklıma şu anda gelen ilk filmlerden... Ergin'in bahsettiği yapım dışında, forum üyesi arkadaşlarımızdan da bu tür uzun metrajlı 3D film yapanlar oldu...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı sorgun sonmez

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2006, 17:18:28 ÖS »
[ LW3D]Yazdi

Not:  ilk olma konusunda bence iddialı olmanın anlamıda, gereğide yok...

Ben sunu düsünüyorum biz degil ama ilk olmanin heyecanina inanan ve bedavaya calismaya razi olan bir sürü heyecanli arkadaslar var .Bu sekilde ilk olanda calisip adimi duyurayimda bedava calisayim diyen insanlari kullanma düşüncesinde olduklarini düşünüyorum

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2006, 19:13:44 ÖS »
İnsanların düşüncelerini bilemeyiz. O niyette olduklarını iddia etmek kötümserlik olur. Kaldı ki Anima başarılı çalışmalarıyla bilinen bir firma...Başarılı olmalarını cani gönülden isteriz. Bizimki sadece dost uyarısı..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı etezer

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2006, 07:31:02 ÖÖ »
Bazen, daha önce yapılmamış olanı yapmak istersiniz. İnsanın yüreğinden gelen, sıkışmış, volkan'ların patlamasını andıran bir duygu ile dökülür elinizden çizikler... Aya ilk basan astronot "Bir insan için küçük bir adım" der ya! Siz de farkında değilsinizdir ne yaptığınızın. Sadece duygularınızı paylaşmaktasınızdır, kendinizi bildiğinizden beri, yaptığınız gibi. Sonra kalkar biri, "hey, bu senin yaptığını daha önce Türkiye de kimse yapmadı" der. Halbu ki, amacınız sadece paylaşmaktır. Ve aynı zamanda "Sadece 3D animasyon değildir yaptığınız. Özel gözlük verirsiniz adama, Adam der ki "Hey bu yaptığını da kimse yapmadı" der gene. Ardından, kullandığınız tekniklerden bahsedersiniz. Yüzleri yoktur karakterlerin, ve elleri. Ama vücut dilleri ile anlatırlar dertlerini. Şarkıların sözleriyle paylaşırlar yüreklerindekini. Kamera kurgusu, aktarır duyguları. Ve aynı adam der ki, "Hey bu yaptığın, Sanat". İşte o zaman taşlar oturur yerine. Amacına ulaşmıştır eser. Artık yüreğin yalnız değildir, ölümlü evrende. Paylaşmıştır, seyreden herkesle...
Saygılarımla...

Çevrimdışı 8Bit

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Alper Ocak
« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2006, 10:43:55 ÖÖ »
Daha önce yapılan ilk 3d filmi ne? Ben bilmiyorum. Biraz bilgi verirmisin?

Çevrimdışı Gurkan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • www.gurkanyilmaz.net
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2006, 11:17:11 ÖÖ »
Ilk olmasinin nedeni, sanirim sinema filmi olmasindan kaynaklaniyor.  Projenin  maya ve shake ile sinirlamasi rahatsiz edici.
  • 3D Animator

Çevrimdışı jesus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • www.coroflot.com/barispolat
« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2006, 21:29:14 ÖS »
Evet gürkanında dediği gibi sinema filmi olarak ilk. Ayrıca Maya üzerinden işlerin yürüdüğünü gördüm sitedeki demolardan. Kısıtlama olması doğru değil tabi ki ama Maya nın üstesinden gelebileceği bi konu bu.

Çevrimdışı Buzz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ozgurustundag.com
« Yanıtla #10 : Kasım 10, 2006, 05:12:24 ÖÖ »
Kullanilacak programlari kisitlama olarak degerlendirmis olmaniza anlam verebilmek mumkun degil. Bu tercih, firmanin produksiyon icin belirlemis oldugu platformdur ve tamamen tecrubelerine dayanarak yaptiklari cok dogru bir secimdir. Birden fazla 3d yazilimini bir arada kullanmak veya kullanmaya calismak her zaman olumlu olmayabilir. Kaldi ki maalesef calisma kulturu olarak plan ve programdan uzak olmamiz boyle bir isin ustesinden tek yazilimla bile kalkmanin cok zor olacagina isarettir. Su da bir gercek ki Turkiye'de isini iyi yapan ve ayni platformu kullanan boyle bir grubu olusturmak oldukca zor.

anima'nin reklam sektorundeki basarili gecmisini inkar edemeyiz fakat uzun metrajli film deyince isin boyutu degisiyor. Boyle bir filme kalkismadan once gerekli arastirmayi, planlamayi, butceyi ve hatta ar-ge(kullanacaklari platform uzerinde kisa film denemeleri gibi)'yi yapmis olduklarini umuyorum. Yoksa yari yolda kalmalari isten bile degil.

Yine de tanidigim insanlar olarak onlara basarilar diliyorum. Umarim bu "ilk"i basarirlar..

OU

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Kasım 10, 2006, 14:12:50 ÖS »
Buzz çok haklı... İlanı veren firmaların yazılım seçimlerini yorumlamak ve eleştirmek bencede doğru değil... Gönül muhakkak eldeki kaynağın değerlendirilmesinden yana... Ama firma istediği gibi üretim sürecini planlar...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gurkan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • www.gurkanyilmaz.net
« Yanıtla #12 : Kasım 10, 2006, 16:08:36 ÖS »
program secimi mutlaka proje sahibine aittir. Ancak maya ve shake kullanmayan diger kullanicilar, sirf bu nedenle mevcut is potansiyelinden faydalanamaycaklar belkide, budur sinirlama demekten kastim.

Bu gibi durumlar, su program cok iyi, kotu gibi kargasa dolu durumlari ortaya cikariyor. Zaten cok fazla is imkani olmayan ulkemizde, program bariyeri nedeni ile insanlarin is olanaklarinin daha da daralmasi hos bir durum degil bence.

Belkide proje esneklige sahiptir, farkli programlara da aciklardir. Bende basarilar dilerim...
  • 3D Animator

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Kasım 29, 2006, 03:35:44 ÖÖ »
3d seçimi için maya yada herhangi biri seçilmiş olması anlaşılabilir. asıl benim gibi autodesk compositing yazılımlarını kullanan insanlara yazık:) cc datasından tutunda kamera datasına kadar import export problemi olmadan shake ile çalışabilen bu yazılımlardada aynı şeyleri yapabilecekken ki daha da rahat yapabilecekken shake ile sınırlandırmanın  muhtemelen sadece lisans problemi yüzünden olduğunu düşünüyorum. sanırım autodeske para vermekten çekiniyor anima. umarım iyi bi film ortaya çıkar. ar-ge çalışmaları için buzz arkadaşımıza katılıyorum. kaldıki pixar bile uzun metraja geçmeden 10 larca film çıkarmıştır short olarak. saygılar anima ve sinefx ben bilmiyorum shake filan:)
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Kasım 29, 2006, 12:50:48 ÖS »
Tüm 3D yazılımları aynı şeyi yapıyor. Hatta ülkemizdeki gibi uzmanlaşmanın olmadığı bir ülkede tüm 3D yazılımların birbirinden farkı yok. Tüm kompozisyon yazılımlarıda aynı şekilde. Kısacası bu bir tercih meselesi. Sonuç olarak projeyi gerçekleştiren, üretim sürecini planlar, bunun sorumluluğu kendisine aittir ve herhangi bir şekilde eleştirilmesi bence hiç mantıklı değil. Daha öncede yazdım, iş ilanlarına, bu tür duyurulara yorum yazılmasını çok mantıklı bulmuyorum.

Bu ilanda Maya, Shake kullanıcısı aranır, diğerinde 3DSMAX, bir başkasında Cinema4D ya da LightWave... bence neden şu ya da bu yazılım diye eleştirmenin anlamı yok.

Ek : Shake konusunda haksızlıkta yapmamak gerekiyor.. Fiyat performans olarak şu anda Shake'le yarışabilecek bir kompozisyon yazılımı bildiğim kadarıyla yok. Kaldı ki çok kolay şekilde üretim sürecine uyacak bir yapısı var.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı tolgahan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Avisgrafik
« Yanıtla #15 : Aralık 02, 2006, 03:12:22 ÖÖ »
Hazır ellerınde maya kullanan bır ekıp varsa neden kalkıpta max softimage bılen adamlar alsınlar kı bence gayet haklılar bole bır konuda..Sonucta zaten basarılı calısmalar yapmıslar..Belli bir sistemlerinin oldugu cok acık ortada...

Çevrimdışı levent Bilgin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • character animator /director
« Yanıtla #16 : Aralık 02, 2006, 03:36:16 ÖÖ »
"""Tahminen""""" OsX kullanıyorlardır.kısıtlama o yuzden...