Gönderen Konu: Blender 2.46 gerçekten olağanüsüt bi program  (Okunma sayısı 6543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bmax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Blender 2.46 gerçekten olağanüsüt bi program
« : Mayıs 22, 2008, 12:46:27 ÖS »
arkadaşlar bilmem hiç dikkatinizi çektimi ama blender gerçekten açık yazılım bir animasyon programı arayüzü XSI benzr bi yapıda kullanımı LW renderi Cinema 4D esnekliği maya vede çok kolay iş bitirici.zaten sitesinde yapılan animasyonlara bakılırsa hiç de yabana atılmıycak bir program.bende merak saldım son bi kaç aydır bu programa.kullanan arkadaşlar varsa burada bilgilerini paylaşırsa sevinirim

Çevrimdışı ismail_k

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.3dluvr.com/quazzimo
Ynt: Blender 2.46 gerçekten olağanüsüt bi program
« Yanıtla #1 : Mayıs 22, 2008, 14:02:42 ÖS »
Blender'la ilgili aşağıdaki linkteki gibi videoları youtube'ten izleiynce programa karşı hayranlığımı gizlemeye çalıştım ama başarılı olamadım. Adamlar baya film yapmış 8 mb programla. Bu ekip sanırım Holladalı

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #2 : Mayıs 22, 2008, 20:12:02 ÖS »
Blender'in özellikleri ve yapısı düşünülünce bence harika bir iş başarıyorlar. Bu tür açık kaynağa dayanan projeler, çok yetenekli, becerikli insanların katılımıyla, ticari yazılımlardan çok daha iyisini sunabiliyorlar. Son sürümdeki özelliklere bir baktımda :) inanılacak gibi değil...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Mayıs 23, 2008, 04:45:11 ÖÖ »
hepsini insanlar yazıyor değilmi :) dahi ile sıradan insan arasında bence sadece istek ve çalışma ayrımı var. kimilerinin durumu daha iyi kavrama yeteneği olduğunu inkar etmmesemde bir olguya ulaşmak için herkesin bir yolu olmalı. değinmek istediğim noktayı umarım anlatabilmişimdir.
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Mayıs 23, 2008, 10:11:02 ÖÖ »
dahi ve sıradan insan arasında ayrımı koymak bence çok kolay değil. Blender'in bu sürümünde mi emin değilim ama arayüzün istenilen şekilde düzenlenmesi mümkün olacak diyorlardı. Eğer arayüzü biraz daha alışık olduğumuz hala getirebilirlerse, Blender çok büyük ilgi görür kanaatindeyim.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Benzin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mayıs 23, 2008, 13:04:23 ÖS »
Dahi ve sıradan insan arasında IQ farkı var. Çalışkan ve tembel insanlar arasında IQ farkı olmayabilir fakat.

O ayrı mesele de, Blender'ı hiç kullanmamış olsam da yakından takip ediyorum üretilen işleri, hiç de fena değiller. Açık kaynak yazılımların son yıllarda performanslarının yükselmekte olması gerçekten çok sevindirici, özellikle büyük 3D programların fiyatlarına bakınca, yakın zamanda Blender'ın sektör standardı haline gelmesi kaçınılmaz.

Çevrimdışı enesb

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2008, 17:08:35 ÖS »
lw3d arkadaşım yeni versiyonun özelliklerine hayran kaldığını belirmissin nedir bunlar bizimle paylaşabilirmisin...tşk
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2008, 20:07:11 ÖS »

Yukardaki render birçok şeyi anlatıyor... Ticari yazılımların sunduğu hatta bazılarının sunmakta zorlandığı, akışkan dinamiğinden (eski sürümünde vardı), saç, tüy render sistemine, gelişmiş karakter düzeneğinden, deformasyona, Ambient Occlusion'dan, UV araçlarına kadar birçok özellik sisteme eklenmiş.

Yeni özelliklerden dikkat çekenler aşağıdaki sayfada sıralanmış...
http://www.blender.org/development/release-logs/blender-246/

Tüm bunlar, bir download uzağınızda... Herkese açık...Buna şapka çıkarılır...
http://www.blender.org/download/get-blender/
  • 3D Generalist

Çevrimdışı arif akca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2008, 21:19:51 ÖS »
kesin bişeyler eksik 10 mb program olmaz :D

Çevrimdışı maximus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • sanalart.com
« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2008, 14:49:44 ÖS »
valla ben ağaçlara bittim

Çevrimdışı enesb

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Mayıs 28, 2008, 15:01:58 ÖS »
araştırmakta fayda var LW3D kardeşim sağoll...
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2008, 20:07:57 ÖS »
sitenin anasayfasında da linki olan Big buck Bunny filmini izlemenizi tavsiye ederim. Blender ile hazırlanmış bu film benim çok hoşuma gitti... umarım sizinde hoşunuza gider ve Blender'in yapabilecekleri konusunda fikir verir.

• 3D Generalist

Çevrimdışı arif akca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Mayıs 31, 2008, 20:43:11 ÖS »
blender bildigim kadarıyla linux kullanıcıları için hazırlandı başlarda , genelde linux distroları da dahil olmak üzere hiçbi linux için için hazırlanan programın arayüzü windowstakiler kadar esnek olmuyor olamıyor. apilerdenmidir yoksa coderların tembelliğindenmidir bilmiyorum. blender ı çektim arayüz tam felaket ,her menunun altından 10larca farklı menu cıkan maya bile korkutmuyor insanı ilk seferinde. "kullanıcı dostu" kavramını linuxla baglantılı programlarda asla bulamıyoruz gibi bence.

Çevrimdışı Varış

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Haziran 01, 2008, 02:20:58 ÖÖ »
Yüksek kaliteli videolarını şuradan çekebilirsiniz: http://www.bigbuckbunny.org/index.php/download/   
(1920x1080 modunda seyretmenin zevki de bambaşka, insanın gözlerinin pası siliniyor...)

Gerçekten de güzel iş çıkarmışlar.
Blenderin arabirimi biraz sıradışı evet, ama iyi mi kötü mü buna programda belli bir süre çalıştıktan sonra karar vermek gerek. Bundan sonra programın gidişatını takip etmekte yarar var... Gene de epey pişmiş, belli...

« Son Düzenleme: Haziran 01, 2008, 02:35:21 ÖÖ Gönderen: Memodin »

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #14 : Haziran 06, 2008, 18:20:08 ÖS »
programin arayuzu customize edilebiliyor ama henuz shortcut'lar customize edilemiyor

program hakkinda istemediginiz kadar bilgiyi kendi sitesinde video anlatimli olarak vermisler... pahali satilan 3d paketlerde bile standart gelmeyen ozelliklere sahip ama calisma mantigi bana cok ters geldi... bir kosede kurulu durur ara sira acar bakarim ama hala alisamadim

bu yuzden bu programla is uretebileni tebrik ederim cidden

/ / /

programin kapladigi alan ile yapilan isleri kiyaslamak cok yanlis...  (ayrica program kuruldugu zaman 30mb yer kapliyor :))... parali yazilimlar genelde buyuk buyuk kutuphaneler ile geliyor haliyle gb'larca yer kaplamalari cok dogal... blender'da benzeri bir kutuphane / preset verisi yok henuz

/ / /

film'ide izleme sansi buldum... teknik acidan kiyaslanacak olursa nerede ise hicbir fark yok gibi, parali yazilimlara yapilan filmlerden... ... ... ama hikaye anlatim kismi zayif geldi bana... bide gereksiz bir siddet kullanilmis, isik, renkler, atmosfer cocuk filmi havasinda ama anlatim oyle degil maalesef... bunuda gunumuz trendlerine veriyorum
  • 3D Generalist