Gönderen Konu: Profesyonel Freelancer olmak  (Okunma sayısı 22474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cezmikardas

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cezmikardas.com
Ynt: Profesyonel Freelancer olmak
« Yanıtla #20 : Temmuz 07, 2009, 15:30:37 ÖS »
iyiki varsın cem

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #21 : Temmuz 07, 2009, 15:45:12 ÖS »
Evet Baştan sona kadar okudum ve frelancerlığa olan ilgim birazdı yok oldu...

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : Temmuz 07, 2009, 16:23:02 ÖS »
tam tersine freelancerlığa olan ilginin artması lazımdı :P ters olmuş :P
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : Temmuz 08, 2009, 10:33:09 ÖÖ »
ilginiz yok olmasın, freelancerlığın hafife alınmaması gerektiğini anlatmak için yazdım bu kadar şeyi. Tavsiyelerime uyup başlangıçta çok çalışıp kalitenizi yükseltip, kararlı ve sabırlı olduğunuzda bir gün gece gündüz çalışıp perişan olmadan, ayda sizin seçeceğiniz sadece 1-2 iş yapıp tek başınıza fulltime bir işten alacağınız maaşın 4-5 katı kazanmanız ve bol bol boş vakit yaratıp hayatınızı yaşamanız mümkündür. Kolay demedim aksine zor evet ama sonuçta başarırsan değer, sonrasında herşey daha kolay.

Çevrimdışı Ervin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Temmuz 08, 2009, 12:39:32 ÖS »
 Güzel başlık olmuş bende galeri yapmaya başlamıştım baya faydalı oldu.Ama henüz amatörüm ve küçük işlerden yükselmem gerek.Yazılım parası vermediğim için donanıma daha çok verebilsemde önce parası çıkmalı  :-\

Çevrimdışı tiridi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • tiridi.studio
« Yanıtla #25 : Temmuz 08, 2009, 18:39:44 ÖS »
Çok uzun süredir ben de serbest çalışıyorum. Cem'in eline sağlık çok güzel özetlemiş zaten. Ben de bir iki şey eklemek isterim. Sonuçta bunlar subjektif yorumlardır.
* Evli adam freelance olarak sürekli evde çalışmamalı (evliliğim yıkılıyordu Allah muhafaza). Hele çocuğunuz varsa. Hiç bir iş aile huzuruna değmez. Tabi eşiniz ev hanımı değilse ve çocuk yoksa bişey diyemem. Eve kapanmamak lazım.
* Ön ödemesiz iş yapmamalı. Az alırım ama mutlaka alırım. Ne zaman ödemesiz yaptıysam o işten hayır gelmedi.
* Müşteri yanında sözlü fiyat vermemeli. Yapacağım işin özelliklerini sıralar yazılı olarak teklif veririm. Söz uçar yazı kalır. Ayrıca o an sağlıklı düşünmesi zordur. Hatalı fiyat vermek yüksek ihtimaldir.
* Yaşadığınız tecrübelerle bazı prensipleriniz oluşacaktır zamanla. Bu prensiplerden taviz vermemek gerek.
* O kadar eksiklerim var ki. Benim gibi tembelliğin esiri haline gelmeyin. Bir kere kendinizi kaptırdığınızda geri kurtulmak çok çok zor. Dinamik olmak lazım. Yaş ilerledikçe freelance çalışmak ve bu tembellik girdabından kurtulmak daha da zorlaşıyor (yaşım 34). Kendi işinizi kurmak hedef olmalı bence.

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : Temmuz 08, 2009, 19:22:05 ÖS »
serbest-zamanlı  çalışmak benim hep hayalim, çalışma saatleri serbset olması, çalışma ritminizi siz kendiniz ayarlıyor olmanız, çalışacağınız kişileri belirleyebilmeniz falan filan bunlar güzel yanları ama  işi ara bul, görüşmeler, iş takibi, ödemeler takibi, tahsilat çek senet  :D işin  gözü korkutan yanı. serbest-zamanlı olmak için ayrıca alanında ciddi uzmanlaşmış olmak gerekiyor. ileriki dönemde mutlaka serbest-zamanlı çalışmak  isterim  ama işin finansal kısmını başkaları yapacak, herkez işini yapacak iş bölümü şart :) .
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2009, 19:28:02 ÖS Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı sercix

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Serdar Rumelili
« Yanıtla #27 : Temmuz 09, 2009, 02:15:31 ÖÖ »
Cem yazdıkların kesinlikle doğru.Aslında freelance olarak çalışma konusunda herkezin kendi gerekçeleri ve beklentileri vardır muhtemelen.Bu noktada aklıma Google'dan ayrılan Bowman gerekçe olarak (karıştırmıyorsam) kullandığı en ufak renk tonlarına kadar karışıldığını ifade etmiş ve huzursuz olduğu için istifa ettiğini açıklamıştı.Malesef çok seçici olamıyoruz.İş verenlerin bilgisizliği trajikomik boyutlarda.Bir çok ilanda örn 3ds max,autocad,coreldraw ve web tasarımda uzman şeklinde eleman aranıyor.3ds max ile asp veya php bilmek ne kadar mümkün yada sağlıklı işlere sebeb olur bilemiyorum doğrusu.Ayrıca yukarıda örn verdiğim ilana bakılırsa işveren muhtemelen bir (3d) tasarımcı,bir tane grafiker dizgi baskı işleri v.s için ve birde web tasarımcı arıyor sanıyorum.Ve tüm bunları bir tek kişi yapsın istiyor.Tüm bu mesleki kabiliyetler bir kişide toplanmış olsa dahi? işveren ne tür  bir iş yapıyor da bunları bir elemandan bekliyor merak ediyor insan:-/ Bu ayrı bir tartışma konusu olabilir herhalde.
Ama şu gerçeği görmezden gelemeyiz malesef!İş veren ile işi yapan kişi aynı paralel açıda ilerler.Projeler ekip işidir.Kaliteli proje yapan firmalar kaliteli elemanlarla çalışır.Bu kadar basit diye düşünüyorum..

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #28 : Temmuz 09, 2009, 21:44:30 ÖS »
Bu konuyu açman iyi oldu Cem. Teşekkürler. Faydalı bilgiler bunlar. Freelance kavramına sıcak bakarım ama her zaman bu kelimeyle birlikte ücret alamama, parayı kaybetme korkusu gelir aklıma. Veya siz herşeyi bitirip teslim ettikten sonra işin kabul edilmeme riski.

Şimdi sırada sözleşme örneği var desem ve sözleşmelerde olmazsa olmaz maddeleri yazsak nasıl olur? Diğer bir deyişle, her iki tarafı da mağdur etmeyecek bir sözleşme nasıl olmalıdır?

Çevrimdışı Ervin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Temmuz 09, 2009, 22:25:23 ÖS »
  Benimde merak ettiğim bi konu var,iç mekan fuar gibi şeylerde sözleşmeyi nasıl yapıcaz.Şehiriçi problem olmaz giderim görüşürüm fakat şehir dışından alınan işlerde bu sorun nasıl hallolucak.
 Birde özel ders vermek için veya eğitim dvd yada kitapları için vergi vermemiz yada bi yere başvurmamız gereklimidir.

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #30 : Temmuz 10, 2009, 04:24:36 ÖÖ »
Çok uzun süredir ben de serbest çalışıyorum. Cem'in eline sağlık çok güzel özetlemiş zaten. Ben de bir iki şey eklemek isterim. Sonuçta bunlar subjektif yorumlardır.
* Evli adam freelance olarak sürekli evde çalışmamalı (evliliğim yıkılıyordu Allah muhafaza). Hele çocuğunuz varsa. Hiç bir iş aile huzuruna değmez. Tabi eşiniz ev hanımı değilse ve çocuk yoksa bişey diyemem. Eve kapanmamak lazım.
* Ön ödemesiz iş yapmamalı. Az alırım ama mutlaka alırım. Ne zaman ödemesiz yaptıysam o işten hayır gelmedi.
* Müşteri yanında sözlü fiyat vermemeli. Yapacağım işin özelliklerini sıralar yazılı olarak teklif veririm. Söz uçar yazı kalır. Ayrıca o an sağlıklı düşünmesi zordur. Hatalı fiyat vermek yüksek ihtimaldir.
* Yaşadığınız tecrübelerle bazı prensipleriniz oluşacaktır zamanla. Bu prensiplerden taviz vermemek gerek.
* O kadar eksiklerim var ki. Benim gibi tembelliğin esiri haline gelmeyin. Bir kere kendinizi kaptırdığınızda geri kurtulmak çok çok zor. Dinamik olmak lazım. Yaş ilerledikçe freelance çalışmak ve bu tembellik girdabından kurtulmak daha da zorlaşıyor (yaşım 34). Kendi işinizi kurmak hedef olmalı bence.

bu doneler benimle oldukça örtüşüyor... evli barklı çoluklu çocuklu adamın evinde freelance çalışması çok zor, ufak tefek işler yapacağım diye göbeğim çatlıyor :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Mehmet Karahasan

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Temmuz 10, 2009, 11:02:51 ÖÖ »
bu doneler benimle oldukça örtüşüyor... evli barklı çoluklu çocuklu adamın evinde freelance çalışması çok zor, ufak tefek işler yapacağım diye göbeğim çatlıyor :)
spor yapçan göbeği eritçen o zaman çatlamaz :P
  • 3D Generalist

Çevrimdışı huseyinoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • animanya
« Yanıtla #32 : Temmuz 10, 2009, 12:21:23 ÖS »

Evet kesinlikle benzer durumlar yaşadım ben de. Evde çalışmak gerçekten evli çocuklu insanlar için çok zor olabiliyor.
Bizimki ufak, en meraklı yaşlarında, çalışmak için uyumasını beklemek gerekiyordu :) Sonra günler, geceler kayıyor, dışarıda çalışırken daha fazla görür duruma geliyorsunuz. Bu da evliliği, aileyi ve baba olmayı farklı bir yöne taşıyabiliyor.

Ayrıca en büyük problem ise, para tahsilatı, ciddiyetsizlik ve otorite sorunları çıkıyor. Türkiye'de freelance kişinin profesyonelliği yaptığı iş ile sınırlı, fakat ticari açıdan birey olarak şirketler karşısında savunmasız. Mutlaka yasal güvenceler edinmek gerek. Hatta fatura kesebilmek, teklif verebilmek, gerektiğinde yasal mercilere başvurabilmek gücü çok önemli.

Bu sebeplerden ben artık freelance olarak çok daha fazla dayanamayacağımı düşünerek, öncelikle kendi ofisimi, her şey yoluna girince de (6 ay) kendi şirketimi kurdum.

Profesyonel bir freelancer olmak mümkün olsa da (cem zaten çok güzel anlatmış) Türkiye de özellikle şirketler karşısında savunmasız ve ciddiyetsiz bir durumdur malisef.

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : Temmuz 10, 2009, 17:10:58 ÖS »
Küçük şirket sahibi olmayla freelancer olmak arasında ödeme söz konusu olduğunda bir fark yok maalesef, tahsilatları yapamayıp şirketi kapatan veya kapatmamak için kendini perişan eden, aynı şekilde ucuzcu fiyat kıran diğer şirketlerle rekabet etmekte zorlanıp şirketi açtığına pişman olan birçok şirket sahibi yetenekli ve deneyimli arkadaşlarımız var.

Yeni şirketinde çok çok başarılar dilerim Hüseyin tebrik ederim, umarım çok çok başarılı olursun ama şirket kurmak yukarıda sorunlar hakkında pek bir şeyi garanti etmiyor maalesef. Freelancer için bahsettiğimiz her tür sorun ve takınılması gereken profesyonel tavır küçük şirketler için de aynen geçerlidir.

Ancak çocuk konusuna katılıyorum, sağlıklı bir çalışma ortamı için en az bir ofis kadar iyi bir çalışma ortamı evde oluşturulmak zorunda. Saat sorunundan kurtuluş yok hatta şirketlerde daha çok gece mesaisine kalınıyor. Başlık freelancer olduğu için şirket konusuna daha fazla girmiyorum. Ama şirket kurmayı düşünenler için ayrı başlık açılıp onun da zorlukları ve kolaylıkları şirket kurmuş arkadaşlar tarafından değerlendirilirse çok faydalı olur.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2009, 17:15:06 ÖS Gönderen: cemgul »

Çevrimdışı eydi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Temmuz 26, 2009, 20:07:09 ÖS »
Gerçekten çok faydalı bir konu. Bu yazılanları freelancer olarak çalışmak isteyen herkesin okuması mutlaka gerekli :)

Çevrimdışı metinakcakoca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • CG Artist | 3D Generalist
« Yanıtla #35 : Temmuz 26, 2009, 22:01:37 ÖS »
birbirinden değerli tavsiyelerin için teşekkürler Cem abi.
« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2009, 23:56:17 ÖS Gönderen: met-out »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı murattanhu

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • illüstratör
« Yanıtla #36 : Temmuz 26, 2009, 23:38:26 ÖS »
herkese tecrübelerinin yaplaşımından dolayı teşekkür ederim.
ben evli ve çocukluyum :) evde uyguladığımız bir kural var:
-çalışma saatlerimde odadan ihtiyaçlarım ve yemek dışında çıkmıyorum.
yine çalışma saatlerimde odama çok nadir kızımı alırım, kapıda bazen bana tutturuyor "baba, ben de çalışacağım" (2,5 yaşında).

-prensip olarak çok erken kalkan biriyim (saat:06:00), kahvaltıya kadar 3 saatlik bir zamanımı da yine odamda çalışarak geçiriyorum.

saygılar.

Çevrimdışı MOZoner

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • moz
« Yanıtla #37 : Temmuz 27, 2009, 01:34:10 ÖÖ »
cidden rahatsiz edici bi mevzuatı var bu işin,sadece free olmakla olmuyo dmeekki, neyse bana çok faydası oldu,teşekkürler

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #38 : Temmuz 27, 2009, 11:25:11 ÖÖ »
herkese tecrübelerinin yaplaşımından dolayı teşekkür ederim.
ben evli ve çocukluyum :) evde uyguladığımız bir kural var:
-çalışma saatlerimde odadan ihtiyaçlarım ve yemek dışında çıkmıyorum.
yine çalışma saatlerimde odama çok nadir kızımı alırım, kapıda bazen bana tutturuyor "baba, ben de çalışacağım" (2,5 yaşında).

-prensip olarak çok erken kalkan biriyim (saat:06:00), kahvaltıya kadar 3 saatlik bir zamanımı da yine odamda çalışarak geçiriyorum.

saygılar.

şanslısınki odanda kapı var :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cizgi123

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Mart 03, 2013, 16:30:30 ÖS »
birşey sormak istiyorum bu animasyon yada grafikerlik işinde kazancının yada alıcağın işlerin bu alanlarla ilgili üniversite okumakla ilgisi var mı?