Gönderen Konu: Flash cs4 vs Toonboom =) Link-bağlama  (Okunma sayısı 5596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Flash cs4 vs Toonboom =) Link-bağlama
« : Ağustos 07, 2009, 20:58:29 ÖS »
Bu aralar toonboom programını kurcalıyorum LW3D,youtube saolsun=)
Toonboomun kendi rig sistemi var kamerası var falanda çizim araçları lip sync'i falan rahat gelmedi bana.Animasyonları flashta yapayım diyorum ama flashta(flash cs4)nesneleri birbirine bağlama aracını bulamadım,yada yok mu?

Şimdi birince resimde toonboomda nesneler birbirine bağlanabiliyor.Mesela kolu vücuda bağladım.Vücut hareket edince kollarda hareket ediyor.Yada elleri kolun altkısmına bağladım.Ellerde onunla hareket ediyor

Ama flashta ben kolu omuzdan havaya kaldırmak istediğim zaman sadece omuz bölgersi kalkıyor,eller falan kalıyor.İstediğim mesela kolları vücuda vücudu boyuna boyunu kafaya bağlamak vs....

Bilen biri varsa yüksek ricamla isterimiayrıca toonboom animate kullanabilen birileri varsa forumda tanışmaktan memnuniyet duyarım.KOlaylar gelsin...

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
Ynt: Flash cs4 vs Toonboom =) Link-bağlama
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2009, 22:10:14 ÖS »
Flash CS4 ile gelen yeniliklerden birisi de kinematics. Bones tool ile nesneleri birbirine bağlamalısınız. Bir nevi 3D yazılımlarındaki rig sistemi. Şu an ikinci resimde görünene bakılırsa siz sadece tek nesneyi seçmişsiniz ve merkez noktasını omuza koyup hareket ettiriyorsunuz. Eskiden Flash'ta bütün uzuvları manuel frame by frame usülüyle pozisyonladırarak anime ederlerdi. Ama artık bones tool ile bu daha kolay. Onu kullanın. Bunun için şart olan şey, birbirinden bağımsız hareket edecek olan shape'leri graphic veya movie clip'e çevirmenizdir. Kolay gele..  :)

Not: Toonboom kullanımı hakkında zerre kadar bilgim yoktur. Ayrıca bones tool kullanımı konusunda da bilgisiz sayılırım tüm bildiğim yukarda..  :)

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2009, 22:13:31 ÖS »
Omuzu merkes noktasına koyuyorum ama omuz,kol,el tek bi nesne değil üçüde ayrı layerlarda
ama ben birbirine bağlayabildim toonboomda:D
Demek istediğim flashta bone kullanmadan yapmak istiyorum bu işlemi.Yani ayrı layerları birbirine bağlamak istiyorum

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2009, 22:36:37 ÖS »
İşte dediğim gibi bone tool olmadan olmuyor o iş. Ya eli kolu tek layerda tutup seçer anime edersiniz ama bu sefer birbirlerinden bağımsız hareket ettirmek mesele. Ya da her birini ayrı layerlara koyarsınız ve her harekette, her layer katmanına nakış gibi frame frame çalışırsınız. Şimdilik bone tool dışındaki metodlar işkenceli görünüyor. Sabır lazım size.. 

Toonboom programı, daha ziyade karakter animasyonu tarzında çizgifilmler için üretildiyse, kinematic konusunda erken davranmış olabilir. Ama Flash şimdiye dek web animasyon ağırlıklıydı. Yeni yeni ilgi alanı genişleyip AIR ve AS3 aracılığıyla mini desktop yazılımları yapabiliyorsunuz. Yahut browser içerisinde 3D etkileşimine sokabiliyorsunuz kullanıcıyı vs vs. Flash veya toonboom, en uygun metodu siz seçin.. :)

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ağustos 07, 2009, 22:46:09 ÖS »
Yok abi ben toonboom'a devam:D
Tek sıkıntım çizim sıkıntısı onu nasıl halledecem bilmiyorum.Flashtan toonbooma export var mı? Sonuçta toonboomda vektörel çalışan bir program
yada flash ai* formatında export yapıyor.ai formatında export ettiğim dosyalar illustratordede vektörel mi açılır?

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #5 : Ağustos 07, 2009, 22:55:45 ÖS »
Valla vektörel çizimlerimi daima illustratorde yaptığım için bu konuda birşey diyemeyeceğim. Ama deneyin isterseniz %90 ihtimalle vektörel açılır. Çizin, ai export edin ve onda açın. Belki dikkat etmeniz gereken nokta, ayrı ayrı elde etmek istediğiniz shape'leri ayrı layerlara çizmek olabilir. Aslında illustrator çizim araçlarına hakim olsanız flashın ne kadar rezalet olduğunu farkedersiniz benim gibi.  :)

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2009, 02:45:33 ÖÖ »
Denedim oldu acayip sevindim:D
Sırf çizim uğruna gül gibi programı bırakıyordum=)))))
Saolasın positive,toonboom kullanan arkadaş yokmu hiç yahu=)

Çevrimdışı ribozom

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2009, 03:27:46 ÖÖ »
şimdi indiriyorum toon boom u senin yüzünden.bende sarıcam sanırım bu programa başıma iş açtın valla :=)

Çevrimdışı guero

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.vimeo.com/guero
« Yanıtla #8 : Ağustos 08, 2009, 08:17:59 ÖÖ »
Bir zamnlar uğraşmıştım...Eğlenceli bir programdı...

Çevrimdışı tiridi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • tiridi.studio
« Yanıtla #9 : Ağustos 08, 2009, 13:52:05 ÖS »
cs4 teki bone tool ile alakalı şu ders faydalı olacaktır;
http://www.tiklaveogren.com/dersler_video_html/animasyon/bone_tool_kepce.html

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2009, 14:51:28 ÖS »
toonboom kullanacak olanlar toonboom animate'i indirsinler tavsiye ediyorum...

Çevrimdışı ribozom

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2009, 15:02:36 ÖS »
gece indirdim kurdum sonrada yattım bu sabah kalktım biraz baktım da ilginç bi program arayüzü çokta eğlenceli değil ama izlediğim videolara bakılırsa animasyon için sağlam bi program sanırım.

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2009, 15:20:44 ÖS »
Hangi toonboom'u indirdiğine bağlı,bu kadar eğlenceli bir program arayüzü daha var mı=)
<object width="640" height="385"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/4lAJCQDm_4w&fs=1&start="></param> <param name="allowFullScreen" value="true"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/4lAJCQDm_4w&fs=1&start=" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="640" height="385" wmode="transparent"></embed></object>

Sitesinde episodik reeli var,piyasadaki çizgi filmlerin %90'ını almış adamlar=)

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Ağustos 08, 2009, 15:24:16 ÖS »
cs4 teki bone tool ile alakalı şu ders faydalı olacaktır;
http://www.tiklaveogren.com/dersler_video_html/animasyon/bone_tool_kepce.html
Bu arada tiridi bone kullanmayı biliyorumda flashın çok kötü bi kinematik sistemi var.

Çevrimdışı pini

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Ağustos 11, 2009, 16:41:19 ÖS »
Ben gecen sene  bi proje için Toonboom kullanmıstım, o zamanlar "Toonboom Animate" yoktu "Toonboom Studio 4" kullandık.Çizerken bende pek rahat edemedim , o yuzden herseyi Freehand de cizip  pdf formatında kaydedip Toonboomdan import ettik..Tabi cizimleri cut-out a uygun sekilde cizmek gerekiyor..

Toon Boom Animate biraz daha gelişmiş versiyonu  bildiğim kadarıyla,biraz daha Toon Boom Digital Pro 'ya yaklaşmış özellikleri..Ama Toon Boom Studio'yla bile tatmin edici işler yapilabilir..Bence Flash yerine Toonboom a yönelmekle dogru bir karar vermişsin:)

Çevrimdışı Samche

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Ağustos 11, 2009, 17:22:49 ÖS »
karkater tasarımlarına başladım cut-out güzel birşey yapmayı planlıyorum.Önceden yapmışlığınız varsa tanışabiliriz=)

Çevrimdışı pini

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Ağustos 12, 2009, 14:33:45 ÖS »
Toon Boom Studio kullanmıslıgım var ama  kısa bir süre kullanıp 1 senedir hiç  yüzüne bakmadıgımdan ne kadar hatırlayacagımdan emin olamıyorum tabi:)Dediğim gibi Toon Boom Animate hiç kullanmadım.Toon Boom Studio da sadece forward kinematics vardi,inverse yoktu.Bir yükliip incelemek lazım sanırım,TB studioyla aralarında ne kadar fark var  bilmiyorum..

TB'nin 3d Camera özelligi cok kullanıslı ve cok keyifli antiparantez:)