Gönderen Konu: Background transparan olduğunda nesne kenarlarındaki pürüzleri giderme ?  (Okunma sayısı 8142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 3dsmax'ta backgroundu transparent olacak şekilde bir nesne render ediyorum ve .exr formatında kaydediyorum. Photoshopta backgroundu transparent olarak açılıyor. Fakat bir alt layera siyah renk atadığımda kenarları beyaz oluyor pürüzlü oluyor. Bu problemi veya buna benzer problemleri sizler nasıl düzeltiyorsunuz? Acaba dosya formatını mı yanlış kaydediyorum ya da kayıt ederken bir ayarını mı eksik yapıyorum veya photoshop değilde bir başka program damı birleştirmeliyim veya photosopta bunun için bir plugin mi var ? veya veya veya ??? Bu iş gerçekten profesyonel olarak nasıl hallediliyor ?

• 3D Generalist

Çevrimdışı Moya

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
premultiply seçeneğini işaretleyin

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
nerede bu seçenek ? bulamadım. .exr kayıt ederken mi çıkıyor ? o kayıt alanında bulamadım. (3d studio max 2010 versiyonum bu arada)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
Tual, Photoshop ile bu tür bir çalışmada bulunmadım... Ama Layer menüsünde, en altta yer alan Matting seçeneklerini denemelisin. Eğer istediğin sonuca ulaşamazsan, Select menüsünde Refine Edge bölümüde yardımcı olabilir...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aslında amacım photoshopta bunu yapmak değil, orayı test amaçlı kullanmak için yapıyorum. Sonuçta nesnelerei tek tek render alıp after efekt,premiere gibi video edit programları ile sonradan background bindirme üstünde nesne gezdirme gibi çalışmalar yapacağım.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Moya

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
exr alma rpf ile al orada o seçeneği göreceksin.

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Background transparan olduğunda nesne kenarlarındaki pürüzleri giderme ?
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2011, 09:46:21 ÖÖ »
.rpf alınca da bu sefer photoshopta test için göremiyorum ya da düzenleme yapmak için. Photoshop cs5 .rpf uzantılı dosyayı görmüyor.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Aralık 19, 2011, 10:00:46 ÖÖ »
bu arada .rpf ve .rla formatlarını adobe premiere'de desteklemiyor malesef.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2011, 11:14:13 ÖÖ »
Olmadıysa TGA yapıp deneyin, genelde bir çok format destekliyor tabi sorununuz buysa.

• 3D Generalist

Çevrimdışı utku doruk dede

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2011, 11:40:24 ÖÖ »
arkaplanın rengi beyazsa antialisinge giren pikseller de doğal olarak beyaz tonlar alıyor. Bunu aşmanın yolu arkaplanda ne olacaksa o imajı environment backgrounda koyup öyle render almak. Daha sonra alphalı olarak kaydedebilirsiniz.

Çevrimdışı Tual

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2011, 15:05:33 ÖS »
Arif bey ilginiz ve gösterdiğiniz imaj dosyası için teşekkür ederim. Evet .tga birçok yerde destekleniyor. Bende genelde daha önceden .tga'yı kullanıyordum. Lakin farklı bir arayış içine girdim, daha kaliteli ve daha az kapasiteli bir dosya formatı bulmak adına. .exr'i önerdiler, onda da en yukarıda arkadaşın dediği premultipied ayarını bulamadım. .rla ve .rpf formatları after effectte iş görüyor lakin bu seferde photosop ve premiere bu dosya formatlarını desteklemiyor düzenleme yapmak için (ki bu dosya formatlarının kalitesi hakkında da .tga'ya göre fark varmı tam kestiremedim fakat dosya boyutları daha ufak .rla biraz daha kalitesiz bu arada).

doruk dede verdiğin bilgiyi kullanıp deneyeceğim,

normalde transparent çalışmalar da arka plan olaya dahil olmadan render edildiğinden aslında dediğiniz olay gözden kaçıyor halbuki sizin dediğinizde de anladığım kadarıyla transparent te olsa background çalışmayı etkiliyor. Teşekkür ederim bilgi için.

Testlerimi yapıyorum, bu arada geç bu after efecti premieri windows işletim sisteminde şu edit programı daha iyi diyeceğiniz bir program da var mı bu gibi olayları daha iyi düzenleyebileceğim. ?
  • 3D Generalist